Τα Χρυσά Κορίτσια - The Golden Girls (1985–1992)

Σε συνέχεια του προπέρσινου μου post, και έχοντας πια δει όλους τους κύκλους των Χρυσών Κοριτσιων στο Disney +, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Η ΕΡΤ 2 τοτε είχε μεταδώσει όλους τους κύκλους? Γιατί για κάποιο λόγο στη μνήμη μου ως παιδάκι μου έχουν μείνει επεισόδια των 2 πρώτων κύκλων. Όλα τα άλλα ήταν σα να τα έβλεπα για πρώτη φορά. Γνωρίζει κάποιος?
 
Σε συνέχεια του προπέρσινου μου post, και έχοντας πια δει όλους τους κύκλους των Χρυσών Κοριτσιων στο Disney +, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Η ΕΡΤ 2 τοτε είχε μεταδώσει όλους τους κύκλους? Γιατί για κάποιο λόγο στη μνήμη μου ως παιδάκι μου έχουν μείνει επεισόδια των 2 πρώτων κύκλων. Όλα τα άλλα ήταν σα να τα έβλεπα για πρώτη φορά. Γνωρίζει κάποιος?
Δεν ξέρω πρέπει να κοιτάξουμε και εμείς κανένα τρίτο κύκλο να δούμε αν θυμόμαστε κάτι.
 
Ρώτησα τον μεγάλο αδελφό..

Are any of The Golden Girls still alive?

Και πήρα την απάντηση.

McClanahan passed away in 2010 at age 76 from a stroke. Arthur died from cancer in 2009 at age 86, and Getty, who suffered from Lewy body dementia, a progressive brain disease, died in 2008 at age 84. The last surviving Golden Girls star, White died December 31, 2021, at 99.

Οκ, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό, δεν βγαίνουν οι αριθμοί αλλά και πάλι στεναχωρήθηκα. :(

Golden Girls Cast, Ages, Names & More - Parade
 
Btw, η λατρεμένη μου Betty White για μόλις 18 ημέρες δεν τα; 100ισε! Είχε γεννηθεί 17 Ιανουαρίου 1922
 
Ναι ,απο την ασπρομαυρη τηλεοραση σε σηριαλ μεχρι που εφυγε απο την ζωη δεν σταματησε να δουλευει σαν ηθοποιος.
 
Η μαμά Σόφι ήταν ένα χρόνο μικρότερη από την κόρη Dorothy στην πραγματική ζωή.

Επίσης η Μπλανς πως την λέγαν συνομηλικη με πολλά από τα μέλη εδώ μέσα όταν ξεκίνησε το σόου στα 51 . :p

Και άλλο ένα πού θεώρησα ενδιαφέρον.

mindblown-golden-girls-ages-v0-ooan33prfja81.png
 
Η μαμά Σόφι ήταν ένα χρόνο μικρότερη από την κόρη Dorothy στην πραγματική ζωή.
Σε κάποια επεισόδια flashback που βλέπουμε υποτίθεται τη μαμά Σοφία νέα, βλέπουμε το πραγματικό πρόσωπο της Estelle Ghetty και είναι αρκετά φανερό ότι ήταν μικρότερη της Bea Arthur!
Από την άλλη πλευρά, η Rue McClanahan (η Μπλανς δηλαδή) ήταν όντως περίπου 1 δεκαετία κατά μέσο όρο μικρότερη από τις άλλες.
Κάτι επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι ότι οι 3 γυναίκες αντιπροσωπευαν τρεις τελείως διαφορετικές "Αμερικες". Η Μπλανς ήταν η κλασσική Αμερικανίδα του νότου, η Ντοροθυ (όπως φυσικά κ η μαμά της Σοφία) ήταν ιταλοαμερικανιδα (παιδί μεταναστών από τη Σικελία) και η Ροουζ είναι η ας πούμε Αμερικανίδα με το αγροτικό υπόβαθρο από το βορρά και πιο συγκεκριμένα από τη Μινεσότα. Πολύ ενδιαφέρον που την έκαναν οι σεναριογραφοι σκανδιναβικής καταγωγής, καθώς στη Μινεσότα το 19ο αιώνα είχαν εγκατασταθεί πολλοί Σουηδοί κ Νορβηγοί μετανάστες κ είχαν δημιουργήσει φάρμες.
 
Πίσω
Μπλουζα