Τετράδια αντιγραφής ή "μισό-μισό"

patousaki

Retro Member
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
24
Αυτή η βόλτα στο υπόγειο του πατρικού μου ήταν πραγματικά σα να ανακαλύπτεις την Αμερική, χωρίς όμως τις οδυνηρές συνέπειες... !

Ανακάλυψα πάρα πολλά, βιβλία, παιχνίδια, ... ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. Από όλα διάλεξα τα παρακάτω...

Τετράδια αντιγραφής ... «μισό-μισό». Μισό με γραμμούλες για το κείμενο, μισό για να ξεδιπλώσει το παιδάκι το ταλέντο του στη ζωγραφική!!!

Παρακάτω λοιπόν βλέπετε ένα μικρό δείγμα.

Πρώτη Δημοτικού, έτος 1980 και από ό,τι διακρίνετε μάθημα ΚΑΙ το Σάββατο...

(τελικά αυτή τη γραμματοσειρά την έχω ερωτευτεί! Στο "retromaniax" ταιριάζει κουτί!)

155-1.jpg


158-1.jpg
 
Τα ίδια τετράδια χρησιμοποιούσα κι εγώ την δεκαετία του 90' για την αντιγραφή. Μέχρι και το μάθημα με το Τρένο είχαμε... σε μονοτονικό πια. Το μόνο που ήταν διαφορετικό όσον αφορά αυτά τα τετράδια είναι οτι δεν υπήρχε ποτέ Σάββατο στις ημερομηνίες... Thanks for sharing!
 
Τα ίδια τετράδια τα χρησιμοποιούσαμε και στη Γεωμετρία...

Έχω φυλαγμένα και εγώ, από Δ' Δημοτικού... Αύριο πιστεύω να σκανάρω κανα-δυό σελίδες...
 
Ειχα και εγω τετοια τετραδια(ενα χρονο μετα πηγα πρωτη εγω).Αργοτερα θυμαμαι σε αυτα τα τετραδια φτιαχναμε το βιβλιο της Πενυ(η ανιψια του αστυνομου Σαινη).

Βλέποντας την ημερομηνια παντως πηγα να βαλω τα κλαματα...
 
Πολλες αναμνησεις με αυτα τα τετραδια....
 
Στην Ε και ΣΤ τάξη στο μάθημα της Φυσικής (των Φυσικών όπως λέγαμε) είχαμε αυτά τα τετράδια μισό-μισό ...Γράφαμε μία ή δύο ερωτήσεις για το μάθημα και στον κενό χώρο ζωγραφίζαμε κάτι που μας άρεσε...Σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα είχαμε τα κλασικά ριγέ τετράδια...
 
Πω...παιδιά τι μου θυμίσατε τώρα....Το τετράδιο αντιγραφής μου στην πρώτη δημοτικού το έτος 98-99..................
 
:D :D :D :D

Το μικρό μας δουλεύει, έτσι???

Εδώ λέμε Α' Δημοτικού το 1980, μάθημα Σαββατιάτικα, και μας λέει για το '98-'99???
 
:D Εντάξει,είμαι μικρός αλλά το τετράδιο μου θύμισε και τα δικά μου πρώτα σχολικά χρόνια!!!!!
 
το ιδιο τετραδιο ειχα κι εγω και μαλιστα εκει που λεει Σαββατο 19 Απριλιου 1980 ειχα και τα γεννεθλια μου εκλεινα τα 5 αχχχχ χρονια. #)
 
All time classic........

Εχω κι εγώ τουλάχιστον ένα από τη 2α δημοτικού :)
 
greg13 είπε:
:D Εντάξει,είμαι μικρός αλλά το τετράδιο μου θύμισε και τα δικά μου πρώτα σχολικά χρόνια!!!!!

Δε νομίζω να παρεξηγήθηκες, ε? :) Απλά, αστειεύομαι!

Και btw, είναι καλό το ότι θυμάσαι με αγάπη τα πρώτα σχολικά σου χρόνια...
 
patousaki είπε:
Δε νομίζω να παρεξηγήθηκες, ε? :) Απλά, αστειεύομαι!
Και btw, είναι καλό το ότι θυμάσαι με αγάπη τα πρώτα σχολικά σου χρόνια...
Όχι βέβαια,δε παρεξηγήθηκα!!!Τα θυμάμαι με αγάπη γιατί βλέποντας τα σημερινά παιδιά που πηγαίνουν πρώτη δημοτικού σκέφτομαι ότι πραγματικά οι καιροί έχουν αλλάξει(αν και πέρασαν σχετικά λίγα χρόνια από τότε που πήγαινα εγώ πρώτη)!Αλλιως μεγάλωσα εγώ και τα παιδιά της ηλικίας μου,και αλλιώς αυτά! :)
 
DINO είπε:
Τα ίδια τετράδια τα χρησιμοποιούσαμε και στη Γεωμετρία...Έχω φυλαγμένα και εγώ, από Δ' Δημοτικού... Αύριο πιστεύω να σκανάρω κανα-δυό σελίδες...
Τηρώ τις υποσχέσεις μου, έστω και με καθυστέρηση!

picture.php


Το σκανάρισμα, από το μακρινό 1981!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xαχαχα !! Koρυφαίο εύρημα. :thumbup: (...και ωραία γράμματα !! Πολύ καλύτερα απο τα "ορνιθοσκαλίσματα" που έκανα εγώ !! :D )
 
Εμ! Καλλιτέχνης από μικρός!!! (ερήμι...) :p :D
 
Αυτή η βόλτα στο υπόγειο του πατρικού μου ήταν πραγματικά σα να ανακαλύπτεις την Αμερική, χωρίς όμως τις οδυνηρές συνέπειες... !
??? τιιιιι εννοείς καλέ πατουσίτσα?

1η δημοτικού το '80 ε? νιάτα, νιάτα :p πολύ ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε μπέμπα!

κι εσύ να' σαι καλά βρε greg αγέννητο που μ΄έκανες και γέλασα βραδιάτικα :D
 
Ωραία γραμματάκια και ζωγραφιές. Τα δικά μου γράμματα του Δημοτικού (μιλάμε για ΤΟΟΟ ντοκουμέντο :) ) βρίσκεται στο θέμα ''ρετρό γιαγιάδες'' ποστ νούμερο 15. Αλλά δεν είναι σε μισό μισό :(
 
Clemence είπε:
??? τιιιιι εννοείς καλέ πατουσίτσα?
1η δημοτικού το '80 ε? νιάτα, νιάτα :p πολύ ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε μπέμπα!

κι εσύ να' σαι καλά βρε greg αγέννητο που μ΄έκανες και γέλασα βραδιάτικα :D

Τελικά είμαι ο Βενιαμίν της παρέας!!!!! :)
 
Ενώ τα θυμάμαι αυτά τα τετράδια στα βιβλιοπωλεία, μάλλον ποτέ δεν τα χρησιμοποίησα καθώς δεν θυμάμαι να αγόρασα ποτέ κανένα. Δεν είχα καταλάβει και τη χρησιμότητα τους ποτέ μέχρι που είδα αυτό το θέμα :) .
 
Πίσω
Μπλουζα