Τα καλύτερα τραγούδια της δεκαετίας '90

retrofrog

RetroActive
Joined
25 Δεκ 2012
Μηνύματα
328
Αντιδράσεις
56
Δεν ξέρω τι μ'έχει πιάσει αλλά το τελευταίο καιρό έχω πάθει αμόκ να ακούω μουσική της εν λόγω δεκαετίας, ελληνικά δε που δεν είναι και το είδος που προτιμώ..(διευκρυνίζω:όχι τα άθλια σκυλοτράγουδα του τέλους της δεκαετίας τα οποία θεωρώ ό,τι χειρότερο έχει περάσει από την ελληνική μουσική) Εσείς ποια τραγούδια (ελληνικά ή ξένα) θεωρείτε τα κορυφαία της δεκαετίας;
 
Και γω! Με βλέπω να κοιλάω στα 90's.... Βέβαια με τη σημερινή ποιότητα των τραγουδιών δεν είναι και να παραξενεύσαι
 
Σίγουρα ένα μεγάλο μέρος από τα καλύτερα ανήκουν στο Σταμάτη Κραουνάκη , που έκανε πολύ σημαντικούς δίσκους αυτή τη δεκαετία, ξεκινώντας από τη "Λεωφόρο Β'" ακριβώς το 1990, και συνεχίζοντας με Μοσχολιού, Μακεδόνα, πάλι με Πρωτοψάλτη στο "Ανθρώπων έργα", και με πολλούς αλλους στο "Όταν έρχονται οι φίλοι μου".
 
Αν και σε ένα πολύ γενικό πλαίσιο η δεκαετία του 90 δεν είναι και από τις αγαπημένες μου, θα πρέπει να επισημάνω πως στη συγκεκριμένη δεκαετία κυκλοφόρησαν μερικές από τις πιο "κομβικές" δουλειές σημαντικών μας καλλιτεχνών.

Μου έρχεται στο νου αυτή τη στιγμή η "Οδός Νεφέλης" και το "Δι ευχών" της Χαρούλας Αλεξίου. Ειδικά το πρώτο το ακούω ακόμα και σήμερα από την αρχή ως το τέλος.

Ακόμα το "Σαν ηφαίστειο που ξυπνά" της Άλκηστις Πρωτοψάλτη, το "Στην αγορά του κόσμου" του Αλκίνοου Ιωαννίδη, ή - σε πιο λαικά μοτίβα- η συνεργασία του Μητροπάνου με τον Θάνο Μικρουτσικο στο δίσκο "Στου αιώνα την παράγκα"

Γενικά υπήρξαν πολλά διαμάντια τη συγκεκριμένη εποχή, άσχετη εάν η κυρίαρχη αισθητική μας επέβαλε μέσω των διαφόρων media τα σκυλοτσιφτετέλια
 
Μην ξεχνατε το χρονολογικο οριο του φορουμ που ειναι το 1995.
 
Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα σχόλια!Konstantinosz τη...ποιά;τη ποιότητα; Τι είναι αυτό; Άγνωστη έννοια για τη σημερινή εποχή!Απορώ πως η μόδα των τούρκικων δεν έχει εξαπλωθεί και στη μουσική..Ν'αρχίσουμε όλοι μαζί τους αμανέδες!Thano75 και panpap ανέφερατε πολύ σημαντικά έργα του κραουνάκη, ο οποίος αναμφισβήτητα μεγαλούργησε αυτή τη δεκαετία με τη πρωτοψάλτη. Νομίζω πως η τελευταία ερμήνευσε τα κορυφαία τραγούδια της καριέρας της! (όχι ότι την επόμενη δεν είχε σπουδαία τραγούδια - η πρωτοψάλτη αποτελεί μια από τις ελάχιστες ερμηνεύτριες που έχουν τέτοια καλλιτεχνική παρακαταθήκη και συνεχίζει ακάθεκτη-να'ναι καλά!) Για τη συνεργασία με την ανεπανάληπτη Βίκυ Μοσχολιού, δεν τη γνωρίζω σε βάθος να΄μαι ειλικρινής πέρα από το "στην ίδια τη συχνότητα", οπότε δεν εκφέρω άποψη..(πάντως τα "σκουριασμένα χείλη" του 1981 ήταν εξαιρετικός - καλά το "πως έφυγες" είναι συγκλονιστικό,από τα πιο αγαπημένα μου ) Εγώ θα προσθέσω και το δίσκο της Αρβανιτάκη "Μένω έκτος" του 1991..Κατά την άποψη μου ο κορυφαίος της δίσκος..Από που να πιάσεις και που να τελειώσεις; Το ομώνυμο, το "καρδιάμου εγώ","πρόσωπο με πρόσωπο","καθρεφτίζω το νου","με το ίδιο μακώ","δεν απαντά", "εδώ να μείνεις"...Όλα διαμάντια!Πολύ καλά και τα υπόλοιπα album της αλλά αυτό το κατατάσσω στη κορυφή! Πέρα όμως από την "έντεχνη" (ψιλοαδόκιμος όρος) μουσική, πιστεύω πως και η ελληνική ποπ ήταν σε πολύ καλό επίπεδο..Τώρα τελευταία μάλιστα εντύπωση μου κάνουν τα τραγούδια της γαρμπή των πρώτων 5 ετών της δεκαετίας που τα θεωρώ αξιόλογα ποπάκια..Για Μαντώ, Μπίγαλη, Ευρυδίκη, Καλλίρη και άλλους γνήσιους αντιπροσώπους αυτού του είδους,η χρυσή εποχή τους βεβαίως...
 
Από "ξένα" όπως τα λέγαμε τότε:





1. Creep - Radiohead (το θεωρώ ένα από τα καλύτερα τραγούδια όλων των εποχών...)


2. High hopes - Pink Floyd (album: The Division Bell) από το κορυφαίο συγκρότημα όλων των εποχών ever...


3. Zombie - Cranberries


4. What's up - 4 Non Blondes


5. Drive - R.E.M.


6. Innuendo - Queen (που το θυμήθηκα ρεεεεεε....)


7. Bang and Blame - R.E.M.



8. Nothing else matters - Metallica



9. The man who sold the world - Nirvana (Unpluged)


 

 


Και από Ελληνικά:





1. Δε χωράς πουθενά – Τρύπες


2. Το Τρένο – Τρύπες


3. Η Μοναξιά του Σχοινοβάτη (όλο το άλμπουμ) – Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας


4. Πόρτο Ρίκο – Βασίλης Παπακωνσταντίνου


5. Φωτοβολίδα – Ορφέας Περίδης


6. Ζηλεύει η νύχτα – Ορφέας Περίδης


7. Για τους Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης (όλο το άλμπουμ) - Πυξ Λαξ



8. Ρόζα – Δημήτρης Μητροπάνος (Ο.Κ. είναι του 1996 αλλά δεν άντεχα νʼ αφήσω απόξω ένα τέτοιο αριστούργημα :cool: !!!)





Και πολλά άλλα ακόμη…



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofrog είπε:
Δεν ξέρω τι μ'έχει πιάσει αλλά το τελευταίο καιρό έχω πάθει αμόκ να ακούω μουσική της εν λόγω δεκαετίας, ελληνικά δε που δεν είναι και το είδος που προτιμώ..(διευκρυνίζω:όχι τα άθλια σκυλοτράγουδα του τέλους της δεκαετίας τα οποία θεωρώ ό,τι χειρότερο έχει περάσει από την ελληνική μουσική) Εσείς ποια τραγούδια (ελληνικά ή ξένα) θεωρείτε τα κορυφαία της δεκαετίας;
Εγώ πάντως διαφωνώ. Για μένα τα λαικά της δεκαετίας αυτής είναι μακράν τα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει τα οποία παίζονται ακόμα σε όλες τις σύγχρονες πίστες και ανεβάζουν το κέφι
 
Σέβομαι την άποψη σου και τα μουσικά ακούσματα που πιθανώς έχεις lefzer. Η μουσική, όπως και άλλες μορφές τέχνης είναι αμιγώς θέμα αισθητικής..Απλά θεωρώ ότι -αντικειμενικά- ο στίχος "της κορμάρας σου ο μύθος, μου χαλάρωσε το ήθος;" (τραγούδι του μπίγαλη που θεωρώ ότι και ο ίδιος θα θέλει να το διαγράψει από τη μνήμη του..) είναι αντικειμενικά τραγικός..Ή το "χθές το βράδυ ξυριζόμουνα και βαριόμουνα, σ'αυτό το πάρτυ εγώ δεν ήθελα να πάω, ασε που δεν είχα και τίποτα να βάλω. μπαμ και κάτω έτσι απλά μωράκι μου φευγάτο" το κόβω για αποτέλεσμα τουαλέτας.. Προσωπικά βρίσκω τα τραγούδια "μαζικής διασκέδασης"εκείνης της περιόδου ατυχή.. τόσο μουσικά αλλά -κυριώς- στιχουργικά..Το πιο αστείο δε είναι ότι το εν λόγω στύλ υιοθετήθηκε από καθαρόαιμους ποπ τραγουδιστές, όπως η Μαντώ ή η Ευρυδίκη ή ο Καλλίρης, με το αποτέλεσμα να είναι λιγάκι αστείο κατ'εμέ..
 
Μερικά τραγούδια που ξεχωρίζω κατά τη δεκαετία του 90 είναι

-Σ' αναζητώ στη Σαλονίκη (Δημήτρης Μητροπάνος)

-Το ζειμπέκικο του αρχάγγελου (Δημήτρης Μητροπάνος)

-Τα λαδάδικα (Δημήτρης Μητροπάνος)
 
Betty boop εγώ θα έβαζα στοίχημα ότι το αγαπημένο σου είναι το "why don't you do right"της jessica rabbit! :p
 
Εγώ θα έβαζα μεταξύ άλλων το ''The Show Must Go On'' των Queen. Θα έβαζα επίσης και τα πρώτα τραγούδια του Σάκη Ρουβά μιας και τότε ήταν που άρχισε την καρίερα του.

Μερικά τραγούδια που ξεχωρίζω κατά τη δεκαετία του 90 είναι
-Σ' αναζητώ στη Σαλονίκη (Δημήτρης Μητροπάνος)

-Το ζειμπέκικο του αρχάγγελου (Δημήτρης Μητροπάνος)

-Τα λαδάδικα (Δημήτρης Μητροπάνος)
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, τα τραγούδια του αυτά ήταν καταπλακτικά.
 
Το 74-75 από The Connells και Come undone των Duran-Duran.
 
retrofrog είπε:
Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα σχόλια!Konstantinosz τη...ποιά;τη ποιότητα; Τι είναι αυτό; Άγνωστη έννοια για τη σημερινή εποχή!Απορώ πως η μόδα των τούρκικων δεν έχει εξαπλωθεί και στη μουσική..Ν'αρχίσουμε όλοι μαζί τους αμανέδες!Thano75 και panpap ανέφερατε πολύ σημαντικά έργα του κραουνάκη, ο οποίος αναμφισβήτητα μεγαλούργησε αυτή τη δεκαετία με τη πρωτοψάλτη. Νομίζω πως η τελευταία ερμήνευσε τα κορυφαία τραγούδια της καριέρας της! (όχι ότι την επόμενη δεν είχε σπουδαία τραγούδια - η πρωτοψάλτη αποτελεί μια από τις ελάχιστες ερμηνεύτριες που έχουν τέτοια καλλιτεχνική παρακαταθήκη και συνεχίζει ακάθεκτη-να'ναι καλά!) Για τη συνεργασία με την ανεπανάληπτη Βίκυ Μοσχολιού, δεν τη γνωρίζω σε βάθος να΄μαι ειλικρινής πέρα από το "στην ίδια τη συχνότητα", οπότε δεν εκφέρω άποψη..(πάντως τα "σκουριασμένα χείλη" του 1981 ήταν εξαιρετικός - καλά το "πως έφυγες" είναι συγκλονιστικό,από τα πιο αγαπημένα μου ) Εγώ θα προσθέσω και το δίσκο της Αρβανιτάκη "Μένω έκτος" του 1991..Κατά την άποψη μου ο κορυφαίος της δίσκος..Από που να πιάσεις και που να τελειώσεις; Το ομώνυμο, το "καρδιάμου εγώ","πρόσωπο με πρόσωπο","καθρεφτίζω το νου","με το ίδιο μακώ","δεν απαντά", "εδώ να μείνεις"...Όλα διαμάντια!Πολύ καλά και τα υπόλοιπα album της αλλά αυτό το κατατάσσω στη κορυφή! Πέρα όμως από την "έντεχνη" (ψιλοαδόκιμος όρος) μουσική, πιστεύω πως και η ελληνική ποπ ήταν σε πολύ καλό επίπεδο..Τώρα τελευταία μάλιστα εντύπωση μου κάνουν τα τραγούδια της γαρμπή των πρώτων 5 ετών της δεκαετίας που τα θεωρώ αξιόλογα ποπάκια..Για Μαντώ, Μπίγαλη, Ευρυδίκη, Καλλίρη και άλλους γνήσιοε εεμυς αντιπροσώπους αυτού του είδους,η χρυσή εποχή τους βεβαίως...
Συμφωνώ απόλυτα για το "Μενω εκτός", όντως το κορυφαίο άλμπουμ της αρβανιτακη και από τα πλέον εμβληματικά των 90s...και μια προσωπική εμπειρία: Το " Μένω εκτός ήταν το πρώτο cd που αγόρασα στη ζωή μου εν έτει 1991 που πρωτοαπεκτησα cd player. Μέχρι τότε είχα μόνο βινύλια και κασέτες
 
Καλημέρα!Επειδή ακούω περισσότερο ξένη μουσική, θα παραθέσω κάποια από τα αγαπημένα μου κομμάτια. Καταρχάς, κορυφαίο για μένα είναι μακρααααααν το "show must go on" των queen..Τι να πεί κανείς γι'αυτή τη τραγουδάρα; Γι'αυτή τη συγκλονιστική ερμηνεία του Freddie Mercury (τι κρίμα που έφυγε μια τέτοια φωνή...) που κάθε φορά (μα κάθε φορά!) με κάνει και ανατριχάζω! Το θεωρώ από τα κορυφαία όλων των εποχών! ΤΟΟΟΟ τραγούδι! (παρότι πολλοί κατατάσσουν το "bohemian rapsody" ως το καλύτερο κομμάτι του συγκροτήματος) Επίσης από Queen μ'αρέσει πάρα πολύ και το "you don't fool me" (το οποίο όμως νομίζω ότι βγήκε το 1996 - οπότε εκτός χρονικών ορίων)

Από 'κει και πέρα, δεύτερο κατατάσσω το "why" της annie lenox που με την ανυπέρβλητη φωνή της έδωσε ένα πραγματικό διαμάντι στη παγκόσμια μουσική (και ένα υψηλής αισθητικής βίντεοκλιπ)..Συγκινητικό,απλό,χωρίς περιττά φτιασίδια,μιλά κατευθείαν στη καρδιά! (πολύ καλοί γενικότερα οι 2 σόλο δίσκοι της lenox του 1992 και του 1995, αν και μεγάλος έρωτας τα τραγούδια των eurythmics!)

Από 'κει και πέρα, άλλα τραγούδια που θεωρώ σημεία αναφοράς της εν λόγω δεκαετίας είναι και αυτά:

"come undone" - DURAN DURAN

"one" - U2

"being boring" - PET SHOP BOYS

"i will always love you" - WHITNEY HOUSTON

"no ordinary love"- SADE

"you don't understand me" / "spending my time" - ROXETTE

"freedom (GEORGE MICHAEL - και βέβαια το "jesus to a child" και "fastlove" -αν και εκτός χρ.ορίων)

"confide in me" - KYLIE MINOGUE

"the power of love" - CELINE DION

και ένα τελευταίο ιταλικό αλλά από τα πιο αγαπημένα μου: "la solitudine"- LAURA PAUSINI (για όσους δεν ξέρουν το τίτλο,είναι το κομμάτι που διασκεύασε ο θάνος καλλίρης με το τίτλο "το νου σου κύριε οδηγέ")

Αυτά από μένα ως πρός τα ξένα κομμάτια! Ελπίζω να μη σας ζάλισα! (αν ναι, μπορείτε να βάλετε κάποιο από τα παραπάνω να σας χαλαρώσει! ;) ) Επιφυλάσσομαι για τα ελληνικά! (δεν γλυτώνετε με τπτ.. :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω κι ένα ακόμα τώρα που το θυμήθηκα: Billie Ray Martin - "your loving arms" (1994) Τραγουδάρα,φωνάρα και ιδιαίτερη παρουσία..Είχε φτάσει μέχρι το νο6 του uk chart, ωστόσο ακούστηκε πολύ περισσότερο. Κλασική dance αξία, η οποία μάλιστα το 2003 συνεργάστηκε με το Μιχάλη Δέλτα (πρώην μέλος των stereo nova για όσους δεν τον έχουν ξανακούσει) για το τραγούδι "honey".. Παρότι δεν εντάσσονται στη κατηγορία "διαμάντια", θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω και 3 τραγούδια που σημάδεψαν τη δεκαετία:Η ιστορική lambada από τους kaoma στην αυγή της δεκαετίας, το rythm of the night από τους corona (1994) με τη συμπαθέστατη βραζιλιάνα frontwoman και φυσικά το what is love από τον haddaway (1993)..Θα ανέφερα και τη macarena αλλά νομίζω ότι βγήκε το 1996..
 
retrofrog είπε:
Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα σχόλια!Konstantinosz τη...ποιά;τη ποιότητα; Τι είναι αυτό; Άγνωστη έννοια για τη σημερινή εποχή!
Πολύ όμορφο το θέμα που άνοιξες, μιας και είμαι κι εγώ φαν της μουσικής της συγκεκριμένης δεκαετίας, όπως και της προηγούμενης καθώς όμως και της επόμενης! Γενικά, δε συμφωνώ ότι δεν υπάρχει ποιότητα στη μουσική στη σημερινή εποχή, απλώς δεν την αναπαράγουν τα μέσα. Πιστεύω ότι ζω σε μια χώρα που η ποιοτική μουσική υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει όπως βλέπω. Παρακολουθώ πολλά νέα συγκροτήματα, νέους ερμηνευτές και μουσικοσυνθέτες.

Για να δεις ότι και η επόμενη δεκαετία μετά των 90's είχε αξιόλογη μουσική, ορίστε δύο τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου από το Βραχνό Προφήτη. Το "Όταν Χαράζει" δε, νομίζω ότι γράφτηκε ακριβώς πάνω στη φωνή του Αγγελάκα, δεν υπάρχει αυτή η ερμηνεία, σε αγγίζει πραγματικά!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με τα ελληνικά Μητροπάνου που βάλατε. Πολύ ωραία κομμάτια. Τώρα όσον αφορά τα ξένα, εγώ είμαι της Eurodance, Pop όπως θέλετε πείτε τα. Εκεί έχει πάμπολλα κομμάτια που δεν ξέρω τι να πρωτογράψω.
 
αλλο αγαπημένο μου τραγούδι από τη δεκαετία του 90 ειναι

Μια Ελλαδα φως (Κωνσταντίνα)

Αυτό το τραγούδι το άκουγα μικρή και μ' άρεσε πολύ! Οι στιχοι του μου θυμιζαν την Ελλάδα!!!

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwi5iaS06dbLAhUJORQKHS9pAUUQtwIIJjAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DAx4IkPTGpXk&usg=AFQjCNFFa8o0mJapH1vPGeERCGDzD8dpFA&bvm=bv.117218890,d.bGs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα