Ταινίες με Basket

tasos66

RetroWannaBe
Joined
25 Οκτ 2007
Μηνύματα
52
Αντιδράσεις
4
Ειδα πριν λιγες μερες την ταινια Coach Carter με τον εκπληκτικο Samuel Jackson που ειναι και αληθινη ιστορια και μου αρεσε πολυ.Θελω προτασεις και για αλλες ταινιες με θεμα το μπασκετ.
 
Hoosiers (1986)

Πολύ καλή ταινία, πιθανόν η καλύτερη με θέμα το μπάσκετ. Αν δε κάνω λάθος παραγωγή του 1986, με πρωταγωνιστή τον φοβερό Τζιν Χάκμαν. Παίζει έναν καθηγητή και προπονητή μπάσκετ που καταφέρνει να οδηγήσει την ομάδα ενός μικρού λυκείου στον πολιτειακό τελικό. Ξέρω ότι ακούγεται κλασική αμερικανιά, αλλά αξίζει τον κόπο.

Καταπληκτική σκηνή: οι παίχτες του Χάκμαν, φτωχά αγροτόπαιδα, μπαίνουν στο τεράστιο σουπερλουξ γήπεδο που θα διεξαχθεί ο τελικός και φυσικά παθαίνουν κολουμπρα (φανταστείτε τους παίχτες του Αετού Σκύδρας στο Μαρακανά ή το Γουέμπλει-δεν έχω κάτι με τον Αετό Σκυδρας). Οπότε ο Χάκμαν βγάζει μια μεζούρα, ένα μέτρο , τσεκάρει τις διαστάσεις του γηπέδου και τους αποδεικύει έτσι ότι είναι όπως όλα τα άλλα που ως τότε είχαν παίξει.
 
Πράγματι, εξαιρετική ταινία. Από τις αγαπημένες μου και κατά πολλούς η κορυφαία μπασκετική ταινία. :)

Μόνο στον Jordan δεν άρεσε, γιατί, λέει, αναδεικνύει ως ήρωα τον προπονητή και όχι τους παίκτες... :p

Τη σκηνή που λες την θυμάμαι χαρακτηριστικά... Κάπως έτσι είχα νιώσει όταν 15 χρονών είχαμε πάει με το Παιδικό του Πανιωνίου για ένα τουρνουά στο Βαρέζε και μπήκαμε κάποια ώρα πριν το παιχνίδι στο γήπεδο της θρυλικής τοπικής ομάδας (ίσως μια από τις 2-3 πιο ιστορικές ομάδες στην Ευρώπη) όπου θα γινόταν ο τελευταίος αγώνας. Θυμάμαι πως είχα σηκώσει το χέρι μου κάτω από το στεφάνι περνώντας μέσα από το γήπεδο για να πάω στα αποδυτήρια, για να δω αν πράγματι το ύψος ήταν όσο και στα υπόλοιπα γήπεδα που παίζαμε... #)
 
Εξαιρετικη ταινια πραγματι - αλλα η καλυτερη μπασκετικη ειναι αυτη ;)

μονο για φιλους

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Μαθε παιδι μου μπασκετ" και Τσακωνας.

I rest my case.

3028538.jpg


3028538.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teen Wolf

images


images.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0090142/

;)

Επίσης όπως αναφέρθηκε και στο άλλο θέμα το Hoosiers (Ο δρόμος προς τη δόξα ήταν νομίζω ο ελληνικός τίτλος) ήταν πολύ καλό.

http://www.imdb.com/title/tt0091217/

Aardvark είπε:
"Μαθε παιδι μου μπασκετ" και Τσακωνας.I rest my case.

3028538.jpg
:rofl: :rofl:

Όπου ο συγκεκριμένος γιος δεν μπορούσε να "μπιστήσει" ούτε την μπάλα στην πραγματικότητα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ταινία αν και cartoon αλλά που έχει σχέση με το μπάσκετ είναι το Space Jam....
 
The Fish that saved Pittsburg - Eυχάριστη μπασκετοταινιούλα απο τα παλιά , άγνωστη στο ευρύ κοινό, αλλά με Dr. J (Julius Erwing).

P.S. To Hoosiers δυνατό!!
 
To Kazaam έχει σχέση με μπάσκετ ή απλά το θυμάμαι επειδή παίζει ο Shaq?
 
EDIT!!! Δεν είδα οτι ειναι για ξένο σινεμά - Ας το σβήσει κάποιος Moderator!!! Τhanx!!

Οι μπασκετικές ταινίες αρχίζουν και τελειώνουν με τον Αλμπέρτο Εκσενάζυ στον ρόλο του Νίκου Σαφέρη στα "Ο δρόμος προς την δόξα" και "Ο μεγάλος αγώνας".

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψεις κανείς αυτές τις δύο επικές συνέχειες...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα