Ταξίδι στη Χώρα με τα Μαύρα και τα Άσπρα Τετράγωνα (1987)

Κατα ετη καθυστερημενη απαντηση... Η εκπομπη λεγοταν "Ταξιδι στη χωρα με τα μαυρα και ασπρα τετραγωνα" και ηταν οι περιπετειες του κοριτσιου με το πιονι σε μια χωρα-σκακι. Ουσιαστικα ηταν μια εκπαιδευτικη εκπομπη που σου μαθαινε τους κανονες του σκακιου. Αν θυμαμαι καλα, στο τελος το πιονι καταφερε κι εγινε ιππος.
 
συμφωνα με τις πληροφοριες του προγραμματος της ραδιοτηλεορασης (14-20/11/1987)http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15460-1987-11-14-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-TV-%28%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7%29-%E1%F0%FC-14-%DD%F9%F2-20-%CD%EF%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-1987 "το σκακι" προβαλλοταν μεσα στην εκπομπη "ουρανιο τοξο",προκειται για μια σειρα 15λεπτων επεισοδιων που εισαγει τα παιδια στο μαγικο κοσμο με τα μαυροασπρα πιονια.Η σκηνοθεσια ειναι του Μανθου Σαντοριναιου

21466.jpg σ αυτη τη σκαναρισμενη σελιδα απο τον FORD231 βλεπουμε την περιληψη του 7ου επεισοδιου της εκπομπης καθως και αλλες λεπτομερειες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσπρα-Μαύρα Ρομπότ σαν πιόνια

Χαιρετώ τους φίλους,

Προσπαθώ να βρώ κάποια παιδική σειρά που παιζόταν αν θυμάμαι καλά στο Mega, έδειχνε δυο ρομπότ.. ένα λευκό και ένα μαύρο που έμοιαζαν με πιόνια του σκάκι.

Θυμάται κανείς τη συγκεκριμένη σειρά;;; όνομα αυτής;;;

Βρήκα και αυτό σε ένα άλλο forum.. πιθανόν είναι το ίδιο και ίσως εγώ δεν θυμάμαι απόλυτα καλά...

[Μετάφραση από greeklish]

Θυμάται κανεις στην et1 μια σειρά που έβαζε ( ελληνικής παραγωγής ) με θέμα το σκάκι? Θυμάμαι ότι έπαιζε μια πιτσιρικα ( μπορεί να θυμάμαι και λάθος και να ήταν πιτσιρίκος ) και ένα μεγάλο πιόνι-robot και καλά, το οποιο στα πιο μετά επεισόδια είχε

γίνει άλογο και είχε φύγει...Θυμάται κανεις τίποτα?

[Μετάφραση από greeklish]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον αυτό πρέπει να είναι καμιά φώτο ή κανένα βίντεο παίζει;;;
 
Μια εκπαιδευτικη σειρα για το σκακι με ενα πιονι-ρομποτακι παιζοταν στην κρατικη τηλεοραση, οχι στο MEGA
 
Ρε παιδιά κάποιο βίντεο από αυτή την εκπομπή υπάρχει;

Έχω φάει το ίντερνετ, και δεν έχω βρει τίποτα..
 
cloud είπε:
Ρε παιδιά κάποιο βίντεο από αυτή την εκπομπή υπάρχει;Έχω φάει το ίντερνετ, και δεν έχω βρει τίποτα..
υπαρχουν ελπιδες να βρεθει κατι μονο αν καποιος εχει γραψει την εκπομπη σε βιντεοκασσετα
 
Θα περίμενα τουλάχιστον στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ.. Όμως ούτε εκεί έχει τίποτα..
 
Λογικά έχει σωθεί στις αποθήκες...
 
Από τις πολύ καλές εκπομπές. Μακάρι να μη με είχε τρομάξει τόσο το "διανοητικό επίπεδο" αυτού που λέμε σκάκι, και να την είχα παρακολουθήσει περισσότερο...
 
Dominion είπε:
Την έχουμε ξαναναφέρει και στο παρελθόν και καιρός να έχει το δικό της θρέντ.Ήτανε μια εκπομπή με ηθοποιούς με ένα παιδί και ένα πιόνι από σκάκι (στο κεφάλι του αναβώσβηνε μια κόκκινη λάμπα όταν μιλούσε) η οποιά μας μάθαινε τις τεχνικές του παιχνιδιού. Το σκηνικό ήταν ολίγον τι σουρεάλ.

Παιζότανε απο ετ-1 γύρω στα 1987-88
Ειναι απιστευτο! Ειναι απο τις πρωτες πρωτες τηλεοπτικες παιδικες εκπομπες που εχω στη μνημη μου.Αυτο και το Σαγκμα.Ετσι το θυμομουν. Το πιονι εμοιαζε λιγο σαν ρομποτακι κι εκανε μονο του τις κινησεις. Ειμαι 26. Εαν παιζοταν μεχρι το 88,θυμαμαι απο 1 ετους; Μπρρρρ!! Πρεπει να παιζοταν εως 89-90.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την θυμαμαι την σειρα αυτη.δεν υπαρχει πουθενα βιντεο στο youtube
 
Bump μια και μου το θύμισε ο ASFE

ASFE είπε:
Βρε παιδια εχω να ρωτησω για 4 πραγματα και δεν μου παει να ανοιξω αντοιστιχα θεματα..ντροπη ακομα δεν γραφτηκα.
Θα τα γραψω εδω και αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο λινκ

....

2)Το πιονι που ηθελε να γινει αλογο

....
Πέρα από το σχόλιό μου εδώ γιατί πράγματι πολλές φορές η Σοφία μιλούσε απότομα στο πιόνι ένιωθα σε κάποια επεισόδια μια μελαγχολική ατμόσφαιρα.
 
Η μουσική για κάποιο... οχι πολυ φιλικο προς τα παιδια λογο, ηταν το σάουντρακ του εξορκιστη, και δεν κανω καν πλακα. Ο πρωταγωνιστής πιονακι ειχε όνειρο να γινει άλογο(πραγμα πολυ σπανιο στο σκάκι) για να ταξίδεψει στον κοσμο και η κοπέλα ηταν η ίδια με "του κουτιού τα παραμύθια". Αυτα θυμάμαι :)
 
is_ei_11.jpg
 
A la recherche du temps perdu.
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να υπάρξει άλλη δεκαετία που να δώσει τέτοιο τηλεοπτικό προϊόν.
Ένδοξα, αλλόκοτα, μαγικά 80ς.
Η σύλληψη των μακρινών ταξιδιών έδινε ένα scope που ξεπερνούσε το σκάκι και ήταν συνολικά παιδαγωγικό.
Εξ ολοκλήρου ψυχεδελική, ονειρική ατμόσφαιρα στην τότε πρώτη προβολή (για όσες/όσους το είδαμε).
Θυμάμαι σαφώς το "πέρασμα" του πιονιού στην υπόσταση του αλόγου, που έφυγε για μακρινά ταξίδια.
Ταξίδευε μαζί του η Σοφία, ταξιδεύαμε ως παιδιά και εμείς.
Πέρασαν τα χρόνια και δεν έρχονται γράμματα από μακριά, ίσως να μην καλπάζουν πια άλογα στα σύννεφα.
Thumbs up για το footage, δεν θα (αντέξω να) πατήσω play βέβαια.
Θα βάλω όμως Current 93 - passing horses
 
Πίσω
Μπλουζα