Τηλεοπτικές διαφημίσεις απορρυπαντικών και καθαριστικών

fairy [edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τη διαφημιση με το fairy που προσθεσε στο παραπανω ποστ ο jimijoop, την ξαναανεβασε ο notisthom

το νεο λινκ ειναι

 
διαφημιση του απορρυπαντικου palmolive fresh(1980) :

σχολιο του uploader akis papadopoulos : " Απ'τις πρώτες διαφημίσεις που θυμάμαι,παιζόταν απ'το 1980 ενώ στη συνέχεια υπήρξε και έγχρωμη version που παιζόταν μέχρι το '85..."το πράσιιιινοοοο μήλοοοοο......!"
 
stakovios είπε:
α. To Jif που ήταν καθαριστικό για το πάτωμα και έδειχνε ένα πατίνι από κοπέλα να γυρνάει να γυρνάει έντονα και ανάποδα με γρήγορο ρυθμό (να γιατί μου έμεινε και το θυμήθηκα 25-30 χρόνια μετά!).
To κείμενο για το Jif έλεγε : "...αν τρίψετε το νεροχύτη σας με ένα κοινό απορρυπαντικό (τότε ήταν ακόμα μαρμάρινοι οι νεροχύτες), να τι συμβαίνει : ΧΑΡΑΖΕΙ ! Ενώ με το Jif κλπ.κλπ..."

Χαρακτηριστική έμεινε και η εξής ατάκα, από το Forte :

- Κυρ Γιώργη, αυτός δεν καθαρίζει μς τίποτα (και η κυρία έδειχνε έναν τοίχο).

- Τον έπλυνες καλά; Τον έπλυνες με Forte;

και φυσικά, το αστείο αυτό κείμενο "διασκεύασε" κατάλληλα ο Χάρρυ Κλυνν.

Επίσης, ευρέως διαδεδομένο για πλύσιμο στο χέρι (γιατί τότε ακόμα έπλεναν και στο χέρι) ήταν το Persil, με ένα πράσινο-άσπρο κουτί. Όμως δε θυμάμαι καθόλου ατάκες από τη διαφήμιση!

Τέλος, για τα άλατα του πλυντηρίου, υπήρχε το δόκιμου τίλου προστατευτικό Πλυντηρέξ, με το εξής τραγουδάκι :

"Πλυντηρέξ σε κάθε χρήση με τ' απορρυπαντικό. Πλυντηρέξ η μόνη λύση για πλυντήριο γερό".

Τώρα στη συγκεκριμένη διαφήμιση, ή σε άλλη, διορθώστε με, υπήρχε ο εξής διάλογος κυριών :

- Άσε, έχω προβλήματα !

- Με τον άντρα σου;

- Όχι καλέ, με το πλυντήριο. Δε δουλεύει καλά και βγάζει στίγματα !
 
panp είπε:
Επίσης, ευρέως διαδεδομένο για πλύσιμο στο χέρι (γιατί τότε ακόμα έπλεναν και στο χέρι) ήταν το Persil, με ένα πράσινο-άσπρο κουτί. Όμως δε θυμάμαι καθόλου ατάκες από τη διαφήμιση!
Θυμάμαι το "Έβαλες τρίποντο μαμά!" σε διαφήμιση του Persil Express στη δεκαετία του 1990.

Να τη κιολας!

 
QUANTOhttp://www.youtube.com/watch?v=UscYeT3xHJo&feature=g-all-u&context=G24cc0f5FAAAAAAAABAA
 
διαφημιση απορρυπαντικου ROL (1980) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Ελληνικότατη διαφήμιση με το κλασσικό σλόγκαν..."σ'ολη την Ελλάδα αγαπούν το λευκό...αγαπούν το "Rol"! Πρωτοπροβλήθηκε ασπρόμαυρη το 1980,και παίχτηκε έως τα μέσα του 1985 έγχρωμη πλέον" .
 
katerinak είπε:
διαφημιση απορρυπαντικου ROL (1980) :
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Ελληνικότατη διαφήμιση με το κλασσικό σλόγκαν..."σ'ολη την Ελλάδα αγαπούν το λευκό...αγαπούν το "Rol"! Πρωτοπροβλήθηκε ασπρόμαυρη το 1980,και παίχτηκε έως τα μέσα του 1985 έγχρωμη πλέον" .
Θυμάμαι μια ακόμα παλιότερη διαφήμιση του Rol, που έδειχνε ένα χρυσόψαρο στη γυάλα, μια νοικοκυρά να πάει να αδειάσει μια λεκάνη με σαπουνάδα μέσα στη γυάλα, και εκεί ακουγόταν μια αντρική φωνή να λέει:

- "Μη! Θυμηθείτε τη θάλασσά μας! Όλα τα απορρυπαντικά καταλήγουν στη θάλλασα. Αλλά το Rol αυτοδιασπάται, διαλύεται μετά τη χρήση. Δε ρυπαίνει το περιβάλλον. Το Rol χαρίζει σε σας την καθαρότερη μπουγάδα, και στην πατρίδα μας την καθαρότερη θάλασσα. Σώστε τη θάλασσά μας! Rol!"

panp είπε:
Χαρακτηριστική έμεινε και η εξής ατάκα, από το Forte :

- Κυρ Γιώργη, αυτός δεν καθαρίζει μς τίποτα (και η κυρία έδειχνε έναν τοίχο).

- Τον έπλυνες καλά; Τον έπλυνες με Forte;

και φυσικά, το αστείο αυτό κείμενο "διασκεύασε" κατάλληλα ο Χάρρυ Κλυνν.

Τέλος, για τα άλατα του πλυντηρίου, υπήρχε το δόκιμου τίλου προστατευτικό Πλυντηρέξ, με το εξής τραγουδάκι :

"Πλυντηρέξ σε κάθε χρήση με τ' απορρυπαντικό. Πλυντηρέξ η μόνη λύση για πλυντήριο γερό".
Forte:

- Κυρ Γιώργη αυτός δεν καθαρίζει με τίποτα, θέλει βάψιμο.

- Τον έπλυνες καλά? (Η νοικοκυρά γνέφει καταφατικά.) Τον έπλυνες με Forte?

- Forte?

- Λοιπόν, πλύνε τον καλά με Forte, και αν δεν καθαρίσει και μ' αυτό, τότε θα στον βάψω.

(Και αφού τον έπλυνε με Forte)

- Περίεργο, τέτοια διαφορά?

(Εκφωνητής)

Παντοδύναμο Forte. Η τελευταία λύση πριν απ' το βάψιμο. Forte για τοίχους, πατώματα, μπάνια.

Forte σημαίνει δύναμη! (ακούγεται ήχος κεραυνού)

Πλυντηρέξ:


Συζητούν οι δύο νοικοκυρές στο τηλέφωνο, βλέπουμε και ακούμε μόνο αυτή που βάζει πλυντήριο και προσθέτει Πλυντηρέξ:

- Χάλασε το πλυντήριο από τα άλατα? Τι να σου πω, πάρτε άλλο, λεφτά έχετε. Άντε γεια σου χρυσό μου.(κλείνουν)

- Όχι θα σου πω "βάλε Πλυντηρέξ". Μα που ζεις χρυσή μου, πήρες πλυντήριο και νομίζεις πως κάτι έκανες? Μωρέ μπαίνει πλυντήριο χωρίς Πλυντηρέξ?

(και ακολουθεί το τραγουδάκι)

katerinak είπε:
διαφημιση του απορρυπαντικου palmolive fresh(1980) :
σχολιο του uploader akis papadopoulos : " Απ'τις πρώτες διαφημίσεις που θυμάμαι,παιζόταν απ'το 1980 ενώ στη συνέχεια υπήρξε και έγχρωμη version που παιζόταν μέχρι το '85..."το πράσιιιινοοοο μήλοοοοο......!"
Η πρώτη διαφήμιση του Palmolive Fresh 'πράσινο μήλο' είχε ένα τραγούδι που έλεγε: "Πράσινο μήλο, φρεσκάδα παραδεισένια, αγνό φρεσκοκομμένο, πράσινο μήλο" με μουσική από το

.
 
manos311 είπε:
Πλυντηρέξ:


Συζητούν οι δύο νοικοκυρές στο τηλέφωνο, βλέπουμε και ακούμε μόνο αυτή που βάζει πλυντήριο και προσθέτει Πλυντηρέξ:

- Χάλασε το πλυντήριο από τα άλατα? Τι να σου πω, πάρτε άλλο, λεφτά έχετε. Άντε γεια σου χρυσό μου.(κλείνουν)

- Όχι θα σου πω "βάλε Πλυντηρέξ". Μα που ζεις χρυσή μου, πήρες πλυντήριο και νομίζεις πως κάτι έκανες? Μωρέ μπαίνει πλυντήριο χωρίς Πλυντηρέξ?

(και ακολουθεί το τραγουδάκι)

.
Πραγματικά, σε ευχαριστώ πάρα πολύ που θυμήθηκες και περιέγραψες το διαφημιστικό σποτ του ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ στην πληρότητά του !!! Εγώ στο ποστ μου περιέγραψα μόνο αυτά που θυμόμουν, αλλά με χαρά βλέπω ότι θυμάσαι - και μας προσφέρεις - όλες τις ατάκες της νοικοκυράς που μιλάει στο τηλέφωνο !!! Πάντως .... ΄΄αλλο να το βλέπετε γραμμένο στα ποστ μας, κι αλλο να το βλέπατε τόοοτε [αρχές 80ς] στις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις !!! Η νοικοκυρά που μιλάει στο τηλέφωνο [και κάποια στιγμή προτάσσει ένα κουτί που γράφει ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ] βγάζει τόση κατινιά που .... όμοιά της δεν έχει εμφανισθεί ξανά στην ελληνική τηλεόραση !!! Πολύ πειστική στο ρόλο της .....
 
Μα τουλάχιστον την εποχή που τη θυμάμαι εγώ (πριν το 1980) η ηρωίδα της διαφήμισης ήταν μια αρκετά γνωστή (και καλη) ηθοποιός, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά της παρόλο που μου έρχεται λίιιιγο στο μυαλό η φάτσα της.
 
Εκείνη την εποχή είχα ακούσει ότι ο φάρος αυτός έχει βραβευθεί σαν κτήριο, και πρέπει να βρίσκεται στην Άνδρο (μη φανταστείτε στο Γαύριο, πιο έξω προς το στενό Άνδρου-Εύβοιας). Πρέπει να είναι ο φάρος της Φάσσας. Δύσκολα τα πλάνα, αλλά στο 0:09 πρέπει να φαίνεται πίσω από το μπουκάλι της χλωρίνης το νησάκι Μανδηλού και η ακτή της Εύβοιας (κόλπος Καρύστου).

Σε αυτή τη φωτογραφία μου μοιάζει αρκετά, και το συγκρίνω με το πλάνο που ο ναύαρχος επιθεωρεί όλους τους ναύτες. Το μόνο που δε μου κολλάει είναι οι "εμφανείς" πέτρες στο 0:20, αλλά μπορεί μετά από χρόνια να τις άσπρισαν.

Νομίζω ότι υπήρχε και άλλη τέτοια διαφήμιση, με πλάνο από ελικόπτερο στο τέλος, που θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο. Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα κι αλλες διαφημισεις με τη χλωρινη ΚΛΙΝΕΞ:

 
Στην πρώτη εμφανίζεται ο ηθοποιός Στράτος Παχής, και τα σλόγκαν σπηκάρει κατά τα γνωστά ο Βασίλης Μαυρομάτης. Όσο για την κυρία, πρόγονο της Ελένης Καστάνη, δεν ξέρω ποια είναι...
 
panp είπε:
Εκείνη την εποχή είχα ακούσει ότι ο φάρος αυτός έχει βραβευθεί σαν κτήριο, και πρέπει να βρίσκεται στην Άνδρο (μη φανταστείτε στο Γαύριο, πιο έξω προς το στενό Άνδρου-Εύβοιας). Πρέπει να είναι ο φάρος της Φάσσας. Δύσκολα τα πλάνα, αλλά στο 0:09 πρέπει να φαίνεται πίσω από το μπουκάλι της χλωρίνης το νησάκι Μανδηλού και η ακτή της Εύβοιας (κόλπος Καρύστου). Σε αυτή τη φωτογραφία μου μοιάζει αρκετά, και το συγκρίνω με το πλάνο που ο ναύαρχος επιθεωρεί όλους τους ναύτες. Το μόνο που δε μου κολλάει είναι οι "εμφανείς" πέτρες στο 0:20, αλλά μπορεί μετά από χρόνια να τις άσπρισαν.

Νομίζω ότι υπήρχε και άλλη τέτοια διαφήμιση, με πλάνο από ελικόπτερο στο τέλος, που θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο. Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει;
Ωωωωπ, εδώ, παρών για να δώσω τις διευκρινίσεις για τον φάρο !!! Λοιπόν, ο φάρος που βλέπουμε στο σποτάκι είναι ο φάρος της Σαντορίνης, ο οποίος βρίσκεται στη νότια άκρη του νησιού, αν προχωρήσεις πέρα απ' το Ακρωτήρι !!! Ο φάρος αυτός βρίσκεται σε τοποθεσία που ... στην κυριολεξία σού κόβει την ανάσα !!! "Μπα, και πού το ξέρεις αυτό ???", θα με ρωτήσετε ευλόγως !!! Που λέτε, το 1990, που ήμουν πρωτοετής φοιτητής, με φιλοξενούσε το καλοκαίρι για λίγες μέρες στη Σαντορίνη ένας συμφοιτητής μου Σαντορινιός, με τον οποίον από την πρώτη στιγμή που γνωριστήκαμε στο πανεπιστήμιο το καταλάβαμε ότι "εμείς ταιριάζουμε και τα φοιτητικά μας χρόνια εδώ στη Σαλονίκη θα τα περάσουμε ΄κάνοντας πολύ ωραία παρέα" !!! Και κάποια στιγμή, ο συμφοιτητής και κολλητός με ανεβάζει στο παπάκι του και μού λέει : "ααα, σήμερα θα σε πάω σε ένα μέρος εδώ στη Σαντορίνη που δεν το ξέρουν οι πολλοί, θα πάθεις πλάκα" !!! Και πράγματι ... με πήγε στον Φάρο της Σαντορίνης !!! Όταν, όμως, φτάσαμε στον φάρο είδαμε εκεί κάμερες, συνεργεία, τα μέλη τους να δουλεύουν πυρετωδώς κλπ κλπ !!! "Εεεπ, τι θα γυρίσετε εδώ βρε παιδιά, ταινία ???", ρώτησα [περίεργος ων] !!! "Όχι, ένα διαφημιστικό", μού απάντησε κάπως κουρασμένα ο καμεραμάν [μάλλον τον πέτυχα σε φάση που ήδη είχε δουλέψει πολύ] ....

Και μετά από καμπόσους μήνες .... είδαμε το διαφημιστικό στην τηλεόραση !!! Και τοτε μάθαμε για πρώτη φορά ότι "επρόκειτο για διαφήμιση της χλωρίνης Κλινέξ" .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BREF ΓΙΑ ΤΖΑΜΙΑhttp://www.youtube.com/watch?v=WIusyDSMk7c

PERSIL EXPRESShttp://www.youtube.com/watch?v=A6UluUaJoHQhttp://www.youtube.com/watch?v=Zq1lzqr4ElI
 
jimijoop αυτη η διαφημιση με το bref για τα τζαμια θυμασαι ποτε προβληθηκε;
 
katerinak είπε:
jimijoop αυτη η διαφημιση με το bref για τα τζαμια θυμασαι ποτε προβληθηκε;
Οχι δεν θυμαμαι ποτε προβληθηκε.

Εσυ θυμασαι ποτε προβληθηκε;
 
Πίσω
Μπλουζα