Τα κάλαντα του Don ...

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
217
Δεν θυμαμαι ποτε πρωτοειπα καλαντα..

Ισως εγω να ανακαλυψα τα καλαντα..

Αποκρυφα κειμενα της Νεκρας Θαλασσας αναφερουν οτι καποιος Δωκκενιδης εψαχνε τον Ιωσηφ για να του αναγγειλει ενα χαρμοσυνο γεγονος τραγουδιστα!Επισης οτι οι λοκαλ τσοπαναραιοι τον πληρωσαν για να φυγει επειδη απο τις τσιριδες του εκοβαν το γαλα οι γιδες..Στα ιδια κειμενα παρουσιαζεται παλι το ιδιο προσωπο,τρεις μερες μετα,αφου εφυγαν οι μαγοι και συστηνεται στον Ιωσηφ ως συμβουλος επενδυσεων.Απο τοτε αγνοειται η τυχη των δωρων στη φατνη..

Στα πιο προσφατα τωρα.

Πραγματικα δε θυμαμαι ποτε πρωτοπηγα για καλαντα..Καπου εκει,στις αρχες των 70ς.

Απο τα καλαντα παντως θυμαμαι κρατησα πρωτη φορα στην τσεπη μου ολοκληρο χιλιαρικο.

Σαν κοπος απο χριστουγεννα και πρωτοχρονια βεβαια.Ιλιγγιωδες ποσο θα ελεγα για τοτε.

Εξαργυρωθηκε σε παιχνιδια.Ενα ξυλινο φρουριο σαν αυτα που βλεπαμε στα κομικς της εποχης να πολιορκουν οι ινδιανοι,ηταν το μεγαλο απωθημενο.Ειχε και ρεστα ,αλλα δεν εχω κρατησει την αποδειξη για να θυμαμαι τι αλλο πηρα..

Πιο μετα ειχαμε κανει τημ..Με το μπραδερ και ενα πρωτο ξαδερφο.Οργανωμενα πραματα.Ενας τριγωνο,ενας μελοντικα και ο τριτος ενα χαρτινο κουτι στολισμενο χριστουγεννιατικα για τις εισπραξεις.

Καναμε προβες μια δυο μερες πριν,βγαζαμε προγραμμα σε ποιον θα παμε και ποτε,κατα κυριο λογο σε συγγενεις,την εποχη που τα μισα Ιλισια ηταν..συγγενεις!Ποσο λυπαμαι,εχοντας αυτες τις εικονες στη μνημη μου,οταν μαθαινω οτι καποιος απο αυτους δεν υπαρχει..ανθρωποι που χα να δω 30-35 χρονια..

Τα χρονια περνουν και απο την εποχη της αθωωτητας μπαινουμε στην εποχη της καφριλας..

Το τημ εχει χαλασει και ετσι κανονιζουμε στο παραπεντε με οποιον αλητηριο απο τη γειτονια θεωρει οτι δεν ειναι αρκετα μεγαλος για το αθλημα..

Θυμαμαι κατι σπαρταριστα σκηνικα,οπου σ ενα σπιτι καποιος μας ειχε δωσει ..διφραγκο(3 ατομα..)και ενας τριμαγκας απο την παρεα βγαζει μια δραχμη και του την πεταει με τη χαρακτηριστικη κινηση του αντιχειρα,λεγοντας"χουβαρντα,εχεις ρεστα.."

Η σ ενα ζαχαροπλαστειο,οπου παλι οι τρεις,λαβαμε ως αποζημιωση για την επιδειξη των φωνητικων ικανοτητων ενα(1)μελομακαρονο..οχι απο ενα..ΕΝΑ..σε χαρτοπετσετα παντως.Βγαινοντας το ιδιο παληκαρι

τραβαει μια τεραστια ροχαλα στο σωρο με τους κουραμπιεδες που ηταν διπλα στην πορτα..Τοσο τεραστια που σηκωθηκε ...κουρνιαχτος απο τη ζαχαρη!

Μ αυτα και μ αυτα εχω φτασει τριτη γυμνασιου και τακιμιαζω με μια τεραστια μορφη,το συχωρεμενο το

Δημητρη Ρ.

Και μπαινουμε σε μια σουρεαλ φαση για τα καλαντα..Βγαινουμε Χριστουγεννα,ξεκιναμε κατα τις 7 το πρωι,πηγαιναμε σε οτι μαγαζι βρισκαμε ανοιχτο και μετα βουρ στα κουδουνια..να μην υπαρχει το αλλοθι του "μας τα παν αλλοι.."Πετυχαινουμε κατι καλοπαιδα απ το σχολειο,"ρε τι ωρα βγηκατε?" "Α,εμεις? απ τις 5!"

φυσικα και ελεγε μουσι,αλλα αυτο εδωσε ιδεα στο Μητσαρα τον αξεχαστο..

"Ρε-μου λεει-την πρωτοχρονια εισαι να βγουμε απ τις 1 τα μεσανυχτα?κανεις δε θα μας τη λεει οτι βγηκε πιο νωρις"

Ε, το'πε και το κανε..Μουρθε μια παρα απ το σπιτι και ξαμοληθηκαμε σε μια νυχτα γεματη θαματα και..πολλα καντηλια!

Ξεκινησαμε απο μια γατογρια της γειτονιας που την ειχαμε στο ματι..φυσικα δε μας ανοιξε και αρχισαμε τις καταρες"ανοιξε γιατι τη νεα χρονια θα μεινεις χωρις γατες.."

Μην τα πολυλογω,μεχρι που χαραζε μονο ενας που παιζε χαρτια με κατι αλλους μπελαμηδες μας ανοιξε..παρατηρησε μαλιστα οτι του φεραμε γουρι..

Ολοι οσοι εφταναν στο "ποιος ειναι"δεν το συνεχιζαν και πολλοι μας εβριζαν,οπως και εμεις αυτους αλλωστε!

Στους πιο αθυροστομους,βουταγαμε τα χαλακια της πορτας και οποιος ειχε,τα στολιδια εξω απ την πορτα.

Ειχε ξημερωσει για τα καλα πλεον και μπαινουμε σ ενα μαγαζακι με ψιλικα καπου στο Παγκρατι..ειχε και 4-5 ανθρωπους μεσα.."Να τα πουμε?""να τα πειτε ,να πειτε.."και πεταγεται μια μανταμ"αλλα να πειτε καλα!οχι σαν αυτους που μας ηρθαν 3 τα ξημερωματα και μας ξυπνησαν και μας εβριζαν και γελαγαν..να ετσι γελαγαν!"Ειχαμε πεσει κατω απ τα γελια και ο ενας εσπρωχνε τον αλλο για να φυγουμε γρηγορα.

Λιγο πιο μετα πετυχαινουμε τον Αλεξη το Λογοθετη,το γιο του Ηλια Λογοθετη φιλο και γειτονα,ο οποιος ειχε βγει και τα λεγε με..κλαρινο!Ο δικος μου ενθουσιαστηκε.Βουταει το κλαρινο και αρχιζε να χτυπαει τα κουδουνια"ρε ξερεις κλαρινο ?''του λεω.."φυσικα οχι,τωρα θα πεσει το χοντρο γελιο"

Να πω οτι ο μακαριτης ο Δημητρης ειχε ενα μινι συνθεσαιζερ Καζιο και ειχε γραψει τη μελωδια στη μνημη και εκανε οτι επαιζε στα πληκτρα..

Οι πιο πολλοι που μας ανοιγαν το εκαναν χαζι καθως δεν ειχαν ξαναδει τετοιο πραμα.Σε κατι γριες σηκωνε ψηλα τα δαχτυλα και ελεγε"Κοιτα!παιζει και με τηλεπαθεια!"Η ατακα της ημερας παντως ηταν σ ενα κομμωτηριο,μπουκαρουμε"να τα πουμε?""ε,και δεν τα λετε..""δεν τα λεμε!"και φευγουμε.

Περιτο να αναφερω οτι μονο για τα λεφτα δε βγαιναμε..αντε να μαζευαμε τους φραπεδες για κανα πενθημερο.Ειμασταν σπορτσμεν,εραστες του αθληματος.

Το σχολειο τελειωνει ..και τι κανουμε?πλησιαζουν οι γιορτες..

Με κατι μπακουρους που πηγαιναμε μαζι στο Γαλλικο Ινστιτουτο μοιραζομαστε τις ιδιες ανησυχιες..περναν οι γιορτες χωρις καλαντα?και ξαμολιομαστε..στο πολυ χυμα."οταν μας ανοιγουν πεταμε τσιγαρα,ξηγημενοι?"Η πλακα ειναι οτι τα μαζευαμε χοντρα...Ισως επειδη μας φοβοντουσαν οπως ειπε καποιος απ την παρεα..Ειχαμε εισπραξει και ενα"σα δε ντρεπεστε ,κοτζαμ αντρες"Οπου και να ειμασταν μετα,επαρχιες, εξωτερικα,φανταροι ,δε ξερω γω τι,τις γιορτες ειχε καλαντα!

Μεχρι το 91 κρατησε αυτη η παρεα και τα καλαντα του don dokken..Οι εισπραξεις πηγαιναν σε ποκα και 21 που στηναμε αργοτερα το απογευμα...γυρω απ το τραπεζι θυμομασταν ποιος μας εδωσε τα πιο πολλα,κανα γκομενακι,καναν περιεργο, καμμια σεξυ θεια και ξαναγελαγαμε..

Σημερα,σπανια ακουω καλαντα στο σπιτι,λογω δουλειας ισως και λογω ελλειψης ενδιαφεροντος και ζηλου απο τη νεα γενια.Αν παρολα αυτα πετυχω καμμια κομπανια απο παιδακια(οχι απο αθιγγανους και λοιπους αγνωστου φυλης και εθνικοτητας..)στο δρομο ,σε κανα μαγαζι με ενα χαμογελο ξεστομιζω αυτο που περιμενουν να ακουσουν.."πειτε τα!"και παντα ειμαι γαλαντομος για ολες τις αναμνησεις που μου ξυπνανε..και οταν φυγουν τα παιδακια,για το ενα δακρυ που πνιγω για το συχωρεμενο το Δημητρη..

Με υγεια.
 
Θειε Ντον εγραψες παλι
 
Ρε τιτανοτεράστιε, Don, εκπληκτική κατάθεση ψυχής και τρέλας. Νά' σαι καλά στις εποχές που διανύουμε........ !!
 
Σήμερα το πρωί, ήρθαν να μας πουν τα κάλαντα και "σε" σκεφτόμουν! :)

Υπέροχο post, που δυστυχώς δείχνει πώς περνάει ο καιρός και πώς αλλάζουν τα πράγματα....
 
Ωραίες αναμνήσεις Ντον :)
 
D@redevil είπε:
δυστυχώς δείχνει πώς περνάει ο καιρός και πώς αλλάζουν τα πράγματα....
Ακριβώς. Και να ήταν οι αλλαγές προς το καλύτερο, να το πάρει ο δι@ολος....

Don του χρόνου ετοιμάζω ταμπούρλο πάρε ακορντεόν και φύγαμε!
 
pooky(1) είπε:
Don του χρόνου ετοιμάζω ταμπούρλο πάρε ακορντεόν και φύγαμε!

Εαν με θέλετε και εμένα μαζί σας, έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου για να κάνουμε ολοι μαζί......




Άλλα φανταστείτε το με version Κάλαντα!!!! :D

Υπερπαραγωγή θα το κάνουμε!!!

DON σε ευχαριστούμε για το πολύ όμορφο ποστ σου!!

Όπως είπε και η Kambia ζωντανεψες πολύ ωραίες αναμνήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
Τα χρονια περνουν και απο την εποχη της αθωωτητας μπαινουμε στην εποχη της καφριλας..
:rofl: :rofl: :rofl:

Δεν θα δεχομουν τιποτα λιγοτερο!

Χρονια πολλα θειε Ντον!
 
Don στο'χω πει ότι σε πάω; Οχι;; Σε παω ρε μουρλέ! :D

Αφιερωμενο

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...για μαντεψτε ποιος ειναι ψημενος εδω και χρονια για come back με ενισχυμενο line up????

ω ναι..το χω ξαναπει...ειμαι στο σωστο μερος...
 
don dokken είπε:
...για μαντεψτε ποιος ειναι ψημενος εδω και χρονια για come back με ενισχυμενο line up????ω ναι..το χω ξαναπει...ειμαι στο σωστο μερος...
δηλαδή να ετοιμάσω τριγωνάκι-μελόντικα για πρωτοχρονια?? :) ;)
 
Τι θα έλεγες φίλε Ντον για χέβι-μέταλ κάλαντα;Εγώ μπασίστας, εσύ κιθαρίστας/τραγουδιστής και η αδερφή μου ντράμερ! (Η αδερφή μου έχει πτυχίο στα κρουστά, και ξέρει να παίζει το Run to the hills των Maiden!). Δεν ξέρω φυσικά να παίζω μπάσο, και είμαι σκράπας στην μουσική, αλλά δεν πειράζει!
 
Uskoke είπε:
Τι θα έλεγες φίλε Ντον για χέβι-μέταλ κάλαντα;Εγώ μπασίστας, εσύ κιθαρίστας/τραγουδιστής και η αδερφή μου ντράμερ! (Η αδερφή μου έχει πτυχίο στα κρουστά, και ξέρει να παίζει το Run to the hills των Maiden!). Δεν ξέρω φυσικά να παίζω μπάσο, και είμαι σκράπας στην μουσική, αλλά δεν πειράζει!
απο μπασο ξερω εγω οποτε ειμαι μεσα
 
Αν και λίγο ετεροχρονισμένα (προκεχωρημένος Ιανουάριος), αγαπητέ Δωκκενίδη, έγραψες με το κείμενό σου πάλι! Σε ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις που μας θύμισες με το γλαφυρό ύφος σου...
 
Σας ευχομαι ΟΛΟΥΣ κ ΟΛΕΣ καλα ,ευτυχισμενα,με υγεια,ευτυχια,πολυ ROCK,ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...

εδω θελω να δωσετε βαση..Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ κ φιλος TONY CAREY,(Planet P Project,Rainbow etc)τραγουδαει ενα τραγουδι που σχεδον εξαφανιστηκε απο το Χριστουγεννιατικο ..πλαιυ λιστ-γιατι ακριβως μιλαει για την ΑΓΙΟΤΗΤΑ της ημερας,ουχι για ταρανδους και Σαντα-http://www.youtube.com/watch?v=OwTewzGEYD4

αντε,τωρα αρχιζει ο χαβαλες...http://www.youtube.com/watch?v=rtlACq9He1o

και ο Richie μιας κ λεγαμε για την μπαντα του πριν..[video=youtube;toYx6y-RUgU]

πολυ καλυτερα απο τις σαχλαμαρες που μας κατακλυζουν τα ραδιοφωνα καθε χρονο..ΥΓ.ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ..Γιορταζουμε την ελευση Του Ιδρυτη της θρησκειας μας..Οχι την ανακαλυψη της ποκας,ουτε τη χοντροκοκκινη φιγουρα της κοκακολας..ετσι?Μπατε αναφτε κανα κερι
 
Σωστός don dokken... :thumbup:
 
don dokken είπε:
ΥΓ.ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ..Γιορταζουμε την ελευση Του Ιδρυτη της θρησκειας μας..Οχι την ανακαλυψη της ποκας,ουτε τη χοντροκοκκινη φιγουρα της κοκακολας..ετσι?Μπατε αναφτε κανα κερι
+10000000 don!!! :thumbup:

Kαι ενα βιντεακι απο εμενα με το κοριτσι θαυμα της Αμερικης (που με συγκινησε και ας μην ειναι ρετρο):

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλο!!

σημερα πολυ λιγα παιδακια...κριμα..απ την αλλη ποσα δεν ειδα στο δρομο με τους γονεις,πραγμα αδιανοητο στα χρονια μας..

http://www.youtube.com/watch?v=G_IZPe4GrjI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα