Τηλεοπτικές διαφημίσεις με ρετρό παιχνίδια

Παιχνιδια MOTOR BLOCKS TOMY

1994

 
γνωριζει κανεις πως λεγοταν αυτο το παιχνιδι της el greco ; δυστυχως βρηκα μονο 2 δευτερολεπτα αυτης της διαφημισης που προβληθηκε χριστουγεννα του 1991

η φωνη της Ματινας Καρρα λεει: "φτιαχνω το μπαμπα μου.. μαγι ;; "

κατι με "μαγικη οθονη" ισως... ο ακριβης τιτλος ομως ποιος ειναι;
 
αυτό είναι το περίφημο etch-a-sketch που κυκλοφορεί ακόμη στην Αμερική. δεν ξέρω πως λέγεται ίσως μαγική οθόνη;μαγικός πίνακας;πάντως ήταν πολύ ωραίο όταν είμασταν παιδιά και δεν είχαμε τάμπλετ λάπτοπ κλπ.
 
katerinak είπε:
πασχαλινη διαφημιση ΜΙΝΙΟΝ (1984)
Προφανώς ήταν άνθρωποι που φορουσαν τετοιες στολές και ήταν σαν λουτρινες κούκλες...

​​​​θα ειχα πετύχει στο Μινιον και εγώ τέτοιες φιγούρες...δεν θυμάμαι...

:flower:
 
katerinak είπε:
γνωριζει κανεις πως λεγοταν αυτο το παιχνιδι της el greco ; δυστυχως βρηκα μονο 2 δευτερολεπτα αυτης της διαφημισης που προβληθηκε χριστουγεννα του 1991
η φωνη της Ματινας Καρρα λεει: "φτιαχνω το μπαμπα μου.. μαγι ;; "

κατι με "μαγικη οθονη" ισως... ο ακριβης τιτλος ομως ποιος ειναι;
Λατρεμένο μου παιχνίδι που δυστυχώς δεν το είχα εγώ και περίμενα πότε θα πάμε σε σπίτια άλλων παιδιών για παίξω με αυτό .

Μαγική οθόνη λεγόταν και υπήρχαν και δύο βερσιόν απ' ο,τι θυμάμαι.Μια που έγραφες εσύ επάνω στην οθόνη με το "μαγικό στυλό" και μία άλλη που είχε κουμπιά που τα στριφογύριζες ανάλογα με το πού ήθελες να πάει η γραμμή την ώρα που ζωγράφιζες.

Μαγική στιγμή όταν ταρακούναγες την οθόνη και χανόταν σας άμμος που τρέχει ο,τι είχες ζωγραφίσει
 
katerinak είπε:
γνωριζει κανεις πως λεγοταν αυτο το παιχνιδι της el greco ; δυστυχως βρηκα μονο 2 δευτερολεπτα αυτης της διαφημισης που προβληθηκε χριστουγεννα του 1991
η φωνη της Ματινας Καρρα λεει: "φτιαχνω το μπαμπα μου.. μαγι ;; "

κατι με "μαγικη οθονη" ισως... ο ακριβης τιτλος ομως ποιος ειναι;
Magna doodle λεγόταν, και ήταν μια μαγνητική ταμπλέτα, στην οποία ζωγράφιζες με ένα μολύβι με ακίδα ή με δύο στρογγυλούς μαγνήτες, οι οποίοι μαγνήτιζαν τα ρινίσματα σιδήρου, που είχε μέσα ο πίνακας, στην επιφάνειά του.
 
παιδια δεν ξερω τι απ τα δυο ισχυει,μονο αν εχει κανεις τη διαφημιση και την "ανεβασει" θα βεβαιωθουμε.Μου φαινεται δυσκολο να λεγοταν στη διαφημιση "magna doodle" κυριως λογω προφορας,πως θα θυμοταν ευκολα ενα παιδακι αυτον τον τιτλο;
 
Μπορεί εκείνη την εποχή να είχε και ελληνικό όνομα (πχ Λαχανόπαιδα/Cabbage Patch Kids, που και τα δύο ονόματα ακούγονταν στη διαφήμιση), αλλά σύμφωνα με την εικόνα, είναι ο πίνακας Magna Doodle. Δε νομίζω να υπήρχε δυσκολία λόγω ονόματος...

Edit: και για του λόγου το αληθές, τρίτη εικόνα του ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι με βαση τις απαντησεις των μελων katerinak και nwnta ο πινακας Magna Doodle ειχε και ελληνικη ονομασια και λεγοταν ''ο μαγικος πινακας'' (βλ/τριτη εικονα του ποστ) οπότε τα παιδακια δεν ειχαν δυσκολια να απομνημονευσουν το ονομα του παιχνιδιου αυτου...
 
ευχαριστω,οποτε το πιθανοτερο ειναι να αναφερεται ως "μαγικος πινακας" στη διαφημιση αν και το κουτι που βλεπουμε στο φυλλαδιο της ΜΒ γραφει "Magna-Doodle"

διαφημιση Maki 6

[h=1][/h]
 
microMachines της el greco (25:12 - 25:44 του

)
 
αστεράκια που φωσφόριζουν στο σκοτάδι

η διαφήμιση στην τηλεόραση

Magic Stars - Διαφήμιση 1993

www.youtube.com/watch?v=6_ybMNXhzrk
 
αστεράκια που φωσφοριζουν στο σκοτάδι

η διαφήμιση στην τηλεόραση

Magic Stars - Διαφήμιση 1993

www.youtube.com/watch?v=6_ybMNXhzrk
 
διαφημιση παιχνιδιων playskool el greco

[video=youtube;-r_6pduFa-4]

 
διαφημιση παιχνιδιων chicco για παιδιά προσχολικής ηλικίας

1983

[video=youtube;NQ1n-Yf2760]

 
δυο διαφημισεις σχετικες με αυτοκινητακια:

Bigfoot Αρένα Hotwheels

 
διαφήμιση για το ιπτάμενο τουρμπίνο

1983

 
στο ποστ92 ειδαμε την ιδια διαφημιση με το "τουρμπινο"

στο

διαφημιση super nintendo 04:29 - 04:46παιχνιδια tomy 05:14 - 05:44
 
Πίσω
Μπλουζα