Τα παιδιά από την Πάτρα

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
1983… κάπου εκεί στα μέσα της χρονιάς, μια βαριά κρυστάλλινη φωνή ακουγόταν από τα ραδιόφωνα: "Δε θέλω τη συμπόνια κανενός…" Ποιος όμως τραγουδούσε;;;

Δεν άργησε να γίνει γνωστό… "Τα παιδιά από την Πάτρα…" μια παρέα φοιτητών από διάφορα μέρη της Ελλάδας που ένωσαν τις δυνάμεις τους σε μια περίοδο που οι κομπανίες ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια.

Ο πρώτος τους δίσκος με τίτλο «Αφιερωμένο Εξαιρετικά» και με ρεπερτόριο καθαρά λαϊκό μας ξαναθύμισε παλιές μεγάλες επιτυχίες.

Τραγούδια όπως: Η καρδιά της ανήκει αλλού, Στην Κυψέλη στο Παγκράτι, Σαν το πακέτο, ,Δεν έχει δρόμο να διαβώ, θα φύγω και θα με ζητάς…. συνόδευαν τα μεγάλα μας γλέντια. Για άγνωστο γκρουπάκι και άσημη δισκογραφική η επιτυχία ήταν τεράστια και ο δίσκος δεν άργησε να γίνει πλατινένιος.

Δύο χρόνια μετά, κυκλοφόρησαν το δεύτερό τους άλμπουμ. "Καραβάν" ο τίτλος που περιλάμβανε 2 νέα τραγούδια και 12 παλιά.

Τα τραγούδια : Άνθρωπε δυστυχισμένε , Λαϊκό Τσα Τσά, Και ενώ το ήξερα, Βράχος πρωτοειπωμένα από μεγάλους τραγουδιστές όπως Καζαντζίδης, Τσετίνης, Γαβαλάς αγαπήθηκαν εκ νέου από τον κόσμο και ακούγονταν παντού.

Ο τρίτος τους δίσκος και ο τελευταίος που έκανε μεγάλη επιτυχία ήρθε τα Χριστούγεννα της ίδιας χρονιάς περιλαμβάνοντας τραγούδια αποκλειστικά δικά τους.

«Κλασικά» έχουν μείνει «Οι μπύρες» και «Ο Αλέφαντος».

Η επιτυχία δεν επαναλαμβάνεται με τις επόμενες κοινές δουλειές τους και 10 σχεδόν χρόνια μετά, διαλύονται για να ακολουθήσουν σόλο καριέρα… οι πιο πολλοί τουλάχιστον…

Η πρώτη "βασική" ομάδα αποτελούνταν από τους:

Λάμπρο Καρελά

Βαγγέλη Δεληκούρα

Αργύρη Παπαγεωργίου

Χρήστο Παπαδόπουλο και

Παναγιώτη Μανωλάκο.

Τα τελευταία χρόνια, ο Παπαδόπουλος με τον Παπαγεωργίου συνεργάστηκαν ξανά κρατώντας τον τίτλο «Παιδιά από την Πάτρα» και σε κάποιες εμφανίσεις τους συμμετείχε και η κόρη του Μανωλάκου.
 
Αχ βρε Χουανίτα τι μας θύμησες. Να σαι καλά

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m1qvzmUg-9s&feature=relate]YouTube - TA PAIDIA APO THN PATRA- DEN XRWSTAW

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε μένα (και σε πολλούς άλλους)

έχει μεγάλη πλάκα που έχω εδώ και κάποιους μήνες το τραγούδι ringtone στο κινητό μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχουν βγάλει κάποια τραγουδάκια τα οποία έμειναν διαχρονικά και παίζονται με ιδιαίτερη επιτυχία και στις ημέρες μας, όπως ο Αλέφαντος, ο φαντάρος( πίκρανες τον φαντάρο)...
 
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα! Είμαι και εγώ μεγάλος fan των παιδιών από τη πάτρα και πρόσφατα ανακάλυψα τη παρακάτω ιστοσελίδα http://www.music-bazaar.com/main.php?page=album&id=7679 μέσω της οποίας μπορεί να βρεί κανείς πολλά τέτοια τραγούδια έναντι μικρού τιμήματος. Το καλό είναι ότι μπορεί κανείς να ακούσει χωρίς να πληρώσει έστω και ένα μικρό ρεφρέν γεγονός πολύ σημαντικό για κάποιους που ψάχνουν αυτά τα τραγούδια και δεν τα βρίσκουν σε κανένα δισκάδικο.........καλή ακρόαση
 
δεν τους θυμάμαι αλλά οι δικοί μου μου τους έχουν αναφέρει!
 
Να προσθέσω εδώ ότι δυστυχώς πριν από λίγα χρόνια έφυγε από τη ζωή ο Παναγιώτης Μανωλάκος, ένα από τα δύο μπουζούκια του συγκροτήματος...

Πράγματι, κάνανε μεγάλη επιτυχία για μια τριετία (1983-86). Μετά σκορπίσανε, αλλά τα τραγούδια τους μείνανε. Έχω όλους τους δίσκους τους και μ' αρέσει να τους ακούω...
 
Παρά τον τίτλο του τα μέλη του συγκροτήματος ήταν από άλλα μέρη της Ελλάδας.ήταν φοιτητές στην Πατρα και έχοντας γνώση κάποιων μουσικών οργάνων αποφάσισαν να συγκροτήσουν ένα μουσικό σχήμα δίνοντας αυτό το όνομα. Ξεκίνησαν το 1981 από το νυχτερινό κέντρο Χάραμα

Εδω τους ακουμε στο τραγουδι

((Πίκρανες το Φαντάρο))

:wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2:

((Ποιός φαντάρος δεν πικράθηκε, υπάρχει κανείς?))

Μεταδοθηκε απο την ΕΡΤ2 31/12/1985

http://www.youtube.com/watch?v=FuIHZ4QmBpc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα