Τα παραμύθια που αγαπώ

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
"Τα παραμύθια που αγαπώ" ήταν ο τίτλος ενός καταπληκτικού παιδικού βιβλίου με διάφορα γνωστά και μη παραμύθια και ποιηματάκια (αν θυμάμαι καλά) που μου έκανε δώρο η νονά μου γύρω στο 1980. Ηταν σε μεγάλο μέγεθος, με σκληρό εξώφυλλο. Το εξώφυλλο είχε μια ζωγραφιά σε γαλάζιο/γκρι φόντο (σαν συννεφιασμένο ουρανό?) που αποικόνιζε μάλλον διάφορους ήρωες από τις ιστορίες που περιλάμβανε, με κυρίαρχη φιγούρα ένα κοριτσάκι (?) με κόκκινη ομπρέλα. Δεν θυμάμαι πολλά πράγματα από το περιεχόμενό του, μόνο την αγαπημένη μου ιστοριούλα/ποιηματάκι με μια γατούλα που ανέβαινε στο γραφείο ενός κοριτσιού και του ανακάτευε τα τετράδια και μια μάλλον παραλλαγή του κοντορεβυθούλη... Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει και να βρούμε έστω το εξώφυλλο αυτού του βιβλίου!! Θα ήθελα πολύ να το αποκτήσω ξανά! Δυστυχώς, αν και μέχρι πριν 5-6 χρόνια είμαι σίγουρη ότι το "συναντούσα" στο πατρικό μου, μάλλον έπεσε θύμα... μαμάς! :(
 
Κανένας δεν το είχε αυτό το βιβλίο? :(
 
Εγώ έχω αυτό με τον ίδιο τίτλο. Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο βιβλίο..

Τη φωτογραφία τη δανείστηκα απ' το δίκτυο

Βέβαια μπορεί να υπάρχει ακόμα και να έχει αλλάξει το εξώφυλλο. Πάντως απ' ό,τι βλέπω στο δίκτυο υπάρχουν κι άλλα με αυτόν τον τίτλο.

BKS.0705158.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι, δυστυχώς δεν είναι αυτό... Βρήκα κι εγώ διάφορα με αυτό τον τίτλο, αλλά όχι το δικό μου.. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να μην ήταν κοριτσάκι στο εξώφυλλο, αλλά ένα καλικατζαράκι με ριγέ άσπρο κόκκινο κολάν?? :xm: Ηταν τόσο αγαπημένο, αλλά θυμάμαι τόσο λίγα από αυτό... :(
 
το εχω το βιβλιο αλλα με το εξωφυλλο που εβαλε η zouzou εχει μεσα πολλες ιστοριες οπως την χιονατη την σταχτοπουτα το χανσελ και γκρετελ βεβαια εχει φθαρει λιγο με τα χρονια αλλα απο τι εχω μαθει ο στρατικης εχει κλεισει πια οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει καπου πια
 
θανος είπε:
το εχω το βιβλιο αλλα με το εξωφυλλο που εβαλε η zouzou εχει μεσα πολλες ιστοριες οπως την χιονατη την σταχτοπουτα το χανσελ και γκρετελ βεβαια εχει φθαρει λιγο με τα χρονια αλλα απο τι εχω μαθει ο στρατικης εχει κλεισει πια οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει καπου πια
Υπάρχει μέσα και ένα ποίημα με ένα γατάκι που ανακατεύει τα χαρτιά στο γραφείο ενός κοριτσιού? Ρωτάω για να δω να πρόκειται για το ίδιο που ψάχνω, αλλά με διαφορετικό εξώφυλλο.

Πάντως ο Στρατίκης δεν έχει κλείσει και μάλιστα έχει από τα πιο ωραία παιδικά βιβλία!

http://www.stratikis.gr/
 
Τι κρίμα που δεν το γνωρίζει κανείς.... Θελω τόσο πολύ να το βρω... :(
 
Όχι, σ' αυτό δεν υπάρχει τέτοιο ποίημα.

Και ο Στρατίκης -ευτυχώς- ακόμα υπάρχει και όντως έχει τα καλύτερα βιβλία!!

Τουλάχιστον τα παλιά τα οποία γνωρίζω και ψάχνω όπου βρεθώ!

Μην απελπίζεσαι όμως, σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες και πολύ πιθανόν να βρεις κάποτε και το ίδιο το βιβλίο. Εδώ μέσα συμβαίνουν πολλά ωραία :flower:
 
Σ'ευχαριστώ zouzou! :) Εύχομαι κάποτε να το ξαναδώ!
 
Το βρήκα επιτέλους! Αυτό είναι! Υπέροχο βιβλίο!
 
Πίσω
Μπλουζα