Τα Μυστήρια της Ελλάδας (1995 ΕΡΤ)

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.379
Είπα σήμερα να "ξεσκονίσω" λίγο την μυθολογία του Κθούλου και καθώς ξεφύλλιζα το βιβλίο του Γ. Μπαλάνου μου ήρθε μια φλασιά.

Θυμάμαι κάπου το '90 φεύγα (τελικά το 95 ηταν) πως ο Μπαλάνος παρουσίαζε μια εκπομπή. Έψαξα λιγάκι αλλά δε βρήκα και πολλές πληροφορίες, μόνο μια σύντομη ονομαστική αναφορά στην ιστοσελίδα του Μπαλάνου.

Σε ποιο κανάλι παρουσιάζονταν; Για πόσο διάστημα;

Επίσης δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου αν σε αυτή την εκπομπή έδειχνε μια άδεια καρέκλα μπροστά σε μια τηλεόραση που έπαιζε μόνο "χιόνια"
 
lol στο μοναδικό μέρος που δεν είδα ήταν το youtube!!!!

Thanks stayro
 
Λοιπόν. Η εκπομπή ήταν παραγωγή της ΕΡΤ και ήταν 12 τα επεισόδια που παίχτηκαν.

Το ωραίο είναι πως ο Μπαλάνος στην ιστοσελίδα του την αναφέρει ως Αινίγματα της Ελλάδας και όχι Μυστήρια!

Συγγραφέαςβπαρουσιαστής στην τηλεοπτική σειρά (1995) "Τα Αινίγματα της Ελλάδας"
http://locus7.gr/content/7-Balanos
Τελικά καλά θυμόμουν την τηλεόραση που έπαιζε μόνο χιόνια :D
 
Δεν το θυμάμαι καθόλου...

Τον Μπαλάνο τον έμαθα αργότερα απο το Strange...

Βασικά,είναι καλύτερο απο το "Μένουμε Ελλάδα". :cool:

(Με όλα τα στραβά της-μόνο η ΕΡΤ θα μπορούσε να προβάλλει μια 'εναλλακτική' ,αξιόλογη εκπομπή.)
 
Υπήρχε τέτοια εκπομπή ;Προχω για την εποχή.
 
Είμαι 99% σίγουρος πως δεν πρωτοπαίχτηκε το '95, γιατί θυμάμαι να το βλέπω σαν παιδί. Μπορεί να το επαναπρόβαλαν μετά. Άλλωστε το ασπρόμαυρο βίντεο δεν δείχνει για 95...

Έχω την εντύπωση πάντως πως δεν γυρίστηκαν/παίχτηκαν όλα με τη μία, γιατί ενώ το κυνηγούσα, πετύχαινα μόνο ένα επεισόδιο στα τόσα φεγγάρια!

Θυμάμαι που είχε πάει και είχε κάνει και μετρησεις στην κλασσική ανηφόρα στην Πεντέλη :)
 
Την θυμήθηκα την σειρά λόγω που είδα τα βίντεο τον Μπαλανο με την πίπα στην καρέκλα να εξηγεί ,οπότε καταλαβα για ποια εκπομπή πρόκειται. Έχει πεθάνει δυστυχως παιδιά.
 
Πίσω
Μπλουζα