Τεστ γνώσεων!

mmaker

RetroWannaBe
Joined
10 Μάρ 2009
Μηνύματα
66
Αντιδράσεις
5
Αναζητείται η προέλευση των παρακάτω ρετροπαιχνιδιών!

Εκτός απ την θήκη των PEZ(21)που θεωρητικά είναι αγορασμένη χύμα ή με καραμέλες από ψιλικατζίδικο.



Την φωτό την έχω ανεβάσει στο Photobucket,λόγω μεγάλου μεγέθους,ώστε να φαίνονται οι λεπτομέρειες.

Αν υπάρχει τρόπος να ανέβει στον σέρβερ σε μεγάλη ανάλυση...

Επίσης στην παρακάτω φωτό το μόνο που ξέρω είναι το αμαξάκι της Darda(series 10),ενώ τα δεξιά είναι Ελληνικής εταιρείας.(?)

Αριστερά το ταξί είναι αρκετά παλιό και νομίζω αγορασμένο από Αμερική.

gamdakoor sabra chevrolet taxi

attachment.php


Προβολή συνημμένου 102848
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το νο11 ειναι απο την σειρα εξωγηινοι-m.u.s.c.l.e (υπαρχει και thread εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?470-%C5%EE%F9%E3%DE%E9%ED%EF%E9/page35 )

Η μασελα του δρακουλα (νο6) ηταν χυμα σε σακουλακι στα ψιλικατζιδικα...

Για τα αλλα προς το παρον δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ ωχ ωχ!!!! Τι μου έκανες τώρα!!!

Αυτός ο Ινδιάνος κάτω αριστερά, το Νο22, τρελλό flashback....

Πω πω πω..... Υπήρχαν κι άλλοι σε διάφορες στάσεις...

Ελπίζω να θυμηθώ από που ήταν....
 
Ο Ινδιανος(16) ,το γκριζο αεροπλανακι (22), και οι 2 -3μοτοσυκλετες (1,7,25),απο την πρωτη εικονα ,πρεπει να ειναι (αν δεν κανω λαθος ,ειτε απο αυγα kinder ,ειτε απο το παγωτο που στο κατω μερος ειχε καποια παιχνιδακια πλαστικα (ο ινδιανος νομιζω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πιο πολλά γνωστά αλλά από που; Η φωτογραφική μηχανή στο 5 ας πούμε την είχα σίγουρα. Μάλλον πουλιόταν χύμα όπως και η μασέλα του δράκουλα. Το 20 πρέπει να είναι ένα από τα buggy που είχαν μια τσίχλα-μπάλα ποδοσφαίρου (υπάρχει φώτο κάπου εδώ μέσα). Το 19 μήπως είναι από κανένα παγωτό Lacky Cup?
 
Κάποια από αυτά τα παιχνίδια μπορεί να ήταν και από εδώ...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το 14 είναι ένας ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού.Κάπου είχα διαβάσει για μια σειρά μέσα σε γαριδάκια νομίζω?

15 είναι ένα υποβρύχιο.Αμυδρά θυμάμαι την πιθανότητα να είναι από κάποιο επιτραπέζιο.

Το ίδιο και το 17,το ραλάκι από κάποιο επιτραπέζιο,που είχε πολλά παιχνίδια μαζί.

Το 16,τα αεροπλανάκια,και πάλι αμυδρά θυμάμαι να είναι τα κομμάτια σε στρογγυλό πλαίσιο που τα κόβαμε,οπότε στρογγυλό πλαίσιο ίσως σημαίνει Lucky cup...

To 20 το beach buggy,όπως είπατε παραπάνω είναι αυτό που έδινε τσίχλα!

Τα υπόλοιπα παραμένουν άγνωστα...
 
Το φορτηγακι και η μπουλντοζα ειναι Γαβριηλιδης

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19066-%C3%E1%E2%F1%E9%E7%EB%DF%E4%E7%F2-%D4oys-%D0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1

Για τα αλλα, αν δεν κανω λαθος, τα περισσοτερα ειναι παιχνιδια απο το Lucky cup και ισως παρομοια παγωτα(υπηρχαν και απο αλλες εταιριες)

Δηλαδη τα 1, 2, (ισως 3), 16, 22, 25. Ισως και το 19.

Μερικα τα εχουμε ξαναδει σε καποιο θεμα.

Το 21 ειναι απο καραμελιτσες PEZ

Καποια ισως ειναι και απο kinder, φαινονται καλυτρεης ποιοτητας, οπως το 13

Το 8 ειναι εταιριας μαλλον. Εχει ανεβασει και ο songless_bird εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?230-%D3%F4%F1%E1%F4%E9%F9%F4%DC%EA%E9%E1-%F0%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC&p=423673&viewfull=1#post423673

Τα 12, 23, 24, 27 μπορεις να τα βγαλεις απο το πλαϊ;;
 
Πίσω
Μπλουζα