Τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα (1980), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 29/2/1980



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_παλιόπαιδα_τ%27_ατίθασα

Ψάχνοντας τα θρεντάκια, θυμήθηκα(τι πως και γιατί μη ρωτάτε) μια παλιά

κωμική σειρά που έδειχνε κάθε Παρασκευή βράδυ στην ΕΤ2:

"Τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα"!

Επρόκειτο για αυτοτελή επεισόδια, βγαλμένα από την καθημερινή

ζωή της παλιάς Αθήνας. Το σενάριο θύμιζε κατά πολύ Δημήτρη Ψαθά και

στο ρόλο του αφηγητή ήταν ο Μίμης Φωτόπουλος με το γνωστό μάγκικο

στυλάκι του.

Λεπτομέρειες δε θυμάμαι εκτός του ότι η μουσική τίτλων ήταν πολύ καλή. (ή αυτό τουλάχιστον μου έχει μείνει)

(Δε βρήκα κάτι σχετικό στην αναζήτηση.:nervous: αν υπάρχει διαγράψτε το)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Ψάχνοντας τα θρεντάκια, θυμήθηκα(τι πως και γιατί μη ρωτάτε) μια παλιάκωμική σειρά που έδειχνε κάθε Παρασκευή βράδυ στην ΕΤ2:

"Τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα"!

Επρόκειτο για αυτοτελή επεισόδια, βγαλμένα από την καθημερινή

ζωή της παλιάς Αθήνας. Το σενάριο θύμιζε κατά πολύ Δημήτρη Ψαθά και

στο ρόλο του αφηγητή ήταν ο Μίμης Φωτόπουλος με το γνωστό μάγκικο

στυλάκι του.

Λεπτομέρειες δε θυμάμαι εκτός του ότι η μουσική τίτλων ήταν πολύ καλή. (ή αυτό τουλάχιστον μου έχει μείνει)

(Δε βρήκα κάτι σχετικό στην αναζήτηση.:nervous: αν υπάρχει διαγράψτε το)
Ήταν βασισμένο στο βιβλίο του Νίκου Τσιφόρου.. Αν θυμάμαι καλά έπαιζε ο Φαίδων Γεωργίτσης.. Το έβλεπε η μάννα μου..
 
συνιστω ΟΛΑ τα βιβλια του αξεπεραστου Ν.Τσιφορου..η σειρα ηταν καλη οπως και το καστ,αλλα οσο να ναι εχανε..διαβαστε και κανα Τσιφορο οπως η Ζωιτσα στο "μια κυρια στα μπουζουκια.."
 
Η σειρά αυτή ξεκίνησε να προβάλεται τον Μάρτιο του 1980 σε συνολικά 13 επεισόδια.

Έχει προβληθεί επίσης και σε επανάληψη (είναι από τις λίγες τις περιόδου που σώθηκαν από το σβήσιμο) με την τελευταία να είναι κάπου στα μέσα των 90s αν θυμάμαι καλά.
 
tsalk είπε:
Η σειρά αυτή ξεκίνησε να προβάλεται τον Μάρτιο του 1980 σε συνολικά 13 επεισόδια.Έχει προβληθεί επίσης και σε επανάληψη (είναι από τις λίγες τις περιόδου που σώθηκαν από το σβήσιμο) με την τελευταία να είναι κάπου στα μέσα των 90s αν θυμάμαι καλά.
13 επεισοδια ηταν μονο ο τελευταιος κυκλος επεισοδιων της σειρας, ο οποιος και γλυτωσε το σβησιμο. Η σειρα ειχε παρα πολλα επεισοδια.

(Κατι αναλογο με το "ορκιστειτε παρακαλω" που εχουν μεινει τα τελευταια 24 ή 26 ενω η σειρα ειχε κανει 90 επεισοδια στο συνολο).

Μονο στην ΕΡΤ συμβαινουν αυτα...
 
Τόσο ωραία. Τι να πει κανείς. Τα λόγια περιτεύουν μπροστά στην "υπευθυνότητα" των αρμοδίων της ΕΡΤ
 
=ChristosM;147764]13 επεισοδια ηταν μονο ο τελευταιος κυκλος επεισοδιων της σειρας, ο οποιος και γλυτωσε το σβησιμο. Η σειρα ειχε παρα πολλα επεισοδια.
έχουμε μήπως κάποια ένδειξη για τον συνολικό αριθμό των επεισοδίων?

Τα 13 (τελευτάια επεισόδια ήταν προφανώς κινηματογραφημένα - όλα η μέρος τους γιαυτό και τελικά γλύτωσαν)

Η σειρά ξεκίνησε να προβάλεται πάλι από σήμερα στις 13,00 στην ΕΤ-1. Καθημερινά θα προβάλονται 2 επεισόδια. Εντύπωση έκανε σε εμένα τουλάχιστον το γεγονός ότι αφού προβλήθηκε κανονικά το πρώτο επεισόδιο με όλους τους τίτλους (αρχής-τέλους), στην συνέχεια έβαλαν διαφημήσεις και στην συνέχεια το δεύτερο επεισόδιο επίσης με τίτλους αρχής και τέλους.

(Έτσι μας καταντησε το κ...... mega να βλέπουμε κάτι ολοκληρωμένο και να μας κάνει και εντύπωση).

Τίτλοι αρχής


[edit] To video έχει αφαιρεθεί καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί λόγω ειδοποιήσεων για παράβαση πνευματικών δικαιωμάτων[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
13 επεισοδια ηταν μονο ο τελευταιος κυκλος επεισοδιων της σειρας, ο οποιος και γλυτωσε το σβησιμο..
Δυστυχώς ούτε 13 επεισόδια δεν υπάρχουν από την σειρά αυτή, γιατί αν και είχαν προγραμματιστεί να προβληθούν 13 επεισόδια προβλήθηκαν μόνο τα 10 (προφανώς δεν υπάρχουν τα υπόλοιπα - χάθηκαν? υπάρχουν τεχνικά προβλήματα ή δεν ξέρω τι άλλο απίθανο μπορεί να συμβαίνει στην δημόσια τηλεόραση). Στο συμπέρασμα αυτό κατάλήγει κάποιος έχοντας υπόψιν του ότι και σε προηγούμενη επανάληψη της σειράς είχαν προβληθεί επίσης 10 επεισόδια.
 
images
images
images
 
Η σειρά προβλήθηκε και από το ERT World (πρώην ERT SAT) απ όπου και τα στιγμιότυπα λίγο καιρό μετα την προβολή της από την ΕΤ-1
 
Εξαιρετικη σειρα και πολυ φροντισμενη νομιζω, για την εποχη της. Ακολουθησε πολυ πιστα τα κειμενα του Τσιφορου, κατι που τοτε δε συνεβαινε και τοσο συχνα.

Στο ρολο του αφηγητη, ο Μιμης Φωτοπουλος. Εδω τωρα τι να πουμε?

Δε θα μπορουσαν να βρουν καλυτερο γι' αυτην τη δουλεια. Η μπασα, μαγκικη φωνη του και η ειρωνικη χροια που εδινε στις αφηγησεις του ηταν το κατι αλλο. Απλως ΤΕΛΕΙΟΣ!
 
Δεν μπορεί παρά να συμφωνήσω μαζί σου για την εξαιρετική δουλειά του Μίμη Φωτόπουλου στην σειρά στον ρόλο του αφηγητή.

Θα πρέπει να ανεβάσω κάτι και από αυτή την όμορφη σειρά το συντομότερο.
 
tsalk είπε:
Θα πρέπει να ανεβάσω κάτι και από αυτή την όμορφη σειρά το συντομότερο.
Άργησα????????


[edit] To video έχει αφαιρεθεί καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί λόγω ειδοποιήσεων για παράβαση πνευματικών δικαιωμάτων[edit]


video a la carte!!!!!!!!!!!

για την bambinella που το ζήτησε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αργησες καθολου. Το αντιθετο, μαλιστα!

Χιλια ευχαριστω για το υπεροχο αποσπασμα, απο ενα λατρεμενο επεισοδιο (Ιστορια με προικα).

Ημουνα σιγουρη οτι συντομα θα το εβλεπα. Βλεπεις, τηρεις παντα τις υποσχεσεις σου και αυτο για μενα προσωπικα ειναι μεγα προτερημα! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, κι εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο κι έχω δει τα περισσότερα επεισόδεια και παλιά και πρόσφατα.

Εκείνο που μου έχει μείνει χαρακτηριστικά είναι το επεισόδειο "Πρόσκληση σε γεύμα" όπου η ιδέα

της ιστορίας έχει χρησιμοποιηθεί και στην αρχή της ταινίας "Γλέντι λεφτά και αγάπη" (του Τσιφόρου και πάλι).

Η σκηνή είχε τους Ηλιόπουλο και Ρϊζο και τον Λ. Διανέλο στον ρόλο του εστιάτορα. Να το απόσπαμα στο YT :


[edit] To video έχει αφαιρεθεί καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί λόγω ειδοποιήσεων για παράβαση πνευματικών δικαιωμάτων[edit]


Αν κάποιος έχει και την σκηνή από το σήριαλ ας το βάλει για σύγκριση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα, V.I.Smirnov, προκειται για την ιδια ιστορια με τα Παλιοπαιδα, και σε ευχαριστουμε που το εντοπισες. Οι μονες - και ασημαντες - διαφορες ειναι οτι στο σηριαλ ειναι ενας αυτος που επινοει το κολπο και τρωει δωρεαν (ο Δημητρης Ιωακειμιδης), και οτι εκεινον στο τελος, δεν τον κυνηγανε, μια που το καταλαβαινουν πολυ αργα...
 
V.I.Smirnov είπε:
Αν κάποιος έχει και την σκηνή από το σήριαλ ας το βάλει για σύγκριση....

Να περιμένετε παρακαλώ ολίγον τι (που έλεγε και ο Ζήκος) να εντοπίσω το επεισόδιο.
 
Άλκη πέρασαν ήδη τρείς ημέρες. Περιμένουμε....
 
Στο τέλος θα φάω και ξύλο προβλέπω.

Ετοιμο το επεισόδιο, η σκηνή μάλλον......

Δικό σας


[edit] To video έχει αφαιρεθεί καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί λόγω ειδοποιήσεων για παράβαση πνευματικών δικαιωμάτων[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα