Τα καλύτερα λιγότερο γνωστά παιχνίδια της Amiga

το ανέφερε ο mike και οι περισσότεροι τα ξέρετε αλλά θα τ' αναφέρω

το περίφημο deluxe galaga (προσοχή: υψηλός κίνδυνος εθισμού...γεράσαμε για τέτοιες hardcore gaming φάσεις)

https://www.youtube.com/watch?v=pbQkZ12NtyM

το εκπληκτικό tetris pro και μάλιστα pd με την φοβερή μουσική τόσο στην εισαγωγή όσο και ingame!

https://www.youtube.com/watch?v=2buL6sNNB38
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάψιμο και τα δύο παιχνιδάκια Σπύρο, πάντως, σε ότι αφορά τα Tetris, το προσωπικό μου αγαπημένο είναι το Twintris. Ο τρόπος που γλιστράνε τα τουβλάκια, οι εκπληκτικές μουσικές, το φοβερό διπλό, βασικά είναι το πλέον αγαπημένο μου Tetris περισσότερο και απο το original του Game Boy !

http://www.youtube.com/watch?v=VaRyWcd6me4
 
Καταπληκτικό το Twintris με φοβερή μουσική. Μπορεί να έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που το φόρτωσα αλλά πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να μουρμουρίζει την μουσική...
 
Μια και πιάσαμε τα Tetris, το δικό μου αγαπημένο στην Amiga είναι το Super Tetris:


Διέθετε την εκπληκτική καινοτομία να σου δίνει "βομβίτσες" ανάλογα με τις σειρές που εξαφάνιζες (2 μετά από μία σειρά, 4 μετά από δύο σειρές κ.ο.κ.). Στις προχωρημένες πίστες ήθελε πολύ προσεκτική επιλογή πώς θα τις χρησιμοποιούσες, γιατί αν άνοιγες μεγάλες τρύπες δύσκολα τις κάλυπτες. Α, και φοβερή МOУCIКH!!!
 
Πραγματικά ο κάτοχος Amiga είχε εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες καλά παιχνίδια να παίξει και ειδικά τώρα όποιος έχει μια Amiga 1200 με επιταχυντή+μνήμη, σκληρό, whdload και μια οθόνη crt 20 ιντσών είναι στο παράδεισο απλά.
 
Και χωρίς επιταχυντή ή οθόνη 20'', με τα 10ΜΒ RAM και το 1084 μου στον παράδεισο νιώθω ότι είμαι. Και όπως βλέπετε, σιγά σιγά διδάσκω και την επόμενη γενιά. :D

Nephele.jpg
 
alkis21 είπε:
Και χωρίς επιταχυντή ή οθόνη 20'', με τα 10ΜΒ RAM και το 1084 μου στον παράδεισο νιώθω ότι είμαι. Και όπως βλέπετε, σιγά σιγά διδάσκω και την επόμενη γενιά. :D
Και χωρίς επιταχυντή, μνήμες, σκληρό, εξωτερικό φλόπυ, με μια 500άρα με 1mb στο 1084 νιώθω και εγώ έτσι ! Στην μεγάλη μου αμίγκα θα καταφύγω μόνο εαν έχω να κάνω με κανα πολυδίσκετο adventure η καποιο AGA 020/040/060 specific τίτλο. Έχω ξαναπεί ότι μέχρι να γίνουν ΟΛΑ τα παιχνίδια της amiga διαθέσιμα μέσω whdload, τίποτα δεν αντικαθιστά μια απλή 500άρα που τρέχει τα πάντα ! Ο πλούτος είναι αμύθητος !

Περιμένω εναγωνίως να μεγαλώσει η μπέμπα μου να της κάνω εντατικά και εγώ Άλκη !! Ήδη έχει μια προτίμηση στο Puzzle Bobble -neogeo βέβαια-, αλλα είμαι έτοιμος να παραγγείλω καρεκλάκι για να παίζουμε Rodland και Parasol Stars !
 
Shinobi είπε:
Πραγματικά ο κάτοχος Amiga είχε εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες καλά παιχνίδια να παίξει και ειδικά τώρα όποιος έχει μια Amiga 1200 με επιταχυντή+μνήμη, σκληρό, whdload και μια οθόνη crt 20 ιντσών είναι στο παράδεισο απλά.
βάλε όπου 20 crt μια προβολική 48άρα μαζί με όσα έγραψες και μετά θα είσαι στην φάση με την οποία βιώνω την αμίγκα μου!(Όταν την συνδέω πλέον διότι οι υποχρεώσεις με έχουν κάνει να απέχω αναγκαστικά)

Για τους υπόλοιπους αμιγκάδες και ιδιαιτερα για τον Άλκη θα γράψω ότι η φώτο με το διάδοχο στο ιερό μηχάνημα είναι όλα τα λεφτά. Το είχα κάνει και εγώ στα ανίψια μου αλλά μου τα ξελόγιασαν στο τέλος οι κονσόλες και τα τάμπλετ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και φυσικα Kick off 2 και μονο, ετσι φτιαχνονται οι πρωταθλητες (και οι πρωταθλητριες!)
 
Πίσω
Μπλουζα