Τα καθίσματα πουφ

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
145
Σκαμπο πολύ δημοφιλη στα 70ς και στα 80ς φτιαγμένα κυριως απο δερμα ή απομιμιηση δερματος. Αν και αβολα, βαρια και δυσχρηστα εχουν εμπνευσει δεκαδες σχεδιαστες και υπάρχουν ακομα και τωρα σε πολλες παραλλαγες. Αυτα εδω ειναι απο το σπιτι της μαμας,απομιμηση δερματος, το ενα εχει ερθει απο την Αιγυπτο. Και τα δυο ειναι εποχης 75-80.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με θυμάμαι παιδί να κάθομαι σε τέτοια πουφς, όταν πήγαινα στη νονά μου επίσκεψη! Επειδή ο καναπές ήταν ψηλός και δεν έφταναν τα πόδια μου κάτω, τα είχε φέρει η νονά μου σ' ένα ταξίδι από την Αίγυπτο (μαζί με κάτι παπύρους που τους τάϊσα στον παπαγάλο της! :p )...

Για το βαριά, συμφωνώ! Ακόμα και όταν μεγάλωσα που νόμιζα ότι είναι ελαφριά, πήγα να κλωτσήσω ένα και κόντεψα ν' αφήσω τα μονάκριβα 5 δαχτυλάκια μου!... Για το άβολα όμως, διαφωνώ τα μάλα! :D

Με βόλευαν απίστευτα πολύ και μάλιστα, αν τύχει και πάω κάπου επίσκεψη και δω πουφ, εννοείται ότι προσπαθώ να κάτσω εκεί γιατί είναι πιο ξεκούραστα για μένα! :)
 
Στην αρχή που τα είχα δει μου έκαναν εντύπωση. Όμως, δεν μου άρεσαν καθόλου γιατί με πάγωναν :(
 
Εγώ έπεφτα πάνω του με την κοιλιά και εκανα τούμπα μαζι με το πουφ :D

Τα ειχα ξεσκίσει στο σπίτι μιας και τα πετούσαμε ο ενας στον άλλο οταν ερχόντουσαν φίλοι μου να παίξουμε...

Πιο πολύ τα είχα για παιχνίδι παρα για κάθισμά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα διαβάσει οτι ονομάστηκαν ''πουφ'' από τον ήχο που κάνουν όταν κάθεσαι (πουφ!). Τα ''πουφ'' κυκλοφορούν και τώρα και είναι πιο μαλακά και αφράτα, κάθεσαι άνετα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ονομάστηκαν ''πουφ'' από τον ήχο που κάνουν όταν κάθεσαι (πουφ!).
Αυτά πάντως που είχαμε εμείς στο σπίτι ονομαζόντουσαν "πουφφφφ κρακ μπουμ" απο τον ήχο που έκανε οταν έκανα smackdown πάνω τους

και μετά έσκιζαν οι ραφές και εσκαγα σαν καρπούζι με το κεφάλι στο πάτωμα. :D
 
circleag είπε:
Αυτά πάντως που είχαμε εμείς στο σπίτι ονομαζόντουσαν "πουφφφφ κρακ μπουμ" απο τον ήχο που έκανε οταν έκανα smackdown πάνω τουςκαι μετά έσκιζαν οι ραφές και εσκαγα σαν καρπούζι με το κεφάλι στο πάτωμα. :D
Χαχαχαχαχα! :D

Καλά βρε αθεόφοβε! :D Δεν χτύπαγες?

Εγώ μια φορά επιχείρησα να κάτσω απότομα (να πέσω από "ψηλά"), γλύστρησα από το πουφ, έπεσα στο πάτωμα & το κεφάλι μου χτύπησε στο τραπέζι!

Πουφ - Μαριάνα = 4 - 0 (τόσα ήταν τα ράμματα που ΄κονόμισα από τη βούτα! :D )
 
Αν και δεν τα ξεχασα, ειχα χρονια να δω τετοια καθισματα..

Αρχες 80 θυμαμαι παρα πολλα σπιτια να τα εχουν..

Νομιζω οτι δεν ηταν "πουφ" οπως τα ξερουμε τωρα.

Δεν υποχωρουσαν και πολυ...
 
Πίσω
Μπλουζα