Τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα

Λατρεύω τα βιβλία του Τσιφόρου... Έχω διαβάσει πολλά.... Από αυτή τη σειρά  θυμάμαι μόνο ένα επεισόδιο... Τα υπόλοιπα πρέπει να τα είχα δει αλλά δεν τα θυμάμαι... Σε αυτό που θυμάμαι, ο Φαίδων Γεωργίτσης με μουστακάκι, υπάλληλος καφενείου τα έχει με τη Σπεράντζα Βρανά, η οποία είναι μεγαλύτερή του και το καφενείο είναι δικό της... Όταν η Βρανά οσμίζεται ότι μια νεαρή κοπέλα που έρχεται συχνά στο  καφενείο ορέγεται τον Γεωργίτση, ψάχνει και μαθαίνει γι'αυτήν ότι είναι πλούσια... Έτσι καταστρώνουν μαζί ένα σχέδιο, να τα "ρίξει" ο Γεωργίτσης στην νεαρά, για να ξεκοκκαλίσουν τα χρήματά της...  Το σχέδιο πάει καλά στην αρχή.... και μια ωραία μέρα ο νεαρός χάνεται και η μαντάμ μαθαίνει από ένα φίλο του ότι ήλθε εις γάμου κοινωνίαν με την νεαρά.... Απ' ότι θυμάμαι, μετά από αυτό το καφενείο έκλεισε λόγω πένθους.... Της ήλθε κόλπος της κυρίας.... :)  
Ιστορια με προικα, ο τιτλος του επεισοδιου και στο ρολο της πλουσιας νεαρας η Μιρκα Καλατζοπουλου σε μια απο τις ελαχιστες τηλεοπτικες της εμφανισεις.

Παρεμπιπτοντως, το ονομα της ουτε που αναφερεται στους τιτλους του επεισοδιου!
 
Ιστορια με προικα, ο τιτλος του επεισοδιου και στο ρολο της πλουσιας νεαρας η Μιρκα Καλατζοπουλου σε μια απο τις ελαχιστες τηλεοπτικες της εμφανισεις.

Παρεμπιπτοντως, το ονομα της ουτε που αναφερεται στους τιτλους του επεισοδιου!
Α, ευχαριστώ Bambinella για την πληροφορία... :)
 
καθε σαββατοκυριακο στις 15.30 στην ερτ2.τα πρωτα επεισοδια σαυριο (6/9) στις 16:15
 
Πρόκειται για τον τελευταίο κύκλο της σειράς ο οποίος είχε 13 επεισόδια (πρώτη προβολή Μάρτιοτ 1980) που είναι τα μόνα που έχουν σωθεί.
Δυστυχώς στις τελευταίες επαναλήψεις της ΕΡΤ προβάλονται μόνο τα 10 ή 11 επεισόδια (προφανώς δεν υπάρχουν τα άλλα πλέον)
 
Πρόκειται για τον τελευταίο κύκλο της σειράς ο οποίος είχε 13 επεισόδια (πρώτη προβολή Μάρτιοτ 1980) που είναι τα μόνα που έχουν σωθεί.
Δυστυχώς στις τελευταίες επαναλήψεις της ΕΡΤ προβάλονται μόνο τα 10 ή 11 επεισόδια (προφανώς δεν υπάρχουν τα άλλα πλέον)
Χτες πάντως προβλήθηκε το επεισόδιο " αγαπάτε τα ζώα" που δεν είχε προβληθεί στην προηγούμενη επανάληψη τους , νομίζω το 2017
 
Δυστυχώς ούτε 13 επεισόδια δεν υπάρχουν από την σειρά αυτή, γιατί αν και είχαν προγραμματιστεί να προβληθούν 13 επεισόδια προβλήθηκαν μόνο τα 10 (προφανώς δεν υπάρχουν τα υπόλοιπα - χάθηκαν? υπάρχουν τεχνικά προβλήματα ή δεν ξέρω τι άλλο απίθανο μπορεί να συμβαίνει στην δημόσια τηλεόραση). Στο συμπέρασμα αυτό κατάλήγει κάποιος έχοντας υπόψιν του ότι και σε προηγούμενη επανάληψη της σειράς είχαν προβληθεί επίσης 10 επεισόδια.
πόσο μα πόσο εγκληματίες ήταν αυτοί οι "τσουγκρανοξύστες" της ΕΡΤ.Δεν είχαν τι να κάνουν στο 8ωρο και διέγραφαν εκπομπές και σειρές λές και ήθελαν να τις εκδικηθούν.Δυστυχώς πολύ λίγα πράγματα υπάρχουν από εκείνα τα σπουδαία σήριαλ της πρώτης περιόδου της ελληνικής τηλεόρασης.
 
ακόμη κι απ τα "παραμύθια πίσω απ' τα κάγκελα" κατάφεραν να διαγράψουν 2-3 επεισόδια τα σαίνια της ερτ,μου έλεγε κάποιος γνωστός μου
 
 
Πίσω
Μπλουζα