Ταρζάν καλεί Ελενίτσα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Ταρζάν καλεί Ελενίτσα (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ταρζάν_καλεί_Ελενίτσα

Θυμάται κανείς αυτή τη σειρά, με τον περίεργο τίτλο ;

Ήτανε 6 επεισόδια, με θέμα παρέες παιδιών που έπαιζαν τα αγαπημένα τους

σήριαλ π.χ. Δυναστεία, Σταρ Τρεκ κλπ.

Κάθε επεισόδιο, ήταν και άλλη παρέα.

Άλλοι παίζαν σε σπίτια, σε αυλές, στο δρόμο.

Αρκετά πρωτότυπη ιδεά.

Μου είχε κάνει εντύπωση, ότι μεταδιδόταν στις 11 το βράδυ.

Εγώ το είχα για παιδικό, αλλά λόγω της ώρας προβολής,

συμπέραινα ότι ίσως να είχε ενδιαφέρον και για τους μεγάλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω ακούσει ποτέ μου αλλά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!! Πρόκειται για σήριαλ ή κάποιου είδους εκπομπή που δεν τράβηξε;
 
Δεν ήταν εκπομπή.

Περισσότερο προς "ντοκυμαντέρ" έμοιαζε,

με στόχο να "μυήσει" τους μεγάλους στον κόσμο των μικρών.

Μάλλον τράβηξε "κανονικά", καθώς ανακοινώθηκαν 6 επεισόδια,

όσα ακριβώς παίχτηκαν.

Εξάλου το θέμα, δε σήκωνε και συνέχεια.

Κρίμα που δεν το θυμάτυαι κανείς άλλος ...
 
Το θυμαμαι εγω, καθως επαιζα σε ενα επεισόδιο. Θαυμαζω τη μνημη σας
 
Θα μας πεις δυο λογια για την εκπομπη?
 
Ήμουν 9-10 ετών τότε και η σκηνοθέτις ζήτησε από την παρέα παιδιών της γειτονιάς να κάνουμε μια αναπαράσταση των παιχνιδιών που παίζαμε μεταξύ μας και ήταν επηρρεασμένα από την τηλεόραση.

Έξι ομάδες παιδιών από διάφορες γειτονιές έστησαν ένα πρόχειρο θεατρικό, με σκηνικό τους δρόμους και τις οικοδομές της κάθε γειτονιάς και θεματολογία από τις τηλεοπτικές σειρές που μας επηρρέαζαν.

Αν θυμάμαι καλά, έστω και αμυδρά, στην τελευταία εκπομπή υπήρχε και κριτική που καταδίκαζε το ρόλο της τηλεόρασης στα παιδικά ερεθίσματα. Οι επικριτές και κινδυνολόγοι υπήρχαν από τότε
 
Α, πολύ ενδιαφέρον!!

Δηλαδή, πρόκειται για εκπομπή και όχι για σειρά???
 
Μακάρι να μπορούσα να βρω το αρχείο της εκπομπής

6 αυτοτελή σκετσάκια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστούμε όμως που εμπλουτίζεις το φόρουμ μας.

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή! :)
 
Αλέξανδρε, εσείς ποιά σειρά μιμηθήκατε ;

Θυμάμαι (αν και πέρασαν χρόνια) ότι οι παρέες τότε, μιμήθηκαν 5 σειρές δράσης (Ντιούκς, Σταρ Τρεκ, κλπ) και την ... Δυναστεία !
 
Ταρζάν καλεί Ελενίτσα

Καλησπέρα στην παρέα

Αν και έχουν περάσει κάμποσοι μήνες απο το τελευταίο post στο συγκεκριμένο θέμα, ομολογώ οτι μπήκα στην διαδικασία να το επαναφέρω για πολλούς λόγους.

Καταρχήν γράφτηκα στο συγκεκριμένο φόρουμ μόνο και μόνο για να γράψω αυτές τις γραμμές.

Έχω μια πολύ αχνή ανάμνηση απο την συγκεκριμένη σειρά, δεν θυμάμαι καθόλου ηλικία, σίγουρα δεν ήμουν πάνω απο 6 -7. Το θέμα είναι ότι δεν τη θυμάται κανένας συνομήλικός μου, ούτε καν η αδερφή μου που την βλέπαμε μαζί, η οποία είναι κατα 1μιση χρόνο μεγαλύτερή μου.

Είχα αρχίσει να πιστεύω οτι όλο αυτό ήταν ένα, ανήμερο ακόμα, κομμάτι της φαντασίας μου, καθώς, σαφώς υπήρχε μόνο στο μυαλό μου, αφού κανένας άλλος δεν το θυμόταν και ποτέ δεν βρήκα, όσο και να έψαξα, κάτι που να αποδυκνύει ότι υπήρξε. Είχα περιοριστεί όμως μόνο στο utube. Σήμερα, πριν απο λίγο γύρισα απο την δουλειά, μου έκοψε να το googleάρω, "δεν μπορεί", σκεφτηκα, "κάτι θα βρώ" και έπεσα πάνω στο retromaniax.

Μακάρι να μπορούσατε να καταλάβετε πόσο μεγάλη ψυχοθεραπεία είναι για μένα αυτό το post.

Πραγματικά μου έκανε μεγάλο καλό το ότι μοιράζομαι με κάποιους ανθρώπους τις ίδιες αναμνήσεις. Δυστυχώς, ή ευτυχώς θα μπορούσε να πει κάποιος, έχω απίστευτη μνήμη, θυμάμαι όνειρα που έχω δεί όταν ήμουν 2 ετών, τόσο ακραία. Τώρα βέβαια στα 35 μου, κλάφτα Χαράλαμπε, δεν θυμάμαι τι έφαγα χθές :eek: .

Τελος πάντων χάρηκα πάρα πολύ που ένα κεφάλαιο της παιδικής μου αναζήτησης ολοκληρώθηκε και μπόρεσα να το μοιραστώ δημόσια.

Καλή συνέχεια σε όλους

Υ.Γ. : Θυμάμαι χαρακτηριστικά το επισόδιο με το διαστημόπλοιο (σταρ τρεκ) το οποίο γυρίστηκε μέσα σε μια οικοδομή......
 
Δωσε μας πληροφοριες αν θυμασαι για τη σειρα και τα γυρισματα
 
Απλως διαλεξαμε ο καθενας μας τον ηρωα που θα υποδυθουμε (Star trek) και το σεναριο της ιστοριας που θα διαδραματισουμε. Το "διαστημοπλοιο" μας ηταν μια παρακειμενη οικοδομη.

Ας ελπισουμε καποια στιγμη να εχουμε στη διαθεση μας το αρχειο της ΕΡΤ για αναπολουμε με αμυδρες παιδικες μας αναμνησεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λίγο που το θυμάμαι μου είχε κάνει και μένα εντύπωση που το είχε αργά το βράδυ
 
Πίσω
Μπλουζα