Τα Άγια Θεοφάνεια στον Ελληνικό κινηματογράφο

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.494
Αντιδράσεις
49.950
Άγια Θεοφάνεια σήμερα , Χρόνια Πολλά σε όσους γιορτάζουν!

 


Πιο αντιπροσωπευτική σκηνή από αυτή της "Μανταλένας" με τον Παντελή Ζερβό να ψέλνει σαν πραγματικός ιερέας με τη βροντερή φωνή του το "Εν Ιορδάνη" , νομίζω δεν υπάρχει!!!


 


[video=youtube;rAoZffMQ7-M]http://www.youtube.com/watch?v=rAoZffMQ7-M&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA&index=1

 

 


Άλλες ταινίες που να ασχολούνται με αυτή τη γιορτή της Χριστιανοσύνης υπάρχουν;



 
Ωραίο θέμα tonytony! Η παραπάνω σκηνή έχει ωραίο διάλογο...
 
Την ίδια περίπου σκηνή , με τον αγιασμό των υδάτων βλέπουμε και στη σειρά του STAR "Εν Ιορδάνη" , αλλά μετά πάμε σε τηλεόραση και η σειρά είναι μετά το 1996 ώστε να ανεβάσω απόσπασμα...Πάντως πραγματικά , προσωπικά δε θυμάμαι άλλη ταινία που να έχει αναφορά στη γιορτή αυτή. Θεωρώ πάντως τον Παντελή Ζερβό ε-ξαι-ρε-τι-κό!
 
Κι ομως, εχω δει και σε αλλη παλια ταινια σκηνες απο τα Θεοφανεια, αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια ηταν.
 
bambinella 100 είπε:
Κι ομως, εχω δει και σε αλλη παλια ταινια σκηνες απο τα Θεοφανεια, αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια ηταν.
Αν μπορούσες να θυμηθείς ποια ήταν καλά θα ήτανε να έβαζα εδώ το απόσπασμα...
 
bambinella 100 είπε:
Κι ομως, εχω δει και σε αλλη παλια ταινια σκηνες απο τα Θεοφανεια, αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια ηταν.
κι εγω ΒΒ αυτη την εντυπωση εχω,λογικα θα προκειται για ταινια που εχει καποια σχεση με τα Χριστουγεννα
 
Πίσω
Μπλουζα