Τα αρχαιοελληνικά ονόματα του Σωτήρη Μουστάκα

Perseas

Retro Member
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
28
Συνειδητοποίησα πρόσφατα ότι ο Σωτήρης σε αρκετές 80's ταινίες έχει ονόματα αρχαία ελληνικά και μάλιστα κάποια και σχετικά σπάνια.

Δειτε παρακάτω κι αν έχετε κι άλλα,...

Ζήνων - "Το παίζω και πολύ άντρας"

Αρχιμήδης - "Ο ροζ γάτος"

Οδυσσέας - "Καμικάζι τσαντάκιας"

Θησέας / Αλέξανδρος - "Το μεγάλο ρουθούνι"

Δεν ξέρω μήπως τα επέλεγε ο ίδιος.
 
Eνδιαφερων! Πιθανοτατα η επιλογη γινοταν ετσι ωστε ο ηρωας να εχει ενα ιδιαιτερο ονομα, κανοντας τον να ξεχωριζει ακομη και οταν καποιοι αναφερονταν σε αυτον, χωρις να ειναι παρων στην σκηνη.
 
Ισως δεν ξέρετε το καλά κρυμμένο (από τον ίδιο) μυστικό του μεγάλου κωμικού μας Μουστάκα. Λοιπόν για να μαθαίνουν οι πιο νέοι και να θυμούνται οι παλιοί: O Μουστάκας στα νειάτα του στην Κύπρο ήταν μεγάλο πατριωτάκι. Σαν μαθητής ακόμη, ήταν δικτυωμένος στην ΕΟΚΑ, την Α΄ φυσικά, στο μυστικό αντάρτικο κατά των Αγγλων. Φυσικά τότε οι "δουλειές" που μπορούσε να εξυπηρετήσει ένα νεαρό παιδί ήταν να κάνει τον σύνδεσμο ανάμεσα στις αντάρτικες ομάδες που δρούσαν ξεχωριστά στις πόλεις και τα χωριά, να μεταφέρει μηνύματα και τέτοια. Ολοι σχεδόν οι αρχηγοί των ομάδων είχαν αρχαιοελληνικά ονόματα για να μην αναγνωρίζονται και για να καλύπτονται από εγχώριους προδότες, νομίζω και ο Αυξεντίου λεγόταν στο παρατσούκλι "Ζήνων".... Αυτό ίσως εξηγεί ότι μάλλον ήταν επιλογή του ίδιου τα ίδια αυτά ονόματα που επέλεγε στις ταινίες του μετά την μεταπολίτευση.
 
Τι κρίμα που ο σπουδαίος και εξαιρετικά καλλιεργημένος αυτός ηθοποιός αναλώθηκε σε όλες αυτές τις κακές ταινίες της δεκαετίας του '80. Μακάρι όλες οι ταινίες του να ήταν στο επίπεδο του έξοχου ''Ένας νομοταγής πολίτης'' ή του ''Ζορμπά''.
 
effraimia είπε:
Ισως δεν ξέρετε το καλά κρυμμένο (από τον ίδιο) μυστικό του μεγάλου κωμικού μας Μουστάκα. Λοιπόν για να μαθαίνουν οι πιο νέοι και να θυμούνται οι παλιοί: O Μουστάκας στα νειάτα του στην Κύπρο ήταν μεγάλο πατριωτάκι. Σαν μαθητής ακόμη, ήταν δικτυωμένος στην ΕΟΚΑ, την Α΄ φυσικά, στο μυστικό αντάρτικο κατά των Αγγλων. Φυσικά τότε οι "δουλειές" που μπορούσε να εξυπηρετήσει ένα νεαρό παιδί ήταν να κάνει τον σύνδεσμο ανάμεσα στις αντάρτικες ομάδες που δρούσαν ξεχωριστά στις πόλεις και τα χωριά, να μεταφέρει μηνύματα και τέτοια. Ολοι σχεδόν οι αρχηγοί των ομάδων είχαν αρχαιοελληνικά ονόματα για να μην αναγνωρίζονται και για να καλύπτονται από εγχώριους προδότες, νομίζω και ο Αυξεντίου λεγόταν στο παρατσούκλι "Ζήνων".... Αυτό ίσως εξηγεί ότι μάλλον ήταν επιλογή του ίδιου τα ίδια αυτά ονόματα που επέλεγε στις ταινίες του μετά την μεταπολίτευση.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! :thumbup:

atanasio είπε:
Τι κρίμα που ο σπουδαίος και εξαιρετικά καλλιεργημένος αυτός ηθοποιός αναλώθηκε σε όλες αυτές τις κακές ταινίες της δεκαετίας του '80. Μακάρι όλες οι ταινίες του να ήταν στο επίπεδο του έξοχου ''Ένας νομοταγής πολίτης'' ή του ''Ζορμπά''.
Είμαι σίγουρος οτι θα διαφωνήσουν πολλοί εδώ μέσα, με το παραπάνω... :)

Και μόνο η παρουσία του Σωτήρη Μουστάκα, ήταν ικανή να απογειώσει κάθε ταινία.

Ακόμα και αυτές τις, cult πλέον, ταινίες οι οποίες έχουν φανατικούς θαυμαστές, ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ.
 
Δεν αντιλέγω ότι η παρουσία του Μουστάκα είναι καταλυτική σε οποιαδήποτε ταινία και επαναλαμβάνω ότι τον θεωρώ πολύ σπουδαίο ηθοποιό. Από κει και πέρα, εκφράζω τη γνώμη μου ότι δεν μου άρεσαν αυτές οι ταινίες, αλλά σέβομαι το γεγονός ότι σε πολλούς άρεσαν και αναγνωρίζω ότι έγιναν cult.
 
DINO είπε:
Και μόνο η παρουσία του Σωτήρη Μουστάκα, ήταν ικανή να απογειώσει κάθε ταινία.

Ακόμα και αυτές τις, cult πλέον, ταινίες οι οποίες έχουν φανατικούς θαυμαστές, ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ.
Συμφωνω απολυτα γιατι και γω ειμαι θαυμαστης του και τον προτιμω σε ολες αυτες τηε ταινιες παρα σε τιποτα αλλες ψευτοκουλτουριαρικες.
 
Ε δεν λες ψευτοκουλτουριαρικο το "Ενας νομοταγης πολιτης"...

Τωρα για τη συγκριση της συγκεκριμενης ταινιας με το "Ψωνιο" Πχ - το μονο κοινο ειναι οτι ο Μουστακας παιζει υποδειγματικα και στις 2. Anyway - ξεφευγουμε απο το θεμα του thread.
 
Δεν μιλουσα για το ''Ενας νομοταγης πολιτης'' πολυ απλα γιατι δεν εχω δει καν την συγκεκριμενη ταινια.Απλα εννοω οτι τον προτιμω χιλιες φορες στης cult ταινιες του που ριχνω πολυ γελιο παρα να επαιζε πιο σοβαρους ρολους σε τυχον αλλες ψευτοκουλτουριαρικες.
 
atanasio είπε:
Δεν αντιλέγω ότι η παρουσία του Μουστάκα είναι καταλυτική σε οποιαδήποτε ταινία και επαναλαμβάνω ότι τον θεωρώ πολύ σπουδαίο ηθοποιό. Από κει και πέρα, εκφράζω τη γνώμη μου ότι δεν μου άρεσαν αυτές οι ταινίες, αλλά σέβομαι το γεγονός ότι σε πολλούς άρεσαν και αναγνωρίζω ότι έγιναν cult.
Και πολύ καλά κάνεις, αλλιώς πως θα συζητούσαμε τώρα; :thumbup:

Βασικά, εγώ χαίρομαι πολύ που συμμετείχε σε αυτές τις ταινίες, γιατί διασκεδάζω αφάνταστα κάθε φορά που τις βλέπω!
 
effraimia είπε:
νομίζω και ο Αυξεντίου λεγόταν στο παρατσούκλι "Ζήνων"....
Zήδρος, από τον Πάνο Ζήδρο τον προεπαναστατικό κλεφταρματωλό :) ... Αυτό με εντυπωσίαζε με τον Μουστάκα, ήταν ότι ποτέ δεν κόμπαζε για το αγωνιστικό παρελθόν του.
 
Ωραιο θεμα!... :)

Αυτο σχετικα με την ΕΟΚΑ δεν το ηξερα...(ευχαριστουμε την Efraimia!)

Να προσθεσω:

"Ο Παρθενοκυνηγος" - Ηρακλης

"Τρελλα Καναλια" - Φειδιας

"Ενας Τρελλος θα μας σωσει" - Τιμολαος
 
atanasio είπε:
Τι κρίμα που ο σπουδαίος και εξαιρετικά καλλιεργημένος αυτός ηθοποιός αναλώθηκε σε όλες αυτές τις κακές ταινίες της δεκαετίας του '80. Μακάρι όλες οι ταινίες του να ήταν στο επίπεδο του έξοχου ''Ένας νομοταγής πολίτης'' ή του ''Ζορμπά''.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα πάντως.
 
Πίσω
Μπλουζα