Τεχνικες Ερωτησεις

Static

RetroWannaBe
Joined
7 Μάρ 2008
Μηνύματα
94
Αντιδράσεις
8
Καλημερα και χρονια πολλα!

Ενας φιλος πριν 2 μερες μου εκανε μια μεγαλη χαρη και μου εδωσε το παλιο GameBoy του, ικανοποιοντας ενα απωθημενο μου χρονων.

Το μηχανημα λειτουργει, αλλα θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα.

Καταρχας, ηθελα να ρωτησω πως μπορω να καθαρισω τις επαφες του cartridge με το tray. Μερικες φορες (οχι αρκετες) βαζοντας τη κασετα, φαινεται πως δε φορτωνει σωστα και βγαζει ακαταλαβιστικα στην οθονη. Ξαναβαζοντας το cartridge το προβλημα διορθωνεται.

Δευτερον. Εχω κατι προβληματακια με το ποτενσιομετρο του contrast. Στις ακραιες θεσεις ουσιαστικα "σβηνει" την εικονα, κανοντας τις θεσεις αυτες μη χρηστικες, οι μοναδικες θεσεις που φαινεται ευκρινως κατι στην οθονη ειναι στο μεσον της διαδρομης περιπου, και παλι μονο σε καλα φωτισμενο δωματιο μπορεις να παιξεις.

Ετσι οντως ειναι η λειτουργια της οθονης του GameBoy, ή θελει καποιου ειδους συντηρηση? (κοινως, τα φτυνει η οθονη).

Ευχαριστω!
 
Χρόνια Πολλά και σε σένα φιλάρα!

Λοιπόν πάμε:

1). Οθόνη: Φυσιολογική λειτουργία αυτή που περιγράφεις. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μηχάνημα με LCD 20ετίας (τεχνολογικά πάντα).

2). Cart slot. Μπατονέτα και ΚΑΘΑΡΟ οινόπνευμα. Το ίδιο και στα cartridges. Φύσα τα πριν τα βάλεις μέσα, να στεγνώσουν καλά. Πρέπει να λυθεί το πρόβλημά σου.

Αν θες να το ανοίξεις να έχεις υπόψη σου ότι θες ΕΙΔΙΚΟ κατσαβίδι!
 
Φιλε Static, απο τις παλιες αυτες οθονες των κλασσικων handhelds, αυτες που ειναι οι πιο "αθραυστες" ειναι αυτες των Gameboy. Πρωτα θα φυγουν οι οθονες των GameGear (που εχουν εκ γεννετης προβλημα με την διαυγεια του display που χανεται με την παροδο του χρονου), επειτα των Lynx, και στις τελευταιες κατηγοριες αυτες των NGP (οχι NGPC), και Gameboy.

H λειτουργια του contrast ειναι οπως πρεπει να ειναι. Απλα σου φαινεται οτι δυσλειτουργει, καθως κακομαθαμε στα crystal clear displays με τα GBA SP, PSP, DS. Ο περιβαλλον φωτισμος κανει ολη την διαφορα που κανει το display του Gameboy αριστη, η ανυποφορη.

Για τα carts, σωστα ανεφερε ο Pooky οινοπνευμα, αν και υπαρχει ενα ολοκληρο thread σχετικα με καθαρισμο carts, που ο καθενας εχει τα δικα του "γιατροσοφια"! Απλα μην φυσας ποτε προς τις επαφες, γενικως στα cartridge, καθως ο κοπος που εκανες για να αφαιρεσεις βρωμια και καταλοιπα απο τις επαφες με το οινοπνευμα, με το φυσημα (ειδικα τωρα δεν ειναι ξερη η ατμοσφαιρα οπως το καλοκαιρι) θα εναποθεσεις νεα και φρεσκια υγρασια επανω στις virgin clear επαφες που θα αρχισουν παλι το καταστρεπτικο τους εργο της οξειδωσης.
 
Συμφωνώ με τον phil ότι το φύσημα με το στόμα δεν είναι ότι καλύτερο για ηλεκτρονικά εξαρτήματα, επειδή εκτοξεύονται διάφορα σταγονίδια. Μπορείτε όμως κάλιστα να χρησιμοποιήσετε ένα σεσουάρ, κατά προτίμηση με χαμηλή θερμοκρασία αέρα (αν μπορεί να φυσάει και κρύο αέρα, ακόμα καλύτερα!). Ιδανική λύση πάντως για "φυσήματα" γενικώς, είναι η αγορά ενός ειδικού blower. Εγώ έχω πάρει ένα με 16 ευρώ από τα hardware-αδικα στην οδό Αθηνάς, που έχει πραγματικά πανίσχυρο φύσημα και εξαφανίζει κάθε μόριο σκόνης όπου και αν έχει χωθεί. :)

Αν κάποιο cart δεν συμμορφώνεται με απλό φύσημα ή λίγο καθαρό οινόπνευμα, το τελευταίο χαρτί είναι η αγορά πολύ ψιλού γυαλόχαρτου και ένα καλό τρίψιμο στις επαφές μέχρι να γυαλίσουν καλά καλά. Ενίοτε κάνει θαύματα!
 
όπως είπε ο Pooky....μπαντονετούλα-οινοπνευματάκι και άγιος ο θεός !!!
 
Ειδικά για τις επαφές και με την προϋπόθεση ότι έχεις το ειδικό gamebit κατσαβίδι για να ανοίξεις το cartridge, το ιδανικότερο είναι η κλασσική μπλε γόμα (αυτή για τα στυλό).

Τρίβοντας ελαφρά με τη γόμα τις επαφές, θα τις δεις ως δια μαγείας να γίνονται ολοκαίνουργιες και πεντακάθαρες. Εγώ πάντα κάνω και ένα πέρασμα με οινόπνευμα στο τέλος.

Πρόσφατα έκατσα και καθάρισα όλα τα cartridge gameboy/gamegear και τώρα παίζουν όλα άψογα!!
 
Να σας ρωτήσω κάτι δύσκολο?

Βρόμικες επαφές μπαταριών από ξεραμένα υγρά μπαταρίας πως τα καθαρίζουμε?

Άνοιξα το δικό μου gameboy για να το καθαρίσω και διαπίστωσα πως θέλουν και αυτά καθάρισμα.

Το οινόπνευμα δεν έπιασε και τόσο, και η "σκουριά" είναι σε σημεία που δεν μπορούν να φύγουν εύκολα με τρίψιμο.

Επίσης, κατσαβίδι gamebit για τα cartridges του gameboy που θα βρω online?
 
theoritikos είπε:
Να σας ρωτήσω κάτι δύσκολο?Βρόμικες επαφές μπαταριών από ξεραμένα υγρά μπαταρίας πως τα καθαρίζουμε?

Άνοιξα το δικό μου gameboy για να το καθαρίσω και διαπίστωσα πως θέλουν και αυτά καθάρισμα.

Το οινόπνευμα δεν έπιασε και τόσο, και η "σκουριά" είναι σε σημεία που δεν μπορούν να φύγουν εύκολα με τρίψιμο.

Επίσης, κατσαβίδι gamebit για τα cartridges του gameboy που θα βρω online?
Για τα υγρά δεν ξέρω...

Για το gamebit...παίζουν στο ebay...με 10-15 ευρώ..

εγώ πήρα από easybuyworld με 15 ευρώ + μεταφορικά ένα σετάκι που έχει κατσαβίδια για όλες τις κονσόλες και έχει και το gamebit για τα cartridges.
 
theoritikos είπε:
Επίσης, κατσαβίδι gamebit για τα cartridges του gameboy που θα βρω online?
Μπορεις πολυ ευκολα να φτιαξεις ενα, αν χρησιμοποιησεις καποιο απο τα μικρα flat κατσαβιδια που ειναι μαυρα με νικελενιες στρογγυλες λαβες (που συνηθως υπαρχουν σε μικρα σετ των 10), και μια λιμα και με λιγη υπομονη. Απλα θα "φας" το κεντρικο κομματι, ετσι ωστε να μεινουν οι ακρες ανεπαφες δημιουργωντας μια διχαλα, που μπορεις ανετα να ξεβιδωσεις τις gamebit screws. Απλο, θα κανει την δουλεια σου και ανεξοδα.
 
Τα οξέα της μπαταρίας τρώνε το μέταλλο μέχρι μέσα. Δεν υπάρχει τρόπος για επαναφορά στην αρχική τους μορφή. (Αναφέρομαι στους μεταλλικούς ακροδέκτες. )

Λύση; Απλά πάρε ένα πεθαμένο - κατεστραμένο gameboy και salvage τα ανταλλακτικά που θες. Θα σου έρθει τσάμπα!
 
θελω τα φωτα σασ...

παρελαβα πριν λιγεσ μερες ενα dsi κουτατο σε αριστη κατασταση με 2 παιχνιδια στα 50 ευρα... καλη τιμη για ελλαδα...

ολα καλα ουτε γρατσουνια δεν εχει αλλα το πληκτρο R πανω δεγια ενω κανει το κλασικο κλικ δενα ανταποκρινετε καθολου στα παιχνιδια.. τι να φταιει?? να ετοιμαζω κατσαβιδια καστανιες αεροκλιδα κτλ :p
 
Προφανώς κάτι δεν κάνει επαφή και θέλει καθάρισμα ή έχει χαλάσει ο μηχανισμός του R πλήκτρου και θέλει αντικατάσταση.

Διάφοροι πιτσιρικάδες στο youtube προτείνουν να το κάνεις εξωτερικά με μπατονέτα με νερό (δεν παραπέμπω σε βίντεο, είναι βλακώδη, αλλά μπορείς να τα ψάξεις και μόνος σου). Μια δοκιμή πάντως με λίγο καθαρό οινόπνευμα κάτω από το πλήκτρο δεν βλάπτει.

Αν αυτό δεν λειτουργήσει, δεν είναι και τόσο απλό να ανοίξεις DSi μόνος σου. Είναι αρκετά "στριμωγμένο" και θέλει και σπέσιαλ κατσαβίδι (και φυσικά θα πρέπει να προμηθευτείς και το ανταλλακτικό από κανάν Κινέζο). Οπότε αν δεν πιάνει καλά το χέρι σου, στείλτο στην Nortec. Σε πρόσφατη επισκευή του DSLite μου (χαλασμένη οθόνη βασικά αλλά δεν έπιανε και το L...) ζήτησαν χαμηλό ποσό. Φυσικά καλύτερα να ρωτήσεις προκαταβολικά για το κόστος.
 
eyχαριστω για τισ απαντησεις εκανα τη πατεντα με μπατονετα κ οινοπνευμα κ δουλειει μια χαρα τελεια ευχαριστω :D
 
Παρακαλώ. 10 ευρώ... :p
 
tsampa πραμα αν το εστελνα στη νορτεκ θα ηθελα ενα εικοσαρικο μονο μεταφορικα... ευτυχωσ το θεμα αντιμετωπιστηκε με φαρμακευτικη αγωγη κ δεν χρειαστηκε χειρουργιο στα ενδωτερα του dsi:D
 
Ναι, πάντα είναι καλό να αποφεύγονται τα χειρουργεία αν ο ασθενής αποκρίνεται στην συντηρητική αγωγή. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα