Τα κόμικς στις ελληνικές ταινίες και στις ελληνικές σειρές

Στην ταινια "τωρα που φευγω απ τη ζωη" ειναι κομικς αυτα που φαινονται κρεμασμενα στο περιπτερο πανω αριστερα (απ το μπλε βελακι και κατω) ;

fe8.JPG
 
Στην ταινια "αλυγιστη στη ζωη" κομικς ειναι αυτα που φαινονται κρεμασμενα στο περιπτερο ή μικρα παραμυθια;

al2.JPG
 
Στην 1η φωτο Αλυγιστης διακρινεται ενα εορταστικο τευχος (Θησαυρου; η παρεμφερους) κι ενα τευχος του περιοδικου με κομικς Κρανος, το τριτο δεν το καλοβλεπω. Στη 2η φωτο μαλλον παιδικα παραμυθακια (κανενα Μικρα Κλασσικα ισως ;) Στα δεξια της κατι σαν Ελληνοπουλο, κατι σαν Κλασσικα Εικονογραφημενα....
 
mhmerotategiatipino σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! οταν λες "1η φωτο" εννοεις αυτη της ταινιας "τωρα που φευγω απ τη ζωη" σωστα; η αλλη φωτογραφια (ποστ 21) ειναι απ την ταινια "αλυγιστη στη ζωη"
 
Aπό την ταινία "Επαγγελματίες Ρεμάλια" : ο υπάλληλος της νυχτερινής βάρδιας του Υ/Σ (υποσταθμού) του Καζίνο της Πάρνηθας, λίγο πριν να δεχθεί το σαμποταζ, είναι απορροφημένος στο "Απάτσι"... Μάλιστα το κρατάει τόσο "φυσιολογικά", σαν γνωστό έντυπο θρησκευτικής αίρεσης, μήπως και δεν το δούμε. Αλλά είπαμε, είχε πολλά cult η ταινία...

P.S. : Eσείς που ψάχνετε τους άγνωστους ηθοποιούς, ο τύπος μήπως είναι ο τραγουδιστής Στράτος Λασκαρίδης στα νιάτα του; Χε χε χε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ταινια : "η βαρωνη και ο Προκοπης"

κομικς : μικρος ηρως,Ταρζαν( ; ) ,γελιο και χαρα( ; ) φαινεται λιγο ο Ντοναλντ, για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα.. οποιος αναγνωριζει στις φωτογραφιες περισσοτερα κομικς μπορει να μας τα πει

attachment.php
attachment.php
 
Τσίκο, Μικρός Κάουμπου, Τεν Τεν.

Πάνω - πάνω από δεξιά προς αριστερά.
 
crc είπε:
Τσίκο, Μικρός Κάουμπου, Τεν Τεν.Πάνω - πάνω από δεξιά προς αριστερά.
crc ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου !!

αν καταλαβα καλα : το κομικ που νομιζα οτι φαινοταν ο Ντοναλντ ηταν τελικα ο Τεν Τεν;
 
Αν εννοείς το πρώτο από δεξιά προς αριστερά είναι το Τσίκο νούμερο #8.

Ο Καουμπόυς είναι τρεχαγύρευε αλλά το επόμενο είναι το Τεν Τεν #10.
 
crc είπε:
Αν εννοείς το πρώτο από δεξιά προς αριστερά είναι το Τσίκο νούμερο #8.Ο Καουμπόυς είναι τρεχαγύρευε αλλά το επόμενο είναι το Τεν Τεν #10.
εννοουσα το τελευταιο που βλεπουμε στα αριστερα
attachment.php


ευχαριστω πολυ crc!

2.JPG
 
Αυτό είπα και εγώ ;) με άλλο τρόπο.

Τσίκο...
 
crc είπε:
Αυτό είπα και εγώ ;) με άλλο τρόπο.Τσίκο...
συγγνωμη τα ειχα μπερδεψει #)

ευχαριστω πολυ και παλι!!

υπαρχει καποια πληροφορια για το "Τσικο" ;
 
ταινια : "δυο τρελοι και ο ατσιδας"

κομικς : Σεραφινο

attachment.php
 
ταινια : "μια γυναικα,μια αγαπη,μια ζωη"

κομικς : Ταρζαν

 

 


attachment.php
 
Ο Τσίκο ήταν μια σειρά που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Στρατικη το 1970, περιείχε ιστορίες διάφορων Ιταλών δημιουργοών και δεν πρέπει να έβγαλε πάνω από 8 15ήμερα τεύχη (το εικονιζόμενο πρέπει να είναι το τελευταίο)

ο ίδιος εκδότης έκανε άλλη μια προσπάθεια το 1982 εκδίδοντας άλλα 8 τεύχη, μηνιαία αυτή την φορά.

τέλος το 1985 οι εκδόσεις Παπαχρυσάνθου κυκλοφόρησαν μια νέα εβδομαδιαία σειρά με τον Τσίκο με 12 τεύχη.

(πηγή μου το http://www.greekcomics.gr)
 
Thor είπε:
Ο Τσίκο ήταν μια σειρά που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Στρατικη το 1970, περιείχε ιστορίες διάφορων Ιταλών δημιουργοών και δεν πρέπει να έβγαλε πάνω από 8 15ήμερα τεύχη (το εικονιζόμενο πρέπει να είναι το τελευταίο)ο ίδιος εκδότης έκανε άλλη μια προσπάθεια το 1982 εκδίδοντας άλλα 8 τεύχη, μηνιαία αυτή την φορά.

τέλος το 1985 οι εκδόσεις Παπαχρυσάνθου κυκλοφόρησαν μια νέα εβδομαδιαία σειρά με τον Τσίκο με 12 τεύχη.

(πηγή μου το www.greekcomics.gr)
ευχαριστουμε πολυ Thor !! η ταινια "η βαρωνη και ο Προκοπης" ειναι του 1970 οποτε ταιριαζει και με τη χρονια εκδοσεως των τευχων του "Τσικο"
 
ταινια : "πιο τρελος κι απ τους τρελους"

κομικς : Αστεριξ (νομιζω)

attachment.php
 
ταινια : "φουκαραδες και λεφταδες"

κομικς :μικρος σεριφης

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα