Τα παιδία παίζει

the chef

RetroN00b
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι κάτι μου σκάει νομίζω με έναν μουστάκια
 
παιδια μηπως ηταν ο κοντογιανιδης!
 
Έχω την εντύπωση πως ήταν ο Νίκος Πιλάβιος..
 
Μήπως ήταν ο Χρήστος Δημόπουλος από το "Ουράνιο Τόξο"?
 
?? λίγα πράγματα θυμάμαι... πάντως μάλλον ο χρήστος δημόπουλος πρέπει να ήταν
 
O Δημοπουλος πρεπει να ηταν οντως......

Εκει εβγαινε ο Ζουγανελης και ελεγε "Γεια σας παιδια, γεια σας παιδια, γεια σας παιδια και να 'σαστε καλα..." ;
 
Όχι... ο Ζουγανέλης έλεγε αυτό το τραγουδάκι στο ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΟΛΟΙ...
 
ναι,ναι αυτο ειναι σιγουρο στο γυρω γυρω ολοι το ελεγε
 
Λευτέρης Ελευθεριάδης λεγόταν ο (μουστάκιας) παρουσιαστής του ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ στην ΕΡΤ-2.
 
''αυτό το πράγμα ...''?

μήπως θυμάστε πώς λεγόταν ένα τηλεπαιχνίδι στα μέσα της δεκαετίας του '80 όπου οι παίκτες έπρεπε να μαντέψουν τί ήταν ''αυτό το πράγμα'' που περιέγραφαν παιδάκια του νηπιαγωγίου? θυμάμαι πόσο ξεκαρδιστικό ήταν να ακούς πώς αντιλαμβάνονται τα μικρά τον κόσμο των μεγάλων :D
 
Τα Παιδία Παίζει ήταν αρκετά δημοφιλές παιχνίδι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πώς περιέγραφαν κάτι μικρά των πρώτων τάξεων του Δημοτικού τον Θανάση Βέγγο: έλεγαν: έχει καράφλα, τρέχει σαν τρελός, κάνει παλαβομάρες... Το γύρισμα στο στούντιο γινόταν με την παρουσία των θεατών. Να συμπληρώσω ότι το παιχνίδι παιζόταν ήδη και στην Αγγλία, από το 1983 και σε 6 ακόμα χώρες και είχε μεγάλη επιτυχία. Στην πρώτη εκπομπή (25/10/1987) έλαβαν μέρος ο Κώστας Γεωργουσόπουλος (κριτικός θεάτρου), η Κάκια Ιγερινού (ηθοποιός), ο Σπύρος Κούκος (ζωγράφος) και η Μαρίνα Ηλιάκη, λογίστρια. Τον συντονισμό είχε ο Κώστας Ζώης, ενώ σόουμαν ήταν ο ηθοποιός Γιάννης Αργύρης. Από την 1/10/1988 η εκπομπή μεταφέρεται από Κυριακή σε Σαββατο, στην ΕΤ-2 πάντα. Η τελευταία εκπομπή προβάλλεται στις 5/11/1988 (αν και σε ένα πρόγραμμα που βρήκα δεν αναφέρεται στο πρόγραμμα την ημερομηνία αυτή αλλά για τελευταία φορά την προηγούμενη).

Και μία φωτογραφία από την εκπομπή της 1/5/1988 του γ΄κύκλου του τηλεπαιχνιδιού. Προέρχεται από την Ραδιοτηλεόραση, το πρόγραμμα της οποίας δημοσιεύτηκε στο θρεντ "Τηλεοπτικά προγράμματα" από τον Φορντ231.

pediapezi1988.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το θυμαμαι παρα πολυ καλα αυτο το τηλεπαιχνιδι, γιατι συμμετειχα!!ημουν 7 (Α δημοτικου) και με εβαλαν να περιγραψω την λεξη "λιμουζινα"

Προσπαθω να βρω καποιο αρχειο που να εχει τα επεισοδια του τηλεπαιχνιδιου αυτου αλλα δεν εχω καταφερει και πολλα :(

Αν καποιος γνωριζει καποιο site θα με εκανε πολυ χαρουμενη!!!

Thanks!!!!
 
Νομίζω ότι το παιχνίδι "Όσα ξέρει το παιδί" με το Ζουγανέλη στο Mega κάπου '96-'97 πρέπει να είναι αναβίωση του "Τα παιδία παίζει". Αν κρίνω από το κόνσεπτ, ήταν σχεδόν ίδια. Ρωτούσαν παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού να περιγράψουν μια λέξη, πρόβαλλαν το βίντεο στους παίκτες και οι παίκτες έπρεπε να μαντέψουν τι είναι ή να διαλέξουν στην τύχη ένα παιδί που μπορεί να απάντησε σωστά στην ερώτηση.
 
@tkrania φοβερο αυτο που μοιράζεσαι μαζί μας :) Ευχομαι να βρεις το επεισοδιο που θελεις, αλλα δυστυχως ειναι πολυ σπάνιο να εχει ασχοληθεί κάποιος με ένα 'ξεχασμένο' τηλεπαιχνίδι και να το έχει ανεβάσει κάπου.

Εμένα μου άρεσε πολύ το σημείο στην αρχή του παιχνιδιού οπου παρουσιαζόνταν οι παίκτες και διηγούνταν κάποιο αστείο περιστατικό με τα παιδιά τους. Επίσης υπήρχαν και διάσημοι παίκτες όπως ο Ορνεράκης ο σκιτσογράφος, ο Μηλιώκας κλπ :)
 
Rakeesh είπε:
Επίσης υπήρχαν και διάσημοι παίκτες όπως ο Ορνεράκης ο σκιτσογράφος, ο Μηλιώκας κλπ :)
Κάτι που συνέβαινε και σε επόμενα παιχνίδια, βλέπε Μέγκα Μπάνκα κλπ. που έπαιζαν οι παίκτες για κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό, ίδρυμα κλπ. Κάτι που θαρρώ δεν συνέβαινε στα πρώτα πρώτα τηλεπαιχνίδια (π.χ. Ζωντανό Σταυρόλεξο).
 
Τηλεπαιχνίδι με Λευτέρη Ελευθεριάδη και παιδάκια !!!

Το θυμάστε, φίλοι μου, αυτό το τηλεπαιχνίδι, το οποίο στα μισά των 80ς επιμελούταν και παρουσίαζε ο ηθοποιός Λευτέρης Ελευθεριάδης ??? [ο οποίος ήταν ήδη αγαπημένος από τη συμμετοχή του στο παιδικό σήριαλ "Επιχείρηση Ιφιγένεια", που είχε προβληθεί μερικά χρονάκια πριν στην τηλεόραση !!! Εκεί υποδυόταν τον οδηγό ενός παλαιού λεωφορείου που είχαν βρει εγκατελειμμένο κάτι παιδάκια σε ένα οικόπεδο και το επισκεύασαν για να κάνουν εκδρομές !!! Επίσης, ήταν και ο συντονιστής της παιδο-παρέας !!! ] !!!

Λοιπόν, το ..."κόνσεπτ" του τηλεπαιχνιδιού, που παρουσίαζε ο κος Ελευθεριάδης, είχε ως εξής : Οι παίκτες, που συμμετείχαν στο τηλεπαίγνιο, έβλεπαν σε βίντεο διάφορα παιδάκια, πολύ μικρής ηλικίας [1ης ή 2ης Δημοτικού], τα οποία ... έδιναν, με τον δικό τους, τον παιδικό τρόπο, τον ορισμό κάποιας λέξης [αφού τέλειωνε το ένα παιδάκι τη ... "διάλεξή" του, βλέπαμε άλλο παιδάκι να δίνει ... "διάλεξη" για την ίδια λέξη !!! ] !!! Μού έχει μείνει το γεγονός ότι τα περισσότερα παιδάκια άρχιζαν την ... επεξήγηση της λέξης με τη φράση : "αυτό το πράγμα ..." !!! Εμείς οι τηλεθεατές βλέπαμε στο βίντεο γραμμένη τη λέξη την οποία προσπαθουσαν να εξηγήσουν τα παιδάκια [που βλέπαμε στο βίντεο]. Όχι, όμως, και οι συμμετέχοντες στο τηλεπαίγνιο !!! Στη συνέχεια, αφού είχαμε δει 3-4 παιδάκια να δίνουν τον ¨ορισμό"κάποιας "μεγαλίστικης" λέξης, ο κος Ελευθεριάδης, ως παρουσιαστής, συνόψιζε αυτά που είχαμε ακούσει από τα παιδάκια και ... οι παίκτες του τηλεπαιχνιδιού προσπαθούσαν να βρουν "ποια ήταν αυτή η λέξη" !!! Και ... απ' ό,τι θυμάμαι δυσκολεύονταν αρκετά [τελικά ... είναι μάλλον δύσκολο να "αποκρυπτογραφήσεις" ένα παιδάκι ;) ;)] !!!

Άπό αυτό το τηλεπαίγνιο θυμάμαι τη δοκιμασία για δύο λέξεις : Α/ Για τη λέξη Βέγγος !!! Στα βιντεάκια εμφανίσθηκαν αγοράκια και κοριτσάκια τα οποία έλεγαν : "είναι καραφλός, είναι ηθοποιός, είναι καραγκιόζης, είναι κωμικός, έχει πολλή πλάκα, είναι Καραγκιόζης" κλπ κλπ !!! Και μετά τα βιντεάκια, ο κος Ελευθεριάδης συνόψισε : "Είναι ηθοποιός που θυμίζει τον ... μυθικό Καραγκιόζη" !!! Σε αυτή τη "δοκιμασία" η παίκτρια [μια κυρία 45-50 ετών] δεν δυσκολεύτηκε να απαντήσει : Βέγγος [μάλιστα, την απάντησή της την έδωσε όσο, ακόμη, παιζόταν το βιντεάκι με τις "ερμηνείες" των παιδιών !!! ] !!! Β/ Για τη λέξη "απεργία" !!! Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ένα κοριτσάκι έδωσε εξήγηση ότι : "είναι διαμαρτυρία που την κάνουν ομαδικά οι εργάτες, αλλά την κάνεις και μόνος σου" !!! Την ώρα, μάλιστα, που τα έλεγε αυτά είχε πάρει και ... "δυναμικό" ύφος :eek: o_O!!! Θυμάμαι, επίσης, το σχόλιο του Ελευθεριάδη : "Βλέπετε γι' αυτή τη λέξη (απεργία) πόσο διαφέρουν οι απόψεις του κάθε παιδιού" !!!

Δεν θυμάμαι, όμως, τον τίτλο του τηλεπαιχνιδιού !!! Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος φίλος θα το θυμάται για να μάς το αναφέρει ....

Και τέλος .... την "ιδέα" αυτού του τηλεπαιχνιδιού την είχε αντιγράψει ένα διαφημιστικό σποτ για γαριδάκια [νομίζω για τα γαριδάκια extra] !!! Αυτό έδειχνε διάφορα παιδάκια να εμφανίζονται και να εξηγούν "τι είναι αυτά τα γαριδάκια" !!! Και, φυσικά, τα παιδάκια του διαφημιστικού άρχιζαν την "εξήγησή" τους με τη φράση "αυτό το πράγμα" ['οπως δλδ και στο τηλεπαίγνιο] !!! Από αυτά τα παιδάκια θυμάμαι αυτό που εμφανίσθηκε τελευταίο στο διαφημιστικό !!! Επρόκειτο για ένα ξανθό, πολύ όμορφο αγοράκι, με ζελέ στο μαλλί, υποτίθεται "ο γόης της τάξης" !!! Αυτό το παιδάκι, αφού "έφτιαξε" λίγο τη χωρίστρα, είπε για τα γαριδάκια : "αυτά εγώ τα τρώω με τις φίλες μου" !!! Αυτοί, όμως, που είχαν την ιδέα του παιχνιδιού δεν συμφώνησαν καθόλου με το γεγονός ότι το τηλεοπτικό σποτ αντέγραψε την ιδέα τους ..... Νομίζω ότι κινήθηκαν δικαστικώς και ... το διαφημιστικό σποτ δεν προβλήθηκε ξανά στην τηλεόραση [αν κάποιος θυμάται καλύτερα, θα είναι χαρά μου να γράψει αυτά που γνωρίζει .... :flower: :flower:] .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απ την περιγραφη σου φαινεται οτι το τηλεπαιχνιδι αυτο μοιαζει με "τα παιδία παιζει"

παντως κατι μου θυμιζει,μπορει να ειδα κι εγω καποια εκπομπη αυτου του τηλεπαιχνιδιου με παρουσιαστη τον Θαναση Παπαγεωργιου (τον "αντρα" της "μανταμ Σουσου" ) αν φυσικα παιχτηκε απ το 1985 και μετα,πριν δεν εβλεπα τηλεοραση
 
Ναι, ναι, νομίζω ότι έγραψα για το "Τα παιδία παίζει" !!! Επίσης, οι πληροφορίες των συμφορουμιτών μας, που έγραψαν στο σχετικό τόπικ, αναφέρουν ότι το τηλεπαιχνίδι "το παρουσίαζε ο Ελευθεριάδης" !!! Ίσως αυτό να είναι το σωστό [εμ ... "μουστάκιας" ο ένας, "μουστάκιας" κι ο άλλος ;) ;)] ....

Οπότε ... οι διαχειριστές μπορούν να πράξουν "τα δέοντα" : μεταφορά του κειμένου μου στο ήδη ανοιχθέν τόπικ [εφόσον εξακριβωθεί ότι πρόκειται όντως για το τηλεπαιχνίδι "Τα παιδία παίζει"], διόρθωση στο όνομα του παρουσιαστή, εφόσον φυσικά εξακριβωθεί ότι όντως επρόκειτο για τον [επίσης τόοοτε αγαπημένο μας, βλ. "Επιχείρηση Ιφιγένεια"] Λευτέρη Ελευθεριάδη κλπ κλπ ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οποτε αυτο σημαινει οτι ο τιτλος του τηλεπαιχνιδιου που περιγραφεις ειναι "τα παιδια παιζει" και ο Θανασης Παπαγεωργιου δεν υπηρξε ποτε παρουσιαστης παιδικου τηλεπαιχνιδιου;

ΥΓ: διαβασα καλυτερα το τελευταιο σου ποστ,οποτε δεν ειναι ακομα 100% σιγουρο αυτο που ρωταω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα