Τα Απόκρυφα Μιας Μοναχής - 1982

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.470
Αντιδράσεις
49.800
Κοινωνική ταινία του 1982 παραγωγής και σκηνοθεσίας Δημήτρη Αρβανίτη , σενάριο Λιλής Γιαλέσα και μουσική Βασίλη Δερτιλή (μετέπειτα μέλος του συγκροτήματος BANG!). Πρωταγωνιστούν η Μαριαλένα Κάρμπουρη , η Έρση Μαλικένζου , η Όλγα Τουρνάκη , η Μίρκα Καλατζοπούλου , ο Κώστας Τσάκωνας κ.α. Η ταινία είναι γνωστή και με τον τίτλο "Στο Δρόμο Του Θεού" , έκοψε 87.231 εισιτήρια και ήρθε 15η στις 48 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Μια νέα δόκιμη μοναχή αγωνίζεται να ενταχθεί στο σχεδόν εχθρικό περιβάλλον μιας μονής , παλεύοντας με το παρελθόν και τις σαρκικές αδυναμίες της...

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Δεν το έχω δει αλλά σε όλα τα παιδικά μου χρόνια ο τίτλος συμβόλιζε ό,τι πιο σκανδαλιστικό!

Στη γειτονική Ιταλία είχα δει το 1990 μια τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Alessandro Manzoni ''I Promessi Sposi'' (οι αρραβωνιασμένοι) στην οποία υπήρχε ο χαρακτήρας της ''monaca di Monza'' δλδ της μοναχής της Μόντσα, αληθινό πρόσωπο - θρύλος που είναι ό,τι πιο κοντά στον ελληνικό τίτλο έχω δει.
 
-απορια.στην τριτη εικονα,στο καδρο,αυτη διπλα στον καραισκακη μηπως ειναι η βασιλομητωρ φρειδερικη.
 
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγω! :D Σε πολλές παλιές ταινίες βλέπουμε - σε δημόσια καταστήματα - ένα πορτραίτο της με απαράλλαχτη πόζα δίπλα στον Παύλο, αλλά από την εποχή που ήταν κυρία Παύλου, άρα βασίλισσα, όχι βασιλομήτωρ (σημειωτέον ότι ο τίτλος της επί Κοκού ήταν "βασίλισσα - βασίλισσα μητέρα" αντί σκέτα "βασίλισσα μητέρα". Αυτό έλειπε να αφήσει την πρώτη τυχάρπαστη Άννα Μαρία να είναι η μόνη βασίλισσα των ανακτόρων). Ωστόσο αν και η πόζα είναι η ίδια, το πρόσωπο σαν να διαφέρει. Μπορεί να είναι καμιά άλλη βασίλισσα ή και πριγκηπέσσα, μια που τα βασιλικά σόγια συνήθως ήταν καρπερά και είχαν μπόλικα παιδάκια. Αλλά η φωτό δεν είναι πολύ καθαρή σ' εκείνο το σημείο.
 
εγω ετσι το εγραψα δεν χρειαζεται να το κανουμε θεμα.αυτη ειναι σε φωτο του 1950.
 
Clemence είπε:
Στη γειτονική Ιταλία είχα δει το 1990 μια τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Alessandro Manzoni ''I Promessi Sposi'' (οι αρραβωνιασμένοι) στην οποία υπήρχε ο χαρακτήρας της ''monaca di Monza'' δλδ της μοναχής της Μόντσα, αληθινό πρόσωπο - θρύλος που είναι ό,τι πιο κοντά στον ελληνικό τίτλο έχω δει.
Καλά, οι Ιταλοί έχουν παράδοση σε αυτά.

Ολόκληρη "σχολή" Nunsploitation έβγαλαν ...
 
Και μια αφίσα της ταινίας...

 


167206_1733520545283_1456643246_1829957_1971975_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα