Ταινίες Heavy Metal

oποιος δεν εχει δει και αυτο η οποιαδηποτε αλλη ταινια του Jon miki thor χανει...

:bow: :2beers: :biglaugh: :animlaugh:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ipSEEeUYajU]Youtube ' Recruits music video ' Knock ¨em Out
 
Εγώ είχα δει στο βίντεο μια που λεγόταν "Σκληροί σαν Μέταλλο" ή κάπως έτσι.

Αλλά τώρα που είδα το εξώφυλλο του Trick or Treat, νομίζω πως ήταν αυτό.
 
METAL_POSTER.jpg


Metal: A Headbanger's Journey

Μια ταινία ντοκκυμανταίρ του 31χρονου Sam Dunn, ενός ανθρωπολόγου από τον Καναδά. Η ταινία με λίγα λόγια είναι η πρακτική του. Σχολιάζει και αναλύει τα διάφορα είδη του metal και τους οπαδούς του.

Είναι και ο ίδιος χεβυμεταλάς και παίρνει συνεντέυξεις από πολλούς γνωστους όπως: Tom Morello, Ronnie James Dio, Tony Iommi, Alice Cooper, Bruce Dickinson, Vince Neil, Lemmy, Tom Araya, Kerry King, Dee Snider, Doro Pesch, Rob Zombie.

Είναι από τα καλύτερα ντοκυμανταίρ heavy metal μουσικής. Όπου το βρείτε δείτε το. Αξίζει.

Metalyears.jpg


The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

Ένα άλλο πάλι ντοκυμανταίρ του 1988 για την αμερικάνικη σκηνή του metal περιόδου 1986 με 1988.

Συνεντεύξεις και live υλικό από τους Aerosmith, Kiss, Megadeth, Motörhead, Ozzy Osbourne, W.A.S.P, Alice Cooper και άλλων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκιναω το scanning!
 
Ας προσθέσω και εγώ το AirHeads

πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Airheads

με τον Lemmy να κάνει εμφάνιση στην ταινία και τους White Zombie στα τελευταία τους.

Νοτ μπάντ, πιο πολύ μου άρεσε το Singles του 92' αλλά αυτό χρεώθηκε στην grundge σκηνή (αν και οι Soundgarden και οι Alice in Chains που εμφανίζονται στην ταινία μόνο grundge δεν ήταν...τεσπά)
 
"Decline of Western Civilization ΙΙ"

Καταπληκτικό ντοκιμαντέρ 'παρακμής' για την σκηνή του Los Angeles και όχι μόνο. Συμμετοχές Lemmy, Ozzy, Dave Mustaine, Gene Simmons, κτλ. Το είχε βάλει κανα-δυο φορές και το Mega μεταμεσονύχτιες ώρες αν θυμάμαι καλα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VqSPYcYnHs0&feature=related]YouTube - The Decline of Western Civilization Part 2 (1/10)
 
SPINAL TAP??????????

ρε πατε καλα ολοι σας??ειναι δυνατον να ξεχνατε η να αγνοειτε το ενα και μοναδικο,αξεπεραστο,μνημειωδες SPINAL TAP???
 
προχωραμε,παρακατω..

..μια ωραια ταινια για πουροκερς,ειναι το "still crazy"που εχει ελλ.τιτλο"παραξενα φρουτα"η κατι τετοιο..γελιο,αλλα και συγκινηση..real band feeling..αν θυμαμαι καλα επισης,οι ΚΙSS,στα 70ς ειχαν βγαλει μια ταινια,που επαιζαν οι ιδιοι,το"KISS meet the phantom of the park"η κατι τετοιο..Προσφατα(πριν καμμια δεκαρια περιπου χρονια..)βγηκε μια αμερικανο-καφρο-teen-movie,με 3 πιτσιρηδες που εκαναν τα παντα για να βρουν εισητηριο για μια συναυλια των KISS,δε θυμαμαι τιτλο,αλλα εχει κατι φασεις που κλανεις στο γελιο..
 
don dokken είπε:
..μια ωραια ταινια για πουροκερς,ειναι το "still crazy"που εχει ελλ.τιτλο"παραξενα φρουτα"η κατι τετοιο..γελιο,αλλα και συγκινηση..real band feeling..αν θυμαμαι καλα επισης,οι ΚΙSS,στα 70ς ειχαν βγαλει μια ταινια,που επαιζαν οι ιδιοι,το"KISS meet the phantom of the park"η κατι τετοιο..Προσφατα(πριν καμμια δεκαρια περιπου χρονια..)βγηκε μια αμερικανο-καφρο-teen-movie,με 3 πιτσιρηδες που εκαναν τα παντα για να βρουν εισητηριο για μια συναυλια των KISS,δε θυμαμαι τιτλο,αλλα εχει κατι φασεις που κλανεις στο γελιο..
Detroit Rock City
 
μηπως θυμαται κανεις μια ταινια που ειχε βαλει συμφωνια ο διαβολος με εναν κιθαριστα ποιος θα παιξει καλυτερα.ξερει κανεις λεπτομερειες.και κατι αλλο υπαρχει πιθανοτητα να βρει κανεις πλεον αυτες τις ταινιες.
 
Κρίστι, υπάρχει μια πιθανότης να εννοείς το "Crossroads"

και την κλασική Ελ Πάσο-αναμέτρηση μεταξύ Ralph Macchio και Steve Vai,

στην οποία αναδεικνύεται νικητής ο πρώτος (κάπου εδώ η ταινία παρουσιάζει χαρακτηριστικά επιστημονικής φαντασίας).

Η ταινία, ωστόσο, είναι μια εκλαϊκευμένη εκδοχή και κινηματογραφική μεταφορά

της μπλουζ μυθολογίας με ραντεβού στα σταυροδρόμια με σατανάδες ατζέντηδες, "μαύρα" μπλουζάδικα κλαμπ, αυτοδίδακτους μπλούζμεν που παίζουν από την ψυχή και ακόμα περισσότερες φυτείες του νότου και προσφυγιά, φτώχεια και γυναίκες και δεν τη λες μέταλ ταινία.

Έχει κάποιο μέταλ ενδιαφέρον, βέβαια, λόγω της κιθαριστικής κόντρας και του πιτσιρικά ροκομεταλλά Vai, που μασάει στο τέλος απέναντι στην μπλουζιάρα Telecaster του μπέιμπιφεις Ραλφ.

Καλά, εννοείται ότι υπήρξε must θέαμα στα 80's, δεν το συζητάμε αυτό.
 
metal kristi είπε:
μηπως θυμαται κανεις μια ταινια που ειχε βαλει συμφωνια ο διαβολος με εναν κιθαριστα ποιος θα παιξει καλυτερα.ξερει κανεις λεπτομερειες.και κατι αλλο υπαρχει πιθανοτητα να βρει κανεις πλεον αυτες τις ταινιες.
XAXAXA...TI ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΕ ΚΙΝΤ RALF MACHIO,ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ Κ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ MR.MIYIAGI ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΝΑΣ ΜΑΥΡΟΣ ΜΠΛΟΥΖΙΣΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΞΕΦΤΕΡΙ ΚΛΠ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Σ ΕΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΙΘΑΡΑΣ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΝΕΙ ΤΟΝ...STEVE VAI!!!O ΤΙΤΛΟΣ ΗΤΑΝ CROSSROADS ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΕΔΩ. Νομιζω οτι οι περισσοτερες απο τις παραπανω ταινιες βρισκονται,ακομα κ σε καλα βιντεοκλαμπ .

Οτάνις είπε:
Κρίστι, υπάρχει μια πιθανότης να εννοείς το "Crossroads"και την κλασική Ελ Πάσο-αναμέτρηση μεταξύ Ralph Macchio και Steve Vai,

στην οποία αναδεικνύεται νικητής ο πρώτος (κάπου εδώ η ταινία παρουσιάζει χαρακτηριστικά επιστημονικής φαντασίας).

Η ταινία, ωστόσο, είναι μια εκλαϊκευμένη εκδοχή και κινηματογραφική μεταφορά

της μπλουζ μυθολογίας με ραντεβού στα σταυροδρόμια με σατανάδες ατζέντηδες, "μαύρα" μπλουζάδικα κλαμπ, αυτοδίδακτους μπλούζμεν που παίζουν από την ψυχή και ακόμα περισσότερες φυτείες του νότου και προσφυγιά, φτώχεια και γυναίκες και δεν τη λες μέταλ ταινία.

Έχει κάποιο μέταλ ενδιαφέρον, βέβαια, λόγω της κιθαριστικής κόντρας και του πιτσιρικά ροκομεταλλά Vai, που μασάει στο τέλος απέναντι στην μπλουζιάρα Telecaster του μπέιμπιφεις Ραλφ.
 


με προλαβες μικρε αλητακο!πωπωωω..μαζι τα γραφαμε??μπραβο συνροφε,εισαι ενημερωμενος.. εστω κι αν μ εφαγες στο φινις,respect!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε don dokken,μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα σε παρακαλώ,δείχνουν ότι "φωνάζεις" κι είναι και κουραστικά... ;)

Επίσης,δες κι αυτό
 
μα...φωναζα αληθεια!

manos426f είπε:
Φίλε don dokken,μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα σε παρακαλώ,δείχνουν ότι "φωνάζεις" κι είναι και κουραστικά... ;) Επίσης,δες κι αυτό
οσο για το αλλο,εχεις δικιο,οπως μου ρχονται τα γραφω,οντας χυμα...οχι για ανεβασω τα ποστ μου..
 
ΟΚ,δεκτό,απλά προσπαθώ να σε "εγκλιματίσω" πιο εύκολα και γρήγορα στο παρόν forum... ;)
 
βασιζεται σε παλιο τραγουδι το σεναριο.
 
spinal tap??

...μου κανει εντυπωση πως ακομα δεν υπαρχει κανενα σχολιο για το SPINAL TAP...μα καλα ειναι δυνατον??ενυγουεη,που λεμε και στο Λ.Α.Παμε παρακατω...Tαινιαρα με πολυ γελιο ειναι το"AIRHEADS"..Ο Λεμμυ κανει ενα περασμα και φοβερη σκηνη οταν ρωτανε εναν ρουφ,"αν παιξει σκακι ο Λεμμυ με το θεο ποιος θα κερδισει?"(δειτε το..)Ακομα,το "bill and ted's bogus journey"πολυ ενδιαφερον σαουντρακ,KISS,SLAUGHTER,WINGER,VAI,PRIMUS etc..Εχει ψιλοκαφριλα,βλεπεται..Α,παιζει και ο...τυπος απ το ΜΑΤΡΙΞ ,ο πως τον λεν..(ποιος θα το λεγε...)
 
παιδια ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας το εργο δεν το εχω δει εγω μου το εχουν πει εχει λεει φοβερη κιθαρα.να σας πω και κατι που εμαθα καινουργια ταινια βασισμενη στην ζωη της τζοαν τζετ απο τοτε που ηταν με την λιτα φορτ και τις runeway μεχρι τωρα.τα γυρισματα θα ξεκινησουν τον μαρτιο μαζι με το σικουελ του τουανλαιτ μια και ειναι ιδια η πρωταγονιστρια.να κανω και μια αλλη ερωτησουλα [edited by manos426f:Διάβασε τους κανονισμούς του forum φίλε μου...]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
o.k.συγγνωμη!και καλε μου φιλη ειμαι η καψερη !!!!!!!!!!!!!!!!
 
metal kristi είπε:
o.k.συγγνωμη!και καλε μου φιλη ειμαι η καψερη !!!!!!!!!!!!!!!!
Xίλια sorrys κι εγώ με τη σειρά μου λοιπόν,αλλά δεν υπάρχει κάτι στο board που να κάνει διακριτά τα φύλα,όπως θα παρατήρησες,ενώ από το nick δε μπορούσα να καταλάβω... :)
 
Πίσω
Μπλουζα