Τηλεοπτικές διαφημίσεις απορρυπαντικών και καθαριστικών

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας stakovios
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Στα βίντεο του λογαριασμού αυτού στο YOUTUBE υπάρχει και διαφήμιση του 1967! Πάλι του ROL και είναι διάρκειας περισσότερο απο δύο λεπτά. Θα το έλεγες και ρεπορτάζ :)
Έτυχε την είχα δει σχετικά πρόσφατα κοινοποιημένη. Πραγματικά, τα χρώματα, το σπικαζ, η μουσική, γενικότερα το όλο κονσεπτ, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, έχουν κάτι το τρομακτικό, γενικά νομίζω ότι κάποιοι συγκεκριμένοι εκφωνητές έχουν μια πιο τρομακτική χροιά και εκφορά λόγου.

Για τη συγκεκριμένη διαφήμιση, σαφώς και είναι σπουδαίο ότι υπάρχει και μπορούμε να τη δούμε, ξεκάθαρα ντοκουμέντο, θαρρώ όμως ότι χάνει το στόχο της, μιλάμε για καθαριστικό, δεν ξέρω κατά πόσο δένει το να δούμε τη σχετική γραμμή παραγωγής, γεννάει ερωτηματικά. Αλλά ναι, είναι πολύ θρίλερ η όλη κατάσταση όπου το κοριτσάκι περιπλανάται μέσα στο αχανές εργοστάσιο, μονίμως μου δημιουργούσε το άγχος ότι θα γίνει καμιά στραβή και γενικά η εικόνα όπως έχει αυτή την απόχρωση, το κάνει ακόμα χειρότερο... WHAT WERE THEY THINKING
 
Έτυχε την είχα δει σχετικά πρόσφατα κοινοποιημένη. Πραγματικά, τα χρώματα, το σπικαζ, η μουσική, γενικότερα το όλο κονσεπτ, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, έχουν κάτι το τρομακτικό, γενικά νομίζω ότι κάποιοι συγκεκριμένοι εκφωνητές έχουν μια πιο τρομακτική χροιά και εκφορά λόγου.

Για τη συγκεκριμένη διαφήμιση, σαφώς και είναι σπουδαίο ότι υπάρχει και μπορούμε να τη δούμε, ξεκάθαρα ντοκουμέντο, θαρρώ όμως ότι χάνει το στόχο της, μιλάμε για καθαριστικό, δεν ξέρω κατά πόσο δένει το να δούμε τη σχετική γραμμή παραγωγής, γεννάει ερωτηματικά. Αλλά ναι, είναι πολύ θρίλερ η όλη κατάσταση όπου το κοριτσάκι περιπλανάται μέσα στο αχανές εργοστάσιο, μονίμως μου δημιουργούσε το άγχος ότι θα γίνει καμιά στραβή και γενικά η εικόνα όπως έχει αυτή την απόχρωση, το κάνει ακόμα χειρότερο... WHAT WERE THEY THINKING
Εισαγωγή ταινίας θρίλερ κανονικά
 
Έτυχε την είχα δει σχετικά πρόσφατα κοινοποιημένη. Πραγματικά, τα χρώματα, το σπικαζ, η μουσική, γενικότερα το όλο κονσεπτ, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, έχουν κάτι το τρομακτικό, γενικά νομίζω ότι κάποιοι συγκεκριμένοι εκφωνητές έχουν μια πιο τρομακτική χροιά και εκφορά λόγου.

Για τη συγκεκριμένη διαφήμιση, σαφώς και είναι σπουδαίο ότι υπάρχει και μπορούμε να τη δούμε, ξεκάθαρα ντοκουμέντο, θαρρώ όμως ότι χάνει το στόχο της, μιλάμε για καθαριστικό, δεν ξέρω κατά πόσο δένει το να δούμε τη σχετική γραμμή παραγωγής, γεννάει ερωτηματικά. Αλλά ναι, είναι πολύ θρίλερ η όλη κατάσταση όπου το κοριτσάκι περιπλανάται μέσα στο αχανές εργοστάσιο, μονίμως μου δημιουργούσε το άγχος ότι θα γίνει καμιά στραβή και γενικά η εικόνα όπως έχει αυτή την απόχρωση, το κάνει ακόμα χειρότερο... WHAT WERE THEY THINKING
Εισαγωγή ταινίας θρίλερ κανονικά
Απλά παιδιά σκεφτείτε να είναι 1967, να είσαι μέσα σε μια σκοτεινή κινηματογραφική αίθουσα και να πέφτει αυτή η διαφήμιση πριν την ταινία.... Σκέτο θρίλερ, φρίκη πραγματικά! Την είχα παρακολουθήσει και εγώ στο youtube πριν λίγο καιρό και φρίκαρα. Το σπικάζ είναι ψιλο-εντάξει γιατί νομίζω πως το κάνει ο Βασίλης Μαυρομάτης (σε ένα πιο spooky- τρεμάμενο ύφος). Από εκεί και πέρα, η μουσική υπάρχει περίπτωση να είναι κατά 99% παρμένη από θρίλερ (όπως και στην παρωδία της διαφήμισης με τον άντρα και την γυναίκα που τον κυνηγάει με το τασάκι- που πάντα όταν τη βλέπω αντί να γελάω τρομάζω λόγω μουσικής και σπικάζ), τα χρώματα (από το να έβαζαν κόκκινο καλύτερα να τη γύριζαν ασπρόμαυρη), όπως είπε ο tsimisde το κοριτσάκι που περπατάει αγκαλιάζοντας το κουκλάκι της μέσα στο έρημο αχανές εργοστάσιο με τα τεράστια μηχανήματα. Το πιο φρικαλέο όμως είναι το τέλος που το κοριτσάκι πλησιάζει στην κάμερα με ένα πραγματικά περίεργο βλέμμα (παρατηρήστε το) και σκοτεινιάζει το πλάνο... Πραγματικά αν το καλοσκεφτούμε ίσως η διαφήμιση αυτή χρειάζεται και ένα thread δικό της για να συζητήσουμε όλα αυτά τα περίεργα που έχει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
γενικά νομίζω ότι κάποιοι συγκεκριμένοι εκφωνητές έχουν μια πιο τρομακτική χροιά και εκφορά λόγου.
Αυτό γινόταν κυριότερα στις κινηματογραφικές διαφημίσεις του 50 και του 60... Πιστεύω πως στις τηλεοπτικές διαφημίσεις δεν ήταν έτσι τα πράγματα.. (ευτυχώς δηλαδή). Ο Γιώργος Παπαστεφάνου είχε πει σε μια συνέντευξή του το 1996 στο MEGA CHANNEL: ''Όταν ήμουν 19 χρονών, από μια διαφημιστική εταιρία με άκουσαν στο ραδιόφωνο όταν είχα ξεκινήσει να κάνω εκπομπές και με φώναξαν για να δοκιμάσουν τη φωνή μου σε διαφημιστικά κείμενα. Όρμησα χαρούμενος μέσα στο στούντιο ηχογράφησης και έπρεπε να εκφωνήσω ένα κείμενο για μια ραδιοφωνική διαφήμιση της Coca-Cola. Προσπάθησα να το εκφωνήσω μιμούμενος τη φωνή που έκανε στις εκφωνήσεις ο Βασίλης Μαυρομάτης, αλλά το αποτέλεσμα ήταν φριχτό και φυσικά απορρίφθηκα.''
 
Αλήθεια πάντως για τη διαφήμιση του ROL απορώ τι τρομάρα θα έφαγε ο κάμερα-μαν που γυρνούσε τη διαφήμιση στο φιλμ και κοιτούσε στο ''παραθυράκι'' της κάμερας το κοριτσάκι να πλησιάζει κατά πάνω του και μετά όταν θα τέλειωνε την εγγραφή του πλάνου να σήκωνε το κεφάλι και να έβλεπε το κοριτσάκι από πάνω του με αυτό το περίεργο βλέμμα... :eek::eek::eek:
 
Αλήθεια πάντως για τη διαφήμιση του ROL απορώ τι τρομάρα θα έφαγε ο κάμερα-μαν που γυρνούσε τη διαφήμιση στο φιλμ και κοιτούσε στο ''παραθυράκι'' της κάμερας το κοριτσάκι να πλησιάζει κατά πάνω του και μετά όταν θα τέλειωνε την εγγραφή του πλάνου να σήκωνε το κεφάλι και να έβλεπε το κοριτσάκι από πάνω του με αυτό το περίεργο βλέμμα... :eek::eek::eek:
Your my preccciooussss…..lol
 
Θέλω τη βοήθειά σας.
Ψάχνω μια διαφήμιση, νομίζω καθαριστικού πιάτων.
Η χρονολογία είναι κάπου ανάμεσα σε 1990 και 1995.
Θυμάμαι κάνουν κάποιο πάρτυ 2 αδερφια και μαθαίνουν ότι θα επιστρέψουν οι γονείς τους, οπότε βιάζονται να καθαρίσουν ώστε να μην καταλάβουν ότι έγινε πάρτυ.
Όμως επειδή καθαρίζουν βιαστικα, η κόρη αναρρωτιέται αν είναι όντως καθαρά γιατί η μητέρα τους τα προσέχει αυτά.
Τελικά επιστρέφουν οι γονείς και δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Οπότε έρχεται στο τέλος η ατάκα του γιου : "Ακόμα και για τη μαμά"

Πιθανότατα είναι καθαριστικό πιάτων, ίσως κάποιο άλλο καθαριστικό
Sakito κάτι παρόμοιο που μου έρχεται στο μυαλό (δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα) είναι μια διαφήμιση για το υγρό καθαριστικό επίπλων Pledge, κάπου μεταξύ 1990-1995, όπου μια οικογένεια έχει πάει βόλτα και έχει αφήσει τη γιαγιά στο σπίτι μόνη της. Η γιαγιά λοιπόν καλεί ένα σωρό φίλους της και κάνουν πάρτι, με αποτέλεσμα το σπίτι να γίνει χάλια μαύρα, άνω κάτω. Κάποια στιγμή η γιαγιά ακούει το τηλέφωνο να χτυπάει. Απαντάει και είναι η κόρη της που της λέει ότι σε 10 λεπτά θα είναι σπίτι. Η γιαγιά φρικάρει, διώχνει τους φίλους/ φίλες της άρον άρον και αμέσως πιάνει τον κουβά και το pledge και μέσα σε 2 δευτερόλεπτα διαφήμισης τα έχει κάνει όλα λαμπίκο. Γυρίζουν σπίτι και την βλέπουν να κάθεται στην πολυθρόνα και η κόρη της λέει: ''πρέπει να βαρέθηκες μόνη στο σπίτι, ε μαμά?''
και η γριά να κουνάει καταφατικά το κεφάλι με ένα πονηρό βλέμμα...





Πιθανόν η διαφήμιση που λες να ήταν η ίδια διαφήμιση για το ίδιο προιόν με άλλους πρωταγωνιστές και ίδια υπόθεση....
 
Αriel Ultra με Νανά Παλαιτσάκη (Δούκα) 1994
Fairy για πιάτα: Βίλα Ρίμπα Βιλα Μπάχο 1992
 
Παιδιά ίσως αν συζητάμε εδώ για τα αξιοπερίεργα της διαφήμισης του ROL να είμαστε off-topic οπότε είπα να ανοίξω ένα thread μόνο για αυτό...
Link εδώ:
 
β. Μία ταλαίπωρη κυρία που καθάριζε το φούρνο της ζεστό με αναθυμιάσεις (αναφυμιάσεις τις άκουγα εγώ τότε :) ).

Βαριά ανδρική φωνή: Γιατί καθαρίζετε το φούρνο σας ζεστό με αναθυμιάσεις;

Γυναίκα: Γιατί κρύος δεν νομίζω ότι καθαρίζει.

Έλα που δεν θυμάμαι πώς έλεγαν το προϊόν: Όκι το λέγανε, Φορνέτ το λέγανε..... :(
Το προιόν λεγόταν OKI και η διαφήμιση ξεκινάει στο 0:12 του βίντεο:
 
Λέγε, λοιπόν, θα ξανακοροιδέψεις την Αννούλα;
Οκι, οκι !!
Αχαχαχα! Κάποιος μπράβος της Αννούλας που κρατάει AK-47 και με ντουντούκα φωνάζει σε έναν τύπο:
''Λέγε, θα ξανακοροιδέψεις την Αννούλα? Ε?''
Και ο τύπος (μάλλον ξένος και δεν ξέρει καλά Ελληνικά λολ) : ''Όκι, Όκι, έλεος!'' :p
 
Αχαχαχα! Κάποιος μπράβος της Αννούλας που κρατάει AK-47 και με ντουντούκα φωνάζει σε έναν τύπο:
''Λέγε, θα ξανακοροιδέψεις την Αννούλα? Ε?''
Και ο τύπος (μάλλον ξένος και δεν ξέρει καλά Ελληνικά λολ) : ''Όκι, Όκι, έλεος!'' :p
Ακριβώς!
 
Η Θεία Όλγα (ξέρει..)
Το μόνο με ειδικούς λαμπρυντικούς κόκκους BLEU CLAIR! :p (Προφανώς ανταγωνιστική κίνηση εναντίον του JET με τους μοναδικούς μπλε και πράσινους κόκκους :biglaugh:)
 
Διαφήμιση καθαριστικού Cif στην ελληνική τηλεόραση το 1998


αρχικά το απορρυπαντικό ονομαζόταν jif
 
Πίσω
Μπλουζα