Τα πρώτα μας τετράδια!!!

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Τα πρώτα μας τετράδια, η πρώτη μας σοβαρή προσπάθεια να "μεγαλώσουμε" και να μπορούμε να καταννοήσουμε όλα εκείνα τα περίεργα σχηματάκια που σημείωναν οι γονείς μας ή τα μεγαλύτερά μας αδέρφια σε εκείνα τα περίεργα με το μπλέ εξώφυλλο συνδεδεμένα χαρτιά...

Θυμάμαι, στο Νηπιαγωγείο το πρώτο μου τετράδιο ήταν καντριγιέ. (όχι πως το ήξερα τότε :D ) ώστε να μπορούμε σε κάθε κουτάκι να γράφουμε μικρά γραμματάκια και να μην πλατιάζουμε με τεράστια...

Βέβαια, την αίσθηση του μέτρου ουδέποτε την είχα :eek: οπότε τα πρώτα μου γράμματα ήταν κάτι τεράστια κουλούρια και κάτι τεράστια μαγγούρια προκειμένου να τα ενώσω και να φτιάξω το "α"...

Θα ήθελα πολύ να τα είχα γλιτώσει και να μπορούσα να σας τα παρουσιάσω, είμαι όμως σίγουρη πως πολλά παιδιά θα τα έχουν. Οπότε, θα ήταν πολύ γλυκό αν μπορούν να μοιραστούν μαζί μας εκείνη την πρωτόγνωρη αίσθηση από την ευτυχία της πρώτης γραφής.

Αντ' αυτού, έχω κρατήσει τα πρώτα μου τετράδια που έγραφα τις πρώτες μου εντολές σε DOS, BASIC LOTUS 123 κλπ. Να σας τα δείξω :wave: ;;;;
 
Μου θυμησες τα τετραγωνακια στα τετραδια,αμυδρα.

Θυμαμαι τα τετραδια της "Πατριδογνωσιας" με το κενο στο μισο πανω μερος,την λεξη πατριδογνωσια,επρεπε να φτασω λυκειο για να την καταλαβω. :D

Κλασσικα χρησιμοποιουσαμε τα Μπλε τετραδια στην παρακατω φωτο,μεχρι να βγουνε τα τρεντυ πολυχρωμα καπου στο τελος της δεκαετιας. :xm:





πηγη: salko.gr

salko.jpg

salko2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι το πρώτο μου τετράδιο ήταν με πολύ λεπτό εξώφυλλο χρώματος κεραμιδί και θυμάμαι πολύ αμυδρά ότι είχε κάτι ζωγραφιές στο μπροστινό και από πίσω είχε πάντα γραμμένο όλο τον πίνακα της προπαίδειας , επίσης θυμάμαι και το τετράδιο της φυσικής ιστορίας , έτσι το λέγαμε τότε (1967) ! ήταν το μισό κενό και το άλλο μισό από κάτω με γραμμές . Επάνω ζωγραφίζαμε τον κόκορα και από κάτω γράφαμε κάτι για αυτόν . Ειδικά για τον κόκορα το θυμάμαι πολύ καλά γιατί έφαγα πολύ ξύλο από τον δάσκαλο , γιατί δεν ήξερα να ζωγραφίζω και πάτησα με μολύβι τον κόκορα ενός φίλου μου επάνω στο κενό και μετά με το μολύβι σιγά-σιγά ξεσήκωσα τις γραμμές πού είχαν πατηθεί , αλλά είχαν διπλά πατηθεί και μου βγήκανε δύο κεφάλια κόκορα και είπα του δάσκαλου ότι ήταν αμερικάνικος κόκορας , γιατί έτσι μου είπε να τού πω ο φίλος μου !!!
 
Από πρώτα τετράδια έχω κρατήσει μόνο το τετράδιο της μουσικής της τρίτης, αν θυμάμαι καλά, τάξης του δημοτικού.

Είναι ένα μικρό παραλληλόγραμμο, το κλασικό με πέντε σειρές για να γράφουμε τις νότες.

Τις προάλλες που το έβλεπα γελούσα μόνη μου. Πέντε σελίδες για να μάθουμε το κλειδί του σολ... :eek: . Μετά άλλες τόσες για κάθε νότα και οι νότες κακές στραβές και ανάποδες... :eek:

Βασικά απορώ γιατί κράτησα το συγκεκριμένο μιας και δεν σκαμπάζω γρι από νότες...Ίσως να είναι συμβολικό!!
 
Μου αρεσε το μισό μισό της αντιγραφής καθώς και ένα μικρό σαν τετραδιάκι με σελίδες οριζόντια διακεκομμένες που κόβαμε και τις πλέκαμε για να φτίαξουμε σχέδια στην επόμενη σελίδα που είχε άλλο χρώμα, κι αυτή διακεκομμένη. βιβλία και τετράδια μόλις αρχίσαμε να μεγαλώνουμε τα ντύναμε με αυτοκόλλητο διαφανές, αργότερα βάζαμε πριν από αυτό εικόνες με ότι μας άρεσε.
 
Ανακάλυψα ένα πολύ παλιό πρόχειρο
13138.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ειχε κανεις αγορασει αυτα.

Θυμαμαι τα χρησιμοποιουσα περισσοτερο για προχειρα και στα φροντιστηρια αγγλικων.

Ισως γιατι δεν ηταν αρκετα cool για το σχολειο.
:D

Διασωθηκαν δυο.

Μπρος πισω,μπρος πισω.
 

Συνημμένα

  • τετραδια (1).jpg
    τετραδια (1).jpg
    328,4 KB · Προβολές: 2
  • τετραδια (2).jpg
    τετραδια (2).jpg
    257,5 KB · Προβολές: 2
  • τετραδια (3).jpg
    τετραδια (3).jpg
    313,2 KB · Προβολές: 2
  • τετραδια (4).jpg
    τετραδια (4).jpg
    232,5 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aard χωρίς παρεξήγηση αλλά ήταν απαίσια τετράδια :flower:
 
Γιατι ρε παιδια; Αυτο με το ελαφακι τις ροδου ευχαριστως το χρησιμοποιω...! (ναι ρε, ειμαι τοπικιστης, τι να κανουμε...)

Στο θεμα τωρα... Εγω μεγαλωσα με τα κλασικα μπλε τετραδια... Μεγαλωσα αρκετα μεχρι να αντιληφθω οτι υπαρχουν και αλλα τετραδια... Νομιζα οτι ητανε μονο αυτα (αλλα παιδια που ειχανε κατι τετραδια αλλου χρωματος, η με διαφορα σχεδια κλπ νομιζα οτι τα ειχανε φτιαξει μονα τους)

Τωρα για γραμματα κλπ δεν θυμαμε... Η μητερα μου εχει συγουρα τα πρωτα τετραδια μου, και τετραδια σκευτομαι και γραφω και τετια, αλλα βρησκωνται στην σουηδια, οποτε αδυνατων να σκαναρω για να ανεβασω εδω περα...
 
Τα θυμάμαι κι εγώ τα τετράδια με τα κουτάκια!Στην 1η δημοτικού κολλούσαμε στο τετράδιο ένα νουμεράκι από το 1 ως το 9 και επίσης τα σύμβολα +,-,=

τα οποία υπήρχαν σε καρτελάκι στο πίσω μέρος του βιβλίου των μαθηματικών!Στη συνέχεια γεμίζαμε κάθε κουτάκι της σελίδας με το νούμερο 1,στην άλλη σελίδα το νούμερο 2 κλπ!
 
Το πρώτο μου τετράδιο ήταν στο δημοτικό και σίγουρα θα είχε ορνιθοσκαλίσματα μέχρι να μάθω να τα γράφω σωστά και όμορφα. Από μάρκα θυμάμαι τα Διεθνές κυρίως αγοράζαμε.
 
Juanita είπε:
Αντ' αυτού, έχω κρατήσει τα πρώτα μου τετράδια που έγραφα τις πρώτες μου εντολές σε DOS, BASIC LOTUS 123 κλπ. Να σας τα δείξω :wave: ;;;;
Μισή εφηβεία αργότερα αλλά μιας και το thread ξαναζωντάνεψε, αν τυχόν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα ΝΑΙ!!!
 
Παντα θυμαμαι τα μπλε ΔΙΕΘΝΕΣ

Πολλες φορες παιρναμε και τετραδια UNICEF.

Μερικα εχουνε μεινει...θα ψαξω..
 
τα τετράδιά μου ήταν μάρκας ΔΙΕΘΝΕΣ και ήταν τα κλασσικά ριγέ τετράδια...
 
Θυμαμαι στηv εκτη Ταξη του Δημοτικου που ειχαμε γραψει στα τετράδιά μας στην πρωτη σελιδα ''το τετράδιό μου ειναι ο καθρεπτης μου'' (καμαρωνα κιολας!!!!!!!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια γεύση απο τα τετραδια ορθογραφίας κι λέξεων της Α δημοτικού μου (1985-86). Της ορθοφραφίας το ειχαμε ντυσει με πορτοκαλί γλασε κόλλα κι της αντιγραφης με κόκκινη. Τοτε τα τετραδια ήταν τα κλασσικα μπλε "Διεθνές" κι ντύναμε τα εξώφυλλα με κολλες γλασέ για να ξεχωριζουμε απο το χρωμα, ποιο τετραδιο ειναι ποιο...
Τωρα τα τετραδια για την Α ταξη είναι ήδη ετοιμα με χρωματιστα εξωφυλλα, κόκκινο, κιτρινο, πορτοκαλι κλπ...
Εμείς τότε, επειδη φθίρονταν εύκολα οι γλασέ, βαζαμε στα τετραδια ζελατίνες για να μην αντικαθιστούμε τις κόλλες συχνά-πυκνά...


20200221_160614.jpg

20200221_161321.jpg

20200221_161921.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τετράδιο του νηπιαγωγείου μου (1984-85). Το είχε ζητήσει η νηπιαγωγός να το αγοράσουμε ως "πρώτη γραφή". Τωρα που το βλέπω ξανα, μου κάνει εντύπωση το πολυτονικό στις λέξεις, παρότι είχε καταργηθεί..

20200304_102826.jpg
20200304_102849.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα