Ταινίες Καταστροφής

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.774
Λοιπον...σε αυτο το καινουργιο θρεντ θα ποσταρουμε τις αγαπημενες μας ταινιες κατατροφης! :)

Κανω πρωτος την αρχη και ξεκινω με την αγαπημενη μου:The Towering Inferno/Ο Πυργος της Κολασεως.


Ταινια του 1974 με το αχτυπητο διδυμο:Steve McQueen & Paul Newman :worship:

Η Αφισα της ταινιαςΠροβολή συνημμένου 46201
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2 ταινίες με έχουν συγκλονίσει απίστευτα στη ζωή μου:

α) The Earthquake (1974)

mov.jpg

β) The Day After (1983)

mov2.jpg

Ειδικά δε τη δεύτερη, τη θυμάμαι ξεκάθαρα να την προβάλουν μετά το Τσέρνομπιλ - το θυμάμαι σα να ήταν χθες....
 
Η πρωτη μου και αγαπημενη μου ταινια καταστροφης ηταν η Ημερα Ανεξαρτησιας του 1995, η οποια ταινία είχε 'καβαλήσει' μια εξωγηινο-μανία που είχε έξαρση εκέινη την εποχή.

Μπορεί να ήταν μια ταινια εξωγηινης εισβολης, αλλα εκαναν πάταγο τα εφφέ του υπερόπλου των εξωγήινων που κατέστρεφε ολόκληρες πόλεις
 
Πάρα πολύ ωραίο θέμα Σταύρο!

Λοιπόν θυμήθηκα ένα έργο για αρχή άλλα θα επανέλθω και με άλλες ταινίες καθώς το θέμα εχει πολύ ζουμί.. :)

Beyond the Poseidon Adventure.(1979)

517ANA5VKSL._SL500_AA300_.jpg
517ANA5VKSL__SL500_AA300_.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0078856/

Εδώ το trailer της ταινίας με πρωταγωνιστές τους Michael Caine, Telly Savalas, Peter Boyle, Sally Field.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν παιζει ο Tσαρλστον Ηστον, δεν ειναι ταινια καταστροφης :)
 
Δηλωνω φιλη των φιλμ καταστροφης με πιο αγαπημενο μου το επικο Ο Πυργος της Κολασεως.

Εχω δει σχεδον ολους τους Τιτανικους και ξεχωριζω την εκδοση του 1953 με τη Μπαρμπαρα Στανγουικ. Επισης πριν απο κανενα διμηνο, παρακολουθησα ξανα την Περιπετεια του Ποσειδωνα (1972) με τον Τζιν Χακμαν και τη Σελεϊ Γουιντερς. Δυο ωρες πραγματικα χωρις ανασα!

Πολυ ωραιο το θεμα σου, Σταυρο και χαιρομαι που το ανοιξες γιατι εδω μπορει να ανακαλυψω κανενα διαμαντακι που μου ξεφυγε.
 
Wally είπε:
Αν δεν παιζει ο Tσαρλστον Ηστον, δεν ειναι ταινια καταστροφης :)
Μια που αναφερες Charlton Heston...για δες εδω:http://www.imdb.com/title/tt0067525/

Nα και το trailer: [video=youtube;X-MosmUseSY]

... :) Ax...με προλαβες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ προτιμώ την "τετράδα" των AIRPORT.

AIRPORT 70, 75, 77, 79.

Υποκλίνομαι δε, στον ηθοποιό George Kennedy, για το ρόλο του ως "Joe Patroni".

Σε όποια εταιρία δούλευε ο τραγοπόδαρος ο Patroni, πέφταν αεροπλάνα στο νερό,

επέβαιναν σε αυτά τρελοί βομβιστές, τα καταρρίπτανε με πυραύλους, κλπ.
 
Πως τα ξεχασα; Κι εμενα μου αρεσουν ολα τα Αirport.

Δεν ειναι ουτε δυο βδομαδες που ειδα για πολλοστη φορα το πρωτο του '70 και μπορω να πω οτι μου φαινεται εξ' ισου καλο με αυτο του '79.

Σε αυτο το τελευταιο, βρισκω ενδιαφερον το γεγονος οτι πρωταγωνιστουν και τρεις μη Αμερικανοι ηθοποιοι: Ο Αλαιν Ντελον, η Συλβια Κριστελ και η Μπιμπι Αντερσον.
 
Ο Πύργος της κολάσεως ( από τις πρώτες ταινίες που είδα) και το Earthquake τα αγαπημένα μου.
 
Ernest Borgine,Laurence Olivier, Franco Nero & Olivia Hussey μερικα απο τα ονοματα που επαιζαν στην επικη μινι σειρα του 1984

"Οι τελευταιες μερες της Πομπηιας".

Ενα 6ωρο σχεδον επος που δειχνει την παρακμη της Ρωμαικης Αυτοκρατοριας...

...με αποκορυφωση την εκρηξη του ηφαιστειου και τον αφανισμο της Πομπηιας.

Την θεωρω κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα...και Ιστορικη αλλα και

Καταστροφης.
 
bambinella 100 είπε:
Εχω δει σχεδον ολους τους Τιτανικους και ξεχωριζω την εκδοση του 1953 με τη Μπαρμπαρα Στανγουικ.
Πρέπει να το έχω αναφέρει και παλιά αλλά το θυμήθηκα πάλι :

στην εκδοχή του 1958, "Α night to rememeber", εμφανίζεται ένας Ελληνας ως κομπάρσος !!

Μιλά με έναν ναύτη που γυρίζει τις καμπίνες και λέει στους επιβάτες να ανεβούν στο κατάστρωμα.

Aν και κρατά μόνον λίγα δευτερόλεπτα είναι πολύ διασκεδαστική σκηνή, γελάω κάθε φορά που την βλέπω.

Εδώ, στο 5:38 - 6:00.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Η ταινία αυτή είναι πιο σωστή ως αναπαράσταση της ιστορίας και - κατ' εμένα - καλύτερη

από την αντίστοιχη με την B. Stanwyck παρόλο που η μεγάλη ηθοποιός κερδίζει τις εντυπώσεις.

Για τον πύργο της Κόλασης ("Tower of Inferno") θυμάμαι ότι εκτός των άλλων συμμετείχε και εκείνη η ηθοποιός

που έπαιζε την Στέφανι στην "Τόλμη και γοητεία". Στην νεότητά της, αγνώριστη...κι έλεγα ποιά μου θυμίζει....

Παραδοσιακό, πλέον, έργο καταστροφής του '70 είναι και το ""Meteor" όπου

υπάρχουν και απηχήσεις του ψυχροπολεμικού κλίματος μεταξύ HΠΑ και EΣΣΔ.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
2 ταινίες με έχουν συγκλονίσει απίστευτα στη ζωή μου:
α) The Earthquake (1974)

Προβολή συνημμένου 46202

β) The Day After (1983)

Προβολή συνημμένου 46203

Ειδικά δε τη δεύτερη, τη θυμάμαι ξεκάθαρα να την προβάλουν μετά το Τσέρνομπιλ - το θυμάμαι σα να ήταν χθες....
The day after!Μπραβο βρε Μαριαννα!Τοτε που λες ειχε προβληθει!Ηθελα να την ξαναδω αλλα δεν θυμομουν ποια ηταν!Πολλα ευχαριστω!!! :thanx2: :clap: :worship:
 
"Ο πύργος της κολάσεως" ("The Towering Inferno")

"Η περιπέτεια του Ποσειδώνα" ("The Poseidon Adventure")

"Διεθνές αεροδρόμιο" ("Airport")

"Τζάμπο Τζετ στο τρίγωνο του διαβόλου" ("Airport '77")

"Σεισμός" ("Earthquake")
 
angel_grig είπε:
The day after!Μπραβο βρε Μαριαννα!Τοτε που λες ειχε προβληθει!Ηθελα να την ξαναδω αλλα δεν θυμομουν ποια ηταν!Πολλα ευχαριστω!!! :thanx2: :clap: :worship:
Μιλάμε για συγκλονιστική ταινία! Νομίζω ότι είναι must για όλη τη γενιά του Τσέρνομπιλ! ;)

(να 'σαι καλά, αλλά δεν έκανα τίποτα! #) )
 
D@redevil είπε:
Μιλάμε για συγκλονιστική ταινία! Νομίζω ότι είναι must για όλη τη γενιά του Τσέρνομπιλ! ;)
(να 'σαι καλά, αλλά δεν έκανα τίποτα! #) )


Οριστε και το σχετικο thread για την ταινια The day after ( και μαλιστα το πρωτο μου στο φορουμ οταν εκανα εγγραφη :) )

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9672-%C7-%C5%D0%CF%CC%C5%CD%C7-%CC%C5%D1%C1
 
Μια καπως πιο διαφορετικη εξηγηση γιατι

αρεσουν οι ταινιες καταστροφης.Πατηστε...εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαριάννα και εμένα με συγκλόνισε το The day after, καθώς και το Dr.Strangelove (με τον αξέχαστο Peter Sellers) που έχει γενναίες δόσεις μαύρου χιούμορ (στο τέλος της ταινίας ενεργοποιήται ένα doomsday device των σοβιετικών με έκρηξη βομβών κοβαλτίου που κάνουν τον πλανήτη μη κατοικήσιμο) και είναι και ασπρόμαυρη. Αξέχαστο το σημείο που το μοναδικό βομβαρδιστικό που συνέχίζει να πετά, με χαλασμένο ασύρματο και με διαρροή καυσίμων, ρίχνει μια ατομική βόμβα σε ένα σιλό των σοβιετικών (κρουσιφλεγή ρίψη).
 
Uskoke είπε:
...καθώς και το Dr.Strangelove (με τον αξέχαστο Peter Sellers) που έχει γενναίες δόσεις μαύρου χιούμορ (στο τέλος της ταινίας ενεργοποιήται ένα doomsday device των σοβιετικών με έκρηξη βομβών κοβαλτίου που κάνουν τον πλανήτη μη κατοικήσιμο) και είναι και ασπρόμαυρη. Αξέχαστο το σημείο που το μοναδικό βομβαρδιστικό που συνέχίζει να πετά, με χαλασμένο ασύρματο και με διαρροή καυσίμων, ρίχνει μια ατομική βόμβα σε ένα σιλό των σοβιετικών (κρουσιφλεγή ρίψη).
Επειδή δε φημίζομαι για σινεφίλ!... :D

Την ταινία δεν τη ξέρω που λες! Εννοείς μήπως αυτή?

Αν ναι, ενδιαφέρουσα φαίνεται! Θα της δώσω μια ευκαιρία!
 
Πίσω
Μπλουζα