Σύνθημα Smile

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.732
Πρωτα κανουμε 6 γραμμουλες, 3 πανω και 3 κατω

Μετα ενωνουμε τις καθε 2 ακριανες μεταξυ τους, πανω και κατω

Ενωνουμε τις 2 πανω αριστερα με τις 2 κατω δεξια

Ενωνουμε τις αλλες δυο ελευθερες και σχηματιζουμε το S

Γραφουμε την υπολοιπη λεξη: η τελεια του i ειναι προσωπακι, το l ειναι ενας φοινικας, και το e εχει ενα συνεφακι που λεει 'ha!'

Ετσι μου το ειχαν μαθει, και μου αρεσε να το κανω. Το εβλεπα στους τοιχους σαν γκραφιτι, σε τετραδια κοριτσιων, σε τσαντες με μαρκαδορακι κλπ.

Το θυμαται κανενας; Ξερει κανενας απο που προηλθε και τι συμβολιζε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και βέβαια το θυμάμαι!

Το κάθε γράμμα είχε διαφορετικό χρώμα και κάτω από τη λέξη "smile" σχηματιζόταν κάτι σαν λιμνούλα!

Νομίζω ότι κάπου έχω φυλάξει ένα τέτοιο σχεδιάκι, αν το βρω θα επανέλθω! :)
 
Ναι :clap:

Φυσικα και το θυμαμαι! Ειχα γεμισει ολα τα τετραδια μου μ'αυτο :)

Παρομοια γραφη ειχε και το LOVΕ. Σιγουρα τα κοριτσια του φορουμ θα το θυμουνται ;)
 
χεχε... στην τάξη μου, ο καθένας είχε το δικό του smile!!! Στο δικό μου, το m ήταν 3 ροζ λουκανικάκια το i ήταν ένα κερί και το L ήταν ένα μπουκάλι με αναψυκτικό!!! τί μου θυμήσατε τώρα! υπέροχες εποχές! :)
 
Rakeesh είπε:
Το θυμαται κανενας; Ξερει κανενας απο που προηλθε και τι συμβολιζε; :)

Το μυστήριο το διελεύκαναν χρόνια αργότερα τα "Μακρινά Ξαδέρφια" :

"Σφύριξε χαρούμενα μπορείς...

Δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής... "

και λίγα χρόνια νωρίτερα ο Ρέμος :

"Χαμογέλασε... πάει πέρασε...

Ο,τι έγινε έγινε μωρό μου..."

Ακόμα λίγα χρόνια πριν ο Παπάζογλου :

"Για το χαμόγελό σου τραγουδώ..."

Όλα αυτά τα λόγια εκφράζονται με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη μας και ένα

"Smile" ζωγραφισμένο στα χαρτιά!!!

Τι έγινε ρε παιδιά;;; :what: Μόνο οι Σαλονικείς χαμογελάνε στη ζωή;;;;

Δε σε κάλυψα, ε;;;;
 
Οι Σαλονικείς χαμογελάνε μέχρι να τους κάνεις την μαγική ερώτηση:

"προς τα πού είναι ο σταθμός του μετρό;"
 
Αφού βλέπετε θάλασσα, :wave: λογικό δεν είναι;;;;

Εμείς εδώ με τόσο τσιμέντο... έχουμε μαυρίσει την ψυχή μας... :cry:
 
Αμάν ρε Juanita!!!!

Κι εδώ κλαίς; :D :D

Μια χαρά είμαστε εδώ που είμαστε. :flower:

Και όσο για τη θάλασσα, ΤΗ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ! 8)

Μας τάραξες στα spoiler βρε παιδάκι μου!!!! :D
 
Χμμ δεν το ήξερα πως το smile ήταν ρέτρο!

Νομίζω πως το χρησιμοποιούν ακόμα..
 
Ναι το θυμάμαι!!! Γεμάτα τετράδια, θρανία, τοίχοι, σχολικές τσάντες, μέχρι και στα τζιν παντελόνια σχεδιασμένα με στυλό τα είχα δει...
 
Με το "S" του smile και ένα παρόμοιο "Ρ" που είχα σχεδιάσει, σχημάτιζα τα αρχικά μου στο σχολείο! Βασικά, το προτιμούσα από το "smile"! Και στη συνέχεια το μετεξέλιξα, γράφοντας το όνομά μου με διάφορα γράμματα και πρώτο το "S". Ακολουθούσαν αρχαία, καλλιγραφικά, κομπιουτερίστικα, με σκιά και άλλα και τελευταίο πάλι το "S". Αυτό μέχρι την τρίτη Γυμνασίου. Όχι ότι σοβάρεψα μετά, απλά έβρισκα άλλα "λογότυπα" για το όνομά μου.
 
Προσφατα σε ενα τοιχο κοντα στην γεφυρα που παει στον Προφητη Ηλια στο Πειραια (στα γνωστο bowling cafe για οσους ξερουν)

ειδα το SMILE με μεγαλα γραμματα αλλα σβησμενο σχεδον απο τα χρονια!!

Ηταν μοδα τοτε και το βλεπαμε παντου, κατι ξερανε τοτε...

Για αυτο... :D Smileeeee!!!!!!
 
Πραγματικα κατι ξεραν τοτε...! ;)

Επισης ειχα δει και εγω σε τετραδια,τοιχους,τσαντες οτι με αυτο το εντυπωσιακο S μερικοι εκτος του smile γραφαν και την λεξη Summer !! :cool:
 
Στην Καλλιθέα πάνω στην Θησέως,υπάρχει ένα εποχιακό μαγαζί με ψευτο-προϊόντα Κινέζικης προέλευσης που έχει το Smile για λογότυπο!
 
θυμαμαι την σκηνη στο forrest gump Που ετρεχε και τον σταματησε ενας τυπος που εφτιαχνε μπλουζακια και δεν ηξερε τι να τυπωσει πανω και επεσε ο τομ χανκς στις λασπες και του εδωσε το κιτρινο μπλουζακι να σκουπιστει και εμεινε το λογοτυπο του smile αν και δεν ηταν πραγματικοτητα ειχε πολυ πλακα
 
θανος είπε:
θυμαμαι την σκηνη στο forrest gump Που ετρεχε και τον σταματησε ενας τυπος που εφτιαχνε μπλουζακια και δεν ηξερε τι να τυπωσει πανω και επεσε ο τομ χανκς στις λασπες και του εδωσε το κιτρινο μπλουζακι να σκουπιστει και εμεινε το λογοτυπο του smile αν και δεν ηταν πραγματικοτητα ειχε πολυ πλακα

:D χεχεχε που το Θυμηθηκες!!!!!!
 
Το είδα χθες σε έναν τοίχο στη δουλειά μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας!

Αγνωστο πότε φτιάχτηκε, ούτε ποιος είναι ο "καλλιτέχνης".

Προβολή συνημμένου 102523

25022011003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
splushka είπε:
Το είδα χθες σε έναν τοίχο στη δουλειά μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας! Αγνωστο πότε φτιάχτηκε, ούτε ποιος είναι ο "καλλιτέχνης".

25022011003.jpg

ωωω!!! Σε ευχαριστουμε πολυ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικό το Smile! Παντού το έβλεπες εκείνη την εποχή. Θυμήθηκα και το Σνούπυ που κάναμε με το 25.
 
Πίσω
Μπλουζα