Τηλεοπτικές διαφημίσεις με ρετρό παιχνίδια

Αποκλείεται να οφείλεται σε παρέμβαση από το YouTube ή να ασχολήθηκε κάποιος Έλληνας δικαιωματούχος. Στο YT έχει μπει όλη η Ελληνική δισκογραφία για χρόνια και κανείς δεν επεμβαίνει!

Αλλά το ζήτημα να ασχολήθηκε κάποιος κομπλεξικός χρήστης για προσωπική διαφορά, ζήλια ή απλή κακοήθεια, το βλέπω πάρα πολύ πιθανό. Άλλη πιθανότητα θεωρώ τον εγωιστικό παράγοντα ή το κλέψιμο...
 
Μημ αποκλείεις τίποτα Dr. SLUMP. Γνωρίζω άτομο που το κανάλι του έκλεισε από παρέμβαση γνωστής καλλιτέχνιδας!

Τεσπά ας μην βγούμε περισσότερο εκτός θέματος :)
 
Μού ήρθε η φλασιά με το διαφημιστικό σποτ του "Παγουρίνο"¨!!! Θα θυμάστε, φίλοι μου, το πράσινο πλαστικό παγουράκι που παίρναμε μαζί μας στις σχολικές εκδρομές κλπ !!!

Η διαφήμιση έδειχνε κάμποσα παιδάκια να περιμένουν στο αεροδρόμιο κάποιον !!! Και από το αεροπλάνο κατεβαίνει ένα καρτούν που είχε ... το σχήμα του "παγουρίνο" [νομίζω το παγουρίνο ΄μάς ήρθε από Ιταλία] !!! Και τα παιδάκια όλο χαρά φωνάζουν ρυθμικά : "πα-γου-ρί-νο / πα-γου-ρί-νο" και τρέχουν γύρω του να το αγκαλιάσουν !!! Κι από πίσω μια ανδρική φωνή να λέει: "Ήρθε το παγουρίνο" !!! Η διαφήμιση χρονολογείται στα τέλη των 70ς και γι' αυτό τη θυμάμαι ασπρόμαυρη!!!

[θυμήθηκα και τη συγχωρεμένη τη γιαγιά μου που το έλεγε "Παβορίνο" ..... Με τον Παγουρίνο "συναντηθηκα" ξανά, μετά από πολλάαα χρόνια, γύρω στο 1998, στη μουσική σκηνή "Γραμμές" όπου έδινε παράσταση ο Φοιβος Δεληβοριάς !!! Το σκηνικό το είχε διαμορφώσει ως εξής: πάνω απ' τη σκηνή κρεμόντουσαν "εξαρτήματα" της παιδικής μας ηλικίας, δηλαδή Μίκυ Μάους και ... πράσινα παγουρίνο !!! Θυμάμαι και την ατάκα του Φοίβου: "να, μέχρι και παγουρίνο έχουμε" !!! ] !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Μού ήρθε η φλασιά με το διαφημιστικό σποτ του "Παγουρίνο"¨!!! Θα θυμάστε, φίλοι μου, το πράσινο πλαστικό παγουράκι που παίρναμε μαζί μας στις σχολικές εκδρομές κλπ !!! Η διαφήμιση έδειχνε κάμποσα παιδάκια να περιμένουν στο αεροδρόμιο κάποιον !!! Και από το αεροπλάνο κατεβαίνει ένα καρτούν που είχε ... το σχήμα του "παγουρίνο" [νομίζω το παγουρίνο ΄μάς ήρθε από Ιταλία] !!! Και τα παιδάκια όλο χαρά φωνάζουν ρυθμικά : "πα-γου-ρί-νο / πα-γου-ρί-νο" και τρέχουν γύρω του να το αγκαλιάσουν !!! Κι από πίσω μια ανδρική φωνή να λέει: "Ήρθε το παγουρίνο" !!! Η διαφήμιση χρονολογείται στα τέλη των 70ς και γι' αυτό τη θυμάμαι ασπρόμαυρη!!!

[θυμήθηκα και τη συγχωρεμένη τη γιαγιά μου που το έλεγε "Παβορίνο" ..... Με τον Παγουρίνο "συναντηθηκα" ξανά, μετά από πολλάαα χρόνια, γύρω στο 1998, στη μουσική σκηνή "Γραμμές" όπου έδινε παράσταση ο Φοιβος Δεληβοριάς !!! Το σκηνικό το είχε διαμορφώσει ως εξής: πάνω απ' τη σκηνή κρεμόντουσαν "εξαρτήματα" της παιδικής μας ηλικίας, δηλαδή Μίκυ Μάους και ... πράσινα παγουρίνο !!! Θυμάμαι και την ατάκα του Φοίβου: "να, μέχρι και παγουρίνο έχουμε" !!! ] !!!
ωστε ειχε και το Παγουρινο τη δικια του διαφημιση,προσωπικα δεν το γνωριζα.. :thanx2: :thanx2:Rinus Cesar!!

Βρηκα και δυο φωτογραφιες στο διαδικτυο,δεν ξερω αν προκειται για 2 διαφορετικες πλευρες του ιδιου παγουρινου,παντως εγω θυμαμαι καλα οτι το παγουρινο μου ειχε κοκκινο καπακι και η μια πλευρα της ζωγραφιας ηταν ιδια μ αυτη της 1ης φωτο(τα χρωματα βεβαια ηταν πιο "ζωντανα") :

a2.jpg

απ οτι μας γραφει ο ΜΗΤΣΟΣ1975 εδω,υπηρξε κι αλλη μια διαφημιση του παγουρινου στην οποια μαλιστα συμμετειχε ο ιδιος

a1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχαν και διαφημίσεις Παγουρίνο από το 1994 μέχρι το 1998. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχουν ποδοσφαιρικό θέμα και τα παιδιά να τραγουδούν "Παγουρίνο, Παγουρίνο, ε-ε-ε, Παγουρίνο".
 
Οπως εγραψα και πιο πανω κι ενας φιλος μου επαιξε στη διαφημιση και μαλιστα αυτην του αεροδρομιου οποτε μακαρι να βρεθει κατι!
 
2η εκδοση της διαφημισης με το πειρατικο καραβι των playmobil,η 1η υπαρχει στη λιστα

cauldron:thanx2: :thanx2:
 
διαφημιση BIGFOOT :


ευχαριστουμε και παλι cauldron!
 
παιδια θυμιζω ξανα αυτο που ειχα γραψει στο ποστ33 ,διαβαστε το :)
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αναφερω τις διαφημισεις που περιεχουν τα παραπανω πακετακια αλλά μονο αυτες που δεν ξαναειδαμε ή που ειδαμε αλλά ειναι private

2ο βιντεο

μαθητριουλα (00:53 - 01:30)

μωρακι λιχουδικο (01:31 - 02:03)

κασσετες Jurassic park SEGA (04:35 - 04:55)

Starla (07:14 - 07:47)

Αγαπουλα (08:44 - 09:21)

viewmaster (09:22 - 09:44)

Lil miss διαμαντενια πριγκιπισσα (12:32 - 13:03)

3ο βιντεο

game boy Nintendo (00:00 - 00:14)

ζουζουνα τρεχαλιτσα (01:09 - 01:33)

crash dummies (02:40 - 03:10)

mighty max (03:43 - 04:04)
 
το πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις : διαμαντενια αυτοκολλητα teddy stickers με αρκουδακια για συλλογη απ την Ψιλικοκο και ρολογια yak time της PRIMO

και αυτες οι διαφημισεις ειναι προσφορα του Dr_SLUMP τον οποιο και ευχαριστω γι ακομη μια φορα :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το παρακατω πακετακι που ανεβασε ο notisthom περιλαμβανει τις διαφημισεις (ως γνωστον αναφερω μονο ο,τι δεν εχουμε ξαναδει και εχει σχεση μονο με το παρον θρεντ) :


(02:21 - 02:53) : τρεχαλινι - μπουσουλινι & πασχαλιατικη λαμπαδα του

(02:54 - 03:24) : μαγικη γοργονα

(03:26 - 03:45) : λαμπαδα G.I.JOE

διαφημιση με τους masters of the universe (1986) (00:36 - 01:12 λεπτα του βιντεο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απ τον notisthom
(00:26 -00:41) G.I.JOE νιντζα-οι ηρωες της ειρηνης (την ειχαμε ξαναδει τη διαφημιση αλλά το προηγουμενο βιντεακι ειναι private...)

(03:52 -04:08) νομιζω οτι αυτη τη version με τις μπουγελοφατσες πρωτη φορα τη βλεπουμε στο παρον θρεντ

(04:10 -04:39) ευρωδιαγωνισμος Sirius
 
Αυτό το thread είναι απόλαυση. Έτσι απλά! Μπράβο σε όλους που κατέγραψαν τις διαφημίσεις και σε όσους τις βρήκαν και τις συγκέντρωσαν εδω!
 
battle trolls :http://www.youtube.com/watch?v=fV9jICqR6XE

jurassic park :http://www.youtube.com/watch?v=OPasrewr3iE

uploader o notisthom
 
playmobil (1983)


ευχαριστουμε και παλι Νικο!!
 
Ευχαριστούμε πάρα πολύ,τέλεια διαφήμιση με πολλά sets!!!!!!!
 
Διαφήμιση μόδα μανεκέν (ΕΡΤ2 1983):

cuKiNYgBzJQ8w
 
Πίσω
Μπλουζα