Τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα...

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Θυμάμαι πριν 18 χρόνια περίπου,πως κολλούσα την φάτσα μου στις βιτρίνες των καταστημάτων μοντελισμού χαζεύοντας το μακρινό όνειρο που ήταν ένα τηλεκατευθυνόμενο ελικόπτερο..Θυμάμαι τα μοντέλα αυστηρά βενζινοκίνητα και αρκετά μεγάλα με τιμές απαγορευτικές για το πορτοφόλι μου.Μισό εκατομμύριο σου κόστιζε ένα από αυτά...Έτσι έμεινα με το όνειρο.Τα χρόνια περάσαν,η τεχνολογία προχώρησε,και φτάσαμε στο 2007 που τα όνειρα πλέον μπορούν να γίνουν πραγματικότητα...Μια βόλτα στα jumbo με την Ms akmaka έφτασε γα να μου ανάψουν τα φιτίλια όταν είδα σε ένα ράφι,κάποια μοντέλα κινέζικων ηλεκτρικών ελικοπτέρων.


[edit] Dead pic [edit]

 


Μπα!!!!σκέφτηκα....δεν το πιστεύω δεν μπορεί....Πετάει αυτό το πράγμα? Και πόσο έχει? 39Ε?!!!!....και με τηλεκατεύθυνση?.....Το αγόρασα παρά την μουρμούρα της Ms akmaka.(Ακόμα παιδί είσαι,πότε θα μεγαλώσεις,τι άντρα εγώ παντρεύτηκα,κλπ) Οι εντυπώσεις που μου άφησε το παιχνιδάκι ήταν απίστευτες.Μετά από 4,5 το πολύ πεσίματα το έκανα βόλτες μέσα στο σπίτι.Απόλυτα σταθερό και εύκολο.Έφτασαν λοιπόν 40Ε για να πραγματοποιήσω ένα ξεχασμένο όνειρο.Τα μοντέλα που κατακλύζουν την αγορά πλέων είναι χιλιάδες και οι τιμές πολύ χαμηλές..Ελικόπτερα για κάθε γούστο ηλικία και τσέπη.Ελικόπτερα μικρότερα από μια παλάμη μέχρι ενός μέτρου.. Ψάχνοντας βρήκα πολλά μοντέλα (Ρωτώντας πας στην πόλη) και κατέληξα σε ένα ασφαλώς ποιο περπατημένο το οποίο και το αγόρασα με 160Ε μόνο.


[edit] Dead pic [edit]




Πέρασαν τα χρόνια και εγώ νιώθω ακόμα παιδί...Ναι τώρα έχω λόγους να πηγαίνω στο γήπεδο όχι όμως για να βλέπω ποδόσφαιρο,αλλά για να πετάξω αυτό το μικρό αριστούργημα το οποίο μου έχει κλέψει την καρδιά!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ πάλι θυμάμαι κατι αερπλανάκια που τα πουλούσαν σε περίπτερα, ήταν φιαγμένα απο ένα υλικό σαν αφρολέξ κ τα συναρμολογούσες μονος σου! κανανε γυρω στις 50 δραχμές κ έμοιαζαν σαν κ αυτο εδώ http://www.aircraftresourcecenter.com/TPC/Funny_Pictures/0001-1000/0001-0100/0077/TPC_0077.htm

Πάντως κ εγώ το χω απωθημένο το καταραμένο τηλεκατευθηνόμενο αεροπλανάκι, αλλά πού θα μου πάει κάποια στιγμή θα το αποκτήσω!
 
Joey είπε:
εγώ πάλι θυμάμαι κατι αερπλανάκια που τα πουλούσαν σε περίπτερα, ήταν φιαγμένα απο ένα υλικό σαν αφρολέξ κ τα συναρμολογούσες μονος σου! κανανε γυρω στις 50 δραχμές κ έμοιαζαν σαν κ αυτο εδώ http://www.aircraftresourcecenter.com/TPC/Funny_Pictures/0001-1000/0001-0100/0077/TPC_0077.htm
JOEY τα θυμαμαι και εγω αυτα σε χρωμα κιτρινο προς το πορτοκαλι τα οποια πεταγανε παρομοια με σαιτα.Αν βρεις καμμια αλλη φωτο post it :thumbup: .
 
Akmaka Αν θες πες 2 πράγματα για τα ελικοπτεράκια σου. Το 160άρι τι περισσότερο έχει και κατά πόσο δικαιολογεί την τιμή του?
 
AARDVARK είπε:
JOEY τα θυμαμαι και εγω αυτα σε χρωμα κιτρινο προς το πορτοκαλι τα οποια πεταγανε παρομοια με σαιτα.Αν βρεις καμμια αλλη φωτο post it :thumbup: .
Sure mate :thumbup:
 
akmakas είπε:
Το αγόρασα παρά την μουρμούρα της Ms akmaka.(Ακόμα παιδί είσαι,πότε θα μεγαλώσεις,τι άντρα εγώ παντρεύτηκα,κλπ)
Πες της ότι φταίει το cd με τα ζουζούνια. :biglaugh::biglaugh:
 
shock είπε:
Akmaka Αν θες πες 2 πράγματα για τα ελικοπτεράκια σου. Το 160άρι τι περισσότερο έχει και κατά πόσο δικαιολογεί την τιμή του?
Shock δεν θα πω κάτι γιατί απλά υπάρχει βίντεο που τα λέει όλα.Μπές εδώ και κατέβασε το βίντεο από το ESKY • HONEY BEE - 4 CHANNEL HELICOPTER Εάν σου αρέσει το σπόρ θα τρελαθείς!

Candy........ :D :D
 
Shock δεν μου είπες ..το είδες το βίντεο πως σου φάνηκε?

Αξίζουν και κάποια άλλα μοντελάκια τα οποία είναι πολύ φτηνά..

[edit] Dead pic [edit]

Μόνο 50Ε....πετάει απίστευτα μέσα στο σπίτι.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ελικοπτεράκι με τα 50 ευρώ να υποθέσω πως για πτήση έξω απο το σπίτι δεν κάνει λόγω μικρής εμβέλειας και λόγω βάρους - ανέμων; Οπως καταλάβατε δεν είμαι του αθλήματος. :)
 
Κάνει φίλε μου telonie φτάνει να μην φυσάει..Τώρα το καλοκαίρι είναι ότι πρέπει!!!Μπορεί να φτάσει σε ύψος μέχρι και 30 μέτρα και μάλλον θα χρειαστείς τηλεσκόπιο για να το βλέπεις!!! :)
 
Akmaka είναι πολύ καλό το videάκι και με βάζει σε σκέψεις.
 
Me too...φωτιες μας αναψες Ακμακα...
 
Γιαυτό σας αγαπώ..Είστε θετικοί σε όλα τα καλά πράγματα!!! :thumbup:
 
[edit] Greeklish μετατροπή[edit]




Μιας και ασχολούμαι με την γενική αεροπορία (οποτε έχω χρόνο) και τώρα τελευταία και με τον αερομοντελισμό, τολμώ να πω ότι είναι ένα ωραίο hobby όχι τόσο ακριβό όσο φαντάζεστε!

[edit] dead link [edit] τα οποία έχουν και flight simulator για εύκολη εκμάθηση και φυσικά μικρές ταχύτητες και ηλεκτρικό κινητήρα και έτσι είναι και καλά και φτηνά και άμα το σπάσετε υπάρχουν φτηνά ανταλλακτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντελώς ρετρο παιχνίδι....!!
 
Εχω αγωράσει κι εγώ ένα των 250€ κάποτε ποιό μεγάλο και πολύ δύσκολο στο πέταγμα μια και είχε μονή έλικα. Αυτά με τις δυο πετάν πολύ εύκολα γιατί γυρίζουν αντίστροφα κάνοντας το ελικόπτερο να είναι σταθερό. Αντιθέτα τα κανονικά πρέπει να τα σταθεροποιήσεις με τον κάθετο μικρό έλικα στην ουρά.

Δύο φορές το πέταξα, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Η τρίτη φοβάμαι ότι θα είναι στα σκουπίδια μετά το crash... LoL
 
Παντως μιας και λετε για ελικοπτερα για δειτε και το Flytech Dragonfly της Wow Wee Robotics ( http://www.wowwee.com) της εταιριας που εφτιαξε τα Robosapien,Roboraptor,Robosapien V2,RS Media,Robopet που εχω ηδη.To Dragonfly ειναι φτιαγμενο απο αφρολεξ και χτυπα τα 2 ζευγη φτερων που εχει σαν πραγματικη δρακομυγα (τα ελικοπτερακια που τα λεγαμε μικροι) και πεταει.Παγκοσμια πατεντα.Απιθανο μπορεις να το πεταξεις και μεσα και εξω απο το σπιτι.Η εταιρια λεει οτι παει 15 μετρα υψος και 15 μηκος.Βεβαια με πολυ λιγο αερα το δικο σηκωθηκε 20 μετρα και το ειχα σε εμβελεια 30 μετρα μηκος μακρια απο εμενα.κοστιζει μονο 60 ευρω απο Ολλανδια μαζι με ταχυδρομικα απο την http://www.robosapien.nl στην Ολλανδια. Επισης δειτε και την σελιδα αυτης της Ρομπο-δρακομυγας http://www.flytechonline.com
 
Ενδιαφέρον!.... πάμε για καμιά ομαδική; :)
 
Πίσω
Μπλουζα