Τα comics μου (Αστερίξ, Λούκυ Λουκ...)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
σκόπευα να παρουσιάσω τη συλλογή μου από λούκυ λουκ και αστερίξ,όπως έχει διαμορφωθεί έως τώρα (με τα τεύχη να είναι όλα σύγχρονα) όμως πρόσφατα ήρθαν στα χέρια μου (μου χάρισαν) πολλά παλιά τεύχη οπότε σκέφτηκα να παρουσιάσω αυτά στη θέση τους γιατί ίσως έχουν περισσότερο ενδιαφέρον ;) .

Αστερίξ




- Anglo-Hellenic Agency (Τάσος Ψαρόπουλος)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


- Μαμουθκόμιξ

attachment.php


Λούκυ Λουκ

- Εκδόσεις Στρατίκη/Anglo-Hellenic Agency (Τάσος Ψαρόπουλος)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


(στις 2 παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε ότι από το τεύχος 18 έως το 25 υπήρξαν 16 διαφορετικά τεύχη σε 8 αριθμούς :eek: ! μην υπολογίζοντας και τις επανεκδόσεις κάποιων...είναι τρελοί αυτοί οι εκδότες :D )

attachment.php


attachment.php


attachment.php


- Μαμουθκόμιξ

attachment.php


attachment.php


και για μπόνους μερικά τεύχη του κόμιξ τα οποία ήταν μια (πολύ) ευχάριστη έκπληξη καθώς ήταν το τελευταίο πράγμα που περίμενα να δω :)

attachment.php
 
Πάρα πολύ ωραία συλλογή και σε εξαιρετική κατάσταση, απ' ότι μπορώ να δω! :)

Στα Λούκυ Λουκ (Μαμουθκομίξ) είμασταν σχεδόν στα ίδια (πλην της Σάρα Μπερνάρ) που φυσικά πετάχτηκαν.... :rant:

Στα Αστερίξ, ήμουν σαφώς με λιγότερα τεύχη, αλλά το πλήθος τους πάλι δεν τα έσωσε... :rant: :rant:

Είναι μερικές σειρές που θα ήθελα να τις ξαναμαζέψω, αλλά ως γνωστόν, κάθε αρχή και δύσκολη!

Μπράβο & πάλι!
 
D@redevil είπε:
Πάρα πολύ ωραία συλλογή και σε εξαιρετική κατάσταση, απ' ότι μπορώ να δω! :) Στα Λούκυ Λουκ (Μαμουθκομίξ) είμασταν σχεδόν στα ίδια (πλην της Σάρα Μπερνάρ) που φυσικά πετάχτηκαν.... :rant:

Στα Αστερίξ, ήμουν σαφώς με λιγότερα τεύχη, αλλά το πλήθος τους πάλι δεν τα έσωσε... :rant: :rant:

Είναι μερικές σειρές που θα ήθελα να τις ξαναμαζέψω, αλλά ως γνωστόν, κάθε αρχή και δύσκολη!

Μπράβο & πάλι!
ευχαριστώ! από λούκυ λουκ έχω τα περισσότερα τεύχη και από την μαμουθκομιξ (σε επανεκδόσεις,αυτά που έβαλα πρέπει να είναι οι πρώτες εκδόσεις,μέσα προς τέλη 80) όπως και τα αστερίξ.

πάντως αυτά μου ήρθαν τη κατάλληλη στιγμή καθώς συνέβη κάτι άσχημο στη συλλογή μου :( ,το ντουλάπι που τα είχα βάλει (συγκεκριμένα το τελευταίο ράφι) έβαλε νερά με αποτέλεσμα 20-25 τεύχη συνολικά να καταστραφούν οπότε ήμουν έτοιμος να τα αγοράσω ξανά :xm: .ευτυχώς τώρα δεν θα χρειαστεί να το κάνω :)
 
Δεν γουσταρω καθολου ουτε τον αστεριξ ουτε τον λουκυ λουκ εχω ομως να πω οτι η συλογη σου ειναι φανταστικη φιλε Krem.1000 μπραβο :thumbup:
 
Έχει κάτι πολύ ωραία κουτιά το Leroy Merlin, πλαστικά - διάφανα!

Επειδή ό,τι έχω φυλάσσεται στο υπόγειο (κι εκεί να δεις νερό και υγρασία), έχω πάρει καμιά 10 κουτιά (μεγάλης χωρητικότητας - αλλά έχει και πιο μικρά) κι έχω αποθηκεύσει τα πάντα εκεί!

Ξεκίνησε ως πείραμα με παλιά βιβλία (πρέπει να έχω αναφέρει και κάπου αλλού, ότι σε λίγο θα βγούμε εμείς από το σπίτι, για να μπουν τα βιβλία! :p ) και όταν είδα ότι έμειναν άθικτα, πήγα και πήρα κι άλλα κουτιά!

Πλέον, έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Σου το συνιστώ, ώστε να μην έχεις να στεναχωριέσαι για νερά και πλημμύρες! ;)
 
Ωραία κομμάτια, ειδικά τα πιό παλιά Asterix! Ενδιαφέροντες και οι αλλαγμένοι τίτλοι με πιο καραμπινάτο το "Ο Αστερίξ και ο Μάγος" αντί για το "Ο Μάντης" και το "Ο Αστερίξ στις Ινδίες" αντί για "Ο Αστερίξ και η Χαλαλιμά" καθώς και τις άσκοπες περιφράσεις του στυλ "Ο Αστερίξ στην Χώρα των Βρετανών/Ελβετών".

Αστερίξ και Λούκυ Λουκ είναι οι δύο πιό αγαπημένοι μου ήρωες κόμικς!

Ειδικά τον Asterix τον έχω σε πλήρη συλλογή την οποία έκανα το 2003/2004 που δούλευα στο Παίδων Πεντέλης. Σε κάθε εφημερία αγόραζα από ένα τεύχος από αυτά που είχε σε τεράστια αφθονία στο κυλικείο (υποτίθεται...) για τα παιδάκια. Ε, τα έπαιρνε ο γιατρός! Αναρωτιέμαι τι εντύπωση τους είχα δώσει. :p
 
Ωραία να τα βλέπει κανείς έτσι όλα μαζί φωτογραφημένα... :)
 
τον αχταρμά με τις αριθμήσεις :D καταφέρατε να τον δείτε στις φωτογραφίες; γιατί στο παρελθόν υπήρχαν τόσες ανακρίβειες; ήταν τόσο δύσκολο να τα κρατήσουν σε μια λογική σειρά;
 
πολυ ωραια η συλλογη σου!!!

εμενα μου εχουν μεινει τα Αστεριξ και Λουκυ Λουκ απο Μαμουθκομιξ

και οσα μου λειπουν θελω να τα αγορασω οπως και το περιοδικο Κομιξ

αλλα δεν εχω τα πρωτα 20 τευχη και δυσκολα θα τα παρω με τις τιμες που τα πουλανε
 
Ο αχταρμάς στις αριθμήσεις γινόταν γιατί ο Ψαρόπουλος έβγαζε συνεχώς επανεκδόσεις των σειρών Αστερίξ και Λούκι Λουκ χωρίς να ενδιαφέρεται για τη σειρά και ενώ στο μεταξύ παρεμβάλονταν και τα καινούρια άλμπουμ που έβγαιναν τότε (μιλάμε για δεκαετία του '70). Γενικά είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα αυτών των αριθμήσεων, ένας τρόπος να καταλάβεις σε ποιά περιόδο ανήκει το κάθε άλμπουμ είναι η τιμή.
 
krem13 είπε:
τον αχταρμά με τις αριθμήσεις :D καταφέρατε να τον δείτε στις φωτογραφίες; γιατί στο παρελθόν υπήρχαν τόσες ανακρίβειες; ήταν τόσο δύσκολο να τα κρατήσουν σε μια λογική σειρά;
προβλημα με τις αριθμησεις υπαρχει και στην τελευταια εκδοση αυτη με το σκληρο εξωφυλλο τα τευχη ειναι οπως να ναι και με λαθος σειρα
 
Εγώ πάντως ένα έχω να πω...μακάρι να μου κάνανε κι εμένα δώρο τέτοια κομμάτια κι ας μην με ενδιαφέρανε τόσο σαν σειρά!!! Και για τα κόμιξ λιώνωωωω!!!
 
Γλουπ! Διακρίνω μερικά πολύ καλά και παλιά κομμάτια! :animeek:

Μακάρι να μου χάριζαν κι εμένα κάτι παρόμοιο!!!
 
Μαζί με τον Ιζνόγκουντ, είναι τ΄αγαπημένα μου κόμικς :) και χαίρομαι που βλέπω πως υπάρχουν και άλλοι που τα διατηρούν σε (όσο το δυνατόν πιο) άψογη κατάσταση :clap:
 
ανασκαφή :)

σκέφτομαι,εφόσον μου λείπουν κάποια τέυχη (δεν έχω ιδέα),να προσπαθήσω να συμπληρώσω τον Λούκυ Λουκ του Ψαρόπουλου,έχει κανείς ιδέα για το πόσο εύκολο είναι να βρεθούν,το κόστος/σπανιότητα τους και για το σύνολο των τευχών/τίτλων που κυκλοφόρησαν από αυτόν τον εκδότη; ρωτάω για να ξέρω αν αξίζει να ξεκινήσω ή αν καλύτερα θα είναι να τα αφήσω έτσι.
 
krem13 είπε:
Αστερίξ - Anglo-Hellenic Agency (Τάσος Ψαρόπουλος)
Διαβάζω συχνά το φόρουμ, χωρίς να σχολιάζω. Τώρα, όμως, θέλω να πω ότι θα έκανες πάρα πολύ κόσμο ευτυχισμένο αν σκάναρες και μοιραζόσουν τον Αστερίξ του Ψαρόπουλου…
 
estragon1 είπε:
Διαβάζω συχνά το φόρουμ, χωρίς να σχολιάζω. Τώρα, όμως, θέλω να πω ότι θα έκανες πάρα πολύ κόσμο ευτυχισμένο αν σκάναρες και μοιραζόσουν τον Αστερίξ του Ψαρόπουλου…
λόγω δικαιωμάτων δεν μπορώ να σκανάρω κάτι παραπάνω από τα εξώφυλλα (τα οποία θα βάλω σε κάποιο άλμπουμ εδώ) ,αν ακόμα και αυτό μόνο αρκεί τότε ευχαρίστως να το ξεκινήσω :)

έχουν διαφορές από τις μεταγενέστερες εκδόσεις στο περιεχόμενο/μετάφραση ή απλώς δεν υπάρχουν σε βάση δεδομένων από αυτές τις εκδόσεις ;
 
estragon1 είπε:
Διαβάζω συχνά το φόρουμ, χωρίς να σχολιάζω. Τώρα, όμως, θέλω να πω ότι θα έκανες πάρα πολύ κόσμο ευτυχισμένο αν σκάναρες και μοιραζόσουν τον Αστερίξ του Ψαρόπουλου…
Για ένα μικρό απόσπασμα μερικών (π.χ. 2-5 σελίδων) δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν μπορεί το μέλος και θέλει, είναι ευπρόσδεκτη τέτοια κίνηση.

Ολόκληρο όμως.... έχουμε θέμα! Δυστυχώς δε γίνεται λόγω πνευματικών δικαιωμάτων! :)
 
Είναι άλλοι οι μεταφραστές -πολύ πιο εμπνευσμένοι για πολλούς: τα 2-3 πρώτα τεύχη ο Ταχτσής, και μετά ο Αργύρης Χιόνης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα