Τζέην Έυρ - 1968

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.453
Αντιδράσεις
49.745
Αισθηματική ταινία του 1968 , σε παραγωγή , σενάριο και σκηνοθεσία του Γιώργου Λόη. Πρωταγωνιστούν η Χριστίνα Σύλβα , ο Μάνος Κατράκης , η Ηλέκτρα Παπαθανασίου κ.α. Η ταινία έκοψε 53.087 εισιτήρια και ήρθε 70η στις 99 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Μια δασκάλα που δούλεψε για χρόνια σε σχολεία με ορφανά , προσλαμβάνεται ως γκουβερνάντα στο σπίτι ενός Άγγλου ευγενούς. Κατά την παραμονή της εκεί τον ερωτεύεται και παρά το ότι το αφεντικό της ετοιμάζεται να παντρευτεί μια άλλη κοπέλα , εκείνος της κάνει πρόταση γάμου. Τη γαμήλια τελετή θα διακόψει ένας παράξενος άνδρας που της αποκαλύπτει ένα μεγάλο μυστικό...

 


Κινηματογραφική διασκευή του ομώνυμου βιβλίου της Σαρλότ Μπροντέ.

 


559.jpg


[video=youtube_share;6RCVU4jqfrM]http://youtu.be/6RCVU4jqfrM

Και οι τίτλοι της ταινίας.
 
Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο!
 
Απίστευτο!Ούτε εγώ είχα ιδέα ότι υπάρχει ταινία με Έλληνες ηθοποιούς βασισμένη στο αριστούργημα της Charlotte Bronte.
 
Χριστός και Παναγία!!! Ιδέα δεν είχα!! Δεν το έχω δει ποτέ... Αν και πολύ θα το ήθελα... Από περιέργεια και μόνο... ΄Έχω δει πολλές εκδοχές της Τζέιν Έυρ... Ξεκινώντας από την περιβόητη με την Τζόαν Φοντέν και τον Όρσον Ουέλες... Που ήταν πραγματικά θεϊκό... Θυμάμαι και μία τηλεοπτική απόδοση με τον Τίμοθυ Ντάλτον στο ρόλο του Ρότσεστερ... έγχρωμη βέβαια, πολύ καλή και εκείνη...
 
Πίσω
Μπλουζα