Ταινίες με Χριστούγεννα σε βικτωριανή εποχή ή αρχές 20ου αιώνα

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
129
Καλησπέρα..

Άλλη μια από τις αναζητήσεις μου.. :D

Ψάχνω λοιπόν για ταινίες είτε χριστουγεννιάτικες ή με σκηνές Χριστουγέννων, που να εξελίσσονται όμως στη βικτωριανή εποχή και στις αρχές του 20ου αιώνα.

Οι μόνες που μπορώ να σκεφτώ είναι:

Όλες οι εκδοχές της Χριστουγεννιάτικης Ιστορίας (A Christmas Carol)

Όλες οι εκδοχές του Little Women

To Φάνυ και Αλέξανδρος το οποίο άρχισα να βλέπω (την TV version στην οποία το πρώτο μέρος εξελίσσεται όλο στα Χριστούγεννα με υπέροχη ατμόσφαιρα)

A Child's Christmas in Wales (1987)

κάπου είδα να αναφέρεται και το Little Princess (1986) (TV μίνι σειρά)

Δεν ξέρω αν και αυτό του 1939 είναι έτσι..

Έχει κανείς άλλες υπόψη του;

Μου αρέσει πολύ αυτός ο συνδυασμός..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Oliver (1968) με Όλιβερ Ρηντ και Μαρκ Λέστερ...
 
Ευχαριστώ, το είχα υπόψη αυτό αλλά δε θυμόμουν ότι έχει σκηνές με Χριστούγεννα.

Οπότε φαντάζομαι και άλλα Oliver θα έχουν.
 
1. Δεν είναι 100% Βικτωριανή αλλά έχει το ενδιαφέρον της το Babes in Τoyland (1934) με τους Σταν Λόρελ και Όλιβερ Χάρντι (ούτε 100% Χοντρός Λιγνός είναι)

Η ίδια ιστορία έχει ξαναγυριστεί το 1961 με άγνωστους σε εμένα πρωταγωνιστές. (έχω δει μόνο αυτή του 1934)

2. άλλη μια ταινία (κωμικό γουέστερν) είναι το The Trublemakers (1994) με τους Τερενς Χιλ και Μπαντ Σπένσερ

3. Διάφορες εκδοχές του καρυοθραύστη (δεν έχω αντέξει να δω καμιά μέχρι τέλους)

δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια άλλη που να έχω δει :)
 
Ευχαριστώ για το χρόνο σου να απαντήσεις! ;)

1.Αυτή του 1961 την έχω δει, θέλω να δω και την άλλη (έχει βγει και σε Bluray επί τη ευκαιρία)

2. χμμμμμ...... :D (το χειρότερό μου)

3. έχω δει αυτή με τον Macauley Kulkin.

Ήθελα να δω και την άλλη την καινούργια που βγήκε πριν 1-2 χρόνια, αλλά λένε όλοι ότι είναι χάλια..

(επίσης έχω στη σειρα ένα animation και ένα με puppets)
 
Υπάρχει και η "In the good old summertime" του 1949 με τους Βαν Τζόνσον και Τζούντι Γκάρλαντ. Η υπόθεση εξελίσσεται στις αρχές του 20ου αιώνος και είναι η μουσικο-χορευτική έκδοση των ταινιών "The Shop around the corner" (1940) και "You've got mail" (1995).
 
Ναι, τις έχω δει όλες αυτές! ;)

Ιδιαίτερα μου αρέσει η βερσιόν με τη Judy Garland!

Επίσης να προσθέσω το The Dead (1987/Οι Δουβλινέζοι) του John Huston.
 
Συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά ανακάλυψα ένα trivia αυτες τις μέρες:

Το ξέρατε ότι το παιδάκι που παίζει τον Όλιβερ είναι ο νονός των παιδιών του Michael Jackson και πιθανός πατέρας του ενός εξ'αυτών; ;)
 
Μια που το θέμα μ΄αρέσει πολύ, να πω κι εγώ ότι ψάχνω μια ταινία που η υπόθεση άρχιζε ακριβώς τα Χριστούγεννα του 1900 στην Οττάβα του Καναδά, μέσα σε τρελλά χιόνια και με τον πόλεμο των Μπόερς στις συζητήσεις όλων. Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει να θυμηθώ ποια είναι ...
 
Μου άρεζε πολύ και η "Beyond tomorow" (1940),

συνήθως την έβλεπα μια μέρα μετά από κάποια εκδοχή από το "Α christams carrol".

Έχω να την παρακολουθήσω πολλά χρόνια αλλά σίγουρα θα το κάνω φέτος.

Χρονολογικά τοποθετείται περίπου στο 1930.

Ρομαντικό έργο με άρωμα Χριστουγέννων....

-
 
Clemence είπε:
Μια που το θέμα μ΄αρέσει πολύ, να πω κι εγώ ότι ψάχνω μια ταινία που η υπόθεση άρχιζε ακριβώς τα Χριστούγεννα του 1900 στην Οττάβα του Καναδά, μέσα σε τρελλά χιόνια και με τον πόλεμο των Μπόερς στις συζητήσεις όλων. Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει να θυμηθώ ποια είναι ...
Μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα είπα να ξεθάψω το θέμα.

Μήπως μπορεί να βρει κανείς ποιά είναι η ταινία που αναφέρει ο/η Clemence;
 
Πίσω
Μπλουζα