Ταινίες της FINOS FILM οι οποίες δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει σε DVD

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.444
Αντιδράσεις
49.719
Παρακάτω θα σας κάνω μια μικρή παρουσίαση των ταινιών που δεν έχουν ανακοινωθεί και δεν ξέρουμε αν τελικά κυκλοφορήσουν ποτέ...Πρώτα απ΄όλα να πω πως ΟΛΕΣ οι ταινίες αναφέρονται στους καταλόγους της Φίνος Φιλμ!

 


1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940



2. Η Βίλλα Με Τα Νούφαρα - 1943 (θεωρείται χαμένη)



3. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



4. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (θεωρείται χαμένη επίσης)



5. Μαρίνα - 1947



6. Τελευταία Αποστολή - 1949



7. Νεκρή Πολιτεία - 1951



8. Ο Γρουσούζης - 1952



9. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



10. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



11. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



12. Aliki My Love - 1964



13. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



14. Οι Αμαρτωλοί - 1971



15. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



16. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



17. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974.


 


Μακάρι να ήξερα πως μπορώ να βάζω βίντεο...θα σας έβαζα τους τίτλους...Δε ξέρω όμως οπότε θα αρκεστώ σε στοπ καρέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Τραγούδι Του Χωρισμού -1940


Στην αρχή η ταινία αναφέρει Σκούρας Φιλμ , η σκηνοθεσία είναι του Φίνου και αυτό το παραγωγή ΣΦ-ΕΚΣ δε ξέρω τι σημαίνει οπότε δε ξέρω καν τι γίνεται με αυτή...



3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg
 
Η Βίλα με τα νούφαρα του 1945 και το Παπούτσι από τον τόπο σου του 1946 δεν υπάρχει ούτε πλάνο από αυτές και θεωρούνται χαμένες...


Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



Αυτό το "Ωρίων ΑΕ" που υπάρχει στην έναρξη δε ξέρω αν σημαίνει πως δεν έχει πια τα δικαιώματα , αλλά είναι συμπαραγωγή σίγουρα...



1.jpg


2.jpg


3.jpg
 
Μαρίνα - 1947


Δεν έχω την ταινία από το πρώτο δευτερόλεπτο να δω ποιος την παρουσιάζει αλλά οι συνεργάτες της είναι οι γνωστοί της Φίνος Φιλμ...



2.jpg


3.jpg


4.jpg
 
Τελευταία Αποστολή - 1949


Στην έναρξη αναφερεται "Απόλλων Φιλμ" και εκμετάλευση Παν. Περγαντής αλλά όλα τα υπόλοιπα δείχνουν Φίνος...Μάλλον όμως δεν της ανήκει πια...



2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg
 
Νεκρή Πολιτεία - 1951


Ταινία ξεκάθαρη της Φίνος Φιλμ!



3.jpg


4.jpg


5.jpg
 
Ο Γρουσούζης - 1952


Ταινία επίσης ξεκάθαρη της Φίνος που αρχίζει μάλιστα με το γνωστό λογότυπο...



5.jpg


6.jpg


7.jpg
 
Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας -1953


Επίσης άλλη μια ξεκάθαρη ταινία της εταιρείας...



5.jpg


6.jpg


7.jpg
 
Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954


Η κόπια αρχίζει με αυτό το Louis Film που δε ξέρω αν αυτό σημαίνει πως δεν τους ανήκει πια...Οι γνωστοί συνεργάτες όμως υπάρχουν και εδώ...



5.jpg


6.jpg


7.jpg
 
Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955


Η ταινία ξεκινάει κανονικά με το γνωστό λογότυπο!



6.jpg


7.jpg
 
Aliki My Love - 1964


Εδώ το μεγάλο μυστήριο!!!! Την έχει η Φίνος? Την έχει και δε τη δίνει??? Την έχει η Aquarius???



3.jpg


4.jpg


5.jpg
 
Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970


Πασίγνωστη ταινία και ξεκάθαρα της εταιρείας...



7.jpg


8.jpg


9.jpg
 
Οι Αμαρτωλοί - 1971


Επίσης άλλη μια ξεκάθαρη ταινία της εταιρείας...



13.jpg


14.jpg


15.jpg
 
Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973


Αναμφισβήτητα ταινία της Φίνος Φιλμ!



7.jpg


8.jpg
 
...Και τέλος το Γυμνοί Στο Χιόνι του 1974


Βλέπουμε και εδώ πως ξεκινάει η ταινία , περισσότερα δε ξέρω τι συμβαίνει και με αυτή...



4.jpg


5.jpg


6.jpg
 
Αυτές είναι οι ταινίες...Ποιες από αυτές θα κυκλοφορήσουν...ποιες όχι...ποιες ανήνουν στη Φίνος Φιλμ...θα δείξει!
 
Στην βάση μας μπαίνεις καθόλου; ;) Μπες και θα σου λυθεί η απορία, για τις περισσότερες τουλάχιστον:

1. Η "Φίνος Φιλμ" ιδρύθηκε το 1942. Συνεπώς η ταινία "Το Τραγούδι Του Χωρισμού" δεν είναι δική της παραγωγή. Απλά ο Φιλοποίμην Φίνος έκανε την σκηνοθεσία. Η ταινία είναι συμπαραγωγή της "Σκούρας Φιλμς" και της "Ελληνικό Κινηματογραφικό Στούντιο", ως η μία και μοναδική της.

2. Το "Aliki My Love" ανήκει και στην Αγγλική "Aquarius Film". Τώρα σε ποιον έχουν μείνει τα δικαιώματα, δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι στην Φίνος μιας και η Aquarius δεν έκανε πολλά από τότε και σταμάτησε.

3. Το "Γυμνοί Στο Χιόνι" είναι μάλλον συμπαραγωγή της "Φίνος Φιλμ" και της "Κύκλος Φιλμ". Η δεύτερη έχει κάνει ακόμη το "Γυμνό Κεντρί" ('72) και τίποτε άλλο, οπότε τα δικαιώματα ενδεχομένως ανήκουν μόνο στην Φίνος, πλέον.

4. Η "Τελευταία Αποστολή" είναι ξεκάθαρα σε μια "Απόλλων Φιλμ" και είναι μάλλον η μοναδική της ταινία. Τους συνεργάτες τους βλέπεις γιατί δεν αποκλείεται να έκαναν μια 2η εταιρία για χ-ψ λόγους, μόνο για την συγκεκριμένη ταινία. Ίσως θέμα νομικό ή εφορίας. Δε γνωρίζω. Εάν τα δικαιώματα τα πούλησε στην Φίνος, τότε κι αυτή είναι στην κατοχή τους.

5. Η "Μαρίνα" ('47) είναι "Φίνος Φιλμς".

6. Το "Αγάπη Μου Ουά-Ουά" επίσης!

7. Το "Πρόσωπα Λησμονημένα" είναι όντως συμπαραγωγή με την "Ωρίων Α.Ε.", η οποία όμως δεν έχει κάνει κάτι άλλο... Σ' αυτές τις περιπτώσεις έχω την εντύπωση πως τα δικαιώματα για μελλοντική εκμετάλλευση τα αγοράζει η εταιρία που υπάρχει ακόμη. Αγοράζει το μερίδιο της άλλης, όταν αυτή κλείσει, και το έργο θεωρείται δικό της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ανάλυσή σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο Mandrake! Το θέμα μας είναι να δούμε ποιές και αν γίνεται όσο περισσότερες γίνεται , να τις κυκλοφορήσουν επιτέλους...που μας τις δίνουν με το σταγονόμετρο και με απόλυτη μυστικοπάθεια!
 
Μόλις έμαθα πως οι ταινίες της Φίνος Φιλμ οι οποίες έχουν επεξεργαστεί , καθαριστεί και υπάρχουν στην εταιρεία και άρα μπορούν να κυκλοφορήσουν σε dvd είναι όλες όσες αναφέρω εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18773-%CE%A4%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-FINOS-FILM-%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%B5-DVD εκτός από το Τραγούδι του χωρισμού , τη Μαρίνα , την Τελευταία Αποστολή και τις 2 χαμένες...Τώρα αν τις δώσουν και πότε...αυτό δε το ξέρω!
 
Πίσω
Μπλουζα