Τατιάνα Καλογεροπούλου

evarlam είπε:
Έχω νεώτερα επί του θέματος, και ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο μου συνταξιούχο εικονολήπτη της ΕΡΤ για την βοήθειά του. Με αρκετή βεβαιότητα πρόκειται για την κ. Γεωργία Δουλαβέρη. Είναι μέχρι σήμερα υπάλληλος της ΕΡΤ και έχει την διεύθυνση παραγωγής της παιδικής εκπομπής "Ουράνιο Τόξο" στην ΕΤ-1 με τον Χρήστο Δημόπουλο. Όπως μου εξήγησε ο φίλος μου, εκεί γύρω στα 1981-82 κάλυψε για ένα χρονικό διάστημα κάποιο κενό που είχε δημιουργηθεί στις βάρδιες της παρουσίασης του προγραμμάτος.
Μπράβο φίλε evarlam. Μια απορία ενός ολόκληρου έτους μας λύθηκε επιτέλους!

:thanx2: :thanx2:

Να ευχαριστήσεις θερμά τον φίλο σου συνταξιούχο εικονολήπτη της ΕΡΤ για τις πληροφορίες, εκ μέρους όλης της κοινότητας!

:bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
evarlam είπε:
Έχω νεώτερα επί του θέματος, και ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο μου συνταξιούχο εικονολήπτη της ΕΡΤ για την βοήθειά του. Με αρκετή βεβαιότητα πρόκειται για την κ. Γεωργία Δουλαβέρη. Είναι μέχρι σήμερα υπάλληλος της ΕΡΤ και έχει την διεύθυνση παραγωγής της παιδικής εκπομπής "Ουράνιο Τόξο" στην ΕΤ-1 με τον Χρήστο Δημόπουλο. Όπως μου εξήγησε ο φίλος μου, εκεί γύρω στα 1981-82 κάλυψε για ένα χρονικό διάστημα κάποιο κενό που είχε δημιουργηθεί στις βάρδιες της παρουσίασης του προγραμμάτος.
Ωραιος φιλε... bravo και απο εμενα! Γι αυτο λατρευω αυτο το forum
 
thanos75 είπε:
Ωραιος φιλε... bravo και απο εμενα! Γι αυτο λατρευω αυτο το forum
Κι εγώ το ίδιο! Πάντα βρίσκεται κάποιος που ξέρει / που θυμάται / που έψαξε και βρήκε κάτι από το παρελθόν και έτσι το "παζλ" σιγά σιγά συμπληρώνεται...
 
επανερχομαι στο θεμα της αναζητησης της τηλεπαρουσιαστριας και εκει που λεγαμε οτι λυθηκε το μυστηριο υπαρχει μια νεα πηγη που επιμενει να αναφερει και στο δικο μου το βιντεο και στου φιλου ford οτι δεν ειναι η γεωργια δουλαβερη αλλα η τατιαννα δαρρα πορτολου.?!!και ειναι καθετη σε αυτο.εχω ζητησει πληροφορηση γιατι δυστυχως ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη εχω καμια επιπλεον εικονα στο μυαλο.αν κανεις γνωριζει απο τα παιδια πραγματικα αν ισχυει κατι τετοιο ας το μοιραστει μαζι μας.
 
vosporos είπε:
επανερχομαι στο θεμα της αναζητησης της τηλεπαρουσιαστριας και εκει που λεγαμε οτι λυθηκε το μυστηριο υπαρχει μια νεα πηγη που επιμενει να αναφερει και στο δικο μου το βιντεο και στου φιλου ford οτι δεν ειναι η γεωργια δουλαβερη αλλα η τατιαννα δαρρα πορτολου.?!!και ειναι καθετη σε αυτο.εχω ζητησει πληροφορηση γιατι δυστυχως ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη εχω καμια επιπλεον εικονα στο μυαλο.αν κανεις γνωριζει απο τα παιδια πραγματικα αν ισχυει κατι τετοιο ας το μοιραστει μαζι μας.
Βρήκα ότι είναι βοηθός παραγωγής ενός σύγχρονου ντοκιμαντέρ σήμερα ("Ελληνικό κόσμημα"). Πιθανότατα είναι η κυρία που ψάχνουμε.

 
Προσπάθησα να βρω και συγχρονισμό στον ήχο. Η ουσία νομίζω είναι να ταυτοποιήσουμε αν όντως είναι η κ. Δουλαβέρη ή η κ. Τατιάνα Δάρρα.
 
Μόλις έχουμε και τρίτο όνομα και μάλλον επικρατέστερο για την τηλεπαρουσιάστρια. Σε σχόλιο στο βίντεο, αναφέρεται ότι η κυρία στα βίντεο είναι η Γεωργία Λοτσοπούλου, η οποία ασχολείται σήμερα με την αρθρογραφία και το πολιτικό ρεπορτάζ. Είναι μάλιστα συνονόματη με τη Γεωργία Δουλαβέρη, που αναφέραμε πιο πάνω. Εν αναμονή της έρευνας για ταυτοποίηση με σημερινή εικόνα, λοιπόν.

Απόφαση μετακίνησης της δημοσιογράφου στην ΕΡΤ, Ιούνιος 2012.

Βρέθηκε και το σκρίνσοτ, χάρη στον χρήστη του You Tube, τον οποίο ευχαριστούμε.

Νομίζω είναι η ίδια, εσείς τι λέτε; Αν είναι έτσι, θα πρέπει να μπει το όνομά της και στον τίτλο του νήματος.

Στο ακόλουθο βίντεο η τηλεπαρουσιάστρια που αναφέρουμε προλογίζει το πρώτο επεισόδιο του τηλεπαιχνιδιού "Κόκκινοι Γίγαντες- Άσπροι Νάνοι" (1982).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κυρία Λοτσοπούλου σήμερα (στην ΕΤ-3, το Σεπτέμβριο του 2012). Ίσως τελικά να μην είναι το ίδιο πρόσωπο με την κυρία στο βίντεο του 1981-82, όπως φαίνεται και από γνώμες στα σχόλια των βίντεο. Υπάρχουν όμως και ομοιότητες. Το βίντεο είναι του χρήστη merrycrisis, τον οποίο ευχαριστώ. Επανέρχομαι με το όνομα της κυρίας Τατιάνας Δάρρα-Πορτόλου, παραγωγού της ΕΡΤ. Έχουμε κάτι σχετικό με εκείνη (φωτογραφία, βίντεο, στοιχεία);
 
stakovios είπε:
Η κυρία Λοτσοπούλου σήμερα (στην ΕΤ-3, το Σεπτέμβριο του 2012). Ίσως τελικά να μην είναι το ίδιο πρόσωπο με την κυρία στο βίντεο του 1981-82, όπως φαίνεται και από γνώμες στα σχόλια των βίντεο. Υπάρχουν όμως και ομοιότητες. Το βίντεο είναι του χρήστη merrycrisis, τον οποίο ευχαριστώ. Επανέρχομαι με το όνομα της κυρίας Τατιάνας Δάρρα-Πορτόλου, παραγωγού της ΕΡΤ. Έχουμε κάτι σχετικό με εκείνη (φωτογραφία, βίντεο, στοιχεία);
Καλημέρα!

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μάλλον πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο η παρουσιάστρια της ΕΡΤ της περιόδου 1981-82 να είναι η κα Γ. Λοτσοπούλου...

Επομένως, παραμένουν τα δύο (υποψήφια) ονόματα, Γεωργία Δουλαβέρη και Τατιάνα Δάρρα Πορτόλου.
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

Σύμφωνα με μια πολύ αγαπημένη φίλη, η πορεία της οποίας στην ΕΡΤ ξεπέρασε τα 30 χρόνια (δεκαετίες '70, '80 και '90), η εικονιζόμενη παρουσιάστρια είναι όντως η Τατιάνα Καλογεροπούλου (πατρικό: Δάρρα, επίθετο μετέπειτα συζύγου: Πόρτολου). Σύμφωνα με την ίδια πηγή, το όνομα Γεωργία Δουλαβέρη δεν της θυμίζει τίποτα όσον αφορά την Τηλεόραση της ΕΡΤ, δεν αποκλείει όμως το ενδεχόμενο να είχε απασχοληθεί στο Ραδιόφωνο της ΕΡΤ.

Επομένως, το "μυστήριο" επιτέλους λύθηκε! :)

(η πηγή πληροφόρησης του φίλου vosporos επιβεβαιώθηκε τελικά!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
Σύμφωνα με μια πολύ αγαπημένη φίλη, η πορεία της οποίας στην ΕΡΤ ξεπέρασε τα 30 χρόνια (δεκαετίες '70, '80 και '90), η εικονιζόμενη παρουσιάστρια είναι όντως η Τατιάνα Δάρρα (πατρικό: Καλογεροπούλου, επίθετο μετέπειτα συζύγου: Πόρτολου). Σύμφωνα με την ίδια πηγή, το όνομα Γεωργία Δουλαβέρη δεν της θυμίζει τίποτα όσον αφορά την Τηλεόραση της ΕΡΤ, δεν αποκλείει όμως το ενδεχόμενο να είχε απασχοληθεί στο Ραδιόφωνο της ΕΡΤ.

Επομένως, το "μυστήριο" επιτέλους λύθηκε! :)

(η πηγή πληροφόρησης του φίλου vosporos επιβεβαιώθηκε τελικά!)

Τί να πω πια bernard μου, πραγματικά respect:D Χίλια μπράβο για την ταυτοποίηση πραγματικά.

Μια μικρή απορία: Eάν το Καλογεροπούλου είναι το πατρικό και το Πόρτολου του συζύγου, το Δάρρα πόθεν προκύπτει? Εκτός κι αν υπήρξαν 2 σύζυγοι! Και πάλι χίλια μπράβο φίλε μου
 
Πολύ καλά. Ξέρουμε πλέον το όνομα της τηλεπαρουσιάστριας. Μπράβο, Μπέρναρντ! Thanos75, δεν είμαι σίγουρος, αλλά αποκλείεται να είναι ψευδώνυμο (όπως τα καλλιτεχνικά) το "Δάρρα"; Ή κάποιο παρεπώνυμο, δηλ. δεύτερο επώνυμο που έρχεται με παύλα. Αν πάντως το Δάρρα δεν είναι ψευδώνυμο, θυμίζει αμέσως την κολυμβήτρια Σοφία Δάρρα, το επίθετο της οποίας με ένα ρ όμως το βλέπαμε συχνά και στα σταυρόλεξα, όπως και την καλλονή Μις Ευρώπη της δεκαετίας του ' 90 Ισαβέλλα Δάρρα.
 
thanos75 είπε:
Τί να πω πια bernard μου, πραγματικά respect:D Χίλια μπράβο για την ταυτοποίηση πραγματικά.

stakovios είπε:
Πολύ καλά. Ξέρουμε πλέον το όνομα της τηλεπαρουσιάστριας. Μπράβο, Μπέρναρντ!
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου, αλλά δεν ανήκουν σε μένα τα εύσημα - ανήκουν στην "πηγή" μου. :flower:

Και με την σύμφωνη γνώμη της ιδίας, να αποκαλύψω την "πηγή" μου - δεν είναι άλλη, από την τόσο γνωστή σε όλους μας παρουσιάστρια της τηλεόρασης (και συγκεκριμένα της ΕΡΤ) κα Κέλλυ Σακάκου!! Νομίζω πιο κατάλληλη πηγή για να επιβεβαιώσει τα ονόματα δεν υπάρχει - καθότι ήταν συνάδελφοι - σωστά; ;)

Στο σημείο αυτό, να αναφέρω ότι στο προηγούμενο post μου έκανα λάθος στην καταχώρηση των ονομάτων, γράφοντάς τα αντίστροφα. Εξηγούμαι: το πατρικό όνομα της νεαρής που εργάστηκε στην ΕΡΤ ως παρουσιάστρια τις χρονιές 1975 με 1981/2 (περίπου) είναι Δάρρα, ενώ το επίθετο με το οποίο έκανε καριέρα στην ΕΡΤ είναι Καλογεροπούλου (το οποίο, αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να ήταν το επίθετο του συζύγου της παρουσιάστριας εκείνο το διάστημα).

Εκ παραδρομής, στο προηγούμενο post μου, είχα γράψει τα επίθετα ανάποδα - ευχαριστώ πολύ και δημοσίως την πολυαγαπημένη μας κα Κέλλυ Σακάκου για την διευκρίνηση, αλλά και φυσικά για τις πληροφορίες με τις οποίες τροφοδότησε το forum μας!

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να σημειώσω και την τόσο επιμελή και σημαντική δουλειά που κάνει τις τελευταίες εβδομάδες η κα Σακάκου μέσα από το νέο blog της, στο οποίο καταγράφει αναμνήσεις, χαρές και λύπες, συναισθήματα, γεγονότα και καταστάσεις που έζησε στα 30 χρόνια της πορείας της στην δημόσια (ΕΡΤ) και όχι μόνο τηλεόραση. Η καταγραφή της ιστορίας της Ελληνικής τηλεόρασης "εκ των έσω"!! Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο; ;)

www.kellysakakou.gr

με πολύ όμορφα και παραστατικά κείμενα που αναφέρονται στην ιστορία της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου: οι πρώτες εμφανίσεις και εκπομπές, οι αγωνίες, οι γνωριμίες, οι συνάδελφοι, η EUROVISION και μέχρι και ασκήσεις για τη σωστή εκφορά του λόγου.

Καλή ανάγνωση ρετρομανιακοί φίλοι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου, αλλά δεν ανήκουν σε μένα τα εύσημα - ανήκουν στην "πηγή" μου. :flower:
Και με την σύμφωνη γνώμη της ιδίας, να αποκαλύψω την "πηγή" μου - δεν είναι άλλη, από την τόσο γνωστή σε όλους μας παρουσιάστρια της τηλεόρασης (και συγκεκριμένα της ΕΡΤ) κα Κέλλυ Σακάκου!! Νομίζω πιο κατάλληλη πηγή για να επιβεβαιώσει τα ονόματα δεν υπάρχει - καθότι ήταν συνάδελφοι - σωστά; ;)

Στο σημείο αυτό, να αναφέρω ότι στο προηγούμενο post μου έκανα λάθος στην καταχώρηση των ονομάτων, γράφοντάς τα αντίστροφα. Εξηγούμαι: το πατρικό όνομα της νεαρής που εργάστηκε στην ΕΡΤ ως παρουσιάστρια τις χρονιές 1975 με 1981/2 (περίπου) είναι Δάρρα, ενώ το επίθετο με το οποίο έκανε καριέρα στην ΕΡΤ είναι Καλογεροπούλου (το οποίο, αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να ήταν το επίθετο του συζύγου της παρουσιάστριας εκείνο το διάστημα).

Εκ παραδρομής, στο προηγούμενο post μου, είχα γράψει τα επίθετα ανάποδα - ευχαριστώ πολύ και δημοσίως την πολυαγαπημένη μας κα Κέλλυ Σακάκου για την διευκρίνηση, αλλά και φυσικά για τις πληροφορίες με τις οποίες τροφοδότησε το forum μας!

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να σημειώσω και την τόσο επιμελή και σημαντική δουλειά που κάνει τις τελευταίες εβδομάδες η κα Σακάκου μέσα από το νέο blog της, στο οποίο καταγράφει αναμνήσεις, χαρές και λύπες, συναισθήματα, γεγονότα και καταστάσεις που έζησε στα 30 χρόνια της πορείας της στην δημόσια (ΕΡΤ) και όχι μόνο τηλεόραση. Η καταγραφή της ιστορίας της Ελληνικής τηλεόρασης "εκ των έσω"!! Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο; ;)

www.kellysakakou.gr

με πολύ όμορφα και παραστατικά κείμενα που αναφέρονται στην ιστορία της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου: οι πρώτες εμφανίσεις και εκπομπές, οι αγωνίες, οι γνωριμίες, οι συνάδελφοι, η EUROVISION και μέχρι και ασκήσεις για τη σωστή εκφορά του λόγου.

Καλή ανάγνωση ρετρομανιακοί φίλοι! :)
Πολύ χρήσιμο ιστολόγιο. Είναι σημαντικότατο να γνωρίζουμε εκ των έσω τα γεγονότα στην τηλεόραση. Πρόσεξα με τι συγκίνηση και αγάπη μιλά η κα Σακάκου για τη Μακώ Γεωργιάδου αλλά και με πόση πίκρα (την οποία μοιραζόμαστε) για όσους έσβησαν εκπομπές της κρατικής τηλεόρασης στο όνομα της κακώς νοούμενης "οικονομίας".
 
Φαίνεται πάντως πως η Τατιάνα Δάρρα Καλογεροπούλου είναι ακόμα με κάποιον τρόπο ενεργή. Ανακάλυψα μια ανάρτηση στο πρόγραμμα της ΕΡΤ, στην οποία το όνομά της φαίνεται ως βοηθός παραγωγής σε εκπομπή

http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3344391&chid=9
 
thanos75 είπε:
Φαίνεται πάντως πως η Τατιάνα Δάρρα Καλογεροπούλου είναι ακόμα με κάποιον τρόπο ενεργή. Ανακάλυψα μια ανάρτηση στο πρόγραμμα της ΕΡΤ, στην οποία το όνομά της φαίνεται ως βοηθός παραγωγής σε εκπομπήhttp://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3344391&chid=9
Ενδιαφέρον! Η σειρά ντοκιμαντέρ "Το Ελληνικό κόσμημα" του 2011.

Παραθέτω τους συντελεστές:

Σκηνοθέτης: Μαίρη Κουτσούρη

Δ/νση παραγωγής: Γεωργία Δουλάβερη

Πρωτότυπη μουσική: Δημήτρης Λέκκας

Τραγούδι: Μελίνα Τανάγρη

Βοηθός σκηνοθέτη: Κάτια Παπαδάκη

Βοηθός παραγωγής: Τατιάνα Δάρρα

Αφήγηση: Αθηνά Σωτηροπούλου

Έχουμε την παρουσιάστρια της ΕΡΤ, Αθηνά Σωτηροπούλου στην αφήγηση, την "παλαιά" παρουσιάστρια της ΕΡΤ, Τατιάνα Δάρρα ως βοηθό παραγωγής και το όνομα που μας είχε απασχολήσει ως πιθανό για την ταυτοποίηση της εν λόγω παρουσιάστριας, Γεωργία Δουλάβερη στη διεύθυνση παραγωγής. Επομένως, ξέρουμε ότι και οι τρεις εξακολουθούν να εργάζονται στην ΕΡΤ.
 
Κούκλες όλες τους , πρότυπο αγνής ομορφιάς το συμπαθέστατο κορίτσι που παρουσιάζει .
 
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ
Τατιανα Δαρρα- Καλογερακη
Μεταδοθηκε το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 1981


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απόσπασμα από την παρουσίαση προγράμματος της ΕΡΤ από την Τατιάνα Καλογεροπούλου. Μεταδόθηκε στις 28/10/1982.
 
Πίσω
Μπλουζα