Ταινίες της FINOS FILM οι οποίες δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει σε DVD

Όσον αφορά το "Αγάπη μου Ουάουα" εικάζω ότι η Φίνος θα έπρεπε ίσως να πληρώσει κάποιο ποσό εξτρά για να ανανεώσει τα δικαιωμάτα,είτε στον Francois Campaux (ο οποίος αναφέρεται μάλιστα και στους τίτλους που μας έδωσε ο αγαπητός tony), είτε στους κληρονόμους του εφ όσον δεν βρίσκεται εν ζωή...Αν έκριναν ότι το ποσό αυτό δεν τους συμφέρει , ίσως αυτός είναι ο λόγος που έχει εξαφανιστεί (όποιος ψάχνει βρίσκει πάντως) :)
 
Η ταινία προβάλλεται από την τηλεόραση και δε νομίζω να παίρνουν δικαιώματα απ' τον Francois Campaux. Γιατί να χρειαστούν δικαιώματα για να κυκλοφορήσει η εταιρία παραγωγής την ταινία της σε DVD;
 
Ειμαι πολυ χαρουμενος ,που επιτελους θα κυκλοφορησουν ολες οι ταινιες ,η εστω οι περισσοτερες που ανηκουν στην φινος, για να ειμαι ειλικρινης περιμενα απο την πρωτη κιολας κασετινα με τις 8 απαιχτες οτι θα ταν μεσα το οι γενναιοι πεθαινουν 2 φορες,και το αυτοι που μιλησαν με το θανατο αλλα ας περιμενουμε ισως στην δευτερη κασετινα εαν υπαρξει φυσικα δευτερη που το ελπιζω


η γνωμη μου για την ταινια αγαπη μου ουα ουα ειναι η εξης ,πιστευω πως δεν μπορουν να την κυκλοφορησουν δεν ξερω τους λογους απλα νομιζω πως αν ηταν εφικτο θα ειχε κυκλοφορησει με τις 150 που εδωσαν με τον τηλεθεατη



μιας και ανηκει στην κατηγορια κωμωδια ,που ως γνωστο κυκλοφορησαν ολες του ειδους



 
Mandrake είπε:
Η ταινία προβάλλεται από την τηλεόραση και δε νομίζω να παίρνουν δικαιώματα απ' τον Francois Campaux. Γιατί να χρειαστούν δικαιώματα για να κυκλοφορήσει η εταιρία παραγωγής την ταινία της σε DVD;
Και όμως, αν δεν κάνω λάθος, το "Αγάπη μου Ουάουα" δεν έχει προβληθεί στην Ελληνική τηλεόραση από τις αρχές/μέσα της δεκαετίας του '90. Αν θυμάμαι καλά, τελευταία φορά την είχα δει στο πρόγραμμα του ΑΝΤ1...

johnalepou είπε:
Όσον αφορά το "Αγάπη μου Ουάουα" εικάζω ότι η Φίνος θα έπρεπε ίσως να πληρώσει κάποιο ποσό εξτρά για να ανανεώσει τα δικαιωμάτα,είτε στον Francois Campaux (ο οποίος αναφέρεται μάλιστα και στους τίτλους που μας έδωσε ο αγαπητός tony), είτε στους κληρονόμους του εφ όσον δεν βρίσκεται εν ζωή...Αν έκριναν ότι το ποσό αυτό δεν τους συμφέρει , ίσως αυτός είναι ο λόγος που έχει εξαφανιστεί
Κι εγώ κάτι παρόμοιο έχω ακούσει και το γεγονός ότι η ταινία αυτή έχει "εξαφανιστεί" τα τελευταία χρόνια μάλλον επιβεβαιώνει αυτό το γεγονός...
 
Έστω ότι το θυμάμαι να προβάλλεται τηλεοπτικά στα '90s. Τι άλλαξε από τότε;
 
Μη ξεχνάμε πως η ταινία κυκλοφόρησε κανονικά σε VHS από τη Φίνος Φιλμ!
 
tonytony είπε:
Μη ξεχνάμε πως η ταινία κυκλοφόρησε κανονικά σε VHS από τη Φίνος Φιλμ!
Βεβαίως, αλλά το 1986, όπως και όλες οι υπόλοιπες που κυκλοφόρησαν εκείνο τον καιρό...
 
Φίλε tonytony, είναι εξακριβωμένο ότι θα δοθούν μόνο 2 ταινίες μετά τις γνωστές 8 και μετά τέρμα; Το ρωτάω αυτό, γιατί οι ταινίες που απομένουν είναι πραγματικά "διαμάντια" και η καθεμιά έχει δημιουργήσει τον δικο της μύθο. Η "Νεκρή πολιτεία" έχει το ατού μιας νεότατης Ειρήνης Παπά και μιας συμμετοχής στο Φεστιβάλ Καννών. Ο "Γρουσούζης" είναι ταινία του μεγάλου σκηνοθέτη Γιώργου Τζαβέλλα και διαθέτει μια εκπληκτική ερμηνεία από τον Ορέστη Μακρή. Το "Οι ουρανοί είναι δικοί μας" είναι η πρώτη ταινία του σπουδαίου Ντίνου Δημόπουλου και η πρώτη εμφάνιση της Αντιγόνης Βαλάκου (πλάι στους Αλέκο Αλεξανδράκη, Λάμπρο Κωνσταντάρα και Αλέκα Κατσέλη). Ο "Αγαπητικός της βοσκοπούλας" έχει ένα ωραίο καστ (Φούντας, Κατσέλη, Κακκαβάς, Βασιλειάδου, Σύλβα). Το "Οι αμαρτωλοί" ειναι η πρώτη εμφάνιση της Μπέττυς Λιβανού και του Χρήστου Νομικού. Οι πλέον αναμενόμενες ταινίες, πάντως, είναι οι δύο έγχρωμες αντιστασιακές: το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", με τη Ζωή Λάσκαρη, τον Γιάννη Φέρτη, τον Μάνο Κατράκη και τον έξοχο Χρόνη Εξαρχάκο (αξέχαστη η σκηνή όπου πέφτει από το παράθυρο της Κομαντατούρ, επειδή πρόδωσε τους συντρόφους του) και το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές", με την Γκέλλυ Μαυροπούλου και τον Άγγελο Αντωνόπουλο στις πιο δυνατές ερμηνείες της καριέρας τους (ακριβώς μετά τον θρίαμβό τους στον τηλεοπτικό "Άγνωστο πόλεμο" του Φώσκολου). Αναφέρω τις παραπάνω ταινίες, γιατί μόνο σαν όνειρο θερινής νυκτός θεωρώ την προσφορά των σπανιότατων ταινιών "Αλίκη" (με την εθνική μας σταρ στη μόνη διεθνή εμφάνισή της) και "Το τελευταίο ψέμα" του Κακογιάννη, με την Έλλη Λαμπέτη στην καλύτερή της στιγμή και τον θρυλικό Γιώργο Παππά.
 
atanasio συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες! Μακάρι να' ξερα τι έχουνε σκοπό...Εγώ πιστεύω πάντως πως σε τέτοιες περιόδους οικονομικής κρίσης που ζούμε και στον βωμό του χρήματος , αργά ή γρήγορα θα τις δώσουν όλες τις ταινίες που μπορούν να δώσουν! Μη σου πω και το Aliki My Love! Ξέρουνε πόσο πολύ θα πουλήσει δεν είναι χαζοί...Όσο για το "Τελευταίο ψέμα" με την Λαμπέτη που λες...μήπως έχεις μείνει λίγο πίσω? Έχει ήδη κυκλοφορήσει η ταινία φίλε μου σε dvd από τον "Τηλεθεατή" και ανήκει πλέον στην Καραγιάννης - Καρατζόπουλος και όχι στη Φίνος Φιλμ!
 
Φίλε μου tonytony, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία σχετικά με το "Τελευταίο ψέμα". Θα το αναζητήσω. Με θλίβει, πάντως, το γεγονός ότι μια τόσο σημαντική ταινία δεν ανήκει πλέον στον κατάλογο της "Φίνος Φιλμς". Περίεργες ιστορίες όλες αυτές με τα δικαιώματα των ταινιών...
 
Το τελευταίο ψέμα είχε κυκλοφορήσει και από την Audio Visual πριν την αγοράσει η Καραγιάννης-Καρατζόπουλος. Καλύτερα να αναζητήσεις αυτό το DVD γιατί έχει την ταινία κανονικά όπως προβλήθηκε στους κινηματογράφους κι όχι την άθλια τηλεοπτική έκδοση της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος.

Το τελευταίο ψέμα

Ή από το εξωτερικό που πουλάνε ένα ακόμα παλιότερο dvd που κυκλοφόρησε. Επίσης είχαν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και τα "Το κορίτσι με τα μαύρα" και "Στέλλα" τα οποία, κι αυτά δυστυχώς τα έχει αγοράσει η Καράγιάννης-Καρατζόπουλος.

A matter of dignity

A girl in black

Stella
 
Φίλε Rapide, σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες! Είναι πραγματικά ασύλληπτο ότι για να βρει κανείς την αυθεντική κόπια μιας ελληνικής ταινίας, πρέπει να καταφύγει στο εξωτερικό!
 
Φῖλοι συνδικτυῶτες

ὅσον ἀφορᾷ τὸ "ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΟΥΑ-ΟΥΑ" ἐκυκλοφόρησε εἰς VHS ἀπὸ τὸ κατάστημα/ἐταιρεία

"GREEK CITY"(http://www.greekcity.co.uk) ἰδιοκτησίας ἑνὸς Ἑλληνοκυπρίου ποὺ τότε εἶχε τὰ πνευματικὰ

δικαιὼματα ἐμπορεύσεως καὶ προβολῆς ἔργων τῆς ΦΙΝΟΣ-ΦΙΛΜ.

Ὅσον ἀφορᾷ τὸν παρόντα χρόνο δὲν γνωρίζω τὶ συμβαίνει.....
 
Η "Αγάπη μου Ουά-Ουά" είχε κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα σε VHS πριν από 25 περίπου χρόνια. Από τότε, όμως, τα πράγματα έχουν αλλάξει σε σχέση με τα δικαιώματα του γαλλικού θεατρικού στο οποίο βασίζεται. Έτσι, η ταινία είναι πλέον άφαντη.
 
Πίσω
Μπλουζα