Σχολικά βιβλία

xalia είπε:
και καταλήγουμε ότι το wii είναι πραγματική next gen console! Ποια άλλη κονσόλα σε γυμνάζει??? εεε???
Ωχ, αυτό δεν το είχαμε σκεφτεί... :wow:
 
Άντε και Wii ρε, δεν γουστάρουμε να γυμναστούμε! :diablotin:

Αν μοιράζανε τίποτα κοψίδια ή καμμιά κούτα τσιγάρα μαζί του, μπορεί και να το σκεφτόμουνα να αγοράσω ένα! :biglaugh:
 
H κλασική γραμματική του Τριανταφυλλίδη... :eek: (κάποτε, μαθαίναμε να γράφουμε σωστά... )

Και οι σχολικοί μας Άτλαντες...

Δεν κάνεις κανένα σκανάρισμα για το πως ήταν τα γειτονικά μας κράτη λίγα χρόνια πριν;;;

Τι μου θύμισες τώρα Αrduinna...

Emmm... ναι... όχι ακριβώς τώρα... αλλά εγώ τώρα το είδα!!!

(χάρη στο Wally )

:thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Καλησπέρα. Εχει κανεις ένα βιβλιο αναγνωστικό απο την τρίτη δημοτικού μάλλον, πρέπει να είναι απο τη χρονιά 19882-83. Ητανε πλατύ αν θυμάμαι καλά. Το ΄ψαχνω εδώ και 20 χρόνια. Το είχα απο τον αδερφό μου και η μαμα μου μαλλον το πέταξε. Οποιος μπορέι ας βοηθίσει. Thanks!
 
denim13 είπε:
Καλησπέρα. Εχει κανεις ένα βιβλιο αναγνωστικό απο την τρίτη δημοτικού μάλλον, πρέπει να είναι απο τη χρονιά 19882-83. Ητανε πλατύ αν θυμάμαι καλά. Το ΄ψαχνω εδώ και 20 χρόνια. Το είχα απο τον αδερφό μου και η μαμα μου μαλλον το πέταξε. Οποιος μπορέι ας βοηθίσει. Thanks!
Denim :wait2: είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί. Και αυτό που έχει κυκλοφορήσει από εκδοτικό οίκο αφορούσε πολύ προηγούμενες χρονιές.

Ίσως σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο να έβρισκες κάτι...
 
Juanita είπε:
Denim :wait2: είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί. Και αυτό που έχει κυκλοφορήσει από εκδοτικό οίκο αφορούσε πολύ προηγούμενες χρονιές.Ίσως σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο να έβρισκες κάτι...
εν θυμάμαι ακριβώς απο ποια τάξη είναι, μπορεί να είναι και απο τη δευτέρα. Πάντως είναι εκείνη τη διετία 1982-83 γιατί τότε πήγαινε ο αδερφός μου δημοτικο. Τέλος πάντων αν μπορέσει κανείς ας σκανάρει κάτι. Λεώ μήπως κανεις απο σας θυμάται κάτι ή το κράτησε.
 
α ρε αναμνήσεις! θέλω να ξαναπάω δημοτικό!
 
Δυο βιβλια απο τα παλια ,το ενα απο τα πολυ παλια.

Το πρωτο αναγνωστικο απο την Ε' Δημοτικου του 1975 και το 2ο ελαφρως παλαιοτερο ,1916,θα θυμησει σε λιγους (κανα 2) την εποχη που καναν χημεια. :D

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε καλοι μου ανθρωποι.Δεν πηγαινε κανενας Δημοτικο 80-86 να σκαναρει τα εξωφυλλα?

Εννοω τη "κλαση" πριν τη "Γλωσσα μου"
 
dib είπε:
α ρε αναμνήσεις! θέλω να ξαναπάω δημοτικό!
Προσφάτως η μητέρα μου χάζευε στη βιβλιοθήκη μου τα σχολικά βιβλία που έχω αγοράσει μετά την καταστροφική της μανία και κατασυγκινήθηκε.

Ειδικά με το Αλφαβητάριο όταν είδε τις εικόνες με το Μίμη και τη Λόλα καθόταν δακρυσμένη το ξεφύλλιζε και μου έλεγε αν θυμάμαι πώς ζωγράφιζα τη γιαγιά τις πάπιες την Άννα κλπ.

Μου ζήτησε επανειλημένως να της τα δώσω να τα διαβάσει με την ησυχία της αλλά από το σπίτι μου δε βγαίνουν (γιατί είναι σίγουρο πως δε θα μου τα επιστρέψει :angry: )

Αν είστε παιδιά του Αλφαβηταρίου και το έχετε, κάντε την κίνηση να το δώσετε στους γονείς σας. Αν και τη "μισώ" (λέμε τώρα :D ) για όσα μου πέταξε, η συγκίνηση είναι πολύ δυνατή...
 
Wally είπε:
Ρε καλοι μου ανθρωποι.Δεν πηγαινε κανενας Δημοτικο 80-86 να σκαναρει τα εξωφυλλα?Εννοω τη "κλαση" πριν τη "Γλωσσα μου"
Αστις τις ........ και παραδεξου το ,οτι δακρυσες μολις ειδες το εξωφυλλο της χημειας.

Σε πηραν τα ζουμια απο την συγκινηση.

Τοτε που εγραφες στο εσωφυλλο ποιηματακια.

Κλαση του 80-86 kαι πρασσειν αλογα. :D



Θα' ταν ωραία η βροχή..


το δάκρυ, νοστιμάδα..


και το συναίσθημα, λεπτό ορμητικό ποτάμι!


Κι ήσανε έρωτες πολλοί π' αφήσανε σημάδια..


ήσανε νέοι


και παλιοί..


π' απόκαμαν, μοιραίοι!


 




 
Χαχα έχει κέφια ο Aardvark σήμερα :D

...είναι μέχρι να ανακοινωθούν οι πωλήσεις hardware για το Νοέμβριο
 
Wii - 2.04 million

DS - 1.57 million

Xbox 360 - 836, 000

PSP - 421,000

PS3 - 378,000

PS2 - 206, 000
 
Arduinna είπε:
Και επειδή βλέπω θετικές αντιδράσεις πάρτε και δύο μπόνους σχολικά!



Και τρία εξωσχολικά (εννοείται οτι έχω όλους τους τόμους απο κάθε σειρά)

9639409619699639510052xc3.jpg


Παρακαλώ τους mods να με επαναφέρουν στην τάξη αν έχω ξεφύγει με την σαρωματο-upload-μανία μου... :D
Αρντουίννα, ξαναρχίζω τη γυμναστική - μετά από απουσία δύο μηνών- έπειτα από αυτό που είδα. Αγαπημένο μου παραμύθι! Δεν ξέρω τι συνέβη και το έχασα! Μπορείς να σκανάρεις έστω ένα δισέλιδο από μέσα? :please:
 
Επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη θέμα και για να μη δημιουργήσω καινούριο θέμα, είπα να το γράψω σε αυτό το θέμα που είναι γενικό για σχολικά βιβλία.

Μήπως θυμάται κανείς δύο εγχειρίδια που είχαμε στο νηπιαγωγείο; Θυμάμαι ότι είχαμε δύο βιβλία του ΟΕΔΒ νομίζω, στα οποία υπήρχαν δραστηριότητες που σε βοηθούσαν να μάθεις πχ να κρατάς το μολύβι και να γράφεις, τους βασικούς αριθμούς, τα σχήματα, τα χρώματα, τα γράμματα. Το ένα βιβλίο ήταν μπλέ και το άλλο νομίζω λευκό (τουλάχιστον στο οπισθόφυλλο). Τίτλους δε θυμάμαι γιατί έχω να τα δω από τότε που πήγαινα νηπιαγωγείο. Υπήρχαν τουλάχιστον το 1995, ίσως να υπήρχαν και πιο παλιά. Θυμάται ή γνωρίζει κανείς κάτι για αυτά τα δύο βιβλία;
 
γδγφδφγ σδγησφγησφ εγησδφςησφησδφ φησφησδφησ ερηυσργησργησ
 
είμαι Α λυκείου φέτος

και στο δημοτικό είχα

ίδια γεωργαφία, ίδια αγωγή, ίδια γραμματική

και την ίδια ιστορία (που είχε αντικατασταθεί, αλλα τότε με το σκάνδαλο που έγραφαν κάτι βλακείες μέσα για μία χρονιά πήραμε το παλιό)
 
Arduinna είπε:
Η συλλέκτρια μητέρα μου έχει σώσει αρκετά απο τα σχολικά βιβλία μας (τα δικά μου και το αδερφού μου). Βέβαια επειδή και οι δυό μας είμασταν παιδάκια με υπερανεπτυγμένη καλλιτεχνική φύση, τα βιβλία είναι έργα τέχνης (ή και καλλιτεχνικής τρομοκρατίας) στην κυριολεξία. Έτσι αφού τα σουλούπωσα όσο μπορούσα στο Photoshop (κάποια ήταν beyond repair και έτσι δεν τα ανεβάζω καν καθώς πολλοί θα αναρωτιόσασταν σε ποιά τάξη ακριβώς κάναμε αυτό το βιβλίο με θεματικό εξώφυλλο τους Iron Maiden) σας τα παραθέτω...





9639409619699639510034uj6.jpg
9639409619699639510043rd2.jpg


9639409619699639510044ds5.jpg
9639409619699639510045em9.jpg


9639409619699639510046lw7.jpg
9639409619699639510047ti6.jpg


9639409619699639510048eo5.jpg
9639409619699639510049kp9.jpg


9639409619699639510050cs9.jpg
9639409619699639510051sq2.jpg


Και μία παρατήρηση...Δεν ξέρω πως είναι τα σημερινά βιβλία του δημοτικού αλλά τα σχολικά της δικής μου γενιάς ήταν απίστευτης αισθητικής (ένα τεύχος της Γλώσσας έχει εικονογράφηση εξ'ολοκλήρου απο τον Φασιανό) αλλά και πολύ ουσιαστικού περιεχομένου. Προφανως η μητέρα αντιλαμβανόμενη την επερχόμενη παρακμή έσωσε οτι μπορούσε απο το ένδοξο παρελθόν παρόλες τις κοροιδίες που της κάναμε οικογενειακώς για αυτή της την μανία.





Σ' ευχαριστώ μανούλα...
Χάρηκα που είδα αυτά τα βιβλία!!! Αν δεν κάνω λάθος το βιβλίο της Γλώσσας για την ΣΤ τάξη είχε εικονογράφηση από τον Φασιανό...
 
DSC06094.jpgΝα και το αλφαβητάριο πριν από τα γνωστά "Η γλώσσα μου"!

DSC06095.jpg

DSC06092.jpg

DSC06093.jpg

DSC05994.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα