Τα CASIO μου [Συλλογή]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Aγαπημενα Handhelds μετα τα της Νιντυ ηταν τα Casio ,κατα καποιους καποια κομματια ηταν και καλυτερα ,(βασικα οι καποιοι ειμαι εγω).


Eταιρια οχι τυχαια στον χωρο με παρα πολλους τιτλους,μια ματια στο νετ θα σας πεισει.


Εν καιρω μαζευτηκαν αρκετα και τα βαζω απο κατω με μια μικρη περιγραφη.

 


Ξεκιναω με ενα Service Manual της εταιρειας απο το 1991.

 


attachment.php


 


Συνεχιζω με τον Βασιλια το γνωστο σε ολους εδω μεσα (μιας και σας εχω πρηξει ουκ ολιγες φορες) το θρυλικο
Western Bar

Κουτατο με το μανουαλ σε mint κατασταση.

 


attachment.php


2o αγαπημενο απο τα παιδιατα μου το Marine Hunter παλι απο την ιδια εταιρια,ψαροντουφεκας εν δραση και μην ψαχνετε που παει η μπαταρια και τι ειδους παιρνει...ο ηλιος να ειναι καλα.

Το 'χω σε δυο κομματια αυτο,(ναι τοσο καλο ειναι)!

attachment.php


Τριτο αγαπημενο το Shuttle Bomber με καινοτομια που κανει την εταιρια να ξεχωριζει σε εξτρα απο τις αλλες του χωρου βλεπε Νιντυ που δινανε κατι ξυπνητηρια ενσωματωμενα ,το συγκεκριμενο εχει ολοκληρο ραδιοφωνα.


Μαθημενοι απο τα καλουδια που κουβαλαγανε τα ρολογια της Casio δεν μας εκπλησει και τοσο.



Κλειστο και ανοιχτο με κλιμακωτο καλυμα.


 


attachment.php


attachment.php


Και τελος η Complete Big Display σειρα της Casio με τα τρια που εχουν κυκλοφορησει τα οποια ηταν ιδια με τα μικροτερα αδελφακια της ,μονο .....μεγαλυτερα ,πιο χορταστικα και ειχαν το προθεμα Super!!


Βλεπε το αυθεντικο Western Bar πανω και την Big Display εκδοχη της κατω.



Εχουμε
Super Western Bar,Super Space Battle, Super Shooting Fight.

attachment.php


attachment.php


Και κλεινοντας οπως ρωτανε συνηθως τους συλλεκτες που την βλεπεις να πηγαινει η συλλογη σου

(μαζι με τα καιρια ερωτηματα σε περιπτωση φωτιας τι θα εσωζες πρωτο και στο ερημο νησι τι θα επαιρνες μαζι σου)
απαντω οτι αφου συμπληρωσα τα Big Display της μου μενουν τρια κομματια απο την Solar σειρα της (το 4ο το'χω το Marine Hunter) και απο πλευρας complete στο Western Bar ,θελω της Liwaco τo Western Saloon Που ειναι ιδιο με το Original κατω απο αλλη επωνυμια και εταιρια.


Aυτα.


 


 
Wow!Tις Big screen εκδοσεις δεν τις ειχα ξαναδει!!Ετσι να βλεπουνε οι Ninty fans και να σκανε απο την ζηλια τους!!Respect Aardy!! :bow:
 
Θελω το Marine hunter!!! Τώρα!!! Ηταν το πρώτο μου handheld. Με ηλιακό πάνελ το 1985;;; Τί λες τώρα!
 
Ωραία συλλογή. Δεν έτυχε κανένα στο δρόμο μου βέβαια...Καλή φάση και το service manual.
 
angel_grig είπε:
Wow!Tις Big screen εκδοσεις δεν τις ειχα ξαναδει!!Ετσι να βλεπουνε οι Ninty fans και να σκανε απο την ζηλια τους!!Respect Aardy!! :bow:
Eτσι ετσι lol,μιλαμε για μεγεθη Lynx II και Game Gear.




Rygar είπε:
Θελω το Marine hunter!!! Τώρα!!! Ηταν το πρώτο μου handheld. Με ηλιακό πάνελ το 1985;;; Τί λες τώρα!
Rygaroυλη εχω ενα 2ο που γραφει το ονομα σου,οσο χοντρα ειναι τα Big Display αλλα τοσο λεπτα σε παχος πιστωτικης ειναι τα ηλιακα της.


Σε περιπτωση πυρηνικου πολεμου,γενικης καταστροφης το Marine θα λειτουργει και ο Ααρντυ θα παιζει as long as the sun is up.


johnny19818 είπε:
Ωραία συλλογή. Δεν έτυχε κανένα στο δρόμο μου βέβαια...Καλή φάση και το service manual.
Thank you.


Θελω Mole Hunter,Puppy Garden και Dandy Cowboy και την εκλεισα την συλλογουλα.
:)
 
Aardvark είπε:
Σε περιπτωση πυρηνικου πολεμου,γενικης καταστροφης το Marine θα λειτουργει και ο Ααρντυ θα παιζει as long as the sun is up.
Σε περίπτωση πυρηνικού πολέμου πιθανότατα δεν θα παίζεις. Έχεις ακούσει ποτέ για nuclear winter;

Καλού κακού, καβάτζωσε και κανένα με μπαταρία, αυτά σίγουρα θα λειτουργούν. :)
 
Aν πεσουν οι μπομπες εχω υπογειο καταφυγιο και το Marine Hunter εκτος απο ηλιο παιζει και με λαμπατερ. :p


.



.



Ενδιαφερον trivia για του φανατικους του Western Bar,(εμενα εννοω και αλλον ενα στην Ζουαζιλανδη) ειναι οτι το Super Shooting Fight που βλεπεται παραπανω εχει ακριβως τους ιδιους ηχους ,soundtrack και gameplay με το Western Bar με διαφορετικα γραφικα και υποθεση.



Στο μεν πρωτο εισαι σε μπαρ και βαρας ποτηρο μπουκαλα ενοχλωντας τους θαμωνες,στο μεν Shooting Fight εισαι σε φαρμα και βαρας αγριογουρουνομπεκατσες ωσαν κυνηγος και ενοχλεις τους αγροτες,(πιθανον να ειναι και ζευγαρι που κανει πικ νικ).
 
Αφού εκδηλώσω το RESPECT μου για τη συλλογή σου, να χαιρετίσω και το γεγονός ότι βλέπω πως τραβάς πολύ καθαρές φωτογραφίες!!! :fafoutis:
 
XΑΧΑΧΑ να'σαι καλα ,η QX10 επι των εργων,τις πρωτες φωτο εδω μεσα τις τραβηξα με ενα Κ750 .....και γκρινιαααα...τι φωτο ειναι αυτες.
 
Το Shooting fight αξιωθηκα να το παιξω τωρα απο το 14 που το΄χω και ειδα οτι ειναι κλωνος του Western Bar,ιδια μουσικη ολοϊδια σε ολα τα σημεια και gameplay ιδιο ακριβως αντι για μπαρ με πελατες βαρας πουλια και ενοχλεις τα παιδακια και αντι για σεριφης βγαινει ο πατερας του ,ραντσερ ξερω γω τι ειναι.

6.JPG

5.JPG

4.JPG

3.JPG

2.JPG

1.JPG

7.JPG
 
αχ αυτά τα παιχνίδια ήταν στα '80ς the cat's meow (ή the cat's pyjamas).όποιος τα είχε ήταν "ιν"! ήταν δυστυχώς ακριβά και δεν μπορούσαμε να τα έχουμε τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα