Ταξινόμηση Game Reviews ανά τίτλο και τεύχος

tantalos

Retro Member
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
180
Αντιδράσεις
25
Καλή σας μέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχον κάποιος επιχείρησε να στήσει μια λίστα ταξινόμησης με τα Game Reviews των PIXEL, ανά τίτλο και ανά τεύχος.

Επειδή έχω ξεκινήσει κάτι τέτοιο - το αν και ποτε θα το τελειωσω φυσικά είναι ένα άλλο ζήτημα - θα ήθελα να ξέρω απλώς αν κάποιος άλλος είχε την ίδια σκέψη, ώστε να μην γίνει διπλή δουλειά...

Ευχαριστω!
 
Πολυ καλη ιδεα!

Μαλιστα θα σου προτεινα να συνεργαστουμε ωστε να το ανεβασουμε διαδικτυακα σε βαση δεδομενων με αναζητηση, παραπομπες κτλ
 
Kαμια Αντιρρηση Wally, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη :)

Απλως οι ρυθμοι με τους οποιους προχωραω ειναι, προφανως, μεταβαλλόμενης ... έντασης για ευνόητους λογους!

Θα σου στειλω ευθυς αμεσως PM με τις πρωτες μου κινησεις στο φιλοδοξο αυτο project...
 
Εύγε παίδες. Αυτό θα ήταν πραγματικά χρήσιμο για όλους μας τους ρετρολάγνους.

Που να θυμάμαι ποιο review είναι που.
 
Ωραία ιδέα! Ακόμα καλύτερο "τόλμημα" θα ήταν να κάνουμε database και με τα υπόλοιπα θέματα του Pixel, ώστε κάποια στιγμή (μέχρι του χρόνου, lol) να υπάρχει ένα πλήρες Pixel index. Πιστεύω ότι θα ήταν πραγματικά και τολμηρή κίνηση αλλά και χρήσιμο. Πχ, βρες αμέσως σε ποιό τεύχος έγινε review o Atari 1040ST ή που υπήρχε το άρθρο για τα MUD. Wally, αν έχεις συγκεκριμένες προτάσεις του στησίματος ρίχτες, μπας και βοηθήσω και εγώ.
 
Πολύ καλή ιδέα!! :)

Έτοιμος να βοηθήσω και εγώ σε αυτό το project.
 
Υπολογίστε και μένα :)
 
Ωραια, χαιρομαι που η ιδεα μου εχει ανταποκριση!

Παιδια, αυτο που κανω ειναι το εξης. Σε ενα φυλλο excel, περναω κατα σειρα :

Τιτλος Παιχνιδιου - Ειδος παιχνιδιου (Shoot Em Up, Beat Em Up, Sports κλπ) - Είδος Review - Αριθμος Τεύχους - Aριθμος Σελίδας

Στη Στηλη 'Ειδος Review', βαζω καποια αρχικα που συμβολιζουν τα εξής :

Για ένα συνηθισμενο Review του παιχνιδου : GR (από το Game Review)

Για το Special Review : SR

Για τη στηλη Adventure : ADV

Για τη στηλη 'Με μια ματιά' : ΜΜΜ

Για τη στηλη Arcade (τα Coin-ops) : ΑRC

Δεν εχω αλλη κατηγορια ως τωρα. Τα 'Προσεχως' δεν τα κατηγοριοποιω.

Εχω ξεκινησει απο το τευχος 45 και ειμαι στο 49. Όπως καταλαβατε περναω στη λιστα τα περισσοτερα Game Reviews . Αν κατι ξεχναω , που υπαρχει στα μεταγενεστερα τευχη, φυσικα το προσθετουμε.

Όποιος θελει να αναλαβει να κανει αυτο που ξεκινησα, δεν εχει παρα να εκδηλωνει το ενδιαφερον του σε αυτο το Thread, αναφεροντας τα τευχη με τα οποια θα καταπιαστεί ώστε να μην γίνεται διπλή δουλειά από κάποιον άλλο. Εγω σας αναφέρω πως , προς το παρον, αναλαμβανω τα τευχη από το #50 μεχρι ΚΑΙ το #59. Τελειωνοντάς τα, και αναλογως με την ως τοτε προθυμια, θα συνεχισω με επομενα.

Προφανως ριχνετε αφοβα ιδεες περι διαφορετικης οργανωσης, κατηγοριοποιησης κλπ. Αν μαζευτουμε αρκετοι, ΦΥΣΙΚΑ και μπορουμε να ταξινομησουμε τα ΠΑΝΤΑ! Επεμβασεις, HINTS 'n TIPS, προγραμματα κλπ.

Μετα την ολοκληρωση της ταξινομησης, μπορουμε να τα πλαισιωσουμε με μια ωραια εφαρμογουλα με ομορφο User Interface για να το κανουμε ακομα πιο εφετζιδικο! :D

Ξερω οτι ειναι φιλοδοξο το project, η ιδεα ομως του τελικου αποτελεσματος μου εδωσε ορεξη να το ξεκινησω. Αυτο, και το γεγονος οτι καθε βραδυ πριν κοιμηθω 'διαβαζω' κάποιο σκανναρισμενο PIXEL και θυμαμαι τα παλια. Και ολα αυτα απο εναν ανθρωπο που μεχρι τα 18 του ειχε εναν AMSTRAD PC 1512. Που να ειχα και καμια ΑΜΙGA 500 δλδ...
 
Εξαιρετικό project για τους hardcore fans του PIXEL (όλους εμάς δηλαδή :D )...

Credits! :thumbup:
 
tantalos είπε:
Και ολα αυτα απο εναν ανθρωπο που μεχρι τα 18 του ειχε εναν AMSTRAD PC 1512. Που να ειχα και καμια ΑΜΙGA 500 δλδ...
Οι Αμιγκάδες είναι αυτοί που περνάνε τον καιρό τους αναπολώντας την Amiga ή κυνηγώντας τους Αταράκηδες και δεν κάνουν τίποτα άλλο. Εδώ την ίδια την ιστορία της Amiga στο Phoenix την έχουν αφήσει ατελείωτη...

Άν ήσουν Αμιγκάς απλά δεν θα είχες την ιδέα και δεν θα κάναμε τίποτα. :p

(τώρα όπου νά 'ναι πέφτουν να με φάνε, χαχαχα!)
 
lol!

Παντως αυτη τη διαμαχη ποτέ δεν την κατάλαβα. Μην είστε αχάριστοι!!! Εναν AMSTRAD 1512 με CGA (Cωλο-Graphics Adaptor) είχα και εβλεπα τις φωτος των games απο Αmiga και Atari ST στο PIXEL και μου τρεχανε τα σαλια!!! Και μονο η κατοχη ενός εκ των δυο Home Computers αρκεί ώστε να μην ξανατσακωθεις ποτέ και για τίποτα στα ευαίσθητα και ρομαντικά εκείνα χρόνια... :D :D
 
tantalos είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχον κάποιος επιχείρησε να στήσει μια λίστα ταξινόμησης με τα Game Reviews των PIXEL, ανά τίτλο και ανά τεύχος.
Είμαι 100% υπέρ ενός τέτοιου πρότζεκτ, και μπράβο για την πρωτοβουλία. :)

Μία τέτοια λίστα ταξινόμησης επιχειρούσε να κάνει κατά καιρούς και το ίδιο το Pixel (π.χ. δείτε σχετικά στο τεύχος 50/σελίδα 101, την δουλειά του yrig), αλλά -όπως είναι λογικό- όσο η κυκλοφορία ενός περιοδικού συνεχίζεται, η λίστα θα έπρεπε να ανανεώνεται διαρκώς - πράγμα όχι εύκολο !!

Τώρα που το Pixel έχει σταματήσει πλέον να κυκλοφορεί, έχουμε όντως την ευκαιρία να συνεχίσουμε την προσπάθεια που ξεκίνησαν και να στήσουμε μία ολοκληρωμένη (πλέον) λίστα. :)

Κάτι που μπορεί να βοηθήσει, είναι και το εξής:

Στο κάτω μέρος των περισσότερων threads τευχών Pixel, υπάρχουν αρκετές λέξεις-κλειδιά (οι οποίες μπορούν να "ψαχτούν" και μέσα απο το tag cloud), που αφορούν κυρίως game reviews, καθώς και μερικά άλλα άρθρα. Μην διστάσετε να τους ρίξετε μία ματιά, για έναν πρόχειρο "προσανατολισμό" σχετικά με τα περιεχόμενα του εκάστοτε τεύχους. :)

Eύχομαι καλή αρχή για το project αυτό (το οποίο σίγουρα θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον !!)
 
Πίσω
Μπλουζα