Τα αυθεντικά DVD Candy Candy

Για σας κοριτσια, παααρα πολυ ωραια τα αυθεντικα dvd (τωρα τα ειδα...) αν και λογο οικονομικης κρισης προσωπικα μου φαινονται απλησιαστα. Μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτα εδω; τιμη... ποιοτητα...; [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν και δεν είμαι κορίτσι, και δεν ξέρω πώς ακριβώς να απαντήσω ώστε να μη διαγραφεί το ποστ, απαντώ, και ό,τι θέλετε κάνετε:

Τα συγκεκριμένα DVD φυσικά και δεν είναι official. Για να λέμε την αλήθεια ούτε τα ξένα που κυκλοφορούν είναι official.

κάποια παιδιά είχαν κάνει μεγάλη δουλειά με το να βρουν όλα τα επεισόδια, και μετά να βάλουν τον ελληνικό ήχο πάνω σε DVDrips που είχαν καλή ποιότητα.

Κάποιοι "επιτήδειοι" τα πήραν αυτά, (τα οποία μπορούσες να τα βρεις δωρεάν), τα μετέτρεψαν σε DVD με μενού και τα πουλάνε!!

Τα είχα δει και γω κάπου σε ένα πανηγύρι.

Ελπίζω να μη σβηστεί αυτό το ποστ, για να μαθαίνει ο κόσμος πώς λειτουργούν τα πράγματα..

Αλλά και αν σβηστεί, να πληροφορήσω (απλώς το λέω επειδή βλέπω ότι σβήνονται με το παραμικρό ποστς - δεν το λέω ως γκρίνια, απλώς ως παρατήρηση), ότι θα έπρεπε να σβηστεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ αυτό το θέμα, καθώς όλα τα DVD της Candy που κυκλοφορούν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ! Είναι στην ουσία αυτό που λέμε bootlegs!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστω για την απαντηση φιλε filmmusic, και τα ξενα ειναι παρανομα;;Τι σημαινει bootlegs; ειμαι ασχετη
 
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα filmmusic.

To link της mafalda παραπεμπει σε καποιον απο τους πολλους απατεωνισκους που με τον εναν η τον αλλον τροπο - προσαρμοσαν τον Ελληνικο ηχο της μεταγλωττισης της ΕΡΤ σε νεωτερα dvdrips. Τον ηχο τον πηραν απο το υλικο του CandyCandyinGreek project - ενω την "καλη εικονα" απο το Κορεατικο dvdbox set που μιλαμε εδω στο συγκεκριμενο thread.

Τωρα για το Κορεατικο dvdbox set - ειναι επισημη κυκλοφορια της Warner - αποκλειστικα για την Κορεατικη αγορα (μετα τον αρχικο προσωρινο συμβιβασμο των δημιουργων του anime), που καποιοι φροντισαν (κυκλοφορωντας το ως Region All) να πουλησουν στην παγκοσμια αγορα.

Οσον αφορα τη συνεχιζομενη αναφορα/παρατηρηση για διαγραφες posts - αφου ριξεις μια ματια ακομα στον κανονισμο του φορουμ, μπορεις να στειλεις pm στους διαχειριστες με συγκεκριμενες περιπτωσεις που πιστευεις οτι ενηργησαν λανθασμενα - και οχι να το αναφερεις σε posts απαντησεις σου στο δημοσιο φορουμ.

To link της mafalda - αφαιρεθηκε - για τον λογο που ανεφερα παραπανω.
 
@Μαφάλντα

Bootleg cd, DVD κτλ, είναι οτιδήποτε κυκλοφορεί χωρίς την επίσημη άδεια του δημιουργού/εκδότη κτλ.

πχ για την Candy Candy, η ΤΟΕΙ είναι αυτή που έχει επίσημα τα πνευματικά δικαιώματα.

Και απ'ότι ξέρω δεν έχει βγάλει κανένα official DVD.

@admin

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι έτσι όπως τα λες.

Τον ήχο από το CandyCAndyinGreekProject τον είχαν πάρει ήδη καποιοι και τον είχαν βάλει σε DVDrip και τα διέθεταν δωρεάν στο ίντερνετ. (σε συνεργασία πάντα με το group)

Δηλαδή είχαν όλη τη καλή διάθεση να το κάνουν και να το προσφέρουν αφιλοκερδώς!

Τώρα, αυτοί που το πουλάνε πιστεύω πως πήραν το ήδη έτοιμο project των DVDrips με τον Ελληνικό ήχο (το οποίο όσο να'ναι είναι μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία), και δεν το έκαναν εκ νέου όπως είπες (να προσθέσουν δηλαδή τον ελληνικό ήχο σε DVDs που είχαν αυτοί).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic τον ήχο τον πήραν απο της CiGP αφού οι ίδιες ολοκλήρωσαν πρώτα τη συγκέντρωση των επεισοδίων και μετά κάναν τα λεγόμενα remastered επεισόδια (και το θέμα το ξέρουμε πολύ καλά από πρώτο χέρι) όπως σου τα λέει ο admin δλδ.

Tα κορεάτικα dvd είναι official.

Περισσότερα για το θέμα αν θες με pm
 
admin είπε:
Τωρα για το Κορεατικο dvdbox set - ειναι επισημη κυκλοφορια της Warner - αποκλειστικα για την Κορεατικη αγορα (μετα τον αρχικο προσωρινο συμβιβασμο των δημιουργων του anime), που καποιοι φροντισαν (κυκλοφορωντας το ως Region All) να πουλησουν στην παγκοσμια αγορα.

Kambia είπε:
Tα κορεάτικα dvd είναι official.

Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα (απλώς έτυχε πάλι να ψάχνω για το ποιά είναι καλύτερη έκδοση των DVD), αλλά έχετε κάποια πηγή που να αποδεικνύει ότι τα DVD είναι official;

Τα site της Warner bros, δεν αναφέρουν κανένα official Candy boxset, και επίσης πάνω στο box δε βλέπω κανένα logo της εταιρείας.

Τα στοιχεία μου δείχνουν ότι αυτό είναι bootleg.

Εδώ αναφέρει κάποιος άλλος ότι δεν υπάρχει κανένα επίσημο release:

Unless I missed out on a major bit of news, all of those are bootlegs. There is no official release of Candy Candy on DVD in any country. Reason here, if you're unfamiliar with the legal situation and the freeze on the franchise.
http://forums.bakabt.me/index.php?topic=44798
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι, δεν είναι, τα συγκεκριμένα 20 δισκάκια έχουν εξαιρετική εικόνα και ήχο που δεν έχω δει πουθενά αλλού!

Επίσης το παραπάνω άρθρο έχει ημερομηνία 2003. Από τότε μέχρι που βγήκαν τα dvd που ξέρεις τι μπορεί να έχει αλλάξει?
 
Όχι παιδιά, δεν πρόκειτε για "αυθεντικά". Είναι bootlegs. Είναι βασικά αν θυμάμαι Κινέζικα όλα αυτά. Τι γίνετε; Να, Κινέζοι παίρνουν DVD τα υποτιτλίζουν, τα φτιάχνουν σε ειδικά κουτιά, συσκευασίες, κλπ σαν να είναι αυθεντικά που βγήκαν απο την εταιρεία παραγωγής, αλλά στην πραγματικότητα είναι απλές κόπιες σε λουξ συσκευασίες. Όχι ότι είναι κάτι κακό, και εγώ στο παρελθόν πολλά Anime που ήθελα και τα αυθεντικά είχαν τιμή θεότρελη έπαιρνα πάντα τα Κινέζικα bootleg.
 
Kambia είπε:
Είναι, δεν είναι, τα συγκεκριμένα 20 δισκάκια έχουν εξαιρετική εικόνα και ήχο που δεν έχω δει πουθενά αλλού!
Τα έχεις δει;

Γιατί εγώ αυτό ψάχνω, να βρω ποιά έχουν καλύτερη ποιότητα.

Και τα δικά μου δεν έχουν καλή ποιότητα και έχουν και ένα logo συνέχεια στην εικόνα.

Και μένα 20 είναι, σε ένα κουτί βέβαια που είναι ίδιο με αυτό το ροζ, αλλά πιστεύω είναι αντιγραφή από αυτά της hanbook. (απλώς πρόσθεσαν αγγλικούς υπότιτλους)

Πάντως και γω επιμένω είναι bootlegs. Ούτε κωδικός ούτε τίποτα.

Diogr ήταν για την Κορεάτικη αγορά.

(έχουν κορεάτικη γλώσσα εκτός από τα Ιαπωνικά, και Κορεάτικους υπότιτλους)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχω δει. Τα έχει πάρει η Akaliakoukou.
 
filmmusic είπε:
Τα έχεις δει;Γιατί εγώ αυτό ψάχνω, να βρω ποιά έχουν καλύτερη ποιότητα.

Και τα δικά μου δεν έχουν καλή ποιότητα και έχουν και ένα logo συνέχεια στην εικόνα.

Και μένα 20 είναι, σε ένα κουτί βέβαια που είναι ίδιο με αυτό το ροζ, αλλά πιστεύω είναι αντιγραφή από αυτά της hanbook. (απλώς πρόσθεσαν αγγλικούς υπότιτλους)

Πάντως και γω επιμένω είναι bootlegs. Ούτε κωδικός ούτε τίποτα.

Diogr ήταν για την Κορεάτικη αγορά.

(έχουν κορεάτικη γλώσσα εκτός από τα Ιαπωνικά, και Κορεάτικους υπότιτλους)
Τα πρώτα 20 περίπου επεισόδια (δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε) υπάρχουν σε άριστη ποιότητα, remastered με γαλλικό dubbing. Οι Γάλλοι είχαν κάνει καταπληκτική δουλειά (καμία σχέση με οποιαδήποτε άλλη κόπια), αλλά την εγκατέλειψαν πριν ολοκληρώσουν και τα 115 επεισόδια. Αν βρεις αυτά, αγόρασέ τα. Τα κορεάτικα έχουν καλή εικόνα, αλλά όχι τέλεια. Αλλά έχουν ωραίο κουτί και περιτύλιγμα.
 
filmmusic είπε:
Diogr ήταν για την Κορεάτικη αγορά.

(έχουν κορεάτικη γλώσσα εκτός από τα Ιαπωνικά, και Κορεάτικους υπότιτλους)
Ναι μωρέ. Όλο μπερδεύω Κορέα με Κίνα. Ε, είπαμε, ήμουν και είμαι σκράπας στην Γεωγραφία!! χε χε χε
 
[edit] copyrights [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω τη συγκεκριμένη σειρά DVD που αγόρασα από το Ebay πριν 2 χρόνια. Είναι στα Γιαπωνέζικα, και περιλαμβάνει Αγγλικούς υπότιτλους. Είναι region free αλλά σε NTSC, οπότε μπορεί να μην παίζεται σε ευρωπαϊκά DVD ή τηλεοράσεις. Σύμφωνα με τους πωλητές, είναι επίσημο προϊόν στη Μαλαισία. Μου κόστισε 20 δολάρια συν 8 για αποστολή, και έφτασε χωρίς να μπλοκαριστεί στο τελωνείο.

candy1.jpg

candy2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα