Τηλεορασεις

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
826
Αντιδράσεις
990
Δεν εχουμε σεκσιον για τηλεορασεις, για συσκευες εννοω. Και θελω να κανω μερικες ερωτησεις για να ξεστραβωθω. ΟΚ θα τις κανω στο τμημα home cinema, με την ελπιδα οτι θα τις δουν τα παιδια και θα μου απαντησουν. Πως και μας ξεφυγε τετοιο θεμα?
 
Ειναι για ρετρο τηλεορασεις. Εγω θελω να αγορτασω καινουργια και ειχατε πει θα βοηθουθσατε με γνωμες, τοτενες
 
Οκ, τοτε σωστος εισαι στο Home Theater φορουμ.
 
Προσωπικά για home theater θεωρώ πως είναι μόνο ένας projector. Τηλεόραση εκτός και αν είναι 100 ίντσες+ αλλά δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση οικονομικά. Στο σαλόνι έχω τηλεόραση 75" 4κ και η απόσταση είναι τα 3 μέτρα. Δεν μπορώ να πω πως είναι σαν το σινεμά (που η ταινίες ακόμη έχουν black bar επάνω και κάτω με αποτέλεσμα η εικόνα να είναι αρκετά μικρότερη από την οθόνη). Ήταν η πιο φτηνή 4k Samsung 75" που είχα βρεί πριν 4 χρόνια περίπου στο skroutz για 1.200 ευρώ. Πάντως, υπάρχει και η άλλη άποψη που για παράδειγμα κάποιος θεωρεί home cinema μια τηλεόραση 42". Σεβαστό και αυτό, αλλά προσωπικά πιστεύω πως ένα για κανονικό home cinema χρειάζεται ένα δωμάτιο αποκλειστικά για αυτό τον σκοπό. Τώρα θα μου πει κανείς πόσοι έχουν ένα μεγάλο δωμάτιο ελεύθερο; Ναι δεν λέω. Πριν γεμίσω τον χώρο με arcades, μου είχε περάσει από το μυαλό να το κάνω home cinema (βάψιμο τοίχων, καναπέδες σινεμά, σταθερό πανί με projector κλπ). Βέβαια, η ιδέα εγκαταλείφθηκε γρήγορα.​
 
Πίσω
Μπλουζα