Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο - Κουμπαράδες

Τον δικό μου τον είχα κερδίσει σε έκθεση για την αποταμίευση στο δημοτικό. Πρέπει να ήταν το 1967/68. Είναι ελληνικής κατασκευής (γράφει: ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΙΑ ΤΣΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΧΙΟΥ 3, ΔΑΦΝΗ, ΑΘΗΝΑ). Τα κέρματα έμπαιναν από επάνω, τα χαρτονομίσματα τα έκανε κανείς ρολό και τα έριχνε μέσα από το πλάι που είχε τρύπα. Ήταν δύσκολο να βγάλεις τα κέρματα, διότι η σχισμή είχε ελατήρια που την έφραζαν. Όπως έγραψαν και άλλοι, δεν έδιναν το κλειδί, έπρεπε να πας στο ΤΤ για να στο ανοίξουν (και να καταθέσεις.....). Έφαγα λοιπόν τα μυαλά του πατέρα μου και πήγε σε κλειδαρά και μου έκανε αντικλείδι (βλ. φωτό).

Όταν τον άνοιξα πριν μερικά χρόνια που τον έβγαλα από την αποθήκευση βρήκα μέσα σπάνια νομίσματα των 30 δρχ.......

















1.jpg

3.jpg

4.jpg

2.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
johngr είπε:
Αν είναι κάποιος απο τους οποίους δεν υπάρχει εδω στην λίστα μου θα ηθελα οταν ξανα πας να μου τον φωτογραφισεις....

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2...oin-banks.html

Σαν να μοιάζει με αυτόν που έβαλε από πάνω ο eagle. Είδα και λίγο καθυστερημένα το ποστ σου (ούτε χρόνος δεν πέρασε :fafoutis: ) και δεν θυμάμαι ούτε χρώμα τώρα. (πορτοκαλί πρέπει να ήταν). Το καλοκαίρι που θα πάω θα προσπαθήσω να τον βγάλω φωτογραφία!
 
Πίσω
Μπλουζα