Ταινίες μικρού μήκους (ΕΡΤ)

Σπύρος

RetroN00b
Joined
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Αντιδράσεις
2
Κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 80 (νομίζω πριν το 87 - 88 ), η ΕΡΤ έπαιζε κάποιες ταινίες μικρού μήκους λίγο πριν πέσει ο Εθνικός ύμνος και λήξει το πρόγραμμα.

Αν θυμάμαι καλά ήταν ακατάλληλες για ανηλίκους, ή τουλάχιστον έτσι έλεγε η παρουσιάστρια :)

Θυμάμαι μόνο λίγες σκηνές. Μία με κάτι γυμνά παιδιά να παίζουν πάνω σ' ένα τρακτέρ κι ένα επεισόδιο όπου κάποια άλλα παιδιά (ντυμένα αυτή τη φορά :) ) έφτιαξαν κάποιο χαρταετό ή αερόστατο και το κυνηγούσαν επειδή τους ξέφυγε.

Θυμάται κανείς περισσότερες λεπτομέρειες;
 
Δεν το θυμαμαι καθολου αυτο. Μηπως καποιος ξερει να μας πει?
 
Tις θυμάμαι πρέπει να ήταν τέλη 80 :) (Και καλή χρονία επί τη ευκαιρία, μιας και είναι το 1ο μου ποστ αυτό το χρόνο)

Θυμάμαι μια ιστορία με ένα νεαρό φοιτητή και τους εφιάλτες του σε ένα διαμέρισμα

καθώς και μια όπου:

Ένας ναυτικός που μαζεύει οικονομίες στα ταξίδια του για να φτιάξει τα δόντια του τα χάνει (τα δόντια - γέλια) όταν ο προαγωγός μιας ιερόδουλης, με την οποία μπλέκει σε ερωτικές ιστορίες ο ήρωας (πάει να το παίξει και προστάτης της), τον ξυλοκοπεί (θυμάμαι ένα πλάνο όπου δείχνει τα δόντια του - μια μασελίτσα - να βουλιάζουνε στα βρώμικα νερά του λιμανιού).

Την δεκαετία του 1990 πάλι, (νομίζω 1993-4 ίσως και πιο μετά) η ετ-2 πρόβαλε μια σειρά με τον Πουλικάκο και ένα κορίτσι, όπου μέσω του υπολογιστή τους βλέπανε ταινίες μικρού μήκους ή άλλα κλιπς ανά το κόσμο. Ξεκίναγε με 3d animation ενώς ξύλινου βαγονέτου μέσα στο τούνελ ενός ορυχείου.
 
Νομίζω ότι το δεύτερο το έχω γραμμένο σε βιντεοκασσέτα κάπου... θα ψάξω αν είναι, να το βρω.

By the way, πολύ καλή χρονιά παιδάκια! Πρώτο post!
 
Το θυμαμαι αν και πολυ αμυδρα. Ηταν λιγο τρομακτικες οι πιο πολλες.
 
Tις θυμάμαι πρέπει να ήταν τέλη 80 :) (Και καλή χρονία επί τη ευκαιρία, μιας και είναι το 1ο μου ποστ αυτό το χρόνο)

Θυμάμαι μια ιστορία με ένα νεαρό φοιτητή και τους εφιάλτες του σε ένα διαμέρισμα

καθώς και μια όπου:

Ένας ναυτικός που μαζεύει οικονομίες στα ταξίδια του για να φτιάξει τα δόντια του τα χάνει (τα δόντια - γέλια) όταν ο προαγωγός μιας ιερόδουλης, με την οποία μπλέκει σε ερωτικές ιστορίες ο ήρωας (πάει να το παίξει και προστάτης της), τον ξυλοκοπεί (θυμάμαι ένα πλάνο όπου δείχνει τα δόντια του - μια μασελίτσα - να βουλιάζουνε στα βρώμικα νερά του λιμανιού).

Την δεκαετία του 1990 πάλι, (νομίζω 1993-4 ίσως και πιο μετά) η ετ-2 πρόβαλε μια σειρά με τον Πουλικάκο και ένα κορίτσι, όπου μέσω του υπολογιστή τους βλέπανε ταινίες μικρού μήκους ή άλλα κλιπς ανά το κόσμο. Ξεκίναγε με 3d animation ενώς ξύλινου βαγονέτου μέσα στο τούνελ ενός ορυχείου.
πωπω αυτό με τον φοιτητή και τους εφιάλτες που έβλεπε σε ένα διαμέρισμα το θυμάμαι.Το είχε προβάλλει η ετ1 σαββατο μεταμεσονύκτια εκεί γύρω στα 1989 και η ιστορία πήγαινε κάπως έτσι.Αυτός ο νεαρός δούλευε την νύχτα  ως τηλεφωνητής σε κάποια τηλεφωνική εταιρεία και πως του έρχεται ιδέα να τηλεφωνήσει σπίτι του (ενώ έμενε μόνος του).Ξαφνικά το σηκώνει κάποιος και ο τηλεφωνητής ακούει την φωνή του.Γυρνώντας σπίτι αρχίζει να βλέπει εφιάλτες και τον εαυτό του κτλ κτλ. "Νυχτερινός τηλεφωνητής" λεγόταν το ταινιάκι και τα είχα χρειαστεί τότε για να λέμε την αλήθεια χαχαχ γιατί οι γονείς είχαν πάει σε ένα τραπέζι γάμου και με είχαν αφήσει εντελώς μόνο σπίτι.Ευτυχώς αμέσως μετά πρόβαλε μια πιο ανάλαφρη κωμική ταινία μικρού  μήκους ("Άσκηση Πυρκαγιάς") και λίγο μου έφυγε ο τρόμος εκείνο το βράδυ.Αυτό που αναφέρεις με τον Πουλικάκο ήταν μια εκπομπή με τίτλο "Νέες εικόνες" προβάλλονταν το 1995 απ την ετ2 και είχε ταινίες μικρού  μήκους κυρίως κινούμενα σχέδια μικρού μήκους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχουν σε κανα Αρχειο ΕΡΤ?
 
Πίσω
Μπλουζα