Τα παράδοξα των μεταγλωττίσεων

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
Παρακολουθώντας τις ξένες μεταφορές του anime της Κάντυ διαπίστωσα πόσο πολύ διέφεραν από την αντίστοιχη ελληνική.

Δε γνωρίζω ποιό το σκεπτικό της ελληνικής μεταγλώτισσης...΄

Μιά πρόταση τόσο όμορφη και κοινότοπη όπως το "σ' αγαπώ"

ουδέποτε βγήκε από τα χείλη των πρωταγωνιστών μην αφήνοντας έτσι να διαπιστωθεί το εύρος των συναισθημάτων τους.

Και όχι μόνο αυτή...

Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά και θα επανέρθω δριμύτερη μετά από διεξοδική έρευνα και αντιπαράθεση! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mιλάμε για το άνιμε,έτσι?


Γιατί όσο αναφορά το ελληνικό μάνγκα,



δεν έχω παράπονα!!!



Αλλά το άνιμε είναι...δράμα η κατάσταση!...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο μετά το χωρισμό η Κάντυ περπατάει στους δρόμους της Νέας Υόρκης με σκοπό να γυρίσει ξανά στο Σικάγο...

Η μουσική από το κουτάκι της ευτυχίας που της έδωσε ο Στήαρ πριν φύγει τη συντροφεύει και απαλύνει τον πόνο της...

Εκεί, συνειδητοποιεί πως όλα πιά τελείωσαν με τον Τέρρυ. Στο ελληνικό,

η συγκεκριμένη σκηνή μεταγλωτίστηκε απλά ως:

- Τέρρυ, αντίο για πάντα...

Αντίθετα, στο γαλλικό, η Κάντυ λέει τα εξής:

- Αdieu mon amour... non... au revoir mon ami...

(Ελληνιστί: Αντίο αγάπη μου... όχι... στο επανειδείν φίλε μου...)

Η Κάντυ έχει ήδη ξεκαθαρίσει μέσα της πως δεν μπορεί να σκέφτεται ερωτικά πλέον τον Τέρρυ.

Από δω και στο εξής, η σχέση τους θα είναι μόνο φιλική...
 
Ο προηγούμενος τίτλος του θρεντ μου άρεσε καλύτερα!!!


Ήταν τζαστ!!!



Ακριβώς αυτό που του ταίριαζε!!!



Το "αγάπη" έχει μεταφραστεί "φιλία" και εκεί είναι που ξενερώνω με την ελληνική μετάφραση...
 
Είναι γενικά καλό οι τίτλοι να παραπέμπουν με μεγαλύτερη σαφήνεια στο περιεχόμενο του θέματος. Σε αντίθετη περίπτωση μετά από ένα διάστημα το forum θα αρχίσει να φαίνεται χαοτικό και θα είναι αδύνατον να το παρακολουθήσουν οι λιγότερο "μυημένοι" .

Πρέπει να δούμε λίγο το θέμα σε βάθος χρόνου. ;)
 
Turrican είπε:
Είναι γενικά καλό οι τίτλοι να παραπέμπουν με μεγαλύτερη σαφήνεια στο περιεχόμενο του θέματος. Σε αντίθετη περίπτωση μετά από ένα διάστημα το forum θα αρχίσει να φαίνεται χαοτικό και θα είναι αδύνατον να το παρακολουθήσουν οι λιγότερο "μυημένοι" . Πρέπει να δούμε λίγο το θέμα σε βάθος χρόνου. ;)

[οφ τόπικ]

Είμαι η κύρια εκφραστής και εφαρμογέας της θεωρίας του χάους!!! :sure:

'Ελα μωρέ Turri τώρα... αντί να γράφω σαν τίτλο "Μίμη, να ένα μήλο" έγραφα "Μήλο μου κόκκινο... "

Όχι και να δημιουργήσω χάος... :precry:

Άλλωστε, οι λιγότερο μυημένοι στην Κάντυ, έχουν την ίδια σχέση που έχω και εγώ με τους Η/Υ. :D

Ο,τι και να γράψεις, όπως και να το γράψεις δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα... :brick: [/οφ τοπικ]
 
Επειδή δεν άντεχα να μην το διασταυρώσω και στο ανιμέ... :D

@ Ακαλιακούκου καλύτερα να μην διαβάσεις τη συνέχεια αν δεν πάρεις υπογλώσσιο... :xm:

Η Σούζυ εκλιπαρεί τον Τέρρυ να τη συγχωρέσει για ό,τι έγινε με την Κάντυ

στο Σικάγο και -αφού έλαβε τη συγχώρεσή του - έφυγε λέγοντάς του πως δεν μπορεί να τον ακούσει να της μιλάει για τον έρωτά του για αυτήν.

Ο Τέρρυ όταν η Σούζυ έφυγε σκέφτεται πως την αγαπάει, την αγαπάει πολύ

σα φίλη ή σαν αδερφή :D
αλλά την Κάντυ την ερωτεύτηκε την πρώτη στιγμή που την είδε πάνω στο πλοίο...

Βέβαια, στην ελληνική μεταγλώτισση ακούσαμε όλα εκείνα τα κουλά του στύλ: Τέρρυ γιατί προτιμάς τη δική της φιλία από τη δική μου;;;; :precry:

και στο επίμαχο σημείο ο Τέρρυ απλώς λέει πως τη συμπαθεί αλλά η Κάντυ θα είναι πάντα η φίλη του... :brick:

Αναρωτιέμαι... πόσο διαφορετικό θα ήταν το ρουν της ιστορίας αν η Σουζάννα θεωρούσε βασική της αντίπαλο την Ελίζα... :D Ειδικά όταν την είδε στο σταθμό να παραμερίζει τις άλλες θαυμάστριες για να αποχαιρετίσει τον Τέρρυ... Ένα ξεμάλλιασμα θα ήθελα πολύ να το δω... :cheers: (άλλωστε, τόσα άχρηστα ρεφίλ είχε προσθέσει η ΤΟΕΙ΄... χάθηκε ο κόσμος για ένα παραπάνω;;; :angry: )
 
Ο Τέρρυ όταν η Σούζυ έφυγε σκέφτεται πως την αγαπάει, την αγαπάει πολύ σα φίλη ή σαν αδερφή :D

αλλά την Κάντυ την ερωτεύτηκε την πρώτη στιγμή που την είδε πάνω στο πλοίο...
Ακριβώς!
Σαν φίλη, σαν αδελφή!



Τη συμπαθεί, καμμία σχέση με έρωτα.



Όπως αγαπάει η Κάντυ τον Άλμπερτ, έτσι και ο Τέρρυ συμπαθεί τη Σουζάννα.
 
Κοιτάξτε, επειδή το φιλοσόφισα λίγο το πράγμα, διαπιστώνω πως αν και τώρα, ξαναβλέποντας την μετάφρασή του άνιμε σε μερικά σημεία μου έρχονται γέλια,όμολογώ πως τείνω να προτιμώ τις όποιες τέτοιες παρεμβάσεις απο μέρους της ερτ, γιατί πρώτον εκείνη την εποχή δεν καταλάβαινα την διαφορά και δεύτερον είναι πιο "πρέπουσα"απο τις σημερινές αηδίες και προστυχιές που κατακλύζουν τις τηλεοράσεις μας ακόμη και στα παιδικά!Και για να μην παρεξηγηθώ ότι είμαι καμια κολλημένη και πουριτανή, θα πω απλώς , για μια ακόμη φορά πως τα παιδιά είναι προτιμότερο να είναι, τόσο "προστατευμένα",όπως το σ'αγαπώ που θεωρήθηκε τότε υπερβολή να ειπωθεί,παρά τώρα που υπάρχει μηδενικός σεβασμός, στους πιο αθώους και επιρρεπής τηλεθεατές, που είναι τα παιδιά...Μακάρι κάποια στιγμή να αλλάξουν τα πράγματα...τι να πω...
 
Εγώ δε συμφωνώ.

Το μάνγκα δεν γράφει σε καμμία περίπτωση αηδίες.

Στη σκηνή του χωρισμού για παράδειγμα, στο μάνγκα η Κάντυ σκέφτεται,

"Ο Τέρρυ κλαίει, ο Τέρρυ μ'αγαπάει, πάντα μ'αγαπούσε! Είναι σκληρό να πρέπει να τον αφήσω ακριβώς τώρα..."

Ενώ στο άνιμε ..." Ο Τέρρυ κλαίει... Τέρρυ,φίλε μου, είναι σκληρό να αποχωρίζεσαι αυτούς που αγαπάς"

Ξενερώνω απίστευτα με τη μετάφραση της τηλεόρασης..

Και το μάνγκα όταν το διάβαζα μετά μανίας, δημοτικό ήμουν

δεν υπήρχε κάτι στο μάνγκα που να ήταν πρόστυχο ή να μην έπρεπε να το διαβάσουν παιδάκια...
 
Όχι καλή μου Ακάλια παρεξήγησες ,γιατί και εγώ μίλησα για υπερβολή και υπερπροστασία απο μέρους της ερτ όσον αφορά το άνιμε...Εκείνο που ήθελα να τονίσω και ίσως να βγήκα και εκτός θέματος εν μέρει,είναι οτι τότε μπορεί τα πράγματα καλώς ή κακώς να λειτουργούσαν έτσι στα παιδικά,αλλά ήταν καλύτερο για τα παιδιά απο τα σημερινά στάνταρς των κινουμένων σχεδίων...Δεν ξέρω αν μπόρεσα να είμαι πιο σαφής στις προθέσεις μου αλλά δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να θεωρήσεις ότι το σ' αγαπώ στην Κάντυ θα μου φαινόταν ηθικό παράπτωμα και οτι επικροτώ την μετάφραση... Ξέρεις πόσο χάρηκα που άκουσα τον Αργύρη Παυλίδη να λέει κάτι πολύ όμορφο, στο τέλος της συνέντευξης ,που δεν το θυμάμαι απόλυτα, αλλά το έκανε όταν του ζήτησαν τα κορίτσια του Candy in greek project να πει το περιβόητο "σε αγαπώ", που ξεροσταλιάσαμε να το ακούσουμε απο τον Τέρρυ μας...Και τέλος ήθελα να σου πω πως πιστεύω πως η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στην μέση,απλώς μου ξύπνησε μέσα η αγανακτησμένη μάνα που βαρέθηκε να σερβίρουν στο παιδί της σπουπίδια και που στο τέλος κλείνει την τηλεορασούλα :ban: και δουλεύει μια χαρά το ντι βι ντι!Α και κάτι ακόμη, σε ευχαριστώ για την Λούνα και με συγχωρείς για τα παραπονάκια που σου έκανα για χάρη της... :D
 
Παραπονάκια?

Ποια παραπονάκια??? :D

Πάντως όσο αναφορά τα "παιδικά" που μεταδίδονται τώρα στην τηλεόραση, τα περισσότερα τα θεωρώ σκουπίδια...

αν κάποτε αξιωθώ να γίνω μητέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το παιδί μου να δει αυτές τις αηδίες...

Εμείς μεγαλώσαμε με την Κάντυ, με το μικρό σπίτι στο λιβάδι (το θυμάστε?)

Αυτά για μένα είναι θησαυρός...
 
Ομολογω οτι σε ενα βαθμο συμφωνω με την misspepper77. Τωρα πια ολα εχουν ευτελιστει στον βωμο του ευκολου κερδους (τηλεθεαση=διαφημισεις=χρημα).

Κ'εγω περιμενα απεγνωσμενα το "σ'αγαπω" ή το "αγαπη μου" απο τα χειλη της Καντυ ή του Τερρυ...μερικες φορες ομως οι πραξεις μιλουν πιο δυνατα απο τα λογια. Και το συγκεκριμενο παιδικο ηταν τοσο τρυφερο, που ακομα και με την λογοκρισια της ΕΡΤ εδωσε τα μηνυματα του ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ λυπάμαι που δεν άκουσα τον Τέρρυ να λέει πως η Κάντυ είναι ο μεγάλος του έρωτας...

656.gif
 
Juanita είπε:
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ λυπάμαι που δεν άκουσα τον Τέρρυ να λέει πως η Κάντυ είναι ο μεγάλος του έρωτας...
656.gif
Eνω λυπηθηκες τρομερα οταν την ακουσες να λεει οτι ο χωρισμος της απο τον Τερρυ ηταν το δυσκολοτερο πραγμα που εχει κανει :cheers:
 
domniki είπε:
Eνω λυπηθηκες τρομερα οταν την ακουσες να λεει οτι ο χωρισμος της απο τον Τερρυ ηταν το δυσκολοτερο πραγμα που εχει κανει :cheers:
:D Πωπω... ούτε να κρυφτώ δεν μπορώ... :rofl:
 
Παιδια, εχω χτυπηθει στο γελιο! Εχω παλι οξεια αλμπερτιτιδα, εχει στεναξει το YouTube, και σημερα εβλεπα το 91 στα Γιαπωνεζικα με αγγλικους υποτιτλους. Λοιπον, αμα θυμαστε εκει εχει απολυσει ο Διευθυντης Λεοναρντ την Καντυ απο το νοσοκομειο, διοτι δεν ητανε πρεπον να μενει κοπελα με ασθενη, αλλα επεμβαινουνε οι αλλες νοσοκομες και με αφορμη το θανατο μιας νοσοκομας στην Ευρωπη πειθουνε τον Λεοναρντ να μην απολυσει την Καντυ. Η Καντυ λοιπον ειχε τη βραδυνη βαρδια εκεινη τη μερα, αλλα τι της λεει η συναδελφος της (στη γιαπωνεζικη βερζιον, δε θυμαμαι στην ελληνικη);

"Καντυ, ασε, δεν θα κανεις αλλο βραδυνες βαρδιες. Τα βραδια εχεις να φροντισεις τον Αλμπερτ."

:eek: :biglaugh: :dribble: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Εεεεεεεεεεεεεεεεεετσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σωστη η συναδελφος!!!! Τα βραδια θελουνε φροντιιιιιιιιιιιιιιιιιιδα.............

:tongue::dribble: :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα