Τα σπανιότερα Snes pal παιχνίδια!

Παιδια μηπως ξερει κανεις που ακριβως βρισκεται το καταστημα "Coin op"? Μου ειχαν πει οτι ειναι καπου στους Αμπελοκηπους αλλα δε ξερω την ακριβη οδο.
 
Παιδιά το Pirates of the Dark Water της Sunsoft η PAL έκδοση θεωρείται σπάνιο?Η NTSC στο ebay πάντως ως used complete with box and manual σε δημοπρασία είχε φτάσει τα 85 δολάρια..
 
Χμμμ.... αυτό το παιχνίδι το έχω δει να πωλείται προς 60 ευρώ πλήρες, σε πολύ καλή κατάσταση. Ομολογουμένως, δε θα το θεωρήσω σπάνιο ούτε ακριβό για να εισέλθει στη λίστα. Όμως, έχω μία υποψία ότι η Γαλλική έκδοση του παιχνιδιού είναι όντως σπάνια και θα είναι ακόμη πιο σπάνια η αγγλική του έκδοση, αν υπάρχει φυσικά. Μόλις επιβεβαιωθεί με κάποιον τρόπο θα γίνουν οι αλλαγές της λίστας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν ειναι σπανιο (μαλλον δεν ειναι) αλλα ειναι παιχνιδαρα κυριολεκτικα. Μπορει να δερνεις και 3 ωρες μεχρι να το τερματισεις.

Εγω το τσιμπισα απο το κοντινο μου μαγαζι, σε κατασταση ΜΙΝΤ πληρες, για 25 ευρω. Εχει και ενα τουλαχιστον ακομα, μπορειτε να το τσιμπισετε.
 
bolzano77 είπε:
Όταν λές αγγλική εννοείς που να κυκλοφόρησε αγγλία ή PAL έκδοση με αγγλικό κείμενο?Δες εδώ:http://cgi.ebay.co.uk/Pirates-Dark-Water-US-Super-Nintendo-SNES-COMP-/400176889076?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5d2c66bcf4

To gameantique(δεν ξέρω αν είναι έμπιστο) λέει: "The Pal version is quite rare and saw a very limited release in Europe..."
Λογικά δίκαιο θα έχουν διότι δεν είναι ένα παιχνίδι που το βλέπεις κάθε μέρα. Όταν όμως λέω αγγλική έκδοση εννοώ εκείνη που κυκλοφόρησε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ίσως να μην υπάρχει αυτή η έκδοση αλλά και αν υπάρχει θα είναι πραγματικά σπάνια.
 
Το AREA 88 ειναι σπανιο?

εχω και το YOSHIS ISLAND απο μικρος σε αριστα κατασταση ολα

ξερω ενα μαγαζι που πουλαει παιχνιδια πανω απο 50 ευρω επειδη λεει ειναι σε τελεια κατασταση μεταχειρισμενα.
 
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς το Squadron. Όχι, είναι αρκετά κοινό παιχνίδι. Όσο για το Yoshi's Island, θα έλεγα ότι κοστίζει κάπου στα 40 ευρώ σε άριστη καινούρια κατάσταση, οπότε ούτε αυτό το θεωρώ σπάνιο. Όμως, αν αναφέρεσαι στην έκδοση που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από την Itochu, υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδόσεις και η καθεμία έχει διαφορετική αξία. Αυτή σε μαύρο κουτί αξίζει γύρω στα 20 ευρώ, οι άλλες δύο κάπου στα 30-40 σε άριστη κατάσταση.
 
ναι το Squadron,εχω κι αλλα παιχνιδια αλλα ειναι τα γνωστα
 
Ξερω οτι το θεμα ειναι για pal παιχνιδια αλλα θα ηθελα να αναφερω μια δικεια μου πονεμενη ιστορια.Tης χρονιες 1994-95-96 κλασικα και γω αγορασα τα 3 donkey kong country που κυκλοφορησαν για το snes.Eιχα κατι συγγενοις στην αμερικη και πολλες φορες μου εστελναν διαφορα δωρα και στης αρχεσ του 1998 μαζι με καποια αλλα πραγματα και μη ξεροντας την διαφορα pal-ntsc μου εστειλαν και μια κασσετα για το snes.Ανοιγοντας το δεμα βλεπω το κουτι της κασσετας και διαβαζω πανω donkey kong country και δεξια να γραφει competition cartridge.Φυσικα απορησα γιατι ηξερα οτι δεν ειχε κυκλοφορησει καποιο καινουριο donkey kong και εμεινα με την απορια τι ειναι αυτο γιατι δεν μπορουσα να το παιξω στο pal snes που ειχα.οποτε το παρατησα και το καταχωνιασα μεσα σε ενα ντουλαπι.Το καλοκαιρι του 98 ενας φιλος μου που εμενε αθηνα και ερχοταν τα καλοκαιρια στο χωριο με φωναξε στο σπιτι του να παιξουμε playstation η κανενα παιχνιδι στο snes.Eκει ειδα οτι ειχε το ntsc snes και επειδη ο πατερας του ηταν ηλεκτρονικος του ειχε φτιαξει ενα τροφοδοτικο ωστε να ειναι συμβατο με το ntsc snes.Μολις το ειδα του ανεφερα την κασσετα που ειχα και την εφερα να την δοκιμασουμε.Μολις την βαλαμε ειδα οτι ηταν σχεδον ιδιο με το κανονικο donkey kong απλα ειχε μετρητη για score και οριο πιστας 5 λεπτα με αντιστροφη μετρηση και μολις τελειωνε το παιχνιδι παγωνε.Κλασικα δισανασχετισα για το δωρο των συγγενων μου(που να ηξερα τοτε)και εβγαλα την κασσετα και επειδη ο φιλος μου δεν ειχε το κλασικο donkey kong του ειπα αν την θελει και του την εδωσα.Το 2004 μετα απο μια ερευνα στο ιντερνετ για καποιο αλλο παιχνιδι τυχαια ανακαλυψα τι πραγματικα ηταν το donkey kong country competition cartridge και την αξια που ειχε λογο σπανιοτητας και οτι ειχαν κυκλοφορησει για τον συγκεκριμενο διαγωνισμο(Blockbuster World Video Game Championships)μονο 2500 κομματια.Φυσικα πηρα τηλεφωνο τον φιλο μου απλα να τον ρωτησω αν εχει την κασσετα αλλα δυστηχως οτι ειχε απο snes και γενικα απο παλιες κονσολες τα ειχε πουληση.Φυσικα το μετανιωνω μεχρι και σημερα που δεν κρατησα την κασσετα και την εδωσα απλα για να την ξεφορτωθω.Αν την ειχα θα ειχα ακομα και σημερα ενα απο τα σπανιοτερα παιχνιδια που υπαρχουν για το snes.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου φίλε αλλά πραγματικά κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το πως έφτασε αυτή η κασέτα στα χέρια των συγγενών σου, πήραν μέρος σε διαγωνισμό? Κατ' αρχάς, δε σου είχε κάνει καμμία εντύπωση ότι το κουτί της συγκεκριμένης κασέτας είναι τελείως διαφορετικό απο τα υπόλοιπα? Επίσης, στο κουτί του παιχνιδιού δεν αναγράφεται πουθενά η λέξη "competition cartridge", κυρίως πάνω δεξιά. Τέλος πάντων, για να μην το κουράζουμε το θέμα, όπως είπες κι εσύ εδώ είναι για Pal και δε θα ήθελα να βγούμε εκτός θέματος. Σημασία έχει ότι τώρα δεν έχεις την κασέτα στα χέρια σου, δεν πρόκειται να τη βρεις και από τα λάθη μαθαίνουμε! :)
 
Καταρχην εχεις δικειο και λαθος το δυατηπωσα εγω.Το κουτι τησ κασσετας ηταν ιδιο με το κουτι του κανονικου donkey kong country.Το competition cartridge το εγραφε πανω στην δεξια μερια τησ κασετας και η κασσετα ηταν μπλε προσ το θαλασυ και οπως λες αν δεν ηταν αυτο το κουτι τοτε υποθετω οτι απο κει που το πηραν οι συγγενοισ μου δεν θα ειχαν κουτι και το εβαλαν στο κουτι του κανονικου donkey kong country.Tωρα απο που το πηραν και πωσ δεν εχω ιδεα.κατα δευτερον δεν ειμαι συλεκτης και δεν με νοιαζουν ολα αυτα το να ψαχνω σπανια παιχνιδια κτλ ωστε να πηγαινε το μυαλο μου οτι ισως ηταν σπανιο το παιχνιδι.Απλα gamer ειμαι φανατικος με την nintendo και οτι παιχνιδια εχω και κονσολες τα εχω απο τον καιρο που κυκλοφορησαν.Aπλα επειδη ειδα το συγκεκριμενο θεμα δηιγηθηκα την ιστορια μου και οτι αν δεν ειχα δωση την κασσετα και ηξερα την αξια της θα ειχα κατι πολυ σπανιο.αυτο ειναι ολο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα για το σπάνιο κομμάτι του DK competition cartridge που έχασες Βασίλη. Γενικά πάντως, ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω επακριβώς τα κριτήρια για τους ακριβούς και σπάνιους τίτλους. Π.χ. αν ένα παιχνίδι είναι ακριβό επειδή είναι καλό θα έπρεπε να είχε χρυσοπουλήσει την εποχή που κυκλοφόρησε και επομένως να υπάρχει σε πολλές κόπιες. Το σπάνιο δυστυχώς δεν είναι και πάντα καλό. Γι'αυτό μάλλον είναι και σπάνια, καθώς κυκλοφόρησαν λίγα κομμάτια.
 
Πιστευω πως το Spawn: The video game μπορει πλεον να συμπεριλιφθει στα Σπανια / Οχι τοσο σπανια παιχνιδια της λιστας.

Προσφατα, ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι, εκλεισε για πανω απο 200?.

ScreenHunter_20 May. 09 19.47.jpg

http://www.ebay.de/itm/Spawn-The-Video-Game-SNES-OVP-KOMPLETT-SAMMLERZUSTAND-/201066606842?pt=DE_PC_Videospiele&hash=item2ed080f0fa

Πραγμα που το κανει μαλλον ακριβοτερο απο ισως ολα τα ακριβα αλλα μη σπανια παιχνιδια, και να συναγωνιζεται καποια σπανια και ακριβα παιχνιδια απο την αποψη της τιμης του.
 
Δεν ξέρω κατά πόσο σπάνιο είναι αλλά σίγουρα δεν το λες και φτηνο το Knights of the round.
 
Getta Robo είπε:
Πιστευω πως το Spawn: The video game μπορει πλεον να συμπεριλιφθει στα Σπανια / Οχι τοσο σπανια παιχνιδια της λιστας.Προσφατα, ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι, εκλεισε για πανω απο 200?.

Προβολή συνημμένου 103591

http://www.ebay.de/itm/Spawn-The-Video-Game-SNES-OVP-KOMPLETT-SAMMLERZUSTAND-/201066606842?pt=DE_PC_Videospiele&hash=item2ed080f0fa

Πραγμα που το κανει μαλλον ακριβοτερο απο ισως ολα τα ακριβα αλλα μη σπανια παιχνιδια, και να συναγωνιζεται καποια σπανια και ακριβα παιχνιδια απο την αποψη της τιμης του.
Όντως, φαίνεται ότι είναι πιο ακριβό από αρκετά που χω γράψει στη λίστα. Γενικώς πρέπει να ανανεωθεί η λίστα καθώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε. Ήρθε ο καιρός να βάλω τους mod να τρέχουν πάλι.... :D
 
johnny19818 είπε:
Δεν ξέρω κατά πόσο σπάνιο είναι αλλά σίγουρα δεν το λες και φτηνο το Knights of the round.
Οντως ειναι σπανιο, απο τοτε μαλιστα. Θυμαμαι επικη διαφωνια πελατη με τον μαγαζατορα του console club για την τιμη του Ευρωπαικου παιχνιδιου. Εν ολιγης φθηνοτερα εβγαινε να το παρεις αμερικανικο με μετατροπεα παρα Ευρωπαικο!

geo2004z είπε:
Όντως, φαίνεται ότι είναι πιο ακριβό από αρκετά που χω γράψει στη λίστα. Γενικώς πρέπει να ανανεωθεί η λίστα καθώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε. Ήρθε ο καιρός να βάλω τους mod να τρέχουν πάλι.... :D
Τα τελευταια δυο χρονια βλεπω εχουνε γινει πολλες αυξησεις σε πολλους τιτλους. Το συγκεκριμενο παντως, σε 3 καταστηματα που ειχα ρωτησει τοτε, μονο αμερικανικο το ειχαν. Σκεψου ειδα μια εικονα απο την Ευρωπαικη εκδοση και πιστευα πως ηταν bootleg!
 
Getta Robo είπε:
Οντως ειναι σπανιο, απο τοτε μαλιστα. Θυμαμαι επικη διαφωνια πελατη με τον μαγαζατορα του console club για την τιμη του Ευρωπαικου παιχνιδιου. Εν ολιγης φθηνοτερα εβγαινε να το παρεις αμερικανικο με μετατροπεα παρα Ευρωπαικο!
Ναι αλλά άλλη χάρη έχει το Ευρωπαϊκό cartridge. Εδώ δηλαδή είμαστε στην περίπτωση όπου το παιχνίδι είναι ακριβό επειδή είναι καλό (βλέπε Resident Evil 2 N64) ή γενικά δεν κυκλοφόρησαν πολλά κομμάτια άρα είναι σπάνιο?
 
johnny19818 είπε:
Ναι αλλά άλλη χάρη έχει το Ευρωπαϊκό cartridge. Εδώ δηλαδή είμαστε στην περίπτωση όπου το παιχνίδι είναι ακριβό επειδή είναι καλό (βλέπε Resident Evil 2 N64) ή γενικά δεν κυκλοφόρησαν πολλά κομμάτια άρα είναι σπάνιο?
Ενας συνδιασμος και των δυο. Χαμηλη/περιορισμενη παραγωγη, με υψηλη ποιοτητα του τιτλου.
 
Χμ...ίδια περίπτωση με το Captain Commando δηλαδή.
 
Πίσω
Μπλουζα