Ταινίες τρόμου με παιδιά

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.005
Αντιδράσεις
68.213
Τα παιδιά έχουν την τιμητική τους, στο είδος. Τα μικρά και αθώα πλάσματα στοίχειωσαν ουκ ολίγες φορές το σινεμά, προκαλώντας τον τρόμο στους ενήλικες. Τρια χαρακτηριστικά παραδείγματα:Who can kill a child? (1976). Εξαιρετικό ισπανικό θριλερ, με ήρωες ένα ζευγάρι που φτάνει σε ένα μικρό νησάκι για διακοπές. Εκεί διαπιστώνει με τρόμο, πως είναι οι μόνοι ενήλικες πάνω στο νησί, περιτριγυρισμένοι από δεκάδες παιδιά με περίεργη συμπεριφορά. Η ταινία, είναι μια αλληγορία γύρω απο τις κακοποιήσεις που υφίστανται τα παιδιά, στους διάφορους πολέμους της σύγχρονης εποχής. Children (1983)Ένα σχολικό λεοφωρείο, περνάει μέσα από ένα τοξικό νέφος που δημιουργήθηκε ύστερα από διαρροή, σε τοπικό εργοστάσιο. Πλέον, με μια μόνο αγκαλιά τους μπορούν να εξοντώσουν ακαριαία, τους ανυποψίαστους γονείς και γνωστούς! Bloody birthday (1981) Λόγω, ενός σπάνιου πλανητικού φαινομένου που θα επηρεάσει το ζώδιο τους, τρια παιδιά γεννιούνται χωρίς...συνείδηση. Στα δέκατα γενέθλια τους θα αρχίσουν να σκορπούν τον τρόμο στην μικρή πόλη τους...
 
Επίσης το Children of the corn (1984). Χμ δεν το έχω δει..
 
Village of the damned

John Carpenter. Remake απο παλια ταινια του 60

http://www.imdb.com/title/tt0114852/

To imdb δεν βλεπω να το εχει σε μεγαλη υποληψη, ομως ειναι καλη ταινια.

Σε ενα αμερικανικο χωριο, ξαφνικα ολοι οι κατοικοι ακαριαια πεφτουν σε κατασταση υπνου. Οταν ξυπνανε καποιες γυναικες ειναι εγκυες και μετα απο 9 μηνες γεννανε ολες και βγαινουν κατι παιδια με περιεργα χαρακτηριστικα (ολα με ασπρα μαλλια) και ιδιαιτερες δυνατοτητες

edit: OK δεν ειναι 80's αλλα ειναι παλια
 
bspus είπε:
Village of the damnedJohn Carpenter. Remake απο παλια ταινια του 60

http://www.imdb.com/title/tt0114852/

To imdb δεν βλεπω να το εχει σε μεγαλη υποληψη, ομως ειναι καλη ταινια.

Σε ενα αμερικανικο χωριο, ξαφνικα ολοι οι κατοικοι ακαριαια πεφτουν σε κατασταση υπνου. Οταν ξυπνανε καποιες γυναικες ειναι εγκυες και μετα απο 9 μηνες γεννανε ολες και βγαινουν κατι παιδια με περιεργα χαρακτηριστικά
Ναι, δεν ήταν και άσχημη. Είναι ριμέικ μιας ταινίας του 1964, με τίτλο "village of the dammed". Το καινούργιο, ήταν νομίζω και η τελευταία ταινία του Κρήστοφερ Ρηβ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν έβλεπα πολλά θρίλερ, θυμάμαι ότι στο "Πνεύμα του κακού" έπαιζε η μικρή Χέδερ Ο' Ρουρκ, η οποία πέθανε το 1988, 12 ετών, λίγο μετά το τέλος των γυρισμάτων του τρίτου μέρους της ταινίας. Ήταν λάθος η διάγνωση του νοσοκομείου...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xμμμ, ο Εξορκιστής μετράει? Γιατί κανένα πιτσιρίκι δεν καταφερε να με τρομάξει όπως η μικρή Linda Blair με το κεφάλι της γυρισμένο 180 μοίρες ενώ ξεστομίζει διάφορες χυδαιότητες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1, 2, Freddy's Coming For You

3, 4, Better Lock Your Door

5, 6, Grab A Crucifix

7, 8, Better Stay Up Late

9, 10, Never Sleep Again

Και φυσικά..."Εφιαλτης στο δρόμο με τις λεύκες"
 
Imgema είπε:
Xμμμ, ο Εξορκιστής μετράει? Γιατί κανένα πιτσιρίκι δεν καταφερε να με τρομάξει όπως η μικρή Linda Blair με το κεφάλι της γυρισμένο 180 μοίρες ενώ ξεστομίζει διάφορες χυδαιότητες...
γιατί να μην μετράει???? το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΡΙΛΕΡ ever!!!
 
επίσης και ο Μεσσίας του διαβόλου είχε ένα απο τα τρομακτικότερα παιδιά σε ταινίες τρόμου...
 
To Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες δεν νομίζω ότι μετράει δεδομένου ότι όλοι οι ηθοποιοί ήταν ενήλικοι που έπαιζαν τους έφηβους... πάντως δεν ήταν παιδιά.

It

Cujo
 
devil times five (1974). Όπου μια ομάδα παιδιών, που έχει δραπετεύσει από άσυλο θα βρει καταφύγιο σε ένα oρεινό εξοχικό, στο οποίο κάνει διακοπές μια παρέα πλουσίων.

http://www.imdb.com/title/tt0071413/
 
Ως γυναικα, οι ταινιες τρομου δεν ειναι το αγαπημενο μου ειδος, ετυχε ομως να δω μια πολυ καλη με παιδια. The Nanny, του 1965, με την αξεπεραστη Bette Davis. [edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Optimum Releasing [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσοι δεν εχετε δει το "Children of the corn" 1984 με την linda hamilton να το δειτε ειναι πολυ ωριαο ειδικα οταν οι πρωταγονιστες καταλαβαινουν οτι η πολη ειναι ερημη κ το μονο που υπαρχει ειναι τα σεληνιασμενα παιδια εχει πολυ αγωνια!!

Μου αρεσε επεισης και το ομωνυμο διηγημα του stephen king απο το βιβλιο νυχτερινη βαρδια (night shift) πολυ ωραιο το εχω,εχει μεσα 19 ιστοριες που εχει γραψει !Και μπορω να πω πως δεν ειχε διαφορες με την ταινια!!

Εχει κυκλοφορισει στην Ελλαδα σε dvd απο την silver star.
 
Αλλη ωραια ταινια που βασιζεται σε παιδι ειναι το Alice,sweet Alice 1976

με την πρωτη κινηματογραφικη εμφανηση της brooke shields!!


Απιστευτο το κοριτσι που εκανε την Alice τοτε ηταν 19 χρονων!!!!!!! :eek: o_O:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fortress

Μια (τηλε)ταινία που μου χει μείνει -ίσως επειδή αφορά παιδάκια- είναι το "fortress".

Η δασκάλα και οι μικροί της μαθητές απάγονται απο κάποιους που φορούν αποκριάτικες μασκες (ζωων κ.α). Στην εξέλιξη διαφεύγουν της ομηρίας και γίνονται αρχικά κυνηγημένοι και τελικά κυνηγοι.

Δεν είναι τρόμου, περισσότερο θριλερ, αλλά ασκεί αρκετη ψυχολογική πιεση με απλά μέσα (όπως οι απλές μάσκες ζωων, ) χωρίς τρελά εφε και ίσως γι'αυτό να πετυχαίνει (για μένα) το στόχο της.

Αξίζει ακόμη (νομίζω, μιας και δε την έχω ξαναδεί απο τότε) να της ρίξετε μια ματιά. IMDB

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λουλούδια στη Σοφίτα (Flowers in the Attic). Δεν ξέρω αν το θυμάται κανένας αυτό το θριλεράκι από τα 80s, ή την ομώνυμη σειρά με τα βιβλία, αλλά έχει να κάνει με τέσσερα αδέρφια - δύο αγόρια και δύο κορίτσια - που όταν πεθαίνει ο πατέρας τους και μένουν άφραγκοι, η μητέρα τους, η Κορίν (η Victoria Tennant, που παλιά ήταν σύζυγος του Steve Martin) τα παίρνει στην οικογενειακή έπαυλη στην εξοχή όπου συνωμοτεί με την σατανική θρήσκα γιαγιά (η πάντα απίθανη Louise Fletcher, aka Νοσοκόμα Ratched) να τα κρύψει στη σοφίτα του σπιτιού μακριά απ' τον ετοιμοθάνατο πατέρα της, έτσι ώστε να μη μάθει αυτός πως έχει παιδιά (επειδή η Κορίν τα έκανε με τον θείο της, δηλαδή είναι από αιμομιξία τα παιδιά) και να τον κληρονομήσει. Τα παιδιά συμφωνούν να κρυφτούν μέχρι να πεθάνει ο παππούς, αλλά περνούν οι βδομάδες, μετά οι μήνες, και η μάνα τους αρχίζει να τους παραμελεί και να τα αφήνει στη φροντίδα της ψυχοπαθούς γιαγιάς τους, που κάθε άλλο από ζωντανά θέλει να τα βλέπει...

http://cdn1.ioffer.com/img/item/159/900/471/p0w1.jpg

Τη μεγαλύτερη αδερφή, την Κάθυ, την είχε παίξει μια πολύ νέα (και καρακουκλάρα) Kristy Swanson. Τα άλλα παιδιά τα είχαν παίξει σχετικά άγνωστοι ηθοποιοί. Οι φανς της σειράς των βιβλίων γιουχάρουν την ταινία επειδή οι παραγωγοί ανάγκασαν τον σκηνοθέτη να κόψει τα πιο σημαντικά μέρη απ' το βιβλίο για την ταινία, δηλαδή την αιμομικτική σχέση που αρχίζουν ο Κρις και η Κάθυ, τα δύο μεγαλύτερα αδέρφια, μετά από τόσο καιρό που είναι κλεισμένοι στη σοφίτα. Επίσης, οι παραγωγοί ήθελαν να αλλάξουν και το τέλος, παρά τις αντιρρήσεις του σκηνοθέτη, και οι φανς τσατίστηκαν περισσότερο.

Η ταινία όμως ήταν αρκετά σκοτεινή και κράτησε την Γκόθικ ατμόσφαιρα απ' το βιβλίο. Το μουσικό σκορ είναι απίθανο - απ' τον μάστορα Christopher Young) με κάτι φωνητικά που σε κάνουν και ανατριχιάζεις, και κάτι μελαγχολικά φλάουτα και χορδές...

Ωστόσο, ένα ριμέικ βρίσκεται στα σκαριά, και υπόσχεται να είναι πιο πιστό στο ομώνυμο βιβλίο (η σειρά αυτή εκδόθηκε στην Ελλάδα απ' τον οίκο Best Seller Bell και είναι τρομερά σπάνια να τη βρεις σήμερα. Εγώ και μια θειά μου είμαστε τυχεροί που έχουμε αντίτυπα).

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Front Street Pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ταινίες πρέπει απαραιτήτως να είναι μέχρι το '90??? γιατί υπάρχουν πολλές καλές για το είδος τους και μεταγενέστερες με παιδιά-πρωταγωνιστές-φονικές προσωπικόττηες....
 
To ρετρό - όριο του φόρουμ, έχει οριστεί ως το 1995!

Μέχρι εκεί, είσαι οκ! ;)
 
Εδω και χρονια δε βλεπω ταινιες τρομου, αλλα μιας και ειδα οτι υπαρχει αυτο το thread, θελω να πω οτι οποτε βλεπω παιδια να πρωταγωνιστουν στις ταινιες αυτες (πχ σε ποστερ) ενοχλουμαι παρα πολυ. Το θεωρω βλασφημια, αμαρτια, οπως θελετε πειτε το.

Δεν ξερω και αν αληθευει, αλλα εχω ακουσει οτι καποια απο αυτα τα παιδια στη συνεχεια παρουσιασαν ψυχολογικα προβληματα.

Βεβαια δεν ειναι ολες οι ταινιες τρομου το ιδιο. Πχ οσον αφορα το IT, δε μου φανηκε τοσο τρομακτικο και δεν με ενοχλησε η παρουσια των παιδιων. Που αλλωστε ηταν οι ηρωες, με τους οποιους ταυτιζεσαι.

Συγνωμη για το bashing/trolling/flaming
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα