Τζέην Έυρ (Jane Eyre) [Charlotte Bronte]

Στο εξοχικό μου βρήκα κι ένα άλλο βιβλίο των εκδόσεων (δε θυμάμαι τον τίτλο τώρα, θα το φωτογραφήσω την επόμενη φορά) στο οποίο κατά λάθος είχε τυπωθεί ΑΜΛΑ!! Λέτε αυτό να το κάνει συλλεκτικό;; ;)
 
zouzou είπε:
Στο εξοχικό μου βρήκα κι ένα άλλο βιβλίο των εκδόσεων (δε θυμάμαι τον τίτλο τώρα, θα το φωτογραφήσω την επόμενη φορά) στο οποίο κατά λάθος είχε τυπωθεί ΑΜΛΑ!! Λέτε αυτό να το κάνει συλλεκτικό;; ;)

ζουζου, υπαρχει και μια ρετρό εκδοση με μια κοπέλα στο εξωφυλλο με ασπρο φόρεμα και εσαρπα σε βαθύ κόκκινο να κοιταζει ενα τοπιο, δεν ξερω αν εννοεις αυτην!!!
 
Όχι, όχι το βιβλίο δεν ήταν το Τζέην Έυρ, αλλά κάποιο άλλο που τώρα δεν θυμάμαι τον τίτλο του. Απλώς το ανέφερα, αλλά όταν ξαναπάω θα το φωτογραφήσω.
 
Έχω διαβάσει το βιβλίο και αγαπημένο μου κεφάλαιο είναι οι σελίδες που περιγράφουν τα δύσκολα παιδικά χρόνια της Τζέυν και την ακόμα πιο δύσκολη ζωή στο αυστηρό σχολείο του Λόγουντ (αν θυμάμαι καλά) όπου την έστειλαν οι συγγενείς της εσώκλειστη να φοιτήσει.
 
Βρήκα κι άλλο ένα στο εξοχικό:

DSC06790.jpg
 
Επειδή βλέπω πως οι γνώσεις σας είναι εντυπωσιακές, μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια καλή έκδοση στα ελληνικά ή τα αγγλικά; Να σας πω ότι είδα αυτές τις μέρες μια τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του BBC του 1973, εξαιρετική! Πολύ αγαπημένο βιβλίο, που όμως το έχω διαβάσει μόνο από τον κλασικό γαλάζιο τόμο των εκδόσεων για παιδιά.
 
Σμίλη, Τζευν ευρ και θα διαβάσεις ολοκληρωμενο το βιβλίο της Μπροντέ με κριτική της εποχής
 
Mr. Rochester παρακαλώ :what:

You are most like Jane Eyreʼs true love Mr. Rochester. You are tough and often harsh. Some may even call you vicious but you have a good heart. You like to be around other people although sometimes you just want to be alone to think. You enjoy traveling and experiencing new things. You know that happiness does not come from pleasure but from affection, and you value sincerity and loyalty
Ε, ρε ζούμε ένδοξες μέρες! :biglaugh:

(Ρε συ Αριάδνη, με αυτά τα quiz έχω αρχίσει να παθαίνω κρίση προσωπικότητας! :D )

Κάτσε να πάω να κάνω και τα υπόλοιπα της Enid!....
 
Εγώ βγήκα Mrs. Reed :)
 
You are most like Jane Eyreʼs first true friend Helen Burns. You are very confident and reliable. Your innocence mixed with your supportive character make your company desirable. You have strong beliefs and know the importance of faith. You are very trustworthy but also very disorganized. You value freedom and independence

Κοιταξτε τι βγηκα εγω :) μαριαννα μην μιλάς, τι να πω εγω :D εσυ βγηκες ολόκληρος κυριος Ροτσεστερ
 
Κι εγώ Έλλεν βγήκα, αλλά δε νομίζω ότι της μοιάζω και τόσο ...
 
BETTY BOOP είπε:
Έχω διαβάσει το βιβλίο και αγαπημένο μου κεφάλαιο είναι οι σελίδες που περιγράφουν τα δύσκολα παιδικά χρόνια της Τζέυν και την ακόμα πιο δύσκολη ζωή στο αυστηρό σχολείο του Λόγουντ (αν θυμάμαι καλά) όπου την έστειλαν οι συγγενείς της εσώκλειστη να φοιτήσει.
το βιβλίο που είχα διαβάσει (δίγλωσση έκδοση, ελληνικά-αγγλικά)ΣΕΛΙΔΑ.jpg

ΤΖΕΥΝ ΕΥΡ.jpg
 
Δεν ξέρω αν έτυχε να το δείτε:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όσο βλέπω το βιβλίο της λορενας τοσο το βρισκω καλόγουστο το εξώφυλλο και πανεμορφο, αναδυδει όλο το άρωμα της παλιάς εποχής

λόρι τυχερη που το εχεις στην κατοχή σου ;)
 
Την βρήκα σε παλαιοβιβλιπωλείο δεκαετίας του 70' αλλά ποτέ θα ανοίξει να την αγοράσω!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200416_141730.jpg
    IMG_20200416_141730.jpg
    1,7 MB · Προβολές: 0
Θα το ξαναδιαβασω , δεν καταγράφονται τέτοια βιβλια
 

Συνημμένα

  • IMG_20200506_172443.jpg
    IMG_20200506_172443.jpg
    2 MB · Προβολές: 0
Δεν θα άντεχα αν δεν το είχα και σε αυτήν την μορφη και εκδοση.Τώρα που ανοιξε το βιβλιοπωλείο( παλαιοβιβλιπωλείο καλύτερα) πήγα και το αγόρασα, έκδοση του 74 με παλιό επίμετρο !
 

Συνημμένα

  • IMG_20200508_144542.jpg
    IMG_20200508_144542.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα