Τα βινύλια σας (νέοι συλλέκτες/λίγα κομμάτια)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
ξέρω ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα αλλά σκέφτηκα να κάνω ένα για άτομα που είτε άρχισαν πρόσφατα το χόμπι είτε δεν έχουν πολλούς δίσκους ακόμα,πολύ απλά γιατί είναι πιο εύκολο να δείξεις τη συλλογή σου :) (όχι μόνο τις ράχες που αν και ουσιαστικά δεν δείχνουν κάτι,είναι η μόνη επιλογή όταν έχεις πολλούς :p )ορίστε τα δικά μου,πάρα πολύ λίγα ακόμα καθώς ξεκίνησα το φθινόπωρο που μας πέρασε....
attachment.php
attachment.php
attachment.php
μερικά σχόλια-για κάποιο λόγο το αντίτυπο του back in black που έχω (ελληνικής κατασκευής) έχει ανακατεμένο το track listing (πολύ εκνευριστικό αλλά και σχετικά ενδιαφέρον από συλλεκτική άποψη)-το δισκάκι χωρίς όνομα με το πρασινόασπρο εξώφυλλο είναι το split που είχαν βγάλει οι pagan altar με τους jex thoth-όσοι ακούτε περίεργα ιταλικά progresive συγκροτήματα (σαν τον antonius rex κ.α ,δηλαδή με σκοτεινούς ψυχεδελικούς τόνους,εκκλησιαστικό όργανο,στίχους "σκοτεινής" θεματολογίας και διάφορα άλλα ευχάριστα και αισιόδοξα στοιχεία :p ) τσεκάρετε οπωσδήποτε τους black hole ;)
 
ρίγη συγκίνησης καθώς μου ήρθε σήμερα από τα "ξένα" (ΗΠΑ συγεκριμένα) :D το mark of the beast των manilla road :) :) ! δεν το λες και φθηνό αλλά άξιζε κάθε cent :) . εκτός από αυτό,πριν λίγες μέρες προστέθηκε στη συλλογή μου και η δισκάρα των black sabbath,TYR :headbangdude:

attachment.php
 
Ωραία συλλογή. Το TYR το έχω (βινύλιο) αλλά δε θα έλεγα οτι είναι και δισκάρα ΙΜΟ :)

Ο δίσκος που έχει Giger τύπου (μπορεί να είναι και Giger) εξώφυλλο ποιος είναι?
 
Kambia είπε:
Ωραία συλλογή. Το TYR το έχω (βινύλιο) αλλά δε θα έλεγα οτι είναι και δισκάρα ΙΜΟ :)
Ο δίσκος που έχει Giger τύπου (μπορεί να είναι και Giger) εξώφυλλο ποιος είναι?
'ντάξει έχει ίσως 1 τραγούδι που δεν είναι πάρα πολύ καλό αλλά το υπόλοιπο για μένα τα σπάει.να σου πω,η αλήθεια είναι ότι οι γνώμες διίστανται (με ένα πλέον μικρό ευτυχώς ποσοστό [παλιότερα νομίζω ότι ήταν μεγαλύτερο] να του ρίχνει άκυρο μαζί με τις υπόλοιπες ηχογραφήσεις των περιόδων Martin) ...

ο δίσκος με τον Giger,είναι το brain salad surgery των emerson,lake & palmer
 
Ευχαριστώ για το brain salad surgery

Πάντως για το TYR κυρίως οι παλιοί Sabbathικοί του ρίχνουν άκυρο. Για μένα απλά είναι καλός. Θα μου πεις γούστα είναι αυτά :)

Αναμένω να δω νέα αποκτήματα krem13 (πρέπει να βάλω και γω τα δικά μου κάποια στιγμή)
 
το tyr εχει ενα πολυ καλο τραγουδι (για μενα) αυτο

 
τα νεότερα αποκτήματά μου :)

attachment.php


δεν υπάρχει κανείς άλλος που μπορεί να παρουσιάσει τη συλλογή του :xm: ;
 
krem13 είπε:
δεν υπάρχει κανείς άλλος που μπορεί να παρουσιάσει τη συλλογή του :xm: ;
Δεσμεύομαι να παρουσιάσω την ερχόμενη εβδομάδα τη συλλογή μου :)

Mε γεια τα νεα αποκτήματα Krem.
 
Awaken the Guardian!!!!! :D

Εχω και εγω μια συλλογη - βασικά , δύο. Η πρωτη ειναι μια συλλογη αφιερωμένη στους Queensryche , και δεν περιλαμβανει μονο βινύλια. Ένα μέρος της μπορείς να δεις εδώ : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14229-%C7-Queensryche-%D3%F5%EB%EB%EF%E3%DE-%EC%EF%F5&highlight=queensryche

Η δεύτερη ειναι μια συλλογή με βινυλία, παρεμφερούς μουσικού ύφους με τα δικά σου. Και εγω θελω να αξιωθω καποια στιγμή και να την ανεβασω... Ελπιζω!
 
Ορίστε κάποια κομμάτια που είχα φωτογραφήσει

Παντού κυκλοφόρησε διπλό το άλμπουμ.Στην Ελλάδα όμως μονό!!!

attachment.php


Με οπισθόφυλλο το οποίο στα cd δεν υπάρχει

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Kαι το Inside the electric circus

attachment.php


με τη γελοία μετάφραση των τίτλων!!!!

attachment.php
 
...μάλλον θα έχω πρόσβαση σε μεγάλο αριθμό βινυλίων από την δεκαετία του 70 κυρίως ροκ!Θα σας παραθέσω τα σπάνια κομμάτια μόλις μπορέσω!
 
Αν και ολίγον off topic, μεγάλο κατάστημα στο κέντρο έφερε βινύλλια (και νέες κυκλοφορίες) και με τον cutlaroc είδαμε πολλά ενδιαφέροντα προχτές. Δεν το αναφέρω, μπας και υπάρχει πρόβλημα. Αν ισχύει το αντίθετο, e-ξαδέρφη πες μου να το γράψω σε επόμενο post. :)
 
pooky(1) είπε:
Δεν το αναφέρω, μπας και υπάρχει πρόβλημα. Αν ισχύει το αντίθετο, e-ξαδέρφη πες μου να το γράψω σε επόμενο post. :)
Με το Metropolis να έχει περάσει στην Ιστορία, δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Δεσμεύομαι να παρουσιάσω την ερχόμενη εβδομάδα τη συλλογή μου :)
Ορίστε μερικά ακόμα κομμάτια

attachment.php


attachment.php
(πολυσυζητημένο cover :D )

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Kαι για να μην σας κουράζω, περισσότερες φωτογραφίες βινυλίων στο άλμπουμ εδώ
 
οι νεότερες προσθήκες μου,στις οποίες περιλαμβάνεται ένας δίσκος που δεν περίμενα ότι θα κατάφερνα να τον προσθέσω στη συλλογή μου,όχι ακόμα τουλάχιστον :) [δεν νομίζω να χρειαστεί να πω ποίος,δεν υπάρχει άλλος με μπερδεμένη την σημαία ενός κράτους ;) :D ]

attachment.php


attachment.php


( για τους δίσκους της 2ης φωτογραφίας να ευχαριστήσω τον exetlaio :headbangdude: ! )

και μετά από αυτά δεν θα σας κουράσω άλλο για ένα διάστημα :D ,έρχεται καλοκαίρι και διακοπές οπότε μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα τέτοιου είδους έξοδα :p

kampia τώρα είδα και την υπόλοιπη συλλογή σου,τα σπάει :headbangdude:
 
οι προσθήκες των τελευταίων μηνών,λίγα πράγματα αλλά αυτό το διάστημα προσπαθώ να πάρω δίσκους που θέλω αλλά μελλοντικά θα είναι δυσκολότερο να βρεθούν,κίνηση που κοστίζει ήδη από τώρα όσο να 'ναι :xm:

attachment.php


στη πάνω σειρά,αυτά που δεν φαίνονται είναι τα

ivy garden of the desert-docile EP

night sun-mournin' (πάρα πολύ καλή κυκλοφορία από τα 70s με ήχο που έχει στοιχεία από μερικά από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα της εποχής [sabbath/zeppelin/purple κ.α] ,συστήνεται ανεπιφύλακτα ;) )

στη κάτω

maiden united-mind the acoustic pieces

attachment.php


το somewhere in time είναι η 1η Αγγλική έκδοση,έχει και το φυλλαδιάκι του τότε διαθέσιμου merchandise.

το cosmic EP των Ελλήνων space blanket (btw όσοι ακούτε ηλεκτρονική μουσική αξίζει να τους ρίξετε μια "αυτιά" ;) ) το έχω διπλό γιατί...βασικά δεν έχω ιδέα γιατί :D
 
το νεότερο απόκτημά μου :) (σημερινό για την ακρίβεια :D ) .ένας δίσκος που έψαχνα αρκετό καιρό αλλά κατάφερα να τον βρω όχι μόνο σε άριστη κατάσταση αλλά και σε ανθρώπινη τιμή :)

attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα