Σύνδεση DVD-Player με PC monitor

Arduinna

RetroActive
Joined
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
340
Αντιδράσεις
16
Τα φώτα σας παρακαλώ αν έχετε την καλοσύνη.

Διαθέτω εδώ και λίγο καιρό ένα DVD Player με εξαιρετικές ικανότητες (παίζει τα πάντα!) το οποίο θέλω να συνδέσω με την οθόνη του υπολογιστή μου. Θα μου πείτε γιατί δεν βλεπεις τα DVD κατευθείαν απο τον υπολογιστή σου. Θα σας απαντήσω γιατί κάθε φορά που βάζω DVD/avi/mpeg/οτι να'ναι μετά απο δυο λεπτά παγώνουν τα παντα και το pc επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα μνήμης ή τίποτα αλλο αλλά τελοσπάντων θέλω να δώ μήπως μπορώ να συνδέσω την οθόνη με το DVD Player και τι καλώδια χρειάζεται για αυτό. Στο νετ που έψαξα μπερδεύτηκα γιατί είμαι λιγάκι άσχετη οπότε σκέφτηκα μήπως υπάρχει κανένας ειδήμονας εδώ.

Στοιχεία.

[

Οθόνη

Κάρτα γραφικών NVidia GeForce 6600 (αυτή η πληροφορία χρειάζεται?)

Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Arduinna δεν μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά τη σύνδεση με τo PC σου αλλά μπορώ να σου πω πως αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με τα videos και το μόνο που έφταιγε ήταν οι drivers της κάρτας γραφικών.

Αν τους αφαιρέσεις τελείως για δοκιμή (ή κάνεις update) ίσως είναι οκ.
 
το dvd player πρέπει να έχει έξοδο dvi (δεξιά)

(η φώτο είναι οι είσοδοι της οθόνης σου)

hitachin.jpg


το δικό σου έχει

COMPONENT, COMPOSITE, S-VIDEO,SCART, ομοαξονική

δυστυχώς όχι!

πολλά όμως καινούρια player έχουν (hdmi ή dvi)

καλώδιο hdmi to dvi

3578.jpg


καλώδιο dvi to dvi

dvi-cable-connection.jpg
 
@Aluc Ποτέ δεν ήταν πιο επίκαιρη η ατάκα του Ultrex: "Εχω δοκιμάσει τα πάντα!Δεν γίνεται τίποτα!"

@asikamin Ευχαριστώ πολύ. Θα το αφήσω στην τηλεόραση τότε να βλέπει DVD η οικογένεια!
 
Πίσω
Μπλουζα