Τα τεύχη του Pixel online

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ας είναι καλά ο akmakas που είχε την υπομονή και το κουράγιο να συνεχίσει συστηματικά την δουλειά μέχρι

το τέλος (μιλάμε για χρόνια) - σε αντίθεση με άλλους που βαρέθηκαν ή του έκαναν ακόμη και κωλυσιεργίες...

Μπράβο του. Έδωσε στo pixel την θέση που έπρεπε.

Όντας πλέον διαθέσιμο, μπορώ να πετάξω τα παλιά τεύχη μου δίχως τύψεις...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Όντας πλέον διαθέσιμο, μπορώ να πετάξω τα παλιά τεύχη μου δίχως τύψεις...
-
Μην το κανεις για ενα και μονο λογο, επειδη οποιος ασχοληθηκε με το e-περιοδικο απλα πεταξε μεσα τις εικονες στην μηχανη διχως να ασχοληθει περαιτερω. Σε αρκετα τευχη λειπει σελιδα που κανει ολο το dtp layout να χανει κατα μια σελιδα και χαλωντας ετσι ολη την ομορφη εικονα του περιοδικου. Θα μπορουσε να αφαιρεθει διακριτικα καποια σελιδα διαφημισης, αλλα κανενας δεν ενδιαφερθηκε για το πως θα φαινεται το περιοδικο στην e-μορφη του. Ενα παραδειγμα ειναι το τευχος 61 και ειναι αρκετα ακομα.
 
phil_vr είπε:
[..]οποιος ασχοληθηκε με το e-περιοδικο απλα πεταξε μεσα τις εικονες στην μηχανη διχως να ασχοληθει περαιτερω. [..]κανενας δεν ενδιαφερθηκε για το πως θα φαινεται το περιοδικο στην e-μορφη του [..]

Εν προκειμένω, ας είμαστε προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας.

Το εγχείρημα δεν έγινε από τυπογράφους και στοιχειοθέτες.

Περατώθηκε εξολοκλήρου από έναν ερασιτέχνη που δούλεψε αφιλοκερδώς και συστηματικά,

ατέλειωτες ώρες, έκαψε δύο scanner, αντιμετώπισε διάφορα προβλήματα (ακόμη και κωλυσιεργίες),

και τελικά τα κατάφερε και διέθεσε δωρεάν όλην αυτή την δουλειά.

Σχόλια που ακούγονται υποτιμητικά έστω και κατ' ελάχιστον, είναι απαράδεκτα - ειδικά από παλιούς γνώστες του χώρου.

Το λιγότερο που πρέπει να πούμε είναι "συγχαρητήρια" και "ευχαριστώ".

Εξάλλου όποιος ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα, ας τον βοηθούσε - σίγουρα δεν θα αρνιόταν...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καπου το πηρες στραβα το θεμα και δεν μου αρεσει να γινονται γραπτα μου αφορμες για τυχον κακεντρεχα σχολια. Εκανα κανενα σχολιο πανω στο σκαναρισμα που εριξαν με πολυ κοπο ολα τα παιδια κατα καιρους? Ειδες κατι τετοιο σε οτι εγραψα? Εθιξα οποιοδηποτε απο τα παιδια που συνεισφεραν σε αυτο? Φυσικα και οχι και ειναι σεβαστη η προσπαθεια που εκαναν ολοι ανεξαιρετως. Αν διαβασες με προσοχη οτι εγραψα, αναφερομαι στο e-περιοδικο στην σελιδα της compupress και στο ατομο το οποιο ανελαβε να κανει το e-περιοδικο με βαση τα σκαναρισματα των παιδιων. Απο την στιγμη που πηρε ετοιμη ολη την δουλεια απλα την τοποθετησε με προχειρο κατα την γνωμη μου τροπο αφου σε πολλα τευχη συμβαινει να χαλαει ολη η εικονα του dtp οταν χανουν την σειρα τους οι σελιδες. Με δυο τρεις εξυπνες "επεμβασεις" δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα στο πως φαινεται το περιοδικο στην ψηφιακη του μορφη. Να ξερουμε λιγο τι διαβαζουμε ετσι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Ας είναι καλά ο akmakas που είχε την υπομονή και το κουράγιο να συνεχίσει συστηματικά την δουλειά μέχρι το τέλος (μιλάμε για χρόνια) - σε αντίθεση με άλλους που βαρέθηκαν ή του έκαναν ακόμη και κωλυσιεργίες...

Μπράβο του. Έδωσε στo pixel την θέση που έπρεπε.

Όντας πλέον διαθέσιμο, μπορώ να πετάξω τα παλιά τεύχη μου δίχως τύψεις...

-
Flamebaiting ε;

Προσωπικά δεν θα τσιμπήσω. :)
 
Αν σοβαρολογούσες, ενδιαφέρομαι για τα τεύχη σου. Σορρυ που δεν είναι στις αγγελίες, αλλά όποιος πρόλαβε το Pixel είδε.
 
@phil_vr

Δεν παρεξήγησα τίποτε, ούτε αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά.

Το νόημα της παρατήρησής μου ήταν ότι πρέπει να αποδοθούν εύσημα και όχι αρνητική κριτική -

ειδικά από ανθρώπους που έχουν ιδέα για την δυσκολία και την έκταση του εγχειρήματος.

Το ηλεκτρονικό περιοδικό πιθανώς έχει χρηστικές ή αισθητικές ατέλειες

αλλά δίχως να ξέρουμε την οικονομική υποστήριξη αυτού που το έφτιαξε

ας είναι οι παρατηρήσεις μας όσο το δυνατόν απαλαγμένες από αρνητικό ύφος...

Και κάτι τελευταίο :

εγώ δεν γνωρίζω τον akmaka, αλλά οι δυσκολίες που αντιμετώπισε στην "συνεργασία" του

με κάποιους είναι γνωστές σε όποιον παρακολούθησε την προσπάθειά του.

Και μυγιάζεται όποιος έχει τη μύγα...

Εν πάση περιπτώση, έδωσα τα ευσημά μου όπως έπρεπε, και για μένα το θέμα έκλεισε...

-

dr_slump είπε:
Αν σοβαρολογούσες, ενδιαφέρομαι για τα τεύχη σου. Σορρυ που δεν είναι στις αγγελίες, αλλά όποιος πρόλαβε το Pixel είδε.
Δεν έχω όλα τα τεύχη.

Έχω τα 7,8, 15 ως περίπου 60 και κάτι.

Από αυτά θα κρατήσω μέχρι το 20 και τα υπόλοιπα θα πάνε για ανακύκλωση.

Αν τα θέλεις και πληρώνεις τα ταχυδρομικά έξοδα, σου τα στέλνω...

-
 
Το οτι το project έχει κάποια λάθη, δεν αφαιρεί τίποτα από τα εύσημα που πρέπει να πάρει ο akmakas (και τα έχει πάρει)...

Όμως, όποιος καταπιάνεται με ένα τόσο τεράστιο project, πριν το δημοσιεύσει σε έντυπα κλπ. οφείλει να κάνει έναν τελικό ποιοτικό έλεγχο...

Έτσι λοιπόν βλέπουμε στο τελικό αποτέλεσμα (σε κάποια τεύχη), ανακατεμένες σελίδες, υδατογραφήματα, ανάποδες σελίδες και άλλα όμορφα...
 
Το χειροτερο για μενα ειναι οτι η Compupress "κλειδωσε" κατα καποιο τροπο τα τευχη, ωστε να μπορεις να τα διαβασεις μονο on line.

Εφοσον ειδικα τα δεχτηκε ως δωρεα, οφειλε να τα επιστρεψει στην κοινοτητα και τους παλιους αναγνωστες του σε PDF και για off line reading. Aφου βεβαια ειχε γινει πρωτα ενας στοιχειωδης ελεγχος και διορθωση, οπως λεει ο phil_vr.
 
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να μάθουμε κάποτε να δίνουμε συγχαρητήρια χωρίς "όμως","αλλά" κτλ κτλ....

Η ψηφιοποίηση των Pixels ήταν ένα τεράστιο έργο και δύο-τρεις μεμονωμένες περιπτώσεις λαθών/ατελειών,δεν αρκούν για να ακυρώσουν το μέγεθος και την αξία του όλου εγχειρήματος.

Όσο για το ανέβασμά τους,κι εδώ γίνεται κάποιο λάθος.Δεν έχουν όλοι τη δική μας τρέλα-μούρλα με το συγκεκριμένο θέμα,συνεπώς η όποια δουλειά έγινε κρίνεται απολύτως ικανοποιητική.Φυσικά και θα υπάρξουν άτομα που θα ισχυριστούν ότι θα μπορούσαν να την κάνουν καλύτερα,αλλά αυτό,επί της ουσίας,δε λέει τίποτα.

Εν τέλει αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κάποτε δεν είχαμε δείγμα από σκαναρισμένο Pixel,τώρα υπάρχουν όλα online.Αυτό και μόνο τα λέει όλα και κλείνει το θέμα μία και καλή.

Το κλείδωμα φίλε supacoopa είναι μάλλον λογικό,αν αναλογιστείς ότι στην Compupress γνωρίζουν ότι αν κάποιος θέλει να τα κάνει download τα τεύχη,αρκεί να επισκεφτεί το site/forum προέλευσης του σκαναρισμένου υλικού.

Τέλος,η φράση που ειπώθηκε παραπάνω

V.I.Smirnov είπε:
Εξάλλου όποιος ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα, ας τον βοηθούσε - σίγουρα δεν θα αρνιόταν...
είναι πέρα για πέρα σωστή κι εύστοχη και καλό θα είναι να τη σκεφτεί ο καθένας μας για τον εαυτό του....
 
Manos426f, σεβαστες και λογικες οι παρατηρησεις σου (και σε εχουμε χασει ρε μπαγασα! Κανονισε να βρεθεις σε συναντηση στο μελλον!)

Δεν εκανα καμια παρατηρηση για την ψηφιοποιηση και το εργο που εγινε απο τα παιδια. Και σε ακομα χειροτερη αναλυση να γινοταν και με τις οποιες ατελειες θα ηταν ευλογια για εμενα (οπως και ηδη ειναι) το να εχω τα τευχη σε οποια μορφη. Αυτο που με στεναχωρει ειναι η αδιαφορια της Compupress που οσο στο παρελθον δεν ενδιαφερθηκε να διατηρησει το δημιουργημα της, ακομα και τωρα που το πηρε ετοιμο στα χερια της δεν ενδιαφερθηκε ξανα για να το δειξει οπως πρεπει. Δεν μιλαω για τρελα πραγματα. Μιλαμε για αφαιρεση 5-10 το πολυ σελιδων (απο ενα συνολο χιλιαδων σελιδων ολων των τευχων) με διαφημισεις ωστε να "κεντραριστει" το καθε τευχος και να δειχνει οπως πρεπει στην μορφη που θελουν να το παρουσιαζουν με την μηχανη ξεφυλισματος και που πολλοι απο εμας θα θελουν να το διαβαζουν ετσι σαν να ειναι χειροπιαστο τευχος. Το αποτελεσμα που εχουν δωσει για εμενα απλα δεν ειναι ικανοποιητικο και δειχνει προχειροτητα και θελω να πιστευω πως ενοχλει αρκετο κοσμο που αγαπησε το περιοδικο αυτο.
 
Δεκτές και κατανοητές οι παρατηρήσεις σου,αν και κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς πιο σημαντικό το ότι απουσιάζουν τα τεύχη 80 και 113...
 
phil_vr είπε:
Δεν εκανα καμια παρατηρηση για την ψηφιοποιηση και το εργο που εγινε απο τα παιδια.
Εγώ έκανα παρατήρηση για τη δουλειά των παιδιών...

Αφού θέλουμε να μιλάμε για ένα μεγάλο έργο, και ένα όνειρο ετών που επιτέλους ολοκληρώθηκε, καλό είναι να το κάνουμε σωστά.

Και δε μιλάω να ξανασκανάρει κάποιος ένα τεύχος σε καλύτερη ποιότητα.

Ένα απλό quality test, όλων των τευχών αρκούσε για να μπουν οι σελίδες στη σειρά, να βγουν τα υδατογραφήματα, να έρθουν στα ίσα τους οι ανάποδες σελίδες κλπ.

Αυτό το quality test ίσως δε χρειαζόταν, αν τα τεύχη τα κρατούσε μόνο στον ιστότοπό του το silogomania - retrovisions.

Όμως όταν προσεγγίζεις μια μεγάλη εταιρία σαν την Compupress και δίνεις τη δουλειά σου, να προβληθεί και να διατεθεί με οποιονδήποτε τρόπο, φροντίζεις να το έχεις τσεκάρει από όλες τις πάντες, οτι είναι ΟΚ.

Τώρα αν η Compupress όφειλε να τσεκάρει το υλικό που πήρε, είναι και αυτό μια συζήτηση, και είναι αυτό που λέει ο Φίλιππος...

Αν από την άλλη, θέλουμε να το δούμε το θέμα εντελώς χομπίστικα, δηλαδή "κοιτάτε να δείτε, εμείς σκανάραμε όλα τα PIXELs και σας τα προσφέρουμε, αλλά δεν τρέχει και τίποτα αν κάποιες σελίδες είναι ανάποδα", τότε ΟΚ. κανένα θέμα, μαζί σας κι εγώ...

Όλα αυτά τα λέω σαν ένας αποδέκτης αυτών των τευχών, ο οποίος χάρηκε πολύ με τη δουλειά που έγινε και επιτέλους μπορέσαμε όλοι να έχουμε στη συλλογή μας, όλα τα τεύχη του αγαπημένου μας περιοδικού χάρη στον akmaka και σε όλους τους υπόλοιπους scanner-volunteers ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παίδες συγνώμη αλλά νιώθω σαν "να μου χαρίζουν γαϊδαρο και να τον κοιτάω στα δόντια για να δω την ηλικία του"!
 
DINO είπε:
Όλα αυτά τα λέω σαν ένας αποδέκτης αυτών των τευχών, ο οποίος χάρηκε πολύ με τη δουλειά που έγινε και επιτέλους μπορέσαμε όλοι να έχουμε στη συλλογή μας, όλα τα τεύχη του αγαπημένου μας περιοδικού χάρη στον akmaka και σε όλους τους υπόλοιπους scanner-volunteers ...
Εύγε φίλε μου DINO!

Χαρείτε με το αποτέλεσμα ρε παιδιά! Μπορούσε να μην υπήρχε και καθόλου αυτό..

(και έτσι που τρωγόμαστε (και απο τις δυο μεριές) σίγουρα δεν θα ξανά υπάρξει τετοια πράξη απο ένα τέτοιο θρυλικο εκδοτικό οίκο όπως η Compupress)

To ρεζουμέ της όλης συζήτησης είναι αυτό που ανέφερες παραπάνω Dino και έχω κάνει (quote-unquote) αλλα και του τεράστιου-χρονοβορου έργου που έγινε απο όλους τους συντελεστές

είτε είναι ο akmakas είτε το retrovisions είτε απο το Retromaniax είτε απο την Compupress που στην τελική είναι και μια πολύ καταξιωμένη εταιρία που δεν είχε και κανένα λόγο

να κάνει αυτή την κίνηση για να κερδίσει κάτι μιας και στον επιχειρηματικό και οικονομικό τομέα μιας εταιρείας δεν υπάρχουν ρετρό συναισθηματισμοί και παρελθόν,

άλλα μόνο μέλλον και πως θα διεκδικήσουν και θα καταξιώσουν το περιοδικό μέσα στον Ελληνικό ανταγωνισμό με νέο υλικό και δυναμικότητα!

Και είναι ευχής έργον απο οποίον/οποίους έγινε να υπάρχουν συγκεντρωμένα ΟΛΑ τα τεύχη είτε μερικά υπήρχαν εδώ είτε αλλα υπήρχαν εκεί.

Η εταιρία έκδοσης ειναι υπεύθυνη να βάλει και να φτιάξει οπως εκείνη θέλει στην σελίδα της στο ίντερνετ τα τεύχη του pixel.

Εμείς απλά πρέπει να δούμε το αποτέλεσμα και να το απολαμβάνουμε θετικά όπως και να είναι.

Άλλοι έχουνε τις ιδέες, άλλοι την κινητήριο δυναμη και άλλη την υλοποίηση τους όμως δεν έχει σημασία γιατι το αποτέλεσμα ειναι αυτό που μετράει...

Μακάρι να υπήρχε μια κοινή πορεία οπού ο ένας θα μαθαίνει και θα μελετάει τα κατορθώματα του άλλου και θα χαίρεται μελετώντας τις κινήσεις που γίνονται αλλα και το αποτέλεσμα

Θα ήταν πιο συναρπαστικό αν λόγω της ομαδικότητας μας και της αγάπης μας για το παλιό κάλο ρετρό γινοταν κάτι με ένα κοινό όμως σκοπό όπως την διάσωση του ρετρό

άλλα και την ανάσταση του, όπως έγινε σε αυτή την περίπτωση των περιοδικών Pixel απο την Compupress που εάν ήθελε δεν μας έδινε το δικαίωμα.

Τα συγχαρητήρια μου σε όλους οσους δούλεψαν και έκαναν πραγματικότητα την μαγεία να ξαναδιαβάζουμε και να νιώθουμε παιδια όπως τοτε με το ξεφύλλισμα του περιοδικού Pixel!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βtw-παρεπιπμτοντως mode on




Ξεκινώντας από το τελευταίο, ελπίζουμε να σας ικανοποιήσαμε αφού από το προηγούμενο τεύχος μειώσαμε την τιμή του περιοδικού κατά δύο ευρώ.Σε ότι αφορά τα on-line τεύχη, είναι μια ιδέα που έχουμε κι εμείς εδώ και αρκετό καιρό. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μια και το περιοδικό μας κοντεύει πια να… τριανταρίσει τα τεύχη των πρώτων ετών της κυκλοφορίας του δεν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή. Τότε η σελιδοποίηση γινόταν με πρωτόγονα μέσα (βλ. κοπίδι και κόλα). Και δεν μιλάμε για ένα δυο τεύχη αλλά για πολλές πολλές δεκάδες. Μια λύση θα ήταν να σκανάραμε τα τεύχη και να τα μετατρέπαμε σε PDF. Με τον τρόπο αυτό οι σελίδες θα είχαν τη μορφή εικόνας και δεν θα μπορούσε να ψάξει κανείς στα κείμενα. Η άλλη λύση θα ήταν να ξανασελιδοποιούσαμε τα τεύχη από την αρχή! Αυτό το κάναμε για το πρώτο τεύχος, το οποίο και ξαναπληκτρολογήσαμε και στήσαμε ολόκληρο και μετατρέψαμε κατόπιν σε PDF (μπορείτε ένα το βρείτε και να κατεβάσετε από το www.cgomag.gr/firstissue.asp).

Εάν θέλετε από το τεύχος 200 και μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στα 200 πρώτα τεύχη (δεν είναι και λίγα) τα οποία δεν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή.


Προσπαθούμε κι εμείς να βρούμε μια λύση που και χρήσιμη θα είναι για τους αναγνώστες, αλλά και εύκολη για εμάς να την υλοποιήσουμε ....



Aπο το μαλλον καπως εγκαταλελειμμενο φορουμ του Cgomag.gr

http://www.cgomag.gr/forum/forum_posts.asp?TID=926&PN=1

Υ.Γ. copy paste απο καποιο p.m. πριν ανοιξει το παρων τοπικ

Βtw-παρεπιπμτοντως mode off
 
DINO είπε:
Όμως όταν προσεγγίζεις μια μεγάλη εταιρία σαν την Compupress και δίνεις τη δουλειά σου, να προβληθεί και να διατεθεί με οποιονδήποτε τρόπο, φροντίζεις να το έχεις τσεκάρει από όλες τις πάντες, οτι είναι ΟΚ.
Πάντως από πλευράς Compupress,όσο και τρίτων αναγνωστών,που ανακάλυψαν το ανεβασμένο στο e-compupress.gr υλικό,είμαι σε θέση να σου πω ότι μόνο παράπονα δεν υπήρξαν για τις όποιος μικροατέλειες εντοπίστηκαν.

Αντιθέτως,στάθηκαν στο μεγαλείο του εγχειρήματος και στην όρεξη/προθυμία/δουλειά ολόκληρου του scanning team,προκειμένου το όνειρο να γίνει πραγματικότητα.

Δεν είναι λίγο περίεργο και οξύμωρο να είναι άπαντες ικανοποιημένοι,εκτός από μέρος εκείνων που θέλανε να το δούνε να γίνεται πραγματικότητα;

Δέχομαι την τελειομανία ως επιχείρημα (και το επικροτώ κιόλας),αλλά μη φτάσουμε να διαγράφουμε ή να αμφισβητούμε το 10,επειδή πιθανώς λείπει το 0.5 μιας προσπάθειας...

circleag είπε:
(και έτσι που τρωγόμαστε (και απο τις δυο μεριές) σίγουρα δεν θα ξανά υπάρξει τετοια πράξη απο ένα τέτοιο θρυλικο εκδοτικό οίκο όπως η Compupress)
Σίγουρο δε ξέρω αν είναι Βαγγέλη,αλλά σαφώς είναι πάρα πολύ πιθανό.

Κι εδώ που τα λέμε,δε θα έχουν καθόλου άδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Εξάλλου όποιος ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα, ας τον βοηθούσε - σίγουρα δεν θα αρνιόταν...-

manos426f είπε:
Τέλος,η φράση που ειπώθηκε παραπάνωείναι πέρα για πέρα σωστή κι εύστοχη και καλό θα είναι να τη σκεφτεί ο καθένας μας για τον εαυτό του....
Προσπάθησα και εγώ να βάλω το λιθαράκι μου με την ψηφιοποίηση κάποιων τευχών μέσω του retromaniax.

Δυστυχώς, όταν εντόπισα τα λάθη (σε σκαναρισμένα τεύχη από άλλους) , ήταν ήδη πολύ αργά, γιατί είχαν δοθεί τα τεύχη μέσω του DVD του PC Master...

manos426f είπε:
Πάντως από πλευράς Compupress,όσο και τρίτων αναγνωστών,που ανακάλυψαν το ανεβασμένο στο e-compupress.gr υλικό,είμαι σε θέση να σου πω ότι μόνο παράπονα δεν υπήρξαν για τις όποιος μικροατέλειες εντοπίστηκαν.
Θαρρώ πως κανένας δεν έκατσε να ξεφυλλίσει πάνω από 2-3 τεύχη, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

Δεν είναι λίγο περίεργο και οξύμωρο να είναι άπαντες ικανοποιημένοι,εκτός από μέρος εκείνων που θέλανε να το δούνε να γίνεται πραγματικότητα;Δέχομαι την τελειομανία ως επιχείρημα (και το επικροτώ κιόλας),αλλά μη φτάσουμε να διαγράφουμε ή να αμφισβητούμε το 10,επειδή πιθανώς λείπει το 0.5 μιας προσπάθειας...
Μάνο, με ξέρεις και σε ξέρω (διαδυκτιακά τουλάχιστον) και ξέρεις οτι η εκτίμηση είναι αμοιβαία...

Ούτε τελειομανής είμαι, ούτε τίποτα...

Εμένα με ενοχλούν και τα (πολλά) ορθογραφικά λάθη σε ένα fanzine, που λέει ο λόγος...

Αν αυτό είναι τελειομανία, το δέχομαι...

Οπότε, ας βγάλουμε το επόμενο PHOENIX, χωρίς εξώφυλλο και με ανακετεμένες σελίδες... Χομπίστες είμαστε... Πάλι μπράβο θα πάρουμε...

Όπως και να'χει, δε φθονούμε κανέναν, ούτε υποστηρίζουμε το retromaniax... Tη γνώμη μας λέμε και τίποτα περισσότερο...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα